Zelená

Výhody a nevýhody čistenia s TSP


Nie je to tak dávno, čo bol fosforečnan trisodný (TSP) výberom pre náročné upratovacie práce, najmä na exteriéroch. Zriedený vo vode a často nanášaný tvrdou kefou, dokáže odstrániť tvrdé škvrny od mastnoty a plesní a plesní. V posledných rokoch však popularita TSP klesala. Neexistujú žiadne sťažnosti týkajúce sa jeho výkonu - TSP bol a zostáva vysoko efektívny čistič. Čoraz viac ľudí sa zbavuje čistenia pomocou TSP skôr preto, lebo práca s týmto materiálom môže pre jeho zdravie predstavovať nebezpečenstvo pre zdravie ľudí a životné prostredie.

V tejto časti sa zameriame na výhody a nevýhody práce s čističom TSP, takže sa môžete rozhodnúť, či je to správna voľba pre vás a vašu rodinu, váš domov a aktuálna situácia.

Výhody čistenia s TSP

  • účinnosť: Nie je pochýb o tom, že čistič TSP funguje skvele. V skutočnosti sa to často podarí tam, kde iné riešenia nedokážu urobiť trik s najodolnejšími škvrnami ako mastnota a nečistoty.
  • Jednoduchá aplikácia: Dalo by sa očakávať, že použitie takého silného čistiaceho prostriedku by vyžadovalo komplikovaný postup, ale po zriedení sa TSP môže aplikovať jednoducho štetcom alebo špongiou alebo pomocou rozprašovača.
  • Vhodnosť pre vonkajšie povrchy: TSP funguje dobre a bez poškodenia na rôznych povrchoch vrátane tehál a kameňa, cementu, dreva a krytiny. Ak je povrch predtým natretý, po vyčistení pomocou TSP by ste mali počítať s opätovným natieraním (pozri ďalej).
  • Možnosti odstraňovania farieb: TSP je tak silný, že odlupuje starú farbu z povrchu spolu so škvrnami, a preto sa TSP často používa na čistenie povrchov v priebehu prípravy na maľovanie, najmä na exteriéry. Odstraňuje rozštiepené alebo odlupujúce sa zvyšky farby, ktoré môžu brániť prilepeniu nového náteru.
  • Úprava plesní a plesní: Jednou z výhod umývania exteriérov čistiacim prostriedkom TSP je to, že v kombinácii s domácim bieliacim prostriedkom odstraňuje plesne a plesne.

Vďaka týmto výhodám bol TSP obzvlášť obľúbený pri odstraňovaní škvŕn oleja z betónových príjazdových ciest, pri príprave povrchov pre farby, odstraňovaní náterov zo muriva, odstraňovaní kreozotu z krbu, umývacích paluby a čistení vonkajších obkladov.

Tip pre profesionálov: Ak používate TSP na čistenie vedľajšej koľaje, urýchlite prácu pomocou práčky. Nevlastníte jeden? Prenajmite nástroj z miestneho domáceho centra. Ak tak urobíte, môže vás to o pár babiek vrátiť, ale ušetríte nekonečné cesty po rebríku.Nevýhody Čistenie s TSP

  • toxicita: Keďže je TSP toxický, musí sa s ním zaobchádzať opatrne. To znamená, že máte na sebe vhodný ochranný výstroj. Tričká a kraťasy sú no-no. Namiesto toho noste ochranné rukavice, okuliare a respiračnú masku. A ak budete pracovať doma, musíte oblasť dostatočne vetrať.
  • Nebezpečenstvo úpravy krajiny: Ak používate TSP vonku (najmä ak je zmiešaný s bielidlom), používajte iba toľko TSP, koľko potrebujete a prísne kontrolujte odtok. Uistite sa, že chránite svoje terénne úpravy. Vyberte si bezvetrný deň pre svoj projekt a pred prácou a po nej zlikvidujte všetky okolité rastliny, kríky alebo vetvy stromov.
  • Environmentálne obavy: Čistič TSP môže byť tiež zlou správou pre životné prostredie ako celok. Ak to skončí v jazerách a potokoch, fosforečnany vyvolávajú nadmerný rast rias, čo má za následok zníženie hladiny kyslíka vo vode, čo ohrozuje život rýb a vodných rastlín.
  • Používanie môže obmedziť miestne predpisy: Mali by ste si tiež uvedomiť, že vzhľadom na nedostatky TSP niektoré obce buď obmedzili jeho používanie, alebo úplne zakázali jeho používanie. Pred začatím projektu čistenia skontrolujte miestne predpisy. Tiež si všimnite, že na pultoch miestneho domovského centra možno nenájdete TSP, ale namiesto toho ho nahradíte. Použitie je omnoho bezpečnejšie, ale väčšina súhlasí s tým, že nevyčistí tak skutočné veci.
  • Poškodenie určitých povrchov: Vyhnite sa čisteniu s TSP v kúpeľni; môže poškodiť kov, keramické dlaždice, škárovaciu hmotu a sklo. A ako už bolo uvedené vyššie, nie je vhodný na natierané povrchy.

Ak vám nevýhody dávajú pauzu a chcete použiť iný čistiaci prostriedok, zvážte túto náhradu TSP: borax. Borax je tiež známy ako boritan sodný, čo je prírodná minerálna zlúčenina, ktorá čistí mnoho rovnakých povrchov, na ktoré sa používa TSP už roky, vrátane plôch sfarbených plesňami a plesňami, a to bez toho, aby došlo k poškodeniu rastlín v okolí. (Prezrite si ju v našom návode pre domáce čistiace prostriedky na paluby.) Navyše si môžete tento silný antimikrobiálny čistiaci prostriedok vyzdvihnúť priamo v čistiacej uličke vášho obchodu s potravinami.