Kúpeľňa

Vyriešený! Čo robiť, keď sa toaletné zvoní


Otázka: Nedávno sa moje WC začalo búchať bez zjavného dôvodu. Nie počas splachovania; len náhodne. Aj keď sa zdá, že nič iné nie je v poriadku, obávam sa, že zvuky môžu byť príznakom väčšieho problému s toaletou. Prečo moje kloktanie bliká? A čo môžem urobiť, aby som problém prešetril a vyriešil?

A: Máte pravdu, že máte obavy; tento zvuk nie je normálny. Keď toaleta zvoní, znamená to, že v odtokovom potrubí sa vytvára záporný tlak vzduchu (sanie), čím sa vytvára vzduchová komora rôznych druhov.

V dobre fungujúcom odtokovom systéme prúdi vzduch voľne cez potrubia, čím bráni negatívnemu tlaku vzduchu, takže odpad hladko prúdi dolu a von. Gurgling označuje neobvyklú stavbu sacieho potrubia. Negatívny tlak vzduchu sa nakoniec uvoľní a tlačí vzduch dozadu cez odtokovú trubicu a do toaletnej misy. Ak k tomu dôjde, budete počuť buchot zvukov, voda v miske sa môže bublinať a záchod sa môže spláchnuť.

Nahromadenie podtlaku je zapríčinené upchatím v jednej z dvoch oblastí: niekde v kanalizačnom systéme, ktorý by mohol byť v blízkosti toalety alebo ďalej po hlavnej kanalizačnej linke, ktorá sa pripája k kanalizačnému systému vašej komunity, alebo vo vetraní vášho domu. komín (potrubie, ktoré umožňuje úniku odpadových plynov cez strechu). V závislosti od závažnosti upchatia môže byť liekom práca v domácom prostredí, alebo možno budete musieť zavolať inštalatéra. Zvonček už nemusí byť príliš nepríjemný, ale ak je vinníkom rozbitá alebo zrútená kanalizačná sieť, bude potrebné ju opraviť - a čím skôr, tým lepšie. V prípade zanedbania by sa mohol odpad vrátiť späť na toalety, sprchy alebo vane. Nasledujúca príručka vám pomôže pri vyšetrovaní upchatia a ponúka rôzne riešenia.

Utesnite odtoky v blízkych umývadlách, sprchách a vaničkách a potom ponorte záchod. Ak je príčina zlodejov v odtokovej rúre, jednoduché ponorenie toalety by mohlo vytvoriť dostatočný tlak na uvoľnenie ľahkého až stredného upchatia, ako je napríklad to, ktoré je výsledkom preplachovania tampónov z bavlnenej špičky, ktoré sa zachytili v odtokovej rúre. Kúpeľňové armatúry (vaňa, umývadlo, sprcha) sa často pripájajú k rovnakému odtokovému potrubiu - k linke, ktorá vedie z toalety, takže pred vrhnutím je potrebné tieto odtoky utesniť lepiacou páskou. Ak ponoríte odpad bez toho, aby ste utesnili odtoky, môže prítok tlaku uniknúť cez iné drenážne armatúry namiesto uvoľnenia upchatia.

Keď je záchodová misa plná vody, pevne pripevnite hlavu piestu k vypúšťaciemu otvoru v spodnej časti misky. Pokúste sa uvoľniť upchatie pomocou 10 až 15 pevných čerpacích pohybov. Potom počkajte, kým sa toaleta opäť neusmeje. Ak áno, prejdite na nasledujúce kroky.

Zavolajte svojim susedom, aby zistili, či majú podobné problémy. Zaťaženie v komunálnej kanalizačnej linke by mohlo tiež vytvárať burčiace toalety v domoch vašich susedov. Ak má jeden alebo viac vašich susedov podobné problémy, obráťte sa na obecný úrad pre kanalizáciu a problém nahláste. Pošlú niekoho, aby skontroloval kanalizačnú sieť, a ak je to problém, tak s najväčšou pravdepodobnosťou pokryjú všetky náklady na jej opravu.

Hadí odtok. Had z kanalizácie (známy tiež ako inštalatérsky had alebo inštalatérsky vrták) môže často odstrániť ťažké upchávky v odtokovej rúre, ktorú nemôže zaniknúť. Vďaka dlhému káblu a hlave s reznými čepeľami na sekanie cez tvrdé dreváky môže byť had ovládaný ručne, pomocou kľuky alebo motorizovaný pre ľahšiu manipuláciu.

Do toaletnej misky sa vkladá ručná toaletná šnek (dostupná v obchodoch pre domácich majstrov za 25 až 100 dolárov) a keď otočíte kľukou, hlava pracuje smerom nadol odtokovej rúry a prechádza cez dreváky. Tento typ závitovky je obmedzený na vzdialenosť dosahu kábla, spravidla päť až 15 stôp.

Ak je upchatie tak hlboko v odtokovej rúre, že ho malý kanalizačný had nemôže dosiahnuť, môžete si prenajať motorizovaný model z obchodu s vylepšením domácnosti (asi 40 až 50 dolárov za deň), ktorý môže dosiahnuť 100 stôp alebo viac. (Medzitým by volanie inštalatéra v tomto bode mohlo spustiť 150 až 300 dolárov len na hadie šnúry; akékoľvek ďalšie opravy, ako napríklad odstránenie koreňov stromu, ktoré prenikli do kanalizačného potrubia alebo oprava zlomenej kanalizačnej línie, by výrazne zvýšili cenu pro .) Pretože závitovková hlava na motorovom kanalizačnom hadi je často príliš veľká na to, aby sa prešla cez toaletnú misu, záchod by mal byť odstránený z jeho základne a vrták bol vložený do odtokovej rúrky v úrovni podlahy. Keď je stroj zapnutý, závitovka bude postupovať dole po linke a čepele ostré ako britva prerezávajú tvrdé dreváky.

Aj pre dreváky hlbšie v kanalizačnej linke - až do stredu vášho dvora - budete chcieť vyvŕtať potrubia z kanalizačného čističa, ktorý je hneď za domom, priamo nad kanalizačnú rúru. Ak chcete nájsť čistiacu miestnosť, skontrolujte suterén alebo priestor na prehľadávanie, aby ste zistili, kde sa hlavný kanalizačný kanál opúšťa váš dom. Mnohé čistiace rúry sa tiahnu niekoľko centimetrov nad zemou a sú vybavené veľkým PVC uzáverom, iné však môžu skončiť tesne pod úrovňou zeme, a ak áno, budete musieť urobiť trochu kopania, aby ste ich odkryli. Po odstránení viečka z čistiacej rúrky pomocou nastaviteľného kľúča odtiahnite kanalizačnú hadicu odtiaľ. Ak sa točenie zubov zastaví, úspešne ste odstránili upchatie kanalizácie, ktoré to spôsobilo; Ak zvuky pokračujú, pokúste sa odstrániť problém s ventilačným zásobníkom.

Skontrolujte a vyčistite komín vetrania. Toto vyšetrenie sa môže vykonať pred alebo po hadom odtoku. Pretože komplexný systém drenážnych rúr v domácnosti vyžaduje dostatočný prísun vzduchu, aby sa zabránilo vzduchovým uzáverom v potrubiach, mohlo by upchatie vo ventilačnej komore obmedzovať prietok vzduchu a spôsobovať praskanie.

Kontrola a vyčistenie vetracieho komína si vyžaduje, aby ste sa dostali na strechu, takže ak s tým nie ste úplne spokojní, buďte v bezpečí a zavolajte profesionálov. Ak si chcete sami skontrolovať vetrací komín, budete potrebovať silnú baterku, tenké lano, lepiacu pásku a záhradnú hadicu. Na koniec povrazu priviažte a prilepte silnú úzku baterku, zapnite ju a vložte ju do nezakrytého potrubia, ktoré vychádza z hornej časti strechy. Ak je upchávka v okruhu 8 až 10 stôp od hornej časti potrubia, budete to často môcť vidieť.

Ventilačné dreváky sú často spôsobené listami a troskami alebo dokonca jatočným telom malého zvieraťa, ktoré uviazlo v potrubí. Ak je upchávka vo vnútri niekoľkých metrov od horného okraja rúry, možno ju budete môcť odstrániť pomocou narovnaného vešiaka na drôty. Hlbšie upchávky môžu byť často odstránené tečúcou vodou zo záhradnej hadice v potrubí, ktorá môže upchať upchatie, vyprať ho z potrubia a von cez kanalizáciu.

Zavolajte inštalatéra, ak sa vaše toaletné zvoní aj napriek týmto snahám. Ak vyššie uvedené metódy riešenia problémov nedokázali zabrániť točeniu a bublaniu toalety, je čas zavolať inštalatéra. Inštalatéri majú špeciálne vybavenie, ako napríklad mini kamery, ktoré spadajú do vetracích komínov na bližší pohľad na upchávky a výkonné kanalizačné šneky, ktoré môžu nasekať korene stromov a potenciálne upchať vašu hlavnú kanalizačnú linku. Existuje tiež malá šanca, že hlavná kanalizačná sieť vo vašom dvore sa pokazila alebo zrútila, čo si bude vyžadovať hĺbenie a odbornú opravu.