Podlahy a schody

Všetko, čo potrebujete vedieť o parketových podlahách


Pokiaľ ide o prepracovanú podlahu, vládnu parkety. Parkety, vyrobené z malých kúskov tvrdého dreva, ktoré sú spojené geometrickými vzormi, dodávajú do každej miestnosti dramatický dizajnový prvok. V Spojených štátoch dosiahol parket vrchol svojej popularity v 60. rokoch a potom, podobne ako pri mnohých trendoch rozmachu, sa dopyt spomalil.

V poslednej dobe však parketová podlaha vykazuje známky návratu, čiastočne vďaka novým výrobným technikám, ktoré spotrebiteľom ponúkajú širšiu škálu drevín a motívov. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o parketových výhodách a nevýhodách, cenách, inštalácii a údržbe, aby ste sa rozhodli, či je toto odvážne vyhlásenie pre vás to pravé.

ÚDAJE O PARKETÁCH

Parkety pochádzajú z francúzskeho výrazu „parkety“, čo znamená „malý priestor“. Vznikol vo Francúzsku v 17. storočí, keď remeselníci vytvorili komplikované návrhy vzájomným narezávaním a spájaním malých geometrických kúskov dreva a ich lepením. na podlahu. Z dôvodu požadovaných zručností a času boli parketové podlahy pôvodne provinciou bohatých domácností a verejných budov. Niektoré z prvých exemplárov stále existujú - napríklad galéria d'Hercule v hoteli Lambert v Paríži - a sú považované za umelecké diela samy o sebe.

MOŽNOSTI A CENY PARKETOV

Zatiaľ čo remeselníci dokážu spojiť vlastnú parketovú podlahu, drvivá väčšina moderných parketových podláh prichádza v štvorcových obkladačkách s prúžkami z tvrdého dreva, ktoré sú spojené so sieťkou alebo tenkou preglejkou.

Vlastné parkety sa dnes v obytných domoch zriedka vyskytujú, pretože si stále vyžaduje individuálne rezanie kúskov dreva a ich zostavovanie logickým spôsobom, aby sa vytvorili mozaiky, mandaly a iné zložité vzory. Niekoľko spoločností, ktoré sa špecializujú na vlastné parkety, účtuje 20 až 45 dolárov za štvorcový meter alebo viac, v závislosti od úrovne zložitosti.

Parketové dlaždice sú dnes pre domácnosti domovom produktov - a sú priateľské pre domácich majstrov. V týchto obkladoch je populárny sortiment tvrdého dreva vrátane dubu, gaštanu, popola a vlašských orechov. Nájdete tu aj exotické dreviny a bambus. Parketové podlahy sa predávajú v kartónoch na štvorcoch s rozmermi 9 palcov, 12 palcov a 18 palcov. Ak je parketová podlaha nainštalovaná vlastníkom domu, stojí 3 až 5 dolárov za štvorcový meter. Profesionálna inštalácia parketových dlaždíc zvýši náklady na približne 7 až 10 dolárov za štvorcový meter.

PARKETY PROS AND CONS

Pred investovaním času a peňazí do parkiet starostlivo zvážte pozitívne a negatívne aspekty tohto podlažia.

Pros:

• Odroda s dostupnými desiatkami komplexných vzorov.

• Teplá príťažlivosť pravého dreva.

• Inštalácia dlaždíc je vhodná pre domácich majstrov, bez potreby klincovania.

Zápory:

• Môže byť výzvou na opravu (pozri nižšie).

• Nemal by sa inštalovať pod úroveň (v suterénoch) kvôli bežným problémom s vlhkosťou.

• Nevhodné do oblastí s vysokou vlhkosťou vrátane kúpeľní a práčovne.

INŠTALAČNÉ TIPY

Mnohí dodávatelia a odborníci na podlahy sú pri inštalácii parkiet oboznámení, ale nech už sa rozhodnete pre prácu s profesionálom alebo si prácu sami vyriešite, nasledujúce ukazovatele vám poskytnú predstavu o tom, čo sa týka. Majte na pamäti, že špecifikácie výrobcu sa líšia, preto vždy postupujte podľa pokynov uvedených v kartónovej obkladačke parkiet.

Pripravte sa na inštaláciu. Parkety by mali byť inštalované na stabilnom podklade, ako je napríklad pevná podlaha. Podklad by mal byť suchý a rovný. Pred inštaláciou odstráňte spodné dosky.

Nech sa aklimatizuje. Parkety sú skutočné drevo a musia sa aklimatizovať do miestnosti, kde budú položené, aby sa znížilo riziko vzniku medzier medzi prúžkami. Štandardná doba aklimatizácie tvrdého dreva je dva týždne. Jednoducho vložte kartóny do miestnosti; nie je potrebné dlaždice vyberať. Drevené pásy sa môžu počas tejto doby nepatrne pohnúť, pretože sa prispôsobujú teplote a vlhkosti.

Opatrne si naplánujte rozloženie. Dizajn parketových dlaždíc sa opakuje s každou nasledujúcou dlaždicou a ak rady nie sú dokonale rovné alebo nie sú presne zarovnané so stenami, konečný výsledok bude amatérsky. Nie všetky izby sú úplne štvorcové a pri vytváraní rozloženia to musíte vziať do úvahy. Dlaždice sú dodávané s podrobnými pokynmi o tom, ako vytvoriť pôdorys. Ak chcete dosiahnuť profesionálne výsledky, postupujte podľa týchto pokynov v liste.

Používajte odporúčané materiály a nástroje. Odporúčané nástroje a materiály sú navrhnuté tak, aby vám poskytli najlepšie výsledky, preto ich neposúvajte iba s tým, čo máte po ruke. Druh lepidla sa môže líšiť nielen v závislosti od značky dlaždice, ale výrobca často odporučí stierku so zárezmi so špecifickou veľkosťou.

Rezajte pomocou priamočiarych píl, nie okružných píl. Aj keď je bežnou praxou rezať iné druhy drevených podláh pomocou okružnej píl, parkety sa často dodávajú s malými drôtmi zabudovanými do drevených pásov. Tieto drôty sa môžu zamotať v rotujúcej čepeli kotúčovej píly, čo predstavuje nebezpečenstvo, poškodí dlaždicu a potenciálne poškodí pílu. Pohyb skladačky hore a dole bez problémov prechádza priamo cez drevo a drôt.

ÚDRŽBA PARKETOV

Chráňte svoju investíciu s náležitou starostlivosťou a parketové podlahy budú roky vyzerať krásne.

• Pri každodennej starostlivosti osušte podlahu suchým mopom z mikrovlákna alebo z vlny, aby ste odstránili prach a drobné drobky.

• Vlhké škvrny okamžite utrite savými papierovými utierkami. Na lepivé škvrny použite vlhkú žinku alebo špongiu.

• Vysávajte raz týždenne alebo podľa potreby pomocou nástavca na kefu.

• Na udržanie svetlého a žiarivého vzhľadu používajte čistiaci prostriedok určený na drevené podlahy raz mesačne alebo podľa potreby.

• Vyvarujte sa prašnosti výrobkov z dreveného nábytku, ktoré môžu spôsobiť, že parketové podlahy budú nebezpečne klzké.

• Nepoužívajte parný mop. Teplo a vlhkosť môžu poškodiť povrchovú úpravu a dokonca napučať drevné zrno.

• Neaplikujte podlahový vosk ani leštiace prostriedky určené na podlahy z vinylových alebo keramických dlaždíc - mohli by poškodiť povrchovú úpravu.

• Vložte koberce do oblastí s vysokou premávkou, aby ste chránili povrch svojej podlahy.

• Na ochranu pred poškriabaním použite pod nohy nábytku samolepiace silikónové alebo plsťové chrániče.


REFINOVANIE PODLAHOVÉHO PODLAHY

Parketová podlaha by si mala opatrne udržiavať lesk po dobu 10 až 15 rokov alebo dlhšie. Postupom času však aj najviac udržiavaná drevená podlaha môže vyzerať trochu matne, najmä v oblastiach s vysokou premávkou. Ak je povrchový náter opotrebovaný, možnosť povrchovej úpravy je možná, ale mal by to urobiť odborník na drevené podlahy.

Lakovanie parketovej podlahy môže byť náročné, pretože odstránenie starého povrchu vyžaduje brúsenie a drevo by sa malo vždy brúsiť v smere jeho zŕn, aby sa zabránilo krížovým značkám. Pretože parketová podlaha obsahuje kúsky dreva, ktoré bežia rôznymi smermi, odstránenie starej povrchovej úpravy bez poškodenia povrchu dreva pod ňou vyžaduje starostlivú starostlivosť.