Ako na to a rýchle tipy

Ako na to: Test na pleseň


Vošli ste niekedy do kúpeľne a zastavili sa, aby spochybnili nevyhnutnosť priestoru? Nie je žiadnou novinkou, že tieto vlhké štvrte sú vynikajúcimi hniezdiskami pre plesne a plesne, plesne, ktoré pomáhajú rozkladať prírodné zložky, takže sa môžu biologicky rozložiť. Ale zatiaľ čo ich prítomnosť môže byť životne dôležitá vo vašej kompostovej hromade, v domácnostiach a budovách je nežiaduca kvôli škodám, ktoré môžu spôsobiť, a následkom zdravotných následkov spojených s jej malými spórami, ktoré sa môžu ľahko šíriť vzduchom a vdychovať s rastom plesní.

Niekedy je nevyhnutnosť sprevádzaná ďalšími stopami prítomnosti plesní: sfarbené škvrny na stenách a podlahách, rozvoj respiračných problémov a viditeľná vlhkosť. Inokedy je menej zrejmé, že problém vôbec existuje.

Ak máte obavy, že vzduch vo vašej domácnosti je ohrozený plesňou, môžete nájsť pokoj, ktorý presne vie, ako testovať na pleseň. Našťastie pre vás môže byť testovanie rovnako jednoduché ako nákup životaschopnej súpravy na testovanie foriem a odoberanie vzoriek na strategických miestach podľa pokynov uvedených nižšie. V najlepšom prípade sa výsledky vrátia negatívne a môžete si odpočinúť, že vôňa je niečo dočasné. V prípade najhoršieho prípadu, ak by boli výsledky testu pozitívne na spóry plesní, môžete poslať svoje výsledky do laboratória, aby ste určili, aký typ plesne je vo vašej domácnosti a ako ju efektívne liečiť.


ZAČÍNAJTE TU: SKRYTÉ SPOTY ZA MALÉ

Pleseň potrebuje na rast vlhkosť, takže pleseň sa prirodzene nachádza v vlhkých a vlhkých oblastiach. Napríklad vodovodné potrubia často vyvolávajú rast plesní a mali by sa opraviť, len čo si ich niekto všimne. Viditeľná pleseň kdekoľvek v domácnosti by sa mala odstrániť okamžite pomocou bezpečných metód na odstránenie plesní. Ale čo rast plesní, ktorý nemôžete vidieť? V prípade zatuchnutej vône, ktorú nesprevádzajú viditeľné znaky plesní (čierna, biela alebo nahnedlá vrstva), je pravdepodobné, že pleseň rastie na skrytom mieste.

Nasleduje niekoľko najbežnejších miest pre rast plesní, a preto sú inteligentné miesta na testovanie plesní:

 • Za vašou chladničkou
 • Pod stohy novín alebo kartónu
 • Za sadrokartónom v stenových cvočkových priestoroch, ktoré obsahujú inštalačné vedenia
 • Pod umývadlami
 • Za stenou okolo netesných okien
 • Vo vzduchotechnických potrubiach
 • Pod kobercom, ktorý bol vlhký naraz (záplavy, čistenie kobercov)
 • Zadná strana akustických stropných tašiek (ak presakuje strecha)
 • Za akýmkoľvek sadrokartónom, ktorý bol vystavený povodniam

AKO POUŽÍVAŤ SKÚŠOBNÚ SKÚŠKU ZLOMENÝCH TESTOV

Súpravy na testovanie plesní sú široko dostupné v obchodoch na vylepšenie domácnosti a od maloobchodných predajcov online, ale nie všetky súpravy na testovanie sú rovnaké. Niektoré sú určené iba na zistenie, či je na povrchoch prítomná pleseň. Na testovanie spór plesní vo vzduchu, ktorý dýchate, musíte kúpiť životaschopnú súpravu na testovanie plesní, ktorá stojí 20 až 45 dolárov. Celý testovací proces bude trvať niekoľko dní a ak vykonaný test zistí, že vo vzduchu sú prítomné spóry plesní, môžete poslať testovacie materiály do laboratória, ktoré vykoná ďalší test, aby ste zistili, aký typ plesne je prítomný. Laboratórna analýza môže spustiť ďalších 40 až 70 dolárov.

Poznámka: Americká agentúra pre ochranu životného prostredia neschvaľuje žiadnu značku súpravy na testovanie domácej formy. Skôr odporúča, aby si majitelia domov nechali svoje domovy odborne otestovať, ak sa obávajú prítomnosti plesní. Použite tieto súpravy na prípravu sutanu so zrnkom soli: Môžu byť nápomocné pri potvrdzovaní podozrení, ak ste na plote, či máte problém s plesňou alebo nie. Samozrejme, ak sú príznaky viditeľné a hrozné, je najlepšie zavolať profesionálov, aby vyskúšali plesne a odstránili kolónie z vášho domova.

MATERIÁLY A DODÁVKY
- Súprava na testovanie životaschopných foriem
- Painterova páska
- Páska (škótska alebo elektrická)
- Pero alebo fixka

KROK 1

Zatvorte okná a dvere v miestnosti, ktorú budete testovať 24 hodín pred vykonaním testu. To umožňuje zhromažďovanie potenciálnych spór plesní bez narušenia prievanu.

KROK 2

Vyberte súpravu z obalu. Zvyčajne nájdete aspoň plytké plastové alebo sklenené Petriho misky s vekom a štítkom. Vo vnútri Petriho misky sa pôsobilo látkou známou ako „mikrobiálna kultúra“, ktorá podporuje rast spór plesní. To by vám malo pomôcť pri odoberaní adekvátnej vzorky pri testovaní na prítomnosť plesní v čase odporúčanom výrobcom.

KROK 3

Odstráňte veko z Petriho misky a položte misku (otvorený koniec hore) na rovný povrch približne vo výške stola.

Petriho misku nechajte nedotknutú asi 48 hodín. Tento čas sa môže mierne líšiť v závislosti od pokynov výrobcu. Počas tejto doby obmedzte premávku v miestnosti počas skúšobného obdobia, ak je to možné, aby nedošlo k rušeniu vzduchu. Ak potrebujete, prikryte dvere prúžkom maliarskej pásky, aby ste členom domácnosti a hosťom pripomenuli, že táto oblasť je dočasne mimo hraníc.

KROK 4

Po uplynutí čakacej doby viečko vložte späť na Petriho misku a okolo švu umiestnite vrstvu pásky, kde sa veko stretne s miskou. Buď lepiaca páska, alebo elektrická páska funguje dobre, ale nepoužívajte pásku, ktorú je ťažké odstrániť, napríklad lepiacu pásku.

KROK 5

Dnešný dátum napíšte na štítok priložený k súprave a štítok nalepte na spodnú časť Petriho misky.

KROK 6

Umiestnite Petriho misku s páskou na tmavom mieste, napríklad do komody alebo do skrinky na skrinky.

KROK 7

Skontrolujte Petriho misku za dva dni, či v nej nie sú známky rastu plesní. Ak je prítomná pleseň, bude to vyzerať podobne ako pleseň, ktorú by ste našli v starom jedle v chladničke.

 • Ak Petriho miska nevykazuje známky plesne, vráťte ju na tmavé miesto a znova ju každý deň kontrolujte. Ak sa po piatich dňoch (od dátumu uvedeného na štítku) nič neobjaví na teste na pleseň, môžete hodiť misku do koša - sada v miestnosti nenašla pleseň.
 • Ak je v miske pleseň, Petriho misku môžete poslať do laboratória odporúčaného výrobcom, aby ste určili jej typ a priebeh liečby. Mnoho súprav obsahuje obálku na rozposielanie. Musíte tiež poslať platbu za analýzu.

KROK 8

Na získanie výsledkov nechajte tri až osem týždňov. Medzitým budete možno chcieť pokračovať v testovaní plesní v celom dome. Aj keď variabilný test na pleseň vám môže povedať, či sú v konkrétnej miestnosti prítomné spóry plesní, budete musieť použiť ďalšie súpravy, ak chcete vyskúšať ďalšie miestnosti vo vašom dome.


REAKČNE RÝCHLO: ZDRAVOTNÉ NEBEZPEČENSTVO OD EXPOZÍCIE DO ZLATIA

Aj keď existujú tisíce druhov plesní, väčšina majiteľov domov sa obáva Stachybotrys chartarum, bežne známy ako „toxická pleseň“ alebo „čierna pleseň“. Tento druh plesne je v skutočnosti pomerne zriedkavý, ale je to jedna z mnohých foriem, ktoré produkujú vysokú hladinu mykotoxínov (nebezpečné chemikálie na báze plesní), ktoré môžu vytvárať nebezpečné domáce prostredie. To znamená, že akýkoľvek druh plesní sa môže stať zdravotným rizikom, ak sa nechá vyrastať mimo kontroly. Z hľadiska bezpečnosti by sa mal odrádzať od rastu všetkých foriem zistených pomocou testu životaschopných foriem a rýchlo ich odstraňovať.

Oneskorenie a ktokoľvek môže trpieť vdýchnutím vzduchu kontaminovaného spórami plesní. Riziko zdravotných problémov sa zvyšuje u osôb so známou alergiou, oslabeným imunitným systémom a respiračnými poruchami, ako je astma. Medzi príznaky súvisiace s plesňou patria:


Pozri si video: ZJEDOL SOM PLESEŇ! (Jún 2021).