Trávnik a záhrada

Počkajte, je to vlastne chyba pri hrabaní lístia?


Každý rok sa na jeseň znovu otvára rad radostí, ktoré si nezažijeme v žiadnom inom sezónnom víne jabĺk, tekvicových rezbárskych prácach atď. Ale pád tiež signalizuje návrat jednej fušky, ktorej sa mnohí z nás obávajú: hrabanie lístia. Keď sa ročné obdobia určite menia, svedkami jesenných rán sa majitelia domov sklonení k hrdzavým hrotom hrebeňov, nekonečne zoškrabávajúcimi uschnuté lístie na plachty a do vysokovýkonných vriec na odpadky. Aj keď to môže byť nedokonalé, je to svet, ktorý som vždy poznal.

Zvážte moje prekvapenie, keď som sa dozvedel, že podľa odborníkov na starostlivosť o trávnik je zhrabanie listov voliteľný cvičenia.

Silná vrstva listov by sa určite nemala nechať dusiť trávu rastúcu pod ňou. Hrabanie však nie je jedinou alebo dokonca najjednoduchšou metódou ochrany zdravia trávnika. Ukazuje sa, že mulčovanie lístia - to znamená ich mletie na kúsky pomocou kosačky - je to, čo je najlepšie pre zdravie vášho trávnika. A v porovnaní s hrabaním je mulčovanie lístia omnoho menej práce.

Na dnešnom trhu existuje veľa kosačiek so schopnosťou mulčovania. Taktiež môžete ľahko vybaviť konvenčnú nemulčovaciu kosačku s vrúbkovanou čepeľou špeciálne navrhnutou na mulčovanie listov. Ale ani to nie je nevyhnutné. Listy môžete mulčovať akýmkoľvek typom kosačky na trávu, hoci na vykonanie tejto úlohy môže trvať niekoľko prechodov. Nezáleží na tom, aký typ kosačky vlastníte, pripravte ju tak, že nastavíte najvyšší stupeň kosenia a vyberiete vak, ktorý zhromažďuje výstrižky.

Pokračujte v kosení trávnika, akoby to bol každý iný deň, nie najzaujímavejší deň vášho života - deň, kedy ste sa konečne oslobodili od tyranie hrabania. Cieľom je rozrezať listy na kúsky, ktoré majú priemer asi pol palca (viac-menej veľkosť desetníka). Ako už bolo spomenuté, v závislosti od množstva listov, ktoré padli na trávnik, môže trvať viac ako jeden prechod, kým sa skartujú na požadovanú veľkosť. Až budete hotoví, mali by sa kúsky listov spadnúť medzi steblá trávy, aby odhalili väčšinu trávnika. Okoloidúci by sa mohli ľahko pomýliť, keď si mysleli, že ste sa hrabali!

Ak sa skončíte, pozeráte sa na rozdrvené listy roztrúsené po trávniku a pomyslíte si: „Nevidím vôbec žiadnu trávu“, potom to urobte takto: Znovu pripojte tašku k kosačke na trávu a poslednú chvíľu prejdite trávu. V priebehu tohto procesu budete zbierať surový šalát z listov, ktorý môžete pridať buď do záhradných postelí alebo na kompost. Zvážte mulčovanie lístia každý týždeň počas sezóny, takže medzi kosením nie je dosť času na akumuláciu náročného množstva listov.

Rozkladajúce sa listy zvyšujú pôdu hodnotnými výživnými látkami, ktoré živia mikróby a červy prítomné v zdravom trávniku. Je pravdepodobné, že podpora dusíka, ktorá je výsledkom mulčovania lístia, je taká, že na jeseň nemusíte hnojiť. To znamená, že v porovnaní s hrabaním nie sú mulčovacie listy jednoduchšie a šetrnejšie k trávniku, ale sú tiež menej nákladné, čo vám šetrí peniaze aj čas strávený na hnojení. Nemyslím si, že sa niekedy budem môcť znova pozrieť na listy rovnakým spôsobom. Je škoda, že si sadnú za obrubník, ktorý je zabalený v pevne zviazaných plastových vreckách, keď by vám mohli trávu ozdobiť výživou.

Chcete sa dozvedieť viac o údržbe svojho domu na jeseň? Vyskúšajte toto video o úlohách údržby, ktoré musíte vykonať: