Steny a stropy

Aký je rozdiel? Loď proti jazyku a drážke


Ak ste fanúšikom moderného štýlu farmy alebo jednoducho sledujete veľa dekoračných relácií v televízii, určite ste oboznámení s návratom obloženia stien. Na rozdiel od tmavého a drsného vzhľadu preglejky zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov preglejky s laminátovým povrchom je dnešná krivka často namaľovaná na biele a zvyčajne pravé drevo alebo aspoň na drevené dyhy, aby bola oveľa realistickejšia. A čo viac, súčasný záber je obvykle orientovaný horizontálne, namiesto vertikálneho panela od podlahy po strop, takže všade tam, kde je to všade späť.

Napriek tendencii odkazovať na všetky drevené obklady ako na lodné plachty, je tu vlastne veľa štýlov obloženia, vrátane beadboardov, dosiek a latiek, obkladov a jazyka a drážok. Posledne menované dve odrody sú momentálne veľmi populárne a hoci majú mnoho podobností, každá z nich má odlišné vlastnosti. Čítajte ďalej a zistite, čo oddeľuje preplávanie od jazyka a drážky, aby ste si mohli vybrať obloženie, ktoré je ideálne pre váš domov.

Fotografie: homedepot.com; navrhovať:

Po inštalácii vyzerajú plavidlá a jazyk a drážka veľmi podobne. Pred inštaláciou však skontrolujte okraje dosiek vyrezaných pre každý štýl obloženia a ihneď zistíte najväčší rozdiel medzi nimi.

Každá strana dosky z lode má malú drážku v tvare písmena L, ktorá steká po celej svojej dĺžke. Drážka na jednej strane dosky je na hornom okraji, zatiaľ čo druhá strana dosky je zarezaná na spodnom okraji. Počas inštalácie sa tieto zárezy zapadajú do seba ako malé schody, takže doskové dosky sa mierne prekrývajú v tzv. Dosky lode majú často pozdĺžne hrany tiež mierne skosenie, čo v konečnom obložení vytvára dojem mierneho údolia medzi doskami.

Dosky jazýčkov a drážok však majú malý výčnelok vyčnievajúci zo stredu jednej strany okraja, zatiaľ čo druhá strana má zodpovedajúce malé prehĺbenie. Počas inštalácie jazyk jednej dosky zapadne do drážky svojho suseda. Aj keď sú dosky s perom a drážkou niekedy skosené pozdĺž pozdĺžnej hrany, ako je lodná klopa, častejšie sú tieto dosky nevyvinuté, čo dáva hotovým výsledkom trochu tesnejší vzhľad ako s lodnou klopou.

Inštalácia obloženia lode je spravidla jednoduchšia ako obloženie jazýčkom a drážkou, pretože dosky nemusíte spájať dohromady. Namiesto toho jednoducho zladíte zárezy na susedných doskách a potom priamo prekrývate klinec. Inštalácia jazyka a drážky si vyžaduje presnejšie pribíjanie klincov, pretože na zaistenie bezpečných výsledkov musíte kladivo pritĺcť priamo cez „jazyky“ dosiek.

Väčšina dosiek na prepravu plachiet a na pero a drážku je drevo. Ak plánujete maľovať hotové obloženie, ako je najbežnejšie v súčasných štýloch zdobenia, ušetríte peniaze pomocou lacných borovicových dosiek. Ak máte skutočne obmedzený rozpočet, môžete použiť preglejku. Ale ak plánujete opustiť obloženie bez náteru, môžete byť šťastnejší s atraktívnejším druhom dreva, ako je napríklad céder.

Nájdete doskové a jazykové a drážkové dosky z vláknitého cementu, vinylu a dokonca aj z kovu, hoci všetky sa najčastejšie používajú na vonkajšie obklady, a nie na dekoratívne vnútorné použitie.


Aj keď môžete na vonkajšej strane domu, na záhradu alebo v garáži použiť lodný poklop alebo jazyk a drážku, pred výberom vonku je potrebné zohľadniť niekoľko klimatických podmienok. Všeobecne platí, že loď je lepšou voľbou pre veľmi daždivé podnebie, pretože jej prekrývajúce sa dosky odtekajú vodu celkom dobre. Na druhej strane jazyk a drážka sa môžu zhoršovať vo vlhkom podnebí v dôsledku zachytenej vody vo vnútri prepojovacích spojení.

Shiplap je tiež vynikajúcou voľbou, ak žijete vo vysoko horúcom prostredí s nízkou vlhkosťou, kde suchý vzduch má tendenciu podporovať mierne zmršťovanie dreva. To môže viesť k medzerám v montáži pera a drážky, ale pravdepodobne sa nezobrazí v prekrývajúcich sa spojeniach lode. Ak je však v chladnom počasí problém, v ktorom bývate, uvedomte si, že jazyk a drážka má o niečo lepšiu izolačnú schopnosť ako lodná plachta.

Pokiaľ ide o interiéry, obidva typy panelov v súčasnosti vykazujú ozdobné prízvuky, najmä v moderných farmárskych, chatových, pobrežných a rustikálnych schémach. Najbežnejším použitím pre jazyk, drážku a preplávanie je obloženie celých stien, najmä v kuchyni alebo kúpeľni. Obidva štýly však môžete použiť aj na vytvorenie iba jednej prízvučnej steny alebo dokonca ako backsplash alebo ohnisko. Ďalšou možnosťou je obloženie iba spodnej časti steny, ako pri obložení stien. Ak máte radi moderný štýl zdobenia statku alebo pobrežia, môžete dokonca zvoliť použitie stropu alebo jazyka a drážky na strope.

Náklady na inštaláciu lode alebo jazyka a drážky sa veľmi líšia v závislosti od materiálu, veľkosti miestnosti, oblasti, v ktorej žijete, a od toho, či plánujete svoju prácu sami. Aj napriek tomu môžete zvyčajne očakávať, že zaplatíte viac za obloženie jazyka a drážky ako za zasunutie. Ako hrubý odhad, náklady na prepravu tovaru v miestnosti s rozlohou 200 štvorcových stôp budú stáť od 500 do 1 200 dolárov a od 1 000 do 1 700 dolárov, ak ho máte profesionálne nainštalovaný. Za jazyk a drážku sa očakáva, že zaplatia až o 50 percent viac.