Podlahy a schody

5 Málo známych výhod linoleum podlahy


Myslíte si, že linoleum a vinylová podlaha sú rovnaké? Zamysli sa znova. Zatiaľ čo mnoho ľudí mylne nazýva vinylové dlaždice „linoleum“, dvaja sa nemôžu líšiť. Na rozdiel od vinylových dlaždíc - podlahová krytina vyvinutá v 30. rokoch 20. storočia z triesok zo syntetickej živice zvanej polyvinylchlorid (PVC) -linol má prírodný make-up, ktorý sa vyrába ešte dlhšie. Patentovaný v šesťdesiatych rokoch 20. storočia, je vyrobený z obnoviteľných materiálov vrátane ľanového oleja (tiež nazývaného linoxyn), stromových živíc, recyklovanej drevnej múky, korkového prachu a minerálnych pigmentov, z ktorých všetky sú namontované na podložke z juty alebo plátna. Aby ste pochopili, ako tento materiál zostane životaschopnou podlahovou možnosťou v domácnostiach po celé stáročia, spoznajte históriu linoleum a najlepšie vlastnosti.

Stručná história pôvodného ekologického stavebného materiálu

Prvé komerčné linoleum vyrábala spoločnosť American Linoleum Manufacturing Company v štáte Staten Island, NY, spoločnosť, ktorú založil anglický vynálezca Frederick Walton a partner Joseph Wild v roku 1872. Pružný a vode odolný materiál netrval dlho, kým získal priazeň u Američanov domov. V skutočnosti sa stala jednou z najobľúbenejších možností podlahových krytín používaných v amerických domoch na konci 19. a začiatku 20. storočia, inštalovaných všade od oblastí s vysokou prevádzkou, ako sú chodby, až po zóny vystavené vlhkosti, ako sú kuchyne a kúpeľne. (Jeho vodeodolné vlastnosti sa dokonca lákali aj mimo domu! Americké námorníctvo naozaj objednalo špeciálne linoleum s ťažkým rozchodom, známe ako „linoleum pre bojové lode“, ktoré sa má používať na vnútorné palubovky lodí.)

Napriek cenovo dostupnej cene bolo linoleum po mnoho rokov považované za luxusný materiál - v skutočnosti sa používalo v Grand Ballroom, jedálni a ďalších oblastiach Titanicu! Ale postupne lacnejšie vinylové podlahy predbehli linoleum v 40. rokoch 20. storočia. Zatiaľ čo vinyl je hospodárnejší a ľahšie sa udržuje, je to jednoducho tlačený dizajn s ochrannou vrstvou navrchu. Keď sa ochranná vrstva opotrebuje alebo je poškodená, musí sa podlaha vymeniť. Výhody spojené s linolovými podlahami sa naopak prehĺbili. Tu je päť hlavných dôvodov, prečo si majitelia domov vybrali linoleum.


trvanlivosť: Väčšina výrobcov používa linoleum podlahy so zárukou 25 rokov a viac, ale náležitá starostlivosť a údržba môžu predĺžiť životnosť produktu až o 40 rokov - viac ako dvojnásobok očakávanej životnosti vinylových podláh. Dlhá životnosť produktu je spôsobená jeho neoddeliteľnou farebne stálou konštrukciou: Farba a vzor sú po celej šírke materiálu, nielen sa tlačia na povrch (ako v dlaždiciach). Len sa uistite, že ste v domoch vybavených linoleovou podlahou, ktorá obsahuje ochranný náter pridaný výrobcami, aby sa zabránilo stmavnutiu povrchu alebo vzniku žltého nádychu (proces nazývaný „jantárová“), najmä ak je vystavený priamemu slnečnému žiareniu - nie je to tak nevyhnutne súčasťou každej možnosti linolea. Táto ochranná vrchná vrstva posilňuje odolnosť materiálu proti špine a odieraniu, ale linoleum nie je celkom nepriepustné. Stále sa vyhnite poškodeniu, ako sú priehlbiny a trhliny ostrými predmetmi, vrátane vysokých podpätkov, kovových nábytkových nôh a spadnutých nožov.

Vodeodolnosť: Okrem tuhosti, ktorá sa drží pri bežnom opotrebovaní chodníka, má linoleum základnú odolnosť proti vode, ktorú nenájdete v možnostiach podláh, ako je drevo. Táto výhoda z neho robí inteligentnú voľbu pre priestory, ktoré vítajú mokré topánky a topánky pokryté snehom zvonku, ako aj tie, ktoré vidia postriekanie, ako sú kuchyne alebo kúpeľne. Linoleum podlahy by sa však nikdy nemali ponárať do vody, pretože nadmerná vlhkosť môže spôsobiť zvlnenie hrán, rohov alebo spojov. Povodne, prasknuté potrubia a dokonca aj vysoká vlhkosť môžu spôsobiť škody. Ak chcete získať lepšiu vodotesnosť, skúste namiesto toho porovnateľné možnosti vinylových dlaždíc.

Jednoduchá údržba: Linoleum je jedným z najjednoduchších podlahových materiálov na čistenie a údržbu. Aj keď jeho vrchná ochranná vrstva chráni špinu a oder, budete ju musieť pravidelne čistiť jemnými čistiacimi prostriedkami na báze amoniaku. Rýchle zametanie alebo vákuum periodicky odstraňuje abrazívne častice nečistôt, ktoré by mohli poškriabať linoleum v priebehu času, ako by to občasné vlhké vytieranie teplou vodou. Škvrny je možné ľahko odstrániť handrou a jemným čistiacim prostriedkom. Pretože farba v linolee prechádza celým materiálom, ak dôjde k jeho znečisteniu alebo poškriabaniu, môžete poškodenie odstrániť a opraviť svoju podlahu. Linoleum, ktoré nie je pokryté výrobou z dôvodu ochrany proti jantáru, sa musí tiež čistiť a navoskovať každé dva alebo tri roky, aby sa zabránilo žltnutiu a tiež aby sa chránil povrch pred poškriabaním a poškodením vodou.

životnému: Názov linoleum odráža úplne prírodné korene produktu, ktoré pochádzajú z latinských slov „linum“, čo znamená ľan alebo ľan, a „oleum“, čo znamená olej. Linoleum je tiež ľahko recyklovateľné a biologicky odbúrateľné. Vďaka svojim dreveným komponentom môžete po 25 až 40 rokoch vyhodiť materiál bez viny - odniesť použité linoleum do spaľovne na recykláciu energie alebo, ak je hromada odpadu vyhodená, dokonca ju kompostovať pre svoju záhradu, ako vy môže to súvisieť s mulčovaním alebo štiepkami. A jeho prirodzené zloženie zaisťuje, že nevytvára škodlivé emisie VOC (prchavých organických zlúčenín), aby naštartoval!

Nespočetné možnosti: Dnešné linoleum sa dodáva v obrovskej škále farieb, štýlov a vzorov vrátane vzorov, ktoré napodobňujú vzhľad dreva, kameňa alebo mramoru. Vzhľad Linolea však nie je jediným rozhodnutím; je k dispozícii v mnohých možnostiach inštalácie a tiež v celkovom vzhľade.

Plechové podlahové krytiny ponúka najväčšiu škálu farieb a vzorov a dodáva sa v kotúčoch jumbo, ktoré sú vhodné na zakrytie veľkých otvorených plôch.

Dlaždice z linolea je podobný keramickým, porcelánovým a kamenným obkladom, ale je oveľa lacnejší.

Click-and-lock linoleum je navrhnutý na použitie ako súčasť plávajúcej podlahy a dodáva sa v obkladoch alebo doskách. Plechy na dlaždice a dlaždice sa zvyčajne lepia na miesto, zatiaľ čo podlahová krytina zapadne na miesto na ráme podlahy, a preto nevyžaduje žiadne ďalšie lepidlo.


DIY, alebo nie DIY?

Aktualizácia kuchynských podláh pomocou linolea môže byť projektom pre domácich majstrov, najmä ak ste prešli trasou dlaždíc, ktoré často prichádzajú v konfigurácii „snap-together“ navrhnutej na inštaláciu ako súčasť systému s plávajúcou podlahou. Pokiaľ ide o linoleum, môže byť pre vás lepšie obrátiť sa na profesionálneho dodávateľa podlahových krytín - táto paleta linoleum je oveľa tvrdšia ako fólia vinyl a môže byť ťažké presne zmerať, orezať a prispôsobiť sa. Ak hľadáte zamestnanie, pri plánovaní prestavby nezabudnite na rozpočet na prácu. Náklady na inštaláciu sa zvyčajne pohybujú od 716 do 2 068 dolárov, s celoštátnym priemerom 1 378 dolárov, podľa Sprievodcu skutočnými nákladmi domáceho poradcu.

Inštalácia novej podlahy je radom krokov, ktoré len dokážu vedieť, ako kliknú jednotlivé kusy. Keďže príprava je kľúčom k dosiahnutiu výsledkov, s ktorými budete radi žiť, pred inštaláciou nezabudnite na tieto úvahy bez ohľadu na to, či sa vydáte cestou pre domácich majstrov alebo zavoláte profesionálovi:

• Skontrolujte, či je podkladová podlaha rovná.

• Odstráňte všetok starý podlahový materiál, svorky, prúžky, klince alebo zvyšky.

• Majte správne nainštalovanú podložku.

• Medzi podkladom a hornou časťou podlahových dosiek udržiavajte medzeru najmenej 3/8 palca, aby ste umožnili prirodzenú expanziu a kontrakciu podlahy z linolea.


Porovnanie nákladov

Linoleum je mimoriadne cenovo výhodná podlahová krytina, najmä v porovnaní s podlahou z tvrdého povrchu, ako je tvrdé drevo, keramika alebo kameň. Priemerné ceny linoleum sa zvyčajne pohybujú v rozmedzí 2,50 až 3,50 dolárov za štvorcový stopa, čo je o niečo viac ako vinylová podlaha, ktorá môže začať už od 0,50 dolárov za štvorcový stopu a môže dosahovať až 5 dolárov alebo dokonca 8 dolárov za štvorcový stopa. novšie, luxusné vinylové alternatívy. Medzitým vás tvrdé drevo môže stáť od 5 do 15 dolárov na štvorcový stopa, keramické obklady od 5 do 15 dolárov a kamenné dlaždice medzi 7 až 20 dolármi na štvorcový stopa, v súlade s prehľadom nákladov na podlahy poradcu.

Ak výhody pre linolové podlahy pre vás prevážia jeho nevýhody, začnite skúmať svoje možnosti s jednou spoločnosťou, ktorá teraz predáva väčšinu linolea na obytné účely, tu v Spojených štátoch: Forbo Marmoleum. (Armstrong Marmorette bola nedávno prerušená a teraz odporúča porovnateľné vinylové výrobky pre tie možnosti podláh, ktoré sa už nevyrábajú.) Jej linoleum sa dodáva vo forme listov alebo dlaždíc, v rôznych farbách, ktoré môžu vyzerať rovnako dobre v remeselníckom štýle. domov ako super moderný. Kuchyňa, kúpeľňa, vchody a bahenné miestnosti by mohli ťažiť z kvalitného materiálu, ktorý sa ľahko udržuje.