Podlahy a schody

Aký je rozdiel? Preglejka verzus OSB


Aj keď stavebné predpisy zaobchádzajú s obidvoma materiálmi rovnako ako s „konštrukčnými panelmi“, preglejka a doska s orientovaným vláknom (OSB) sú zložením úplne odlišné. Preglejka sa vyrába z lepených tenkých prúžkov drevenej dyhy (nazývaných vrstiev), ktoré sú vrstvené pri striedavých uhloch 90 stupňov a umiestnené do horúceho lisu; výsledný priečne laminovaný a vrstvený materiál je štrukturálne vylepšený a odolný proti rozťažnosti a kontrakcii, ktorá ovplyvňuje masívne drevo. OSB, na druhej strane, pozostáva z 3 až 4 palcových prameňov dreva, ktoré sú tiež vrstvené a konfigurované v tvare kríženia, potom zlepené a zlisované.

Keď bola preglejka vyvinutá s cieľom nahradiť opláštenie masívnych dosiek pre podlahy a podlahové krytiny, stavitelia sa väčšinou zdráhali prejsť na nový produkt, ktorý sa nakoniec stal štandardom pre aplikácie na podlahové krytiny. Nie je divu, že keď OSB prišla na scénu ako alternatíva k preglejke, kritici rýchlo poukázali na jej nedostatky. Jeho prijateľná cena podporila jeho rastúcu popularitu a čoskoro prekonala preglejku, ktorú si mohli zvoliť stavitelia v podlahách na výstavbu domov, ako aj opláštenie stien a strechy. Aká je lepšia možnosť, preglejka verzus OSB? Každý z nich má svoje silné a slabé stránky, keď sa používa ako obložené podlahové krytiny alebo podlahové krytiny.

OSB sa považuje za štrukturálne konzistentnejšiu ako preglejka. Pretože list preglejky sa skladá z niekoľkých veľkých dýh z dreva, je náchylný na prípady uzlov a iných nedokonalostí (ktoré, ak sú zarovnané, môžu vytvárať mierne mäkšie škvrny v celom materiáli). Medzitým OSB zhutňuje až 50 vrstiev prameňov do jedného listu s rovnakou hrúbkou ako preglejka, čím zaisťuje oveľa hustejší a ťažší produkt.

OSB absorbuje menej vlhkosti, ale preglejka vysychá rýchlejšie a kompletnejšie. Ako materiály podkladu reagujú na vodu, tak počas fázy výstavby domu ako aj vo vlastníctve domu, keď únik alebo povodeň môže ohroziť podklad. Pomalšie vstrebávanie vlhkosti je ideálne na vyhadzovanie plachty cez nechránený podklad alebo na zachytenie úniku pred skutočným poškodením. Vysychanie OSB však trvá dlhšie, takže zachytená vlhkosť viac času degraduje materiál ako rýchlo schnúca preglejka.

OSB nemá problémy s delamináciou, ktoré môžu prehltnúť preglejku, ale pri vystavení vlhkosti je náchylné na opuchy okrajov. Aj keď obidve sú príkladmi vrstveného dreva (čo znamená, že každý pozostáva z tenkých vrstiev dreva, ktoré sa spojili s lepidlom a stlačili sa do väčšieho, tuhého listu), poškodenie vodou s väčšou pravdepodobnosťou spôsobí zlyhanie lepidla preglejky a jeho vrstvy sa prebublávajú. Tento napučiavací účinok môže zmiznúť, keď preglejka úplne zaschne bez toho, aby to ovplyvnilo jej štrukturálnu integritu. Najväčšou slabinou OSB sú okraje, ktoré zostanú opuchnuté aj po zaschnutí dosky. V skutočnosti z dôvodu problémov, ktoré napučiavanie okrajov vytvára pod hotovou podlahou, niekoľko národných asociácií keramických obkladačiek odrádza od používania OSB ako podkladu alebo podkladu pod dlažbu.

• OSB vo všeobecnosti stojí menej ako preglejka. Iste, náklady na akýkoľvek produkt z dreva budú kolísať v závislosti od regiónu a ponuky, ale toto porovnanie nákladov spravidla drží vodu. To je dôvod, prečo sa veľký počet veľkoobjemových staviteľov obrátil na OSB. Cena preglejky sa bude líšiť v závislosti od druhu dreva, čo je faktor, ktorý môže tiež ovplyvniť výkonnosť. Pre jeden z týchto materiálov rozšírené verzie (ktoré sú podrobne opísané v nasledujúcej časti „Porozumenie inováciám“) budú stáť viac, ale úspory prichádzajú v čase a materiáloch. Vylepšená inštalácia preglejky alebo OSB by mala prežiť vystavenie vlhkosti, čo znamená, že stavitelia pravdepodobne nebudú musieť inštalovať čiastočnú výmenu alebo druhú podlahu, aby mohli nainštalovať konečnú podlahu.


Pochopenie inovácií: Vylepšená preglejka a výrobky na podlahu

Ak na strechu čiastočne zabudovaná štruktúra preberie vodu, preglejka alebo OSB použitá na podlahové krytiny môžu absorbovať vodu, napučiavať, delaminovať a vyžadovať brúsenie alebo výmenu pred inštaláciou podlahovej krytiny. „Drevo a voda sa dobre nezmiešajú,“ hovorí Jeff Key, marketingový manažér pre výrobky z dreva v Gruzínsku a Tichomorí. Na vyriešenie týchto problémov s vodou výrobcovia OSB a preglejky rafinujú svoje výrobky. Oprava spočíva v tom, že namiesto obyčajnej preglejky alebo OSB sa používajú výrobky odpudzujúce vodu alebo vode odolné.


Vylepšené OSB
Výrobky ako AdvanTech, produkt OSB spoločnosti Huber Engineered Woods, boli uvedené na scénu, aby vyhovovali potrebám OSB odolných voči vlhkosti. AdvanTech, v podstate vylepšený materiál OSB, používa živicu integrovanú s drevom, aby odolal absorpcii vody a znížil opuch, ktorý sužoval pôvodnú podlahovú vrstvu OSB. Huber dokonca ponúka na AdvanTech 50-ročnú záruku.

Použitie podkladu odolného voči vode šetrí staviteľovi čas a peniaze, pretože robí z kompromitovaných úsekov paluby minulosť. „Používam hárky AdvanTech, takže si nemusím robiť starosti s brúsením hrán neskôr,“ hovorí James Langeway, dodávateľ spoločnosti Vermont. LP Building Products ponúka Top-Notch, vylepšený systém podlahovej krytiny s okrajovým povlakom, ktorý zabraňuje absorpcii vody a samovypúšťacou drážkou, ktorá odvádza stojatú vodu preč od panelov.


Vylepšená preglejka
Potvrdzujúc, že ​​niektorí stavitelia budú lojálni k preglejke, Gruzínsko-tichomorský región sa stal národným lídrom s vylepšenou preglejkou s názvom Plytanium DryPly. DryPly je preglejka ošetrená vodovzdorným povlakom, ktorý zabraňuje 40% absorpcie, ku ktorej dochádza pri navlhčení nenatieranej preglejky. „Náš produkt je dodávaný so 100% zárukou spokojnosti staviteľa proti delaminácii, opuchu hrán a brúseniu kĺbov,“ hovorí Key. Cieľom tejto novej generácie preglejky je bojovať proti problémom s vlhkosťou s vylepšenými výrobkami OSB. "Naozaj neexistuje žiadny iný produkt z preglejky, ako sa to páči," dodáva Key.

Táto vyvíjaná preglejka môže mať oproti OSB celkovú výhodu, pretože preglejka je tuhšia a trvanlivejšia alternatíva pre podlahu. Lepšie bude držať aj pri nehodách podláh, ako sú netesnosti alebo záplavy, a má väčšiu pevnosť pri sťahovaní nechtov, aby nechty držali v strese. „Rozdiel oproti preglejke nie je spočiatku zrejmý počas prvého prechodu vlastníkmi,“ hovorí Key. "Je vyrobený pre dlhodobú životnosť." Tento sentiment je podporený doživotnou zárukou Gruzínska a Tichomoria na výrobok.