Natieranie

Aký je rozdiel? Minerálni liehoviny vs Paint Thinner


Fotografie: homedepot.com

Možno ste našli perfektnú farbu, ale čo správna konzistencia? Hrúbka farby - alebo skôr thinness-je kľúčom k perfektnej aplikácii. Či už potrebujete riediť farbu na báze oleja, aby ste ju naliali do striekacej pištole alebo aby ste natierali tenké a rovnomerné vrstvy, minerálne destiláty a riedidlá farieb sú dve číre kvapaliny na báze ropy. Navyše sa hodia na konci lakovania pri odstraňovaní tejto farby z kefiek alebo valčekov.

Rozpúšťadlá však vyzerajú rovnako a môžu sa používať trochu zameniteľne (napokon môžete použiť minerálne destiláty ako riedidlo farieb), nie sú synonymá. V skutočnosti sa značne líšia, pokiaľ ide o toxicitu, zápach, náklady a účinnosť pre rôzne aplikácie. Aby ste zmätok odstránili, čítajte pre hĺbkové porovnanie oboch rozpúšťadiel, minerálnych liehovín vs. riedidla farieb. Týchto päť kľúčových rozdielov vám pomôže rozhodnúť sa, ktorý produkt zaradíte do svojho ďalšieho projektu lakovania.

Minerálne destiláty sú menej toxické. Destiláty ropy sa vyrábajú ako minerálne destiláty, tak aj riedidlá na farby, ale minerálne destiláty sa pri výrobe silne rafinujú, aby sa znížili toxické prchavé organické zlúčeniny (VOC) a síra. V prípade minerálnych liehovín bez zápachu, ktoré sú ľahko dostupné v domácich centrách, boli tieto toxické zlúčeniny úplne odstránené! Tieto rozpúšťadlá umožňujú majiteľom domov s deťmi alebo domácimi miláčikmi odpočinúť si s vedomím, že počas lakovania nezavádzajú do domácnosti toľko škodlivých znečisťujúcich látok. Na druhej strane je riedidlo farieb počas výroby minimálne rafinované, výsledkom čoho je rozpúšťadlo, ktoré si zachováva väčšinu svojich pôvodných toxických VOC, ako je toluén a benzén.

Minerálni liehoviny sú menej páchnuce. Kým minerálne destiláty a riedidlá na farby vydávajú nepríjemný zápach podobný petroleju kvôli VOC, ktoré obsahujú, nižší obsah VOC v minerálnych destilátoch znamená, že jeho zápach je menej účinný (alebo neexistuje v prípade minerálnych destilátov bez zápachu). Medzitým riedidlo farieb prichádza s nepríjemnejším zápachom, ktorý chvíľu trvá, kým sa vyvetrá. Do-it-yourselfers, ktorí cítia pach alebo nie, by pri manipulácii s rozpúšťadlom mali používať respirátor a pracovať v dobre vetranom priestore, pretože výpary, ktoré emitujú, môžu mať nepriaznivý vplyv na zdravie dýchacích ciest, ak sú vdychované v dostatočne vysokých koncentráciách.

Riedidlo farby je lacnejšie. Galon minerálnych destilátov je v priemere 10 dolárov a náklady na minerálne destiláty bez zápachu sú rádovo 15 dolárov za galón - takmer dvojnásobné náklady na riedidlo farieb iba za 8 dolárov na galón. Minerálni liehoviny si vyžadujú viac energie na čistenie a dosiahnutie rafinovanejšieho obsahu, čo zodpovedá vyšším priemerným nákladom. Medzitým výrobný proces pre riedidlo farieb, ktorý je menej náročný na pracovnú silu, ukazuje, že pri nižších nákladoch je menej rafinovaná kompozícia. Teraz sa tento rozdiel nákladov môže na prvý pohľad zdať významný, ale v schéme vecí je minimálny. Čistenie štetcov alebo riedenie farby na obnovenie nábytku zvyčajne nevyžaduje viac ako štyri až šesť uncí rozpúšťadla, takže by ste nemali kupovať minerálne destiláty alebo riedidlá farieb vo veľkých množstvách alebo veľmi často. Vyššie náklady na minerálne destiláty bez zápachu tak môžu stáť za to, ak je pre vás prioritou optimálna kvalita vzduchu v interiéri.

Minerálni liehoviny sú efektívnejšie. Je pravda, že tak minerálne destiláty, ako aj riedidlá na farby možno použiť na rozpustenie farby z kefiek alebo valčekov (jednoducho namočte náterovú hmotu priamo do rozpúšťadla *) alebo na riedenie príliš viskóznej farby (primiešajte priamo do farby v pomere jedného dielu rozpúšťadla). na tri diely farby). Ale aj tu je viac žiaduci minerálny lieh. Vyznačuje sa pomalšou rýchlosťou vyparovania; farba riedená minerálnymi destilátmi zasychá do jemnejšej a rovnomernejšej vrstvy na povrchoch ako farba riedená rýchlejším odparovaním farby.

* Nezabúdajte, že bez ohľadu na to, ktoré rozpúšťadlo sa používa, farba by mala byť stále čerstvá alebo mokrá, keď sa tieto rozpúšťadlá aplikujú na čistiace účely; účinok obidvoch sa zmierňuje po zaschnutí farby na kefke alebo valci.

Minerálni liehoviny sú všestrannejší univerzálny čistič. Čistota a nízka toxicita minerálnych destilátov mu umožňujú rozšíriť svoju úlohu ďaleko za malú maliarsku prácu. Minerálne destiláty sa dajú použiť na odstránenie farieb, olejov, dechtu alebo prachu z väčších povrchových plôch: ako sú záhradné nožnice a pílky, kovové a drevené pracovné dosky, dokonca aj betónové podlahy. Aj keď riedidlo môže byť aplikované aj na kov, drevo alebo betón bez jeho poškodenia, jeho vyššia toxicita a emisie škodlivých výparov ho robia nevhodným na použitie ako čistič veľkých povrchov - najlepšie ho uložiť na bodové ošetrenie ,


Nie je vhodný ani na aplikácie latexových farieb. Minerálne destiláty a tradičné riedidlá farieb sú na báze rozpúšťadla (nie na báze vody), a preto sú určené na použitie iba s olejovými farbami. Použitie na riedenie alebo čistenie latexovej farby na vodnej báze môže počas riedenia oddeliť farbivo farby od rozpúšťadiel farby alebo počas čistenia zlyhať pri rozpúšťaní z náčinia. Pri riedení alebo čistení nástrojov potiahnutých latexovou farbou by ste mali namiesto toho použiť obyčajnú vodu alebo riedidlo na laky na báze latexu (napr. Riedidlo latexovej farby na riedenie latexu).