Iné izby

Výber nového zariadenia: Plyn vs. Elektrické sušičky


Ako bezpochyby viete, sušičky pracujú buď s elektrinou alebo plynom. Elektrická sušička (ktorá má životnosť asi 14 rokov) využíva vnútornú cievku na výrobu tepla, ktorá potom cirkuluje ventilátorom, keď sa odevy otáčajú v rotujúcom bubne. Plynový sušič (očakávaná životnosť: 13 rokov) pracuje na rovnakom princípe, okrem tepla produkovaného plynovým horákom. Elektrická sušička vyžaduje zásuvku s napätím 240 V, aby poskytla dostatok šťavy na výrobu tepla a bubnovanie odevov. Plynový sušič vyžaduje prívod plynu aj elektrický výstup 120 V; spodný výstup 120 V sa používa iba na omývanie odevov a na chod ventilátora - plynový horák produkuje teplo.

Jedným z najťažšie pracujúcich prístrojov vo vašej domácnosti musí byť sušička bielizne, takže ak sa váš už blíži, bude čoskoro na trhu nový. Aj keď typ, ktorý je pre vás najlepší, môže v konečnom dôsledku prísť k existujúcim sieťovým adaptérom vo vašej domácnosti, existuje niekoľko významných rozdielov medzi plynovými a elektrickými sušičmi. Pri nákupe správnej náhrady zvážte nasledujúce kľúčové rozdiely v otázke „plynových a elektrických sušičiek“.

Elektrické sušičky sú bežnejšie. Na poschodí showroomu nájdete viac elektrických modelov než plyn, pretože prakticky všetky domácnosti majú elektrinu. V mnohých komunitách však majú domácnosti elektrické aj plynové rozvody, čo umožňuje výber medzi spotrebičmi. Väčšina sušičiek plynu je navrhnutá tak, aby fungovala na zemný plyn, pretože to je to, čo vedie cez komunitné plynovody, ale vidiecki obyvatelia k tomu nemusia mať prístup. V takom prípade je možné sušič na zemný plyn ľahko vyrobiť, aby bežal na propán pomocou konverznej súpravy, ktorá stojí medzi 30 a 40 dolárov.

Plynové sušiče sa musia vždy vetrať. Keď pracujú plynové sušičky, spaľovanie, ktoré sa uskutočňuje vo vnútri, produkuje oxid uhoľnatý, ktorý sa musí odvádzať buď vonku, alebo do vhodného vetracieho systému HVAC. Väčšina elektrických sušičiek tiež vyžaduje odvetranie, aby sa zabránilo fúkaniu horúceho, vlhkého vzduchu do domácnosti. Niektoré novšie elektrické modely však eliminujú potrebu odvetrávania. Podobne ako pri HVAC jednotke, odvzdušňovacia sušička recirkuluje horúci vlhký vzduch cez slučkový systém, ktorý chladí vzduch, odstraňuje vlhkosť a recirkuluje vzduch späť cez sušičku. Bezvzduchová elektrická sušička je dobrá voľba tam, kde nie je vhodný spôsob inštalácie odsávacieho otvoru.

Plynové sušiče sú drahšie ako elektrické sušiče. Elektrická sušička strednej triedy beží okolo 400 až 600 dolárov, zatiaľ čo plynová sušička strednej triedy vás vráti medzi 500 a 750 dolárov. V priemere bude plynová sušička bežať približne o 100 dolárov viac ako elektrická sušička rovnakého štýlu a kvality. Pokiaľ však ide o špičkové sušičky, rozdiely medzi cenami sú menšie. Špičková sušička, plynová alebo elektrická, prevádzkuje 1 200 až 1 600 dolárov. V tomto rozsahu majú dodatočné náklady spoločné so zdrojom energie a viac s takými zvonmi a píšťalkami, ako je tichá prevádzka, oneskorené štartovacie režimy a dokonca aj parné cykly, pri ktorých sa suché odevy prakticky nepráskajú. Všetky bezvzduchové sušičky sú elektrické a ak ich chcete, v priemere zaplatíte o 75 až 125 dolárov viac ako štandardný odvetrávaný model.

Inštalácia plynových sušičiek je drahšia. Kým praktický majiteľ domu s niektorými zručnosťami pre domácich majstrov môže často nainštalovať elektrickú sušičku iba zapojením sušičky do zásuvky 240 V a pripojením jej odvzdušňovacej hadice k nástennému výfukovému systému. Na pripojenie plynovej sušičky je však potrebný licenčný inštalatér, pretože pripojenia plynového potrubia musia byť starostlivo namontované a potom otestované, aby nedošlo k úniku plynu. To môže k cene pridať 75 až 125 dolárov.

Náklady na údržbu a opravy sú vyššie v prípade plynových sušičiek. Kutil môže často riešiť prevádzkové problémy, ktoré sa vyskytujú pri elektrickej sušičke, ako napríklad výmena opotrebovaných pásov alebo chybný spínač alebo dokonca inštalácia nového vykurovacieho telesa, ak starý zhasne. Opravy plynových sušičiek však zvyčajne vyžadujú služby kvalifikovaného technika. Typický servisný hovor, s výnimkou nevyhnutných náhradných dielov, môže bežať od 75 do 125 dolárov, a ak technik musí vykonať viac ako jednu cestu, náklady sa môžu rýchlo zvýšiť. Počas záručnej doby pre ktorýkoľvek typ sušičky budete chcieť kontaktovať výrobcu a nechať ho nastaviť servisné volanie, ktoré bude často bezplatné.

Prevádzka plynových sušičiek je lacnejšia. Ak sa teraz pýtate, prečo by niekto chcel sušiť plyn, je to toto: Vo väčšine oblastí sú zemný plyn a propán lacnejšie ako elektrina, takže náklady na sušenie v plynovej sušiarni sú približne o polovicu vyššie ako v porovnaní s elektrický. Plynové sušiče zvyčajne stoja 15 až 25 centov na náplň, kým sušenie stojí, zatiaľ čo v elektrickej sušičke to môžu stáť 30 až 40 centov. Aj keď za plynovú sušičku budete platiť skôr, prevádzková úspora času bude často predstavovať rozdiel.

Plynové sušičky pracujú rýchlejšie. Plynová sušička môže v priemere sušiť náplň asi v polovici času elektrickej sušičky. Plynové sušičky sa zahrievajú rýchlejšie, pretože ich horáky okamžite horia a produkujú okamžité teplo. Elektrické sušičky schnú pomalšie, pretože ich ohrievacie prvky sa zahrievajú dlhšie a nikdy sa nezhrejú tak horúco ako plynový horák, takže na tieto džínsy a plachty budete čakať trochu dlhšie (aj keď existuje niekoľko vecí, ktoré môžete Pomôžte svojmu zariadeniu rýchlejšie vysušiť odevy).

Plynové a elektrické sušiče predstavujú rôzne bezpečnostné obavy. Spotrebiče poháňané plynom vždy predstavujú problém, pretože nesprávne namontované plynové vedenia môžu viesť k úniku plynu v domácnosti - potenciálne nebezpečenstvo požiaru. Nesprávne vetrané plynové sušičky tiež zvyšujú riziko otravy oxidom uhoľnatým. Ak máte akékoľvek plynové spotrebiče, je dobré mať v blízkosti detektor oxidu uhoľnatého. Elektrické sušičky tiež predstavujú malé riziko požiaru alebo úrazu elektrickým prúdom v dôsledku nesprávnej inštalácie alebo chybného zapojenia. Nenechajte sa však vystrašiť: Ak je inštalácia správne a správne udržiavaná, napríklad vyprázdňovanie filtrov na vlákna po každom zaťažení, nepreťaženie sušičky nad jej schválenú kapacitu, udržiavanie priestoru okolo sušičky bez zvyškov a prachu a Ak nepoužívate predlžovací kábel, sú plynové aj elektrické sušiče veľmi bezpečné pre domácnosť.