Ďalšie izby

Vyriešený! Ako často by ste mali vlastne prať svoje listy


Otázka: Som nálepka na hygienu a nikdy sa nesnívam v posteli, takže si nepredstavujem, že by moje plachty boli niekedy špinavé. Ako často by ste si mali prať plachty? A čo iné obliečky, ako obliečky na vankúše, obliečky a poťahy na matrace?

A: Posteľná bielizeň by si mala pravidelne umývať aj ultrahygienická bielizeň. Pot, sliny, kožné bunky, prachové roztoče a nečistoty sa zhromažďujú na vašej podstielke zakaždým, keď narazíte na vrece. Táto zbierka nielenže vedie k pachom a škvrnám, ale tiež premení váš bunk na ohnisko baktérií, húb a alergénov v priebehu času. Niektoré mikroorganizmy môžu zhoršiť alergie alebo stavy pokožky, spôsobiť infekcie, dokonca viesť k chorobám, ak zostanú vo vašej posteli dostatočne dlho na to, aby znovu vstúpili do vášho tela (napr. Prerezaním kože). Všeobecne sa odporúča prať posteľnú bielizeň každé jeden až dva týždne, aby sa táto zástavba udržala na uzde, ale presný Frekvencia závisí od typu tkaniny, typu posteľnej bielizne a od toho, či máte alebo nemáte domáce zvieratá alebo jedinečné zdravotné podmienky. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o tom, ako často by ste mali prať plachty a iné posteľné prádlo, aby bola vaša posteľ tak hygienická, ako je pohodlná.

Bavlnené prestieradlá perte každý týždeň. Prírodné vlákna v bavlne, zmesiach bavlna-polyester a egyptské bavlnené pláty sú ultra absorpčné a neúčinné pri odvádzaní vlhkosti (t. J. Potu) - a čím viac vlhkosti je zachytená vo vašich vrstvách, tým sú mikroorganizmy pohostinnejšie. Najlepšie pranie bavlnenej posteľnej bielizne (vrátane pripevnenej a / alebo vrchnej plachty) každý týždeň je najlepším spôsobom, ako vylúčiť mikroorganizmy, alergény, škvrny a zápach.

Ak majú vaše pláty tvrdú škvrnu z jedla, nápojov alebo krvi, nalejte destilovaný biely ocot priamo na škvrnu a nechajte ju prebývať 15 minút, potom opláchnite ocot z plachty pod prúdom studenej vody. Potom listy prejdite normálnym pracím cyklom s odporúčanou teplotou najteplejšej teploty (skontrolujte optimálnu teplotu vody v pokynoch na ošetrovanie na plachte) s akýmkoľvek štandardným čistiacim prostriedkom, po ktorom nasleduje cyklus so stredným až vysokým zahrievaním. Kým vyššia teplota ničí baktérie, nižšia teplota sušiča znižuje pravdepodobnosť, že sa listy zmršťujú alebo miznú (ak sú zafarbené). Avšak s tým, ako často by ste mali prať svoje plachty, teraz by mohol byť chytrý čas investovať do bielych alebo svetlých tabúľ, ktoré budú mať minimálne viditeľné vyblednutie.

Syntetické tkaniny alebo hodvábne plachty sa môžu čistiť každé dva týždne. Plechy vyrobené z hodvábu alebo syntetických tkanín, ako sú polyester a nylon, účinnejšie odpudzujú vlhkosť ako bavlna, ale to ich nekupuje oveľa viac času - tieto plachty prať každé dva týždne.

Na čistenie dosiek zo syntetických textílií ich preveďte normálnym pracím cyklom s teplou alebo (ideálne) horúcou vodou a stredným alebo vysokým teplom v suchom cykle, aby ste odstránili usadeniny. Pokiaľ ide o hodvábne plachty, v závislosti od pokynov na ich starostlivosť ich ručne umyte ich ručným hnetením po dobu troch až piatich minút vo veľkom vedre, ktoré obsahuje studenú vodu zmiešanú s hodvábnym čistiacim prostriedkom (napríklad Woolite for Delicates Care), a potom ich jemne vyžmýkajte. von a vysušte ich na vzduchu, najlepšie za slnečného dňa, aby ste urýchlili schnutie. Ak sú hodvábne plachty umývateľné v práčke a je možné ich zaschnúť, preveďte ich jemným umývacím cyklom so studenou vodou a potom ich sušte na nízkej teplote.

Čisté obliečky na vankúše týždenne. Nečistoty, zvyšky make-upu a oleje z pokožky alebo vlasov - nehovoriac o roztočoch zo spálne samotnej - sa prenášajú na obliečku na vankúš na nočnom základe bez ohľadu na polohu vášho spánku. Pokračovanie spánku na zašpinenom obliečku na vankúš každú noc si vyberá daň na vašej pokožke, upcháva póry a potenciálne spôsobuje alebo zhoršuje akné.

Uistite sa, že položíte hlavu na čistý povrch, umyte vankúše všetko typy tkanín raz týždenne:

• Bavlnené a syntetické listy bežajte v bežnom umývacom cykle teplou alebo horúcou vodou a tekutým pracím prostriedkom bez vône (prášky môžu zanechávať zvyšky, ktoré môžu dráždiť pokožku tváre), a potom spustiť cyklus sušenia pri nízkej teplote. Pri sušení obliečok na vankúš sa vyhýbajte listom sušiča; zvyčajne obsahujú zmäkčovadlá, ktoré môžu dráždiť pokožku tváre.

• V prípade hodvábnych obliečok na vankúš, podľa pokynov pre starostlivosť, umyte ruky alebo v práčke, ako by ste hodili hodvábne plachty, a potom ich vysušte na vzduchu alebo v sušičke pri nízkej teplote.

• Pri praní potlačených alebo farebných obliečok na vankúše ich pred praním otočte dovnútra, aby sa zachoval ich vzor a odtieň.

Ak používate horný povlak, prikrývku periny umyte každý mesiac. Ak spíte s hornou vrstvou vloženou medzi vami a perinou, stačí mesačne prať, aby sa minimalizovalo hromadenie baktérií na poťahoch z akejkoľvek tkaniny. Ak chcete vyčistiť, zipsom alebo zacvaknutím zatvorte kryt periny, preveďte ho cez bielizeň pri bežnom pracom cykle so studenou vodou pri najvyššej možnej rýchlosti odstreďovania. V závislosti od pokynov na ošetrovanie nechajte kryt na nízkej teplote suchým vzduchom alebo strojom, aby sa minimalizovalo zmršťovanie. Ak máte prikrývku z hodvábneho peria, umyte ju ručne, ako by ste si pralili hodvábne plachty. Potom nechajte perinu prikryť na vzduchu, najlepšie vonku, aby ste rýchlejšie schli.

... ale ak nepoužívate horný povlak, prikrývky periny prajte týždenne. Bez vrchnej vrstvy, mikroorganizmov a alergénov sa hromadia rýchlejšie na obliečke, takže budete chcieť podľa toho upraviť svoj harmonogram čistenia. Umývajte ich každý týždeň pomocou rovnakých pokynov na pranie a sušenie, aké sa odporúčajú pre prikrývky.

Povlečenie matracov týždenne. Rovnako ako v prípade poťahov z prikrývky je pripevnenie poťahu na matrac, ktorý sa dá odstrániť pre ľahké pranie, skvelým spôsobom, ako znížiť nahromadenie oleja, prachu a patogénov na matraci samotnom a predĺžiť jeho životnosť, pokiaľ si praním poťahu sami týždenne. Kryt matraca zipsom alebo zacvaknutím zatvorte, potom ho umyte a osušte podľa rovnakých pokynov pre pranie a sušenie, aké sa odporúčajú pre poťahy na periny.

Ak máte domáce zvieratá, dvakrát do týždňa umyte plachty a obliečky na vankúše. Keď sa mačky alebo psí priatelia pravidelne v posteli posúvajú, mali by ste plachty a obliečky na vankúše čistiť častejšie ako obvykle. Dvakrát týždenne sa pomáhajú starať sa o ďalšie mikroorganizmy, ako aj o alergény, ako je napríklad zviera, ktoré chlpatí priatelia sledujú vašu posteľnú bielizeň. Ak chcete tieto nahromadenia vylúčiť, začnite bežaním plachiet a obliečok na vankúše všetkých typov tkanín pomocou cyklu bez sucha (vrátane sušiacej plachty), aby ste odstránili chlpy domácich miláčikov. Potom použite pre svoje posteľné prádlo vyššie uvedené pokyny pre pranie a sušenie špecifické pre textílie, ale vyberte najhorúcejšie nastavenia teploty vody a sušičky povolené podľa pokynov pre starostlivosť, aby ste sa uistili, že sa odstránia patogény spoločenských zvierat.

- ak máte alergiu alebo zdravie alebo stav kože, prestierajte obliečky a obliečky na vankúše každé dva až tri dni. Ak máte respiračný stav, ako je astma, alergia na roztoče alebo iné častice, alebo ak je vaša pokožka náchylná na akné, zvážte pranie plachiet a obliečok na vankúše každé dva alebo tri dni, aby ste obmedzili svoju expozíciu na tie prvky, ktoré môžu zhoršiť váš stav. Môžete postupovať podľa vyššie uvedených pokynov týkajúcich sa prania a sušenia špecifických pre textílie pre bavlnené, syntetické a hodvábne plachty a obliečky na vankúše, ale počas pracieho cyklu sa držte jemného tekutého pracieho prostriedku bez vône. A keďže budete prať častejšie, použite nastavenie Quick Wash alebo Quick Dry (alebo ekvivalentný cyklus s najkratšou dobou trvania) na vašej práčke a sušičke, aby ste znížili čas a náklady na energiu.