Natieranie

Ako na to: Maľovanie umývacích dosiek a skriniek


Je to dilema, o ktorú sa delia mnohí majitelia domov: Áno, tie unavené pracovné dosky Formica a dvere skrinky v kuchyni alebo kúpeľni sa datujú po miestnosti, ale náklady na ich nahradenie presahujú súčasný rozpočet. Neočakávajte, že jednoducho musíte akceptovať, že váš priestor je pevne priviazaný k sedemdesiatym rokom jeho avokádovým zeleným alebo žatevným zlatým pultom alebo kabinetom. Existuje iný spôsob, ako sa vysporiadať so zastaralým alebo škaredým laminátom, pokiaľ je v primeranom dobrom stave: farba.

Formica, ktorá je obchodnou značkou laminátu vyrobeného skupinou Formica Group, bola vytvorená v roku 1913, napriek pocitu a vzhľadu nie je úplne vyrobená z plastu. Je to vlastne vyrobené z mnohých vrstiev papiera, ktoré sú namočené v živici, sušené a potom utesnené čírym melamínom. Obzvlášť populárny od 50. až 70. rokov 20. storočia ako lacný, farebný a pomerne odolný materiál na dosku, nie je divu, že spoločnosť Formica dnes robí v nových inštaláciách niečo zlé. Mnohé domy stále športujú s pultmi alebo kabinetmi v včerajších farbách a vzoroch.

Aj keď aktualizácia farby Formica čerstvými nátermi môže byť trochu časovo náročná, nie je to obzvlášť ťažké, dokonca ani pre začiatočníkov na scéne do-it-yourself. Pokiaľ pripravujete trpezlivo a správne začnúc spojovacím základným náterom, ktorý napomáha farbe priľnavosti k hladkému, neporéznemu povrchu Formica, môžete dosiahnuť profesionálne výsledky. Tento podrobný sprievodca o tom, ako maľovať Formicu, vás prevedie transformáciou vašej kuchyne alebo kúpeľne z domova na wow.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Vypúšťajte handry
- Painterova páska
- Skrutkovač
- Tužka
- Čistiaci prostriedok na odmasťovanie
- Špongia
- Okuliare
- Rukavice
- Maska proti prachu
- 120 alebo 150 brúsneho brúsneho papiera
- Brúsny blok
- Vákuum
- Epoxidový tmel
- Tmel
- handry
- Lepiaci základný náter
- Akrylová alebo olejová farba
- Penové valčeky alebo podložky
- Akrylátový alebo olejový tmel
- Štetec

KROK 1: Pripravte si priestor kvapkami a maliarskou páskou.

Či už plánujete maľovať pulty alebo skrinky Formica, chránite okolité oblasti - podlahy, ale tiež spodné skrinky, ak maľujete dosky alebo dosky, ak maľujete horné skrinky - a všetky blízke armatúry pomocou kvapiek, ktoré drží maliarska páska.

Zároveň odlepte čokoľvek blízko Formice, na ktoré nechcete maľovať.

• Pri maľovaní pracovnej dosky Formica odlepte umývadlo, backsplash, steny, ktoré lemujú pult, a spodné skrinky. Ak maľujete skrinky, odlepte okolité steny (a prípadne aj pánty, ak ich neplánujete odskrutkovať).

• Ak maľujete skrinky Formica, odstráňte rukoväte alebo gombíky zo dverí a predných častí zásuvky. Potom roztvorte dvere a úplne vytiahnite zásuvky. Aj keď je možné maľovať dvere skrinky na mieste, je možné ich počas procesu lakovania ľahšie odstrániť a položiť naplocho. Jeden tip: Ak odstránite dvere a zásuvky, nezabudnite ich označiť ich umiestnením na zadnej alebo vnútornej strane, aby ste ich po dokončení ľahko vymenili na správnom mieste.

KROK 2: Z Formica odstráňte všetky nečistoty a mastnotu.

Vyčistite Formicu odmasťovacou hubou namočenou špongiou, pracujúcou zhora nadol. Následne vyčistite vodou premočenú handru, aby ste odstránili všetky posledné stopy mastnoty, a potom laminát utrite dosucha čistou utierkou alebo handrou.

KROK 3: Lepšiu farbu priľnavosti prebrúste.

Chráňte svoje oči, pokožku a pľúca pred vzdušným laminátovým prachom pomocou okuliarov, rukavíc a prachovej masky. Potom použite lesklý papier so zrnitosťou 120 alebo 150 brúsnych blokov alebo brúsnym blokom. (Pretože Formica je neporézna a hladká, farba nebude správne priľnúť bez toho, aby ju najskôr trochu zdrsnila.) Nezanedbávajte rohy, bodky a hrany a tento krok ani skákanie nevynechajte - je to zdĺhavé, ale je nevyhnutné na dosiahnutie profesionálne vyzerajúcich výsledkov.

KROK 4: Opravte všetky nátery, ktoré sa prejavia náterom.

Vysajte alebo použite čistú handru na odstránenie všetkých zvyškov brúsneho prachu, aby ste mohli skontrolovať nedostatky. Potom opravte všetky malé diery, škrabance alebo praskliny na povrchu Formica epoxidovým tmelom a tmel roztiahnite čo najhladšie.

Nechajte tmel zaschnúť tak dlho, ako to odporúča výrobca, a potom ho jemne obrúste, kým sa nezmieša so zvyškom povrchu.

KROK 5: Pred pokračovaním vyčistite prach.

Znovu vysajte počítadlo Formica alebo dvere skrinky, aby ste odstránili brúsny prach. Dokončite ich utretím mierne navlhčenou handrou, aby ste odstránili akékoľvek posledné stopy prachu - tieto voľné častice môžu zabrániť tomu, aby sa farba úplne prilepila na váš Formica.

KROK 6: Natočte na vrstvu lepiaceho základného náteru.

Otvorte okno a postavte ventilátor, aby sa zabezpečilo dobré vetranie; základný náter a farba, ktorú budete nanášať, sú vo všeobecnosti silne voňajúce látky z dôvodu prchavých organických zlúčenín (VOC), ktoré výrobky obsahujú.

Maliarskym valčekom natrite Formica vrstvou lepidla určeného na lesklé povrchy. Spojovací základ má tendenciu byť hrubý, takže pre najhladšiu aplikáciu je najlepší penový valec.

Po úplnom zaschnutí naneste druhú vrstvu. Nechajte základný náter zaschnúť podľa pokynov výrobcu.

KROK 7: Maľovanie Formica podľa vášho výberu farby a farby.

Základný náter môžete natrieť buď olejovou alebo vodnou farbou. Mimoriadne odolné farby na báze oleja môžu lepšie zvoliť dosky, ktoré vidia veľa opotrebenia, ale vo všeobecnosti sú farby na báze vody populárnejšie, pretože v tom čase rýchlejšie schnú a vydávajú menej škodlivé VOC.

Miešajte farbu a na váš Formica naneste tenkú, rovnomernú vrstvu pomocou čistého penového valca alebo doštičky. Štetce nie sú tou najlepšou voľbou pre maľovanie cez Formicu; pravdepodobne zanechajú stopy mŕtvice. Ak maľujete skrinky, postupujte zhora nadol; Ak maľujete pult, začnite zozadu a pokračujte v práci.

Nechajte farbu úplne vyschnúť a potom naneste druhú vrstvu. Ak ste správne pripravili náter, malo by to stačiť. Ak však maľujete svetlú farbu na veľmi tmavú Formicu, možno budete musieť na úplné pokrytie použiť tretiu farbu.

KROK 8: Pred umytím odlepte pásku.

Keď je náter lepivý, ale nie celkom suchý, odstráňte ochrannú pásku maliara. Vďaka tomu sú okraje čisté a zabraňuje lepeniu alebo roztrhnutiu pásky.

KROK 9: Počkajte celý odporúčaný čas schnutia.

Nechajte farbu vytvrdzovať po celú dobu odporúčanú výrobcom. Mohlo by to byť kdekoľvek od hodín do dní, ale netrpezlivo si utrite tesniacu farbu, ktorá nie je správne ošetrená, pravdepodobne skončí prebublávaním alebo nedokonalými výsledkami, pretože podkladová vlhkosť sa snaží odpariť.

KROK 10: Horná časť s ochrannou vrstvou, ktorá chráni lak.

Maľované počítadlo alebo skrinky utrite priehľadným pololesklým alebo vysokým leskom. Na farby na báze oleja používajte polyuretánový olej na báze oleja alebo na akrylové farby číry akrylový tmel. Naneste dve vrstvy tesniaceho tmelu, aby medzi týmito dvoma prechodmi zostal čas úplne vyschnúť. Najhladšie výsledky dosiahnete pomocou štetca s prírodnými štetinami na polyuretánovej báze na báze oleja alebo štetca so štetinami zo syntetických štetín pre akrylové tmely.

KROK 11: Zostavte svoju kuchyňu alebo kúpeľňu.

Vymeňte hardvér, vráťte dvere skrinky na správne miesto, ak ste ich odstránili kvôli lakovaniu, a vyčistite pracovný priestor. Vaša práca je dokončená!

Na svoje čerstvo vymaľované Formica choďte na pár týždňov ľahko. Aj keď základný náter môže rýchlo schnúť, na úplné vytvrdnutie je potrebný čas. Počas tejto doby povrch čistite iba vlhkou špongiou, ak je to potrebné.


STAROSTLIVOSŤ O VÁŠ OBRÁBANÝ FORMICA

Blahoželáme! Teraz, keď ste dokončili kroky, ako maľovať Formicu, dali vašej kuchyni alebo kúpeľni úplne nový vzhľad a nemuseli ste za to utrácať balík. Postupujte podľa týchto tipov, aby vaše novo maľované počítadlá Formica alebo skrinky vyzerali čo najlepšie.

• Nerežte priamo na maľovanú dosku. Namiesto toho použite dosku alebo reznú dosku, aby ste zabránili poškriabaniu alebo zahĺbeniu.

• Pred položením horúcej misky, taniera alebo panvice chráňte počítadlá spálením pomocou trivetu, podložky alebo uteráka.

• Aj keď je farba zalepená, príliš silné čistenie by ju mohlo stále nadvihnúť alebo odstrániť. Vyvarujte sa drsným drhnutiam, oceľovej vlne alebo tvrdým kefám na čistenie. Napríklad pri odstraňovaní mastnoty z každodenného varenia očistite vymaľovanú Formicu špongiou alebo handrou jemným tekutým čistiacim prostriedkom.