Natieranie

Vyriešený! Najlepšie farby na drevo


Otázka: Niektoré drevené povrchy v mojom domácom interiéri mohli používať maľovanie. Aký je najlepší náter na báze dreva alebo vody? A aký lesk chcem?

A: Drevo je dostatočne prispôsobivé na to, aby prijímalo farbu na báze vody alebo oleja, pokiaľ ho vopred natrite základným náterom. Ale nespočetné množstvo farieb a leskov v týchto dvoch kategóriách vám môže ponúknuť závratnú škálu možností v obchode s farbami. V konečnom dôsledku je najlepší druh farby a lesku, ktorý sa má použiť, závislý na drevenom povrchu, ktorý maľujete. Čítajte ďalej a zistite, ktoré z najbežnejších typov farieb a prímesí na trhu sú najvhodnejšie pre váš projekt na maľovanie dreva.

Spoznajte možnosti maľby a ich prúžky. Farby na báze vody sa predávajú v predajniach farieb a domácich centrách v tradičnom latexe (15 až 40 dolárov za galón), mlieku (15 až 25 dolárov za liter) alebo kriedových odrôd (15 až 35 dolárov za liter), zatiaľ čo farby na báze oleja sú buď na báze alkydov (vyrobené zo syntetických živíc nazývaných alkydy; 20 až 50 dolárov na galón) alebo na báze rastlinných olejov (vyrobené z ľanových alebo iných rastlinných olejov; 30 až 50 dolárov na kvart). Tradičné farby na báze latexu, alkydových a rastlinných olejov sa dodávajú tiež v mnohých matných, matných, škrupinových, saténových, pololesklých a vysokoleských farbách v poradí od najnižšej po najvyššiu lesk. Môžete očakávať, že zaplatíte o jeden až dva doláre viac za galón za každý krok v žiarivom spektre. Mliečna a kriedová farba, ktorú si môžete kúpiť alebo si objednať s dobrými výsledkami, sú prirodzene matné, takže komerčné plechovky týchto farieb zvyčajne nenaznačujú lesk.

Vyberte si drevo, ktoré blokuje škvrny, bez ohľadu na projekt. Či už maľujete nedokončené alebo maľované drevo, je nevyhnutné ho pred natieraním natrieť, pretože tónované organické zlúčeniny v dreve nazývané triesloviny by inak vnikli do akéhokoľvek náteru na vodnej báze aplikovaného na vrchnú vrstvu -obzvlášť pri maľovaní na tmavé lesy bohaté na triesloviny, ako je borovica uzlová. Základný náter vytvára bariéru medzi drevom a farbou, ktorá zabraňuje pretekaniu tanínu. Zatiaľ čo farba na báze oleja je menej náchylná na pretekanie trieslovinou, základný náter (ktorý vedie 16 až 25 dolárov za galón) sa stále odporúča v rámci všetko farby na zabezpečenie rovnomerného základu, ktorý vám pomôže dosiahnuť jednotnejšiu farbu. Vyberte si takú farbu, ktorá vyhovuje použitému typu farby: latexový primer blokujúci škvrny pre latexové farby a základový olej blokujúci škvrny na olejových farbách. Ako je vaše drevo príjemné, môže vás priviesť k rozhodnutiu o tom, ktoré druhy základného náteru a farby použijete, pretože základové nátery na báze oleja (ako sú farby) dokážu lepšie preniknúť a utesňovať drevo a blokovať triesloviny efektívnejšie ako základové nátery na báze vody.

Na zriedkavo používaný nábytok používajte tradičnú latexovú farbu. Táto farba na vodnej báze je najlepšou voľbou pre zriedkavo používané zariadenie (napr. Vstupné stoly alebo schodiskové vretená), pretože môže byť zafarbené tak, aby zodpovedalo akejkoľvek farbe, ktorú požadujete pre nábytok, a schne rýchlejšie ako farba na báze oleja. (Na porovnanie latexové laky normálne suché na dotyk za jednu až štyri hodiny, na rozdiel od osem hodín alebo viac v prípade lakov na báze oleja.) Latexové farby sú dnes tiež lacnejšie, menej prchavých organických zlúčenín (VOC) a menej je pravdepodobné, že na povrchových vrstvách olejových farieb na báze alkydových náterov budú vidieť nepríjemné stopy kefiek. V latexových farbách odrážajú farby s hladkým až saténovým leskom menej svetla ako lesklejšie prikrývky, čo znamená, že úplne hladká srsť maskuje nábytkové nedostatky (nože a škrabance sa majú natierať) efektívnejšie. Sú tiež najvýhodnejšou možnosťou lesku nábytku, s ktorým často nezaoberáte.

Na nábytok v núdzi používajte kriedu alebo mlieko. Tieto dekoratívne farby na vodnej báze sú známe svojím elegantným ošúchaným vzhľadom a matným leskom, vďaka čomu sú atraktívnou voľbou pre nábytok, ktorý by mohol mať úžitok zúfalého vzhľadu. Ľahko sa rozotierajú mliečne škvrny, vločky a úzkosti, čo mu dodáva výraznejší zvetraný vzhľad, ktorý je ideálny pre kúsky ohniska, ako sú drevené chaty alebo čelné dosky. Kriedové farby menej ľahko núti samy o sebe, čo vám dáva väčšiu kontrolu nad nešťastným účinkom a zvyčajne vedie k jemnejšiemu, tlmenejšiemu efektu starnutia, ktorý je ideálny pre predmety, ktoré dotvárajú miestnosť, ako sú napríklad stolíky alebo drevené vešiaky na šaty.

Zvážte olejové farby na báze alkydov na každodennom vybavení. Zasychá do tuhej vrstvy na drevo a časom vytvrdzuje na povrchu dreva, vďaka čomu sú drevené stoličky, jedálenské stoly a iné často používané nábytok menej náchylné na odretie alebo jamy ako mäkký a flexibilný povrch vody - na báze laku. Alkydové farby schnú rýchlejšie ako farby na rastlinných olejoch (niektoré farby na báze rastlinných olejov trvajú až tri dni, kým vyschnú) - znamená to, že nábytok, ktorý používate najčastejšie, nebude mimo prevádzkyschopné sušenie tak dlho, ako by to bolo byť s farbou na báze rastlinného oleja. Rozhodnite sa pre pololesklý alebo vysoko lesklý odtieň; sú to najhladšie na dotyk a najjednoduchšie ich utrite. Tieto priesvity tiež lepšie držia drsné čistiace prostriedky a práčky, ktoré môžu poškodiť spodnú vrstvu lesku.

Vyberte si olejovú farbu na báze alkydov pre kuchynské a kúpeľňové skrinky. Tieto skrine sú vystavené značnej vlhkosti z vody alebo výparov z varu, ktoré sú absorbované v priebehu času do väčšej miery priemerným náterom na báze vody, a môžu urýchliť rast plesní alebo plesní na povrchu skrinky. Olejová farba je odpudzujúca vodu a hnilobu. Na skrinky vystavené vlhkosti použite namiesto farby na báze rastlinného oleja farbu na báze alkydov, pretože je menej pravdepodobné, že časom zmení farbu na základe rastlinných olejov na žltú. Pololesklé alebo vysokolesklé laky sú vaše najlepšie stávky; ich neporézny, hladší povrch sa ľahšie čistí a na týchto povrchoch sú guľôčky vlhkosti skôr než absorbované, takže náterová hmota časom nestráca ani nestráca. Výnimkou sú police vo vnútri skrinky; Ak sa rozhodnete maľovať tieto, chcete, aby byt saténový lesk bol lepší, pretože lepšie vydržia hmotnosť riadu.

Zakryte skrinky v suchých priestoroch domu tradičnou latexovou farbou. Je to najvýhodnejšia a najrýchlejšia možnosť sušenia pre skrinky, ktoré žijú v priestoroch, kde vlhkosť nie je problémom, v domácej kancelárii alebo v zábavnej miestnosti. Plochý až saténový lesk je najvhodnejší pre police do skrinky, najmä pre tie, ktoré nesú elektroniku alebo iné ťažké predmety, ale pre čistenie exteriéru skrinky si vyberte pololesklý až vysoko lesklý povrch.

Na štandardnú úpravu používajte olejovú farbu na báze alkylu. Vnútorné čalúnenie - či už soklové lišty, obloženia dverí alebo čalúnenie okien alebo stropov - akumuluje v priebehu času značné množstvo odretých značiek a priehlbín. Tuhá kvalita náterovej hmoty na báze oleja bráni proti týmto nedostatkom účinnejšie ako jemnejšia a menej trvanlivá náterová hmota na vodnej báze. Orezajte, aby bol v interiéri domu viditeľný (najmä ak je postavený proti bielym stenám), budete chcieť zvoliť alkydovú farbu nad farbou na báze rastlinného oleja, aby ste predišli riziku žltnutia. Rovnako ako v prípade skriniek, výber farby v pololesklom alebo vysokolesklom lesku uľahčuje čistenie špinavého poťahu.

Na ozdobený lem používajte tradičnú latexovú farbu. Ozdobné ozdobné lišty, napríklad korunkové lišty so špirálovitým vzorom (špirálovitý vzor), obsahujú drážky, do ktorých má farba na báze oleja problémy preniknúť a natrieť, pretože je silnejšia a viskóznejšia ako farba na vodnej báze. Nižšia viskozita farby na vodnej báze vedie k tenšiemu náteru, ktorý ľahšie dosiahne zárezy a zahĺbenia v orezaní, čím získate rovnomernejšie pokrytie náterom. Plochý až saténový lesk je najvýhodnejšou možnosťou ozdobeného ošatenia v oblastiach s nízkou prevádzkou, ktoré nemusíte často čistiť.

Na podlahy použite olejovú farbu na báze alkylu. Dokáže zvládnuť každodenné zneužívanie topánkami, topánkami a dáždnikmi a premiestňovaním nábytku bez toho, aby došlo k poškodeniu vodou alebo jej prepadnutiu. (Mäkší a flexibilnejší povrch náterovej hmoty na vodnej báze sa nedrží príliš dobre na lakovaných drevených podlahách v zónach s vysokou premávkou.) Aj keď náter na báze rastlinného oleja ponúka aj tieto výhody, pre väčšinu je to príliš nákladné majitelia domov sa vzťahujú na veľkú plochu podlahy. Vyberte si pololesklý alebo vysoko lesklý lak; povrchová plocha podlahy je náročnejšia na prácu, aby ste ju vyčistili, ak pracujete s hrubším bytom na saténový lesk.

Na malé knickknacky vyberte farbu na báze rastlinného oleja. Je to preč z výhod pre cenovo dostupnejšie a ľahko dostupné alkydové olejové farby, ale tento typ farby sa stále používa na zväčšenie prirodzenej patiny malých drevených predmetov - napríklad drevené šperkovnice, rámy na fotografie a ďalšie povrchy, kde je drahšia. nie je neúnosné. Pretože farba na báze rastlinného oleja zasychá do mierne mäkšieho a húževnatejšieho povrchu ako na olejových farbách na báze alkydu, môže sa povrch dreva zväčšovať a zmenšovať so zmenami teploty s malým rizikom, že sa náterová hmota stane krehkou a popraskanou. Okrem toho, keďže farby sa zvyčajne skladajú iba z rastlinného oleja, olejových sušiacich činidiel a prírodných pigmentov, emitujú do vašej domácnosti len málo alebo vôbec žiadne VOC. Pololesklý až vysoko lesklý odtieň odráža viac svetla, takže malé objekty vyniknú lepšie, ako by umožnil lesk nižšieho lesku.