+
Natieranie

Aký je rozdiel? Satén verzus pololesklý náter


Ak vyberáte pre svoje steny alebo drevený nábytok čerstvú farbu, po sfarbení je ďalším veľkým rozhodnutím lesk. Dve možnosti pre strednú povrchovú úpravu pre saténovú farbu a pololesklý povrch sú dosť obľúbené, pretože nie sú príliš lesklé ani príliš matné. V skutočnosti ich rozoznávanie môže byť trochu zložitejšie. Obe povrchové úpravy sú dostupné v tradičných olejových farbách aj v moderných latexových farbách. Obidve možnosti sú pre plechovky od farieb, rovnako ako od plechoviek s kombináciou farieb a náterov. Dva typy povrchových úprav možno nájsť v špeciálnych latexových farbách s nízkym alebo žiadnym obsahom VOC (prchavých organických zlúčenín). Vďaka jemným rozdielom medzi týmito dvoma sa jeden môže výrazne hodiť pre váš projekt ako druhý.

Čítajte ďalej, aby ste videli, ako tieto dva populárne laky smerujú k sebe, satén verzus pololesklý. Nasledujúce kľúčové porovnania vám môžu pomôcť pri výbere toho, ktoré najlepšie vyhovuje vášmu ďalšiemu projektu lakovania.

Najvýraznejšie je, že pololesklý lesk je lesklejší ako satén.

Typy povrchových úprav, ktoré pravdepodobne nájdete vo väčšine kolekcií farieb - od najzaujímavejších po najmenej reflexné - sú lesklé / vysoko lesklé, pololesklé, saténové, škrupiny vajec a ploché / matné. Pololesk je na stupnici mierne vyšší ako satén, a preto sľubuje trochu viac odrazivosti.

Mimoriadny lesk pololesku môže zmeniť vzhľad vašej farby na stene.

Aj keď obe povrchové úpravy majú náznak lesku, viac svetla z vašich lámp alebo odkrytých okien v miestnosti sa odrazí od pololesklého povrchu ako saténový povrch (ktorý v skutočnosti absorbuje namiesto toho nejaké ďalšie svetlo). V dôsledku toho, ako sa svetlo odráža, sa môže rovnaká farba farby mierne zobraziť tmavšie v pololesklom prevedení a mierne svetlejší v saténovom prevedení. Faktom je, že keď robíte konečné rozhodnutie o tom, ktorá farba sa má použiť.

Pololesklý je odolný a ľahšie sa čistí.

Čím vyšší je lesk, tým ľahšie je čistenie neporiadkov, ako sú odtlačky prstov a šmuhy. Pre predmety a oblasti, ktoré sa často používajú, a preto si vyžadujú časté utieranie-kúpeľne, kuchyne, herne, detské izby a akékoľvek iné oblasti, ktoré sa môžu deti cítiť v pokušení kresliť na steny s Crayola-pololesklý, je často múdrejšie voľba. Pretože je povrch hladší, je odolnejší voči vlhkosti a ľahšie sa dá previesť pomocou vlhkej handričky alebo špeciálnych sprejov určených pre menšie domáce katastrofy. (Avšak buď pololesklý alebo saténový povrch, ale vydrží ich škrupinu vajec a ploché / matné povrchové úpravy kvôli trvanlivosti.)

Pololesklo lepšie priťahuje pozornosť k architektonickým prvkom.

Všeobecne možno povedať, že čistenie je potrebné, satén je predvolenou voľbou pre mnohých domácich majstrov, ktorí osviežujú vnútorné steny a nábytok, zatiaľ čo menšie dávky pololesklých prvkov zvýrazňujú prvky domácnosti: stolárstvo, plášte, zábradlia schodov, obloženie okien, obloženia dverí a formovanie koruny. Aj keď použijete rovnakú farbu v dvoch rôznych prikrývkach v miestnosti - satén na stenách a pololesklom na čalúnenie - odrazom bude remeslá remeselnej formácie.

Satén odpúšťa skôr existujúce nedostatky ako pololesklý.

Ak máte steny a priehlbiny vo svojich stenách, skrinkách alebo v bielizníku, ktorý bude čo najskôr maľovať, reflexná povaha pololesku pritiahne viac pozornosti na každú chybu. Saténový povrch je viac lichotivý nad vreckami, divotmi a škrabancami, pretože vtiahne svetlo a pritiahne oko k videniu rovnomernejšieho povrchu. Ak teda chcete odvrátiť pozornosť od nedostatkov a kazov bez toho, aby ste ich museli tráviť hodiny, je satén spôsob, ako ísť.

Náklady medzi nimi sú zanedbateľné, ale za satén môžete zaplatiť o pár centov menej.

Vo všeobecnosti platí, že čím viac farieb lak ponúka, tým viac to bude stáť. Pololesklá farba sa vyrába s väčším počtom spojív (živíc zodpovedných za lesk) ako saténová farba, aby poskytovala odraz a trvanlivosť, o ktorej je známa. Takže, ak hľadáte trochu peňazí prefarbujúcich steny v celom dome, je satén tou najlepšou voľbou z tých dvoch, ktoré stále ponúkajú náznak lesku.