Natieranie

Vyriešený! Čo spôsobuje bublinkovú farbu a čo s tým robiť


Otázka: Pred mesiacom som maľoval svoje kuchynské steny vynikajúcimi výsledkami, ale dnes som sa zobudil a videl som bublanie farby. Čo mohlo tento efekt spôsobiť dlho po mojej maliarskej práci a ako ho môžem odstrániť?

A: Typ chyby, ktorú popíšete, tiež známy ako pľuzgiere, je výsledkom toho, že farba stratila priľnavosť k základnej vrstve farby alebo substrátu (podkladový povrch), ako sú sadrokartón, omietka a drevo. Ak sa farba odtiahne, vzduchom alebo vodou naplnené bublinky sa počas procesu sušenia sami vyfukujú alebo praskajú, iné stvrdnú na svojom mieste.

Náhly výskyt bubliniek farby vo vašej kuchyni nie je celkom prekvapivý, pretože farby na báze oleja alebo latexu (na báze vody) môžu byť kedykoľvek nútené uvoľniť, od hodín do mesiacov po aplikácii. Určite by ste naň mohli natrieť povrch, aby ste vyhladili povrch, ale to nie je dlhodobé riešenie - problematické bublinky sa pravdepodobne znovu objavia dosť skoro, čo robí druhú prácu s lakom stratou času. Namiesto toho najlepším prostriedkom na odstránenie bublín je najprv zistiť, čo ich spôsobilo, a vyriešiť problém, aby sa zabránilo zničeniu ďalšieho kabátu. Nasledujúce faktory sú najbežnejšími vinníkmi prebublávania farieb, a preto sú na začiatku inteligentné miesta.

Lakovací povrch bol špinavý.

Zaujímalo by vás niekedy, prečo prvý krok pri maľovaní miestnosti často vyžaduje čistenie steny? Prach, nečistoty a špina sa časom nevyhnutne zhromažďujú na vnútorných stenách a stropoch a čerstvá farba má problémy priľnúť na povrchy upchané týmito voľnými časticami. Keď nová farba zaschne a do určitej miery sa zmenší, nadvihne sa zo znečistených oblastí povrchu a vytvorí nevhodné bubliny okolo škvŕn špiny. Toto sú príklady tých, ktoré sú obmedzené na vrchný povlak, t. J. Bubliny sa nepresahujú až k substrátu.

Riešenie: Môžete opraviť kurz pomocou techniky zoškrabovania a opravy opísanej v poslednej časti tohto článku. Potom, aby ste v budúcnosti zabránili tvorbe pľuzgierov, povrch dôkladne očistite špongiou navlhčenou mydlovou vodou a potom suchou handrou. Pred nanesením základného náteru a náterov na opravené miesta nechajte povrch úplne vyschnúť na vzduchu.

Vynechali ste základný náter.

Pórovité substráty, ako sú holé sádrokartónové dosky alebo omietky, absorbujú viac pigmentov a živíc (spojív) nachádzajúcich sa vo farbe ako substráty, ktoré boli utesnené základným náterom. Výsledkom bude, že váš základný náter bude mať tenší spojivový film, ako je potrebné na to, aby sa pri ňom ďalší náter prilepil. Ak nová farba nepriľne k základnému náteru, má tendenciu sa zdvíhať a výsledkom je bublaný vrchný náter.

Riešenie: Ak si všimnete bublinky farby po aplikácii farby bez primerov, odstráňte bubliny pomocou postupu zoškrabania a náplasti opísaného nižšie, očistite povrch a pred opätovným natretím naneste na povrch základný náter blokujúci škvrny. Urobí sa základný náter na báze oleja alebo latexu; vyberte si ten, ktorý zodpovedá typu farby, ktorú chcete následne natrieť. (Ak sa stále rozhodujete pre nový vrchný náter, nezabudnite, že základný náter na báze oleja je odolnejší voči vlhkosti, takže je lepšou voľbou v priestoroch s vysokou vlhkosťou, ako sú kúpeľne alebo kuchyne.)

Základný náter utesní póry v substráte a nakoniec poskytne hrubší základný náter s primeranými spojivami, na ktoré sa následné náterové farby môžu prilepiť bez prebublávania. Nezabudnite, že samotný základný náter musí pred nanesením náterovej hmoty úplne vyschnúť, inak sa rozpúšťadlová zložka náterovej hmoty, ktorá sa má odpariť počas suchého času, namiesto toho zachytí pod vrchný náter a spôsobí tvorbu pľuzgierov.

Povrch maľby alebo okolie boli vlhké.

Nadmerná vlhkosť na vašich natretých stenách - či už z vodných kvapiek, vysokej vlhkosti, netesností alebo problémov s inštalatérmi - môže spôsobiť, že vo farbe vzniknú bubliny naplnené vodou, ktoré pochádzajú kdekoľvek od úrovne substrátu až po horné dve vrstvy. Tieto typy bublín sú spoločné pre kúpeľne a kuchyne, kde sú na povrchoch alebo v priestoroch, ako sú pivnice, bez dostatočného vetrania až po miernu vlhkosť vzduchu prítomné kvapaliny alebo kondenzácia vo forme výparov.

Riešenie:Vaša prvá podnikateľská činnosť (ešte predtým, ako sa zbavia bubliniek), je skontrolovať a zamerať sa na zdroj vlhkosti, či už ide o únik strechy, zaplavenie suterénu, vlhkosť kúpeľne, uvoľnené vodovodné spojenia pod umývadlom alebo netesné tesnenie. Po odstránení problému zoškrabte, opravte, vyčistite a vysušte steny. Pred natieraním a natieraním minimalizujte možnosť pôsobenia vlhkosti na dokončenú úlohu pri lakovaní. Skontrolujte, či je vlhkosť v miestnosti mierna, ideálne kdekoľvek od 40 do 80 percent, merané vlhkomerom (k dispozícii na Amazone alebo v domácich obchodoch na zlepšenie kvality medzi 10 a 20 USD). Potom udržujte čerstvý náter mimo vlhkosti, kým úplne nevyschne; napr. nevyvarujte sa zapínania sprchy v čerstvo natretej kúpeľni, kým srsť nevylieči.

Povrch maľby alebo okolie boli príliš horúce.

Extrémne teplo, ktoré je bežné v kuchyniach, obývacích izbách a iných priestoroch obsahujúcich zariadenia na výrobu tepla alebo veľa priameho slnečného žiarenia, môže čoskoro po práci s čerstvým náterom spôsobiť, že vrchný náter nerovnomerne schne rýchlejšie ako je priemer, čo vedie k bublinám. tesne pod povrchom.

Riešenie: Ak chcete opraviť prebublávanie farby vyvolané teplom, odstráňte bubliny pomocou škrabky (načrtnutej nižšie), očistite a naplňte povrch a pred natieraním sa uistite, že vnútorná teplota klesá medzi 50 až 85 stupňov Fahrenheita (pozrite si pokyny výrobcu uvedené na obale farby) špecifické odporúčané teploty). Počas nanášania a sušenia farby sa ako zdroj svetla spoliehajte na vnútorné osvetlenie a zameriavajte sa na zatváranie žalúzií a zatváranie dverí, ktoré zvyčajne vyvolávajú priame slnečné žiarenie, pretože to môže zvýšiť vnútornú teplotu a potenciálne riziko vzniku pľuzgierov farby.

Maľovali ste nesprávnym krytom valca.

Typ alebo dĺžka podložky od valca sa líši tak, aby poskytovala ideálne pokrytie farieb na mnohých materiáloch; Vyberte si ten, ktorý nie je vhodný pre textúru vášho povrchu (napr. pomocou krátkeho krytu na zdriemnutie na extrémne drsnom povrchu) a budete mať nerovnomerné pokrytie lakom a bublinky farby po ceste. Pri maľovaní hladkého alebo polohladkého povrchu, ako je sádrokartón alebo omietka, ktorá sa v kuchyni nenachádza, budete chcieť získať penu alebo kryt valčeka s krátkym zdriemnutím (3/16 až ¼ palca zdriemnuť pre hladké alebo Semi- až ½ palca pre polo hladký povrch); tento aplikátor vytvorí s každým zdvihom minimálne medzery, aby napomohol optimálnej priľnavosti farby. Na stredne drsné povrchy, ako je štuky, sa odporúča kryt valca so stredným zdvihom (¾ až 1 palec) a pre extrémne drsné povrchy, ako je suchá stena s textúrou, by sa mal uložiť kryt dlhého zdrihu (1 ¼ až 1-½ palca). ,

Riešenie: Ak chcete opraviť prebublávanie spôsobené použitím nevhodného krytu valca, odstráňte bublinky farby použitím metódy stierania a náplasti opísanej nižšie. Potom povrch očistite, vysušte, natrite a natrite - tentokrát správnymi nástrojmi pre danú úlohu.

Akonáhle ste zistili a upravili príčinu bublajúceho náteru, ste pripravení odstrániť vady úplne. Položte niekoľko kvapiek na podlahu pod lakovanú plochu, aby ste zachytili padajúce zvyšky. Potom si nasaďte protiprachovú masku a okuliare a pomocou jemného vertikálneho alebo horizontálneho škrabavého pohybu zaraďte nožový tmel, ktorý odstráni hrbole. Po dokončení opláchnite tmel vodou, osušte handrou a potom znova použite na vyplnenie všetkých dier alebo trhlín v substráte tenkou, rovnomernou vrstvou rýchlo tuhnúcej opravnej hmoty. Nechajte zmes zaschnúť cez noc, potom ju jemne obrúste, kým nebude hladká jemným brúsnym papierom.

Okrem čistenia, sušenia, základného náteru a začatia lakovania za vhodných podmienok môže váš spôsob lakovania pomôcť vášmu hotovému výrobku. Dodržiavajte nasledujúce tipy na maľovanie, aby ste dosiahli výsledok bez bubliniek:

  • Miešajte pomaly. Priraďte drevené miešadlo alebo vŕtačku na miešanie farieb, aby sa farba miešala čo najpomalšie a čo možno najkratšie. Rýchle miešanie po dlhšiu dobu môže do farby vniknúť vzduchové bubliny, ktoré by mohli v sušenom nátere pretrvávať.
  • Ak používate valček, aplikujte farbu postupne. Ak vidíte bubliny, ktoré sa tvoria vo farbe, spomalte rýchlosť zdvihu.
  • Nepoužívajte olejové farby priamo na latexové farby. Olejové a vodné bázy sa neviažu a výsledná nedostatočná priľnavosť medzi vrstvami môže spôsobiť tvorbu pľuzgierov v olejovej vrstve.