Ako na to a rýchle tipy

Vyriešený! Čo robiť s vôňou síry v dome


Otázka: Nedávno som si v dome všimol nejasnú vôňu síry. Prichádza a odchádza a nie som si istý, odkiaľ pochádza. Existuje spôsob, ako určiť zdroj? Je to dosť nepríjemné a chcel by som prísť na to, čo to spôsobuje, aby som sa toho mohol zbaviť.

A: Bezpečnosť ako prvá! Ak máte doma plynový alebo propánový spotrebič, ako je napríklad ohrievač vody, pec alebo sporák, okamžite opustiť priestory a zavolajte miestnu dodávku plynu alebo hasičský zbor. Zemný plyn a propán sú bez zápachu, ale plynové spoločnosti im injikujú chemikáliu nazývanú merkaptán, ktorá im dáva zápach síry připomínajúci zhnité vajcia, ktorý upozorňuje obyvateľov na únik plynu.

Malý únik plynu by mohol spôsobiť občasný nepríjemný zápach, ktorý ste si všimli, takže neriskujte. Kedykoľvek si všimnete zápach síry, najskôr máte podozrenie na únik plynu. Verejnoprospešná spoločnosť alebo hasičský zbor vyjde a otestuje váš domov. Ak nájdu únik plynu, vypnú ho a budete musieť zapojiť inštalatéra s licenciou, ktorý sa špecializuje na opravu plynovodov, aby problém vyriešil skôr, ako bude možné plyn zapnúť.

Keď úplne vylúčite možnosť úniku plynu, vedzte, že existujú ďalšie potenciálne príčiny pachu síry v dome. Niektoré môžete napraviť sami; iní vyžadujú pomoc odborníka.

1. Skontrolujte odtokové rúry.

Ak máte sprchu, vaňu alebo umývadlo, ktoré sa minimálne využíva, zápach by mohol byť spôsobený filtráciou odpadových plynov do vášho domu cez prázdnu inštalačnú pascu. Kanalizačný plyn obsahuje metán, ktorý má výraznú vôňu síry.

Odtoky z vašich armatúr sa všetky pripájajú k hlavnej kanalizačnej rúre, ktorá opúšťa váš domov. Inštalatéri inštalujú pod každým upínačom „pasce“ v tvare písmena U ako súčasť normálneho drenážneho systému. Tieto pasce sú navrhnuté tak, aby zadržiavali dostatok vody na blokovanie kanalizačných plynov z filtrácie späť do domu, ale ak ste v posledných týždňoch nepoužili konkrétnu sprchu alebo vaňu, voda v pasci sa mohla odpariť a teraz umožňuje kanalizáciu. plyn, ktorý vsiakne.

Ak chcete zistiť, či je vinníkom suchý pasca, sledujte svoj nos do miestnosti obsahujúcej málo použité príslušenstvo - vôňa tam bude pravdepodobne oveľa silnejšia. Ak je na vine suchý pasca, oprava je jednoduchá: stačí zapnúť kohútik na niekoľko sekúnd a nechať vodu odtiecť. Voda naplní lapač a účinne zablokuje odpadové plyny.

Ak je vôňa najsilnejšia vo vašom suteréne, môže sa zachytávač podlahového odtoku vyschnúť. Nalejte džbán vody po podlahovom odtoku, aby ste naplnili pascu. Ak zápach zmizne, problém ste vyriešili.

2. Otestujte vodu zo studne.

Ak sa spoliehate na studenú vodu namiesto upravenej vody z komunálneho systému, zápach môže spôsobovať sírovodík. Sirovodík sa môže vyskytovať v podzemných vodách ako prirodzený dôsledok rozpadnutej vegetácie a môže vytvárať mierny alebo silný zápach síry v závislosti od percentuálneho podielu prítomného sírovodíka. Kým zápach nie je ničivý, jeho používanie alebo pitie nie je nebezpečné pre vaše zdravie.

Ak chcete otestovať sírovodík, neveďte vodu vo vašej domácnosti po dobu šiestich až ôsmich hodín, čo umožňuje nahromadenie plynu. Potom vložte zátku do umývadla a vytiahnite pár centimetrov vody zo studeného vodovodu. Ak má voda v dreze zreteľnú vôňu síry, je to pravdepodobne spôsobené sírovodíkom.

Ak chcete potvrdiť test drezu, zvážte získanie súpravy na testovanie vody (k dispozícii online alebo od pobočky pobočky USDA). Tieto súpravy stoja od 15 do 45 dolárov v závislosti od toho, kde ste ich kúpili, a od laboratória, ktoré vykonáva analýzu. Po odobratí vzorky vody ju vráťte do pobočky alebo pošlite poštou do laboratória určeného na základe pokynov na spracovanie. Ak výsledky dokážu prítomnosť sírovodíka, laboratórium môže tiež poslať konkrétne pokyny na ošetrenie vašej studne chlórnanom (bežné bielidlo pre domácnosť), ktoré „šokuje“ vodu chlórom a znižuje produkciu sírovodíka.

Studne, ktoré obsahujú sírovodík, pravdepodobne budú aj naďalej produkovať plyn, takže pravdepodobne budete musieť každých šesť až deväť mesiacov dôjsť k nárazu chlóru. Inštalácia filtrov s aktívnym uhlím na pitnú vodu (práca pre domácich majstrov) by mala znížiť zápach. Alebo môžete umiestniť jednotku reverznej osmózy (RO) pod kuchynský drez na odstránenie plynu a zápachu pomocou procesu známeho ako iónová výmena. Inštalácia jednotky RO by sa mala vykonávať prostredníctvom inštalatéra s licenciou za poplatok 350 až 750 USD.

Ak nedokážete ovládať zápach na takej úrovni, s ktorou môžete žiť, profesionálny dodávateľ studní môže problém vyriešiť inštaláciou prevzdušňovacieho systému do studne alebo inštaláciou pieskového filtra. Obe možnosti by mohli bežať viac ako 1 000 dolárov a môžu zápach minimalizovať, ale nevylúčiť.

3. Skontrolujte ohrievač vody.

Ak zhnité vajíčka stúpajú, až keď je horúca voda v prevádzke, problém je pravdepodobne v ohrievači vody. Aj keď je to nezvyčajné, ak anódová tyč vo ohrievači vody zlyhá, môže do prívodu teplej vody zaviesť nepríjemný zápach síry. Zápach môže byť spočiatku mierny a po dvoch až 12 týždňoch sa stane drvivým.

Do ohrievača teplej vody je predinštalovaná anódová tyč, často vyrobená z horčíka, ktorá priťahuje častice vo vode, ktoré vedú k korózii. Prút zvaný „obetná“ anóda postupne koroduje, čo je zámerom, pretože bráni korózii vnútri nádrže na teplú vodu. Chemikálie vo vode môžu reagovať na anódu, čo má za následok zápach síry vo vnútri. Ak máte dobre vodu alebo zmäkčovač vody, máte zvýšené riziko, že anóda bude mať chemickú reakciu na iné prvky vo vode.

Vykonajte test umývadla tak, ako je to popísané vyššie, najskôr pomocou rovnej studenej a potom horúcej vody. Ak si všimnete zápach iba pri horúcej vode, pravdepodobne je vinníkom anóda. Licencovaný inštalatér môže nahradiť existujúcu anódu anódou vyrobenou z kombinácie hliník / zinok, ktorá bude bežať 200 až 400 dolárov a mal by problém odstrániť.

4. Vymeňte sádrokartónovú stenu.

Ak bol váš dom postavený alebo prestavaný v rokoch 2001 až 2009, existuje malá šanca, že by ste mohli cítiť zápach plynov zo sadrokartónu vyrobeného v Číne. Aj keď to nie je bežné, tento druh sadrokartónu bol vyrobený s nadmerným množstvom síry. Výsledkom môže byť, že sadrokartón uvoľňuje výpary sírovodíka - a faul, výrazný zápach - do vášho domu.

Väčšina postihnutých čínskych sadrokartónov bola inštalovaná v južnom USA po tom, čo početné hurikány spôsobili nedostatok sadrokartónu potrebného na obnovu. Úrady v postihnutých oblastiach odporúčajú, aby majitelia domov skontrolovali medené cievky vo svojich chladničkách alebo klimatizačných jednotkách. Ak sádrokartón odplyňuje, na medených cievkach sa pravdepodobne objaví korózia podobná čiernemu popolu.

Jediným spôsobom, ako odstrániť zápach síry v dome z vyprázdňovania plynov, je výmena všetkých podozrivých sadrokartónových stien, ktoré môžu bežať tisíce dolárov v závislosti od veľkosti domu. Ak máte podozrenie na plytvanie z čínskej sadrokartónu, zavolajte poisťovacej agentovi svojho domu a zistite, či máte nárok na zahrnutie do akéhokoľvek štátu alebo na iné súdne spory, ktoré môžu prebiehať. Ak tak neurobíte, bude politika vašich majiteľov domov pravdepodobne platiť za niektoré alebo všetky náklady na výmenu sadrokartónu.

5. Preskúmajte kanalizačné potrubie.

Ak ste vyčerpali predchádzajúce kroky pri zisťovaní zdroja pachu síry v dome, je čas zavolať inštalatérovi a skontrolovať kanalizačné potrubia. Zlomená odtoková rúra môže prepúšťať kanalizačné plyny a napadnúť váš domov. V prípade prerušenej čiary môže byť vôňa ešte silnejšia vonku ako v interiéri, ak sa prestávka nachádza v časti potrubia, ktorá je zakopaná vo dvore.