Interiérový dizajn

Všetko, čo potrebujete vedieť o štýle Shaker


Raz za čas príde štýl, ktorý zaujme tak široké publikum, že jeho popularita je, no, neotrasiteľný a čistý, minimalistický štýl Shaker je vynikajúcim príkladom. Dnes, 150 rokov po usadení sa šakerov (pobočky kvakerizmu) v Spojených štátoch, sa ich príspevky k stavebnému a nábytkovému dizajnu stále teší všeobecnej príťažlivosti. Ak vás tento základný, ale krásny vzhľad zaujíma, prečítajte si ďalšie informácie o tom, ako sa vyvinul a ako ho môžete priniesť do svojho domu.

ZÁKLADNÉ VERZIE, JEDNODUCHÁ SYMMETRIA

V polovici 18. storočia obce Shaker dotýkali krajinu novej Anglicka. Ich odhodlanie viesť jednoduché životy viedlo k rozvoju štýlu Shaker, ktorý obsahuje nezdobené línie, bezkonkurenčné remeselné spracovanie a záruku kvality.

Uprostred rýchlo sa meniaceho 19. storočia, keď hromadná výroba začala nahrádzať ručne vyrábanú kvalitu, šejkri zostali pevne zaviazaní k vyššiemu spracovaniu. Ich zbožné presvedčenie, že jednoduchosť, poriadok a čistota predbehli ornatitu, slúžili ako základ pre ich návrhy bez ozdôb. Budovy, stolárstvo a nábytok boli určené skôr na uspokojenie potreby ako na dekoráciu.

AUSTERE ARCHITECTURE

Rezidencie Shaker, nazývané „obytné domy“, si požičali svoj obdĺžnikový dizajn skrinky od federalistickej a gréckej obrodenej architektúry, odstránili však všetky stopy ozdobných stĺpov, bez omotávajúcich verandov a ozdobných mlynov. Každý prvok konštrukcie Shaker bol funkčný. Okenice, keď boli použité, boli postavené na vnútorných stranách obydlí a boli funkčné, aby podľa potreby blokovali tvrdé slnečné lúče alebo chladné zimné prievany.

V obytných domoch Shaker sa nachádzalo veľa obyvateľov, takže boli často dosť veľké, dosahovali výšku troch a štyroch poschodí a boli pokryté jednoduchými líniami štítových striech. Všetko, čo postavili šejkri, bolo užitočné a často vyvážené z jednej strany na druhú - napríklad dva veľké krby na opačných koncoch obydlí. Interiéry boli rozdelené do dvoch takmer rovnakých polovíc, z ktorých každá slúžila samostatnému schodisku, pretože brati Shakerovci žili na jednej strane a Shakerove sestry na strane druhej.

Mnoho bytov Shaker bolo zarámovaných z drevených trámov a predstavovalo vlečenie lodí, zatiaľ čo iné boli postavené z tehál a vápenca. Stretávacie domy boli najväčšími štruktúrami v komunitách a v niektorých dedinách Shaker boli postavené v kruhovom prevedení s vysokými vnútornými stropmi a natreté v bielej farbe zvonka aj zvnútra, aby symbolizovali čistotu ich viery.


FINELY CRAFTED NÁBYTOK

Najtrvalejším prínosom šejkrov do sveta dizajnu je úžitkový nábytok s rovnými čiarami. S použitím silných stolárskych techník boli skonštruované jednoduché stoličky s rebríkmi, stoličky bez ozdôbok so štvorcovými nohami, skrinky z masívneho dreva a dobre postavené skrine. Ich použitie komplikovaných rybinových spojov a montáže drevených kolíkov si vyžadovalo viac času, ale stanovilo vysoký štandard pre kvalitnú konštrukciu.

Zostávajúce kúsky pôvodného nábytku Shaker (zväčša v súkromných zbierkach a múzeách) sú vo výnimočnom stave vďaka vynikajúcemu remeselnému spracovaniu. Tradičná stolička s rebríkom bola prvýkrát popularizovaná šejkmi a potom ju prispôsobili výrobcovia nábytku z celého sveta.

Jednoduchý štýl kabinetných dverí, ktorý predstavili Shakers, je dnes obľúbený medzi tými, ktorí chcú nenápadnú atmosféru. Moderní výrobcovia skriniek naďalej dodržiavajú princíp Shaker - päťdielna konštrukcia - jeden kus pre plochý dverový panel a štyri ďalšie dosky, ktoré tvoria rám na čelnej strane dverí. Tento spôsob konštrukcie Shakerovho štýlu zabránil deformácii a dal dverám vynikajúcu silu.

OTÁZKA NA SVETLO, NEBEZPEČENSTVO FARBY

Vo svojej misii vytvoriť utópske spoločenstvá, ktoré replikujú nebo na Zemi, Shakers včlenili svetlo do prakticky všetkého, čo navrhli. Bez ozdôb v ich izbách by jediné veľké okno mohlo vytvoriť efekt typu halo, pretože vyžarovalo svetlo do zvyšku miestnosti. Svetlom ich výberu bolo denné svetlo a prišli s nejakými vynaliezavými spôsobmi, ako ich používať.

Izby a chodby v interiéroch veľkých bytových domov záviseli od „vypožičaného svetla“. Inštaláciou okien do vnútorných stien medzi miestnosťami, ako je napríklad deliaca stena medzi dvoma spálňami, šejkri šikovne nasmerovali osvetlenie z dobre osvetlených miestností do stmievateľnejších miestností obydlia. Svetlíky nasmerovali extra svetlo nadol na drevené schodiská, čo eliminovalo potrebu sviečok a lámp počas denných hodín.

Drevené podlahy, nábytok a schodiská boli lakované, aby ich chránili pred kolísaním vlhkosti a teploty, ale šejkri nepoužívali morenie dreva na obohatenie prirodzenej farby dreva. Tón dreva v bytoch závisel od druhu dreva dostupného v ich regióne. Silné dreviny vrátane dubu, borovice, javora, jabĺk, hrušiek, vlašských orechov a hikoránu sa bežne používali ako na výrobu nábytku, tak aj na stavbu interiérových prvkov z dreva, ako sú schodiská.

Shakers použil na ochranu vonkajšej časti svojej budovy bielu farbu, zatiaľ čo vnútorné steny boli upravené do ručne nanášanej a vyhladenej omietky, ktorá poskytla saténovo biely odtieň. Pravidlá trepačky umožňovali minimálnu striekanie farieb, často tuhú modrú, pre vankúšiky pre stoličky. Vyhlo sa viacfarebným textíliám a vzorom. Zatiaľ čo väčšina stien Shaker bola biela s obkladom z prírodného dreva, niektoré z najskorších obydlí Shaker obsahovali maľovanú žltú obloženie a dvere.


ZÍSKAJTE HRAŤ SHAKER

Pretože štýl Shaker ponúka pocit pokoja v hektickom svete, zostáva nadčasovým favoritom. Stavba nového domu podľa architektonických línií spoločnosti Shaker nie je pre väčšinu realizovateľná, ale začlenením prvkov Shaker do vášho domova môžete dosiahnuť podobný pocit minimalizmu a skromnosti.

Maľovanie stien a stropov mäkké biele. Šejkri intenzívne využívali bielu farbu na vytvorenie pocitu čistoty a jasu v ich obydliach, obchodoch a domoch stretnutí.

Pri výbere dekorácie myslite na „monotónny“. V byte Shaker boli jedinou farbou - okrem bielej steny a drevených odtieňov podláh a nábytku - prírodné opálenie bavlny a plátna, ktoré sa používalo na výrobu prikrývok na posteľné prikrývky a vankúše, a občas farebný poťah sedadla. Ak sa rozhodnete pridať úvodnú farbu, urobte z nej tlmenú farbu v solídnom prevedení: Vankúše so zeleným hodom na hádzanie, prírodný prútený kôš na uloženie materiálov na čítanie alebo pletený koberec v krajine s modrým hodom dodá trochu farby bez toho, aby sa uškodilo Shakerov štýl.

Nainštalujte lištu s obrázkami a stoličku na steny. Úzka lišta pre stoličky, úzka obkladová doska, ktorá vedie vodorovne pozdĺž stien, približne 28 “nad podlahou, ponúka vizuálne príťažlivosť a zároveň chráni steny pred hrčkami stoličiek, ktoré sa odstrieľajú dozadu. Obrazová koľajnica, ďalšia úzka vodorovná obkladová doska, sa môže inštalovať v úrovni očí alebo mierne nad ňou. Kým obrazová koľajnica sa dnes často používa na zavesenie umeleckých diel, pre šejkrov bola čisto funkčná; kolíky boli pripevnené k koľajnici, aby držali kabáty a klobúky.

Pridajte nábytok v štýle Shaker. Pokiaľ ide o nábytok v štýle Shaker, menej je viac a jasnejších pravidiel pre fantáziu. Kuchyňa s jedlom je ideálnym miestom pre skromný štvorcový alebo obdĺžnikový stôl z masívneho dreva, ktorý je doplnený drevenými stoličkami s rebríkmi. Investujte do obyčajnej hojdacej stoličky pre ešte väčší dotyk. Trepačke bol povolený jeden kývavý na izbu. Vyberte si komody z prírodného dreva, nočné stolíky a skrine, ktoré majú ploché predné dvere a zásuvky.

Vytvárajte obrázky zo stien a odstraňte neporiadok. Umelecké diela sa vyhýbali, takže steny v štýle Shaker by nemali obsahovať obrázky. Uložte rodinné fotografie do fotoalbumov. Pre autentický kúsok dekorácie na stene zaveste staromódnu kapotu alebo plochý metla s prírodnými štetinami (plochá metla Shakers vymyslel) z kolíka na zadnej strane dverí alebo na zábradlie na obrázky. Uchovávajte iba položky, ktoré denne používate na dosku a svoj hriankovač a kávovar uložte mimo dohľadu.

Vymeňte záclony za funkčné vnútorné rolety. Skutočné drevené žalúzie (nenatierané) poskytujú súkromie, keď sú zatvorené, nechajú pri otvorení prúdiť denné svetlo a do vašej miestnosti dodajú autentický nádych dizajnu Shaker.

Aktualizujte kuchynské skrinky s novými tvárami a žehličkou. Aj keď si nemôžete dovoliť prestavať celú kuchyňu, môžete vymeniť existujúce dvere a čelá zásuviek za nové dvere a čelá v štýle Shaker. Vyberte si jednoduché pánty z čierneho železa a ťahy, aby ste doplnili vzhľad Shaker. Rozhodnite sa pre obyčajné biele alebo ľanové uteráky.