Steny a stropy

Ako: Vyčistite strop popcornu


Ak bývate v dome staršom ako niekoľko desaťročí, pravdepodobne máte stropy popcornu, ktoré sa v polovici 20. storočia zvýšili na popularite. Dodávateľom sa táto technológia nastriekania páčila, pretože bola lacná a ľahko sa nanášala; majiteľom domov sa to v tom čase páčilo, pretože tlmilo hluk a skrývalo všetky nedostatky, ktoré sa vyskytli počas aplikácie.

Nevýhodou týchto stropov je však to, že ich vrecká a hrbole ľahko zachytia prach - a že prach zvýrazní okraje štruktúry ako tieň. Čistenie najmenej raz, ak nie viac, rok rozjasní povrchovú réžiu a pomôže mnohým majiteľom domov naučiť sa žiť so svojimi datovanými stropmi. (Nehovoriac o tom, že akt poprašovania môže poskytnúť úľavu alergikom.) Aby ste mohli účinne prechádzať všetkými zákutiami a textúrami, postupujte podľa tu uvedených techník, ako vyčistiť popcornový strop.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Plastové plachty
- Ochranná maska
- Okuliare
- Rebrík
- Vysajte nástavec na kefu
- Dlhosrstá metla
- Lepiaca páska
- Maliarsky valček
- Kefa na vlákna so samolepiacim papierom (voliteľné)
- Voda
- Tekuté mydlo na riad
- Špongia
- Bielidlo alebo ocot
- Rozprašovacia fľaša (fľaše)
- Obehový ventilátor

SLOVO UPOZORNENIA

Predtým, ako sa pustíte do hĺbkového čistenia vášho stropu s popcornom, je potrebné upozorniť: Popcornové stropy inštalované pred 80. rokmi môžu obsahovať azbest, čo je pri vdýchnutí nebezpečné. Aby ste predišli možným chorobám s poškodením pľúc alebo dokonca rakovine pľúc, postupujte podľa pokynov na kontrolu hladín azbestu.

KROK 1: Príprava miestnosti.

Zbierajte všetky nástroje a materiály na ľahko prístupnom mieste. Počas práce prikryte nábytok a podlahy veľkými plastovými plachtami, aby ste zabránili znečisteniu (alebo poškodeniu) nábytku a podláh prachom, pavučinami alebo tekutými čistiacimi prostriedkami. Chráňte svoje pľúca pred prachom pomocou ochrannej masky a chráňte svoje oči okuliarmi.

KROK 2: Odstráňte všetok prach zo stropu popcorn pomocou vákuovej pásky, metly alebo lepiacej pásky.

Vyberte si, ktorý spôsob odstraňovania prachu vám najviac vyhovuje. Pri ktorejkoľvek z nasledujúcich činností sa najprv rozhodnete, či chcete pracovať s dvoma nohami na zemi pomocou predlžovacieho nástroja na čistenie stropu. alebo vyšplhajte sa po schodisku a vyčistite malé segmenty zblízka. Ak používate stupňovité schody, buďte opatrní, aby ste svoj rozsah príliš nepredlžovali, čo môže viesť k nestabilite a strate rovnováhy; namiesto toho vyčistite v určitom rozsahu (niekoľko štvorcových stôp) pred stúpaním nadol, premiestnením rebríka a adresovaním ďalšej náplasti.

(1) Vákuum: Nasajte povrchový prach a pavučiny pomocou príslušenstva vášho vákua. Vyberte najširší nástavec kefy, ten bez tvrdých plastových častí, ktoré by mohli rozštiepiť alebo poškodiť farbu. Ak má váš vysávač dlhú rukoväť, môžete zostať na zemi a pracovať. Ak sa rozhodnete šplhať po schodoch, opatrne šplhajte hore a dole so strojom v ťahu.

(2) Metla: Otočte metlu s dlhou rukou tak, aby jej široká kefa s mäkkými štetinami smerovala k stropu. Zametajte kefu cez strop a nechajte prach spadnúť na plachty.

(3) Lepiaca páska: Pripevnite lepiacu pásku k maliarskemu valcu alebo použite lepkavý valec na vlákna. Vyliezte na schodový rebrík a opatrne prevlečte strop. Väčšina prachu by sa mala prilepiť na vaše náradie. Ak už prach nepriľne, vymeňte lepiacu pásku alebo vymeňte vlákna.

KROK 3: Pred útokom na škvrny vyskúšajte čistiaci prostriedok na skrytej časti stropu.

Predtým, ako sa pokúsite vyblednúť alebo odstrániť škvrny spôsobené vodou, dymom alebo tukom, otestujte malú, nenápadnú plochu stropu, aby ste sa uistili, že ste vybrali účinné čistiace riešenie, ktoré nepoškodí strop. Sila zvoleného roztoku bude závisieť od príčiny, veku a závažnosti škvŕn.

• Mastné škvrny: V kuchyni pravdepodobne zaznamenáte nejaké sfarbenie kvôli množstvu tuku na varenie, ktoré sa dostane do vzduchu počas prípravy jedla. Ak chcete napraviť, zmiešajte mierny roztok teplej vody a tekutého mydla do veľkej sprejovej fľaše, čo s vami ľahko zvládnete na štafli. Nastriekajte roztok na škvrnu a oblasť jemne utrite handrou alebo špongiou. Nechajte niekoľko hodín zaschnúť.

• Škvrny od vody, plesní a dymu: V sprejovej fľaši zmiešajte vodu s bielidlom a naneste na strop. Zľahka zahmlite oblasť, aby ste zabránili ďalšiemu poškodeniu vodou. Začnite s jedným dielom bielidla na päť dielov vody. Počkajte niekoľko hodín. Ak sa škvrna nezdvíha, pridajte ďalšie odfarbenie a oblasť znova jemne zahmlite. Nechajte skúšobnú plochu zaschnúť cez noc, aby ste určili, či roztok funguje.

KROK 4: Pokračujte v čistení podľa výberu a dôkladne vyčistite všetky zvlášť špinavé oblasti na strope popcorn.

Zvyšnú časť stropu zahmlite vhodným čistiacim prostriedkom - buď tekutým mydlovým roztokom alebo bieliacim roztokom - o ktorom sa zistilo, že nepoškodzuje váš strop. (Pri práci s týmito čistiacimi prostriedkami by ste stále mali nosiť ochranné vybavenie, vrátane ochranných okuliarov a masky na tvár.) Ak používate schodový schod, nezabudnite pracovať iba v obmedzenom rozsahu, pravidelne sa šplhať po rebríku a pohybovať sa po ňom.

Nechajte strop zaschnúť cez noc pri otvorených oknách a obehových ventilátoroch, aby bola miestnosť vetraná.

KROK 5: Natrite alebo odstráňte strop popcornu, ak nie ste spokojní s tým, ako vyzerá po vyčistení.

Ak niektoré škvrny pretrvávajú, aj keď sú vyblednuté, zvážte prelakovanie stropu popcornu. Teraz, keď ste odstránili povrchový prach, je váš strop pripravený na novú prácu s lakovaním! Alebo ak zostanete nespokojní so vzhľadom vášho stropu popcornu, môže nastať čas úplne ho odstrániť.


Pozri si video: Ako to decká po nakrúcaní roztočili PRÁZDNINY (Jún 2021).