Dvere a okná

Všetko, čo potrebujete vedieť o Dormer Windows


Vkladné okno sa nachádza na naklonenej strane strechy a dodáva prirodzené svetlo do podkrovia, podkrovia alebo akejkoľvek miestnosti s klenutým stropom. Tento typ okna sedí vertikálne v zarámovanej štruktúre, ktorá vyčnieva smerom von zo sklonu hlavnej strechy a má vlastnú malú strechu nad oknom. Okná vikier sú často spájané s koloniálnou, gréckou obrodou a architektúrou v štýle chaty, ale nachádzajú sa prakticky v akomkoľvek štýle domu so šikmou strechou.

Ak uvažujete o vikierových oknách pre novú výstavbu domu alebo pre podkrovie, čítajte ďalej. Vysvetlíme výhody a nevýhody a poradíme, aké štýlové možnosti sú k dispozícii.

HISTÓRIA OKEN DORMER

Okná vikier sa prvýkrát objavili na obytných strechách v 16. storočí v Británii, kde sa používali na nasmerovanie prirodzeného svetla do podkrovných miestností na spanie. Slovo „dormer“ pochádza z francúzskeho „dormeor“, čo znamená „spálňa“.

Lídri majú však ešte skoršieho predchodcu: architektonický prvok nazývaný „lucarne“, ktorý sa prvýkrát objavil v Európe 12. storočia. Na vysokých vežiach gotických katedrál sa často nachádzali vysoké, úzke strešné výčnelky Lucarnes. Boli navrhnuté tak, aby podporovali prúdenie čerstvého vzduchu cez vrcholy veží, ktoré sa v letných mesiacoch mohlo zohriať. Dobrý príklad gotickej lucarnej architektúry stále existuje na katedrále Krista v Oxforde. Zatiaľ čo staré lucarny nemali sklenené okná, vysoké úzke vikierové okná sa dnes nazývajú „lucarné vikýře“.

Pri výstavbe obytných budov sa používanie vikierových okien za posledných niekoľko sto rokov nezmenilo. Stále sú cenné na to, aby priviedli svetlo do podkrovia a podkrovia, ale dnes sa majitelia domu viac zaujímajú o výber štýlu vikierového okna, ktorý doplní ich dizajn domu.


DORMER WINDOW STYLES

Štýl vikierového okna je definovaný štýlom strechy nad oknom. V dnešných domácnostiach sa bežne vyskytujú nasledujúce štýly okien vikierov:

Štýrsky štít: Najbežnejším štýlom vikierového okna je nad oknom štít (trojuholníková strecha so sklonom rovnakého sklonu).

Vôlňa Gambrel: Strecha na gambelskom vikári má štít na vrchole strechy, ale potom klesá do dvoch strmých svahov po stranách strechy. Toto dáva vikierovi Gambrel vzhľad stodoly.

Bedrový vikier: Bedrový vikier má tri roviny strechy, jednu na každej strane a tretiu rovnobežne s prednou časťou vikýře. Všetky tri roviny sa stúpajú smerom hore a stretávajú sa v spoločnom bode na vrchole strechy.

Vôlňa: Tento vikier má iba jednu strešnú rovinu, ktorá sa zvažuje v rovnakom smere ako sklon hlavnej strechy, ale s oveľa menšou rozstupom. Výška vôlne je niekedy taká mierna, že sa zdá byť takmer vodorovná. Určitý sklon je však potrebný, aby mohla voda stiecť.

Dormer pre obočie: Namiesto rovinných striech má strecha obočného vikieru jemne zakrivenú vlnu, ktorá sa rozprestiera nahor a úplne nad oknom. Vikier s obočím nemá žiadne ďalšie vertikálne bočné steny a môže pôsobiť dojmom, že oko vykukuje zospodu pod vekom s kapucňou.

Vikár kapoty: Vikier kapoty má zakrivenú strechu a zvislé steny na oboch stranách okna. Inštalácia okien pod oblúkom do vikierov kapoty je bežná, takže horná časť okna sa zhoduje s oblúkom kapoty.

Vkladná stena: Tento typ vikýra môže obsahovať ktorýkoľvek z vyššie uvedených štýlov striech, ale jeho charakteristickým znakom je, že predná časť vikýra je predĺžením vonkajšej steny pod ňou. Namiesto toho, aby sa posúva späť uprostred strechy, vedľajšia koľaj na hlavnej časti domu pokračuje priamo do vikýra, takže predná časť vikieri je v jednej rovine s prednou časťou domu.

Vikár Lucarne: Inšpirované tými, ktoré sa nachádzajú na gotických katedráloch, sú obytné lucarné vikýře zvyčajne vysoké a veľmi úzke. Väčšina z nich má sedlové strechy nad oknami.

Zaslepený vikier: Zatiaľ čo väčšina vikierových okien dovoľuje svetlo do podkrovia, slepý (alebo „falošný“) vikier je iba pre vystúpenie. Z ulice vyzerá slepý vikier zhodný s bežným vikierovým oknom, ale namiesto toho, aby sa vikier otvoril do interiéru domu, iba sa pripevnil k povrchu strechy. Z vnútornej strany nič nenasvedčuje tomu, že je vinárna.

Strecha vikieri sa často zhoduje so štýlom hlavnej strechy domu, ale existuje veľa výnimiek. Dom so sedlovou strechou môže mať gambelský vikier, vôlňu alebo iný štýl v závislosti od architektonických preferencií. Druh strešného materiálu na vikierovom okne sa typicky zhoduje so strešným materiálom na hlavnej streche. Ak má napríklad hlavná strecha asfaltové šindle, pravdepodobne bude mať aj strechu nad vikierovým oknom.

DORMER WINDOW PROS AND CONS

Okná vikýře sú žiaduce nielen na oživenie prirodzeným svetlom, ale aj na estetický vzhľad ich exteriéru. Ak uvažujete o pridaní okien do vchodu do nového domu alebo o dodatočnej inštalácii vášho existujúceho domu, pri rozhodovaní môžu pomôcť nasledujúce výhody a nevýhody.

PROS

Osvetlenie interiéru: Podkrovia a podkrovia sú prirodzene matné bez okna, aby sa rozjasnil interiér.

Zvýšený životný priestor: Vnútorný priestor za typickým oknom vikýra môže byť použitý ako priestor na spanie alebo čítanie, alebo môže slúžiť ako miesto pre komodu alebo lavicu.

Lepší prietok vzduchu: Ovládateľné okno v vinárni funguje dobre na vetranie teplého vzduchu a prívodu čerstvého vzduchu.

Vonkajší vzhľad: Okná vikier atraktívne prelomia dlhú rozlohu strechy, čím dodávajú charakter a štýl.

ZÁPORY

Nie je to projekt pre domácich majstrov: Uvedenie do vikierového okna je pre profesionálov striktne práca. Je potrebné zložité uhlové orámovanie, av prípade dodatočnej montáže musí inžinier navrhnúť rekonfiguráciu krokiev potrebných na inštaláciu nového vikieru.

Pridaná cena: Stavba vikierového okna si vyžaduje čas a materiály, takže náklady na inštaláciu sú vyššie ako cena strechy bez toho. Pridanie troch vikier počas novej výstavby môže zvýšiť cenu strechy o 15 až 20 percent. Dodatočné vybavenie vikierových okien môže byť ešte nákladnejšie, od 3 500 $ do 20 000 $ za okno, v závislosti od štýlu, veľkosti a výberu materiálu.

Zvýšené riziko úniku: Lemovky, ako komíny, prenikajú do hlavnej strechy, čo znamená, že je väčšia pravdepodobnosť úniku. Lemovanie - metóda vzájomného prepletenia šindľov a plechu - je potrebná na zníženie rizika úniku, ale aj v tom prípade sú prieniky viac náchylné na únik ako iné časti strechy.

ČO OČAKÁVAŤ POČAS INŠTALÁCIE

Ak máte postavený nový dom, zhotoviteľ rámovania skonštruuje rám vikýra v rovnakom čase, keď je rámová štruktúra strechy. Opláštenie (preglejka, ktorá pokrýva rámovacie kolíky) je pripevnené súčasne k vonkajším stenám vikierov a nad krokvami hlavnej strechy. Ďalším krokom je inštalácia ochranného obalu proti parám cez opláštenie na zvislých stenách vikiera. Okno sa zvyčajne inštaluje ďalej a potom dodávateľ strešnej krytiny nainštaluje krytiny súčasne na strechu vikierov a hlavnú strechu súčasne, takže medzi dvoma strechami nie je viditeľný prechod - iba bezšvová vrstva šindľov po celej streche. Keď je exteriér kompletný, interiér vikieri je dokončený (natretý a orezaný) súčasne s dokončením vnútorného podkrovného priestoru.

Keď máte dormerové okno dodatočne namontované v existujúcom dome, hlavným cieľom je skrátiť dobu, po ktorú máte v streche medzeru. Z tohto dôvodu sa často vykonáva rámovanie interiéru, ako sú zmeny vnútorných trámov alebo nosníkov (zmeny, ktoré musí vyčistiť stavebný technik), a potom zhotoviteľ skonštruuje vonkajší rám vikýra na povrchu strechy. , Keď je to kompletné, spojovací otvor sa prerezá strechou a potom sa uskutoční akékoľvek ďalšie potrebné orámovanie. Okno sa zvyčajne inštaluje ďalej a potom sa vikéri môžu zabaliť parozábranou a vonkajší a vnútorný povrch sa môžu dokončiť podľa potreby.

Ak uvažujete o dodatočnej montáži jedného alebo viacerých vikier v existujúcom dome, najlepší čas na to je, keď vymieňate šindle. Takto môže dodávateľ strešnej krytiny položiť nové šindle súčasne na celú strechu. To poskytuje najviac súdržný vzhľad, pretože môže byť ťažké dokonale zladiť nové šindle s existujúcimi.


Pozri si video: Sea Of Trees (Jún 2021).