Hlavné systémy

Vyriešený! Ako opraviť netesný ohrievač vody a zabrániť budúcim strachom


Otázka: Pomoc! Môj ohrievač teplej vody uniká. Po vyčistení vidím viac kaluže vody, ale neviem, odkiaľ pochádza. Musím zavolať inštalatéra, alebo je pre mňa možné opraviť unikajúci ohrievač vody sám?

A: Ohrievače vody môžu unikať z dôvodu mnohých problémov vrátane uvoľnených ventilov, nadmerného tlaku v nádrži alebo problémov s potrubiami, ktoré sa pripájajú k jednotke. Ak je váš ohrievač vody starší ako 10 rokov, je pravdepodobné, že únik bude súvisieť s vekom - v takom prípade môže nastať čas jeho výmenu. Takže aj keď budete možno potrebovať zavolať inštalatéra, v závislosti od miesta úniku by mohlo existovať jednoduché riešenie pre domácich majstrov. Pokračujte v čítaní, aby ste zistili okamžité kroky, ktoré treba podniknúť, a potom, ako určiť netesnosť a odstrániť problém.

Vypnite napájanie vytekajúceho ohrievača vody.

Pokiaľ ide o plynový ohrievač vody, bude mať v blízkosti miesta, kde sa pripája plynové vedenie, číselník alebo vypínač. Ak ide o elektrický ohrievač vody, vyhľadajte elektrický servisný panel vášho domu a vypnite istič označený „ohrievač vody“ prepnutím do polohy „vypnuté“.

Potom vypnite tlak vody do nádrže.

Na vrchu ohrievača vody nájdete dve inštalačné rúrky. Jedným z nich je horúca voda, ktorá dodáva horúcu vodu vašim vodovodným kohútikom a druhým je prívod studenej vody. Uzatvárací ventil bude mať iba studená rúra; otočte tento ventil do polohy Off, aby ste zabránili vtekaniu studenej vody do nádrže.

Urobte nejaké šialenstvo, aby ste zistili únik ohrievača vody.

Úniky ohrievača vody často začínajú pomaly, stačí kvapkanie kvapkaním, takže môže byť ťažké zistiť, odkiaľ voda pochádza. Skontrolujte vlhkosť spustením prstov alebo tkaniva okolo týchto troch pravdepodobných miest:

  1. tvarovky na potrubiach nad ohrievačom vody,
  2. - vypúšťací ventil blízko spodnej časti nádrže (ventil so štandardným pripojením na záhradnú hadicu) a -
  3. okolo ventilu teploty a tlaku (TPR). TPR ventil je umiestnený na boku nádrže a mal by mať medenú trubicu, ktorá vyčnieva z niekoľkých centimetrov a potom sa otočí nadol k podlahe. Spodná časť skúmavky je otvorená a mali by ste tam tiež skontrolovať vlhkosť.

Ak zistíte miesto úniku, nasledujúce kroky naznačujú, ako opraviť každý únik.

Utiahnite uvoľnené potrubné tvarovky.

Ak z prívodného potrubia studenej vody a potrubia na teplú vodu prichádza voda, možno budete môcť zastaviť únik utiahnutím uvoľneného spoja kľúčom. Je to možné, ak sú medzi ohrievač vody a hlavné potrubia na studenú a horúcu vodu v domácnosti pripevnené ohybné rúrky, ako sú tieto 12-palcové konektory z nehrdzavejúcej ocele s opletom Fluidmaster (dostupné na Amazone). Flex rúrky sú bežnou konfiguráciou a pripájajú sa presne tak, ako by sa pripojila záhradná hadica - jednoduchá oprava pre domácich majstrov. Ak sú však vodovodné rúrky z masívnej medi, musíte ju opraviť inštalatérom, pretože medené spoje musia byť spájkované, aby sa utesnili.

V prípade úniku z ventilu TPR upravte teplotu vody.

Tlak v nádrži ohrievača vody závisí od dvoch vecí: teploty vody a tlaku vody prichádzajúcej z prívodného potrubia studenej vody. Keď sa tlak v nádrži zvýši na nebezpečnú úroveň, ventil TPR, niekedy nazývaný uzatvárací ventil, sa otvorí, aby sa tlak uvoľnil. Tento ventil - v potrubí, ktoré ste predtým našli - je bezpečnostný mechanizmus určený na nasmerovanie sparovacej vody do podlahy namiesto tváre niekoho, kto stojí v okolí.

Ak uniká netesnosť okolo samotného ventilu alebo zo spodnej časti potrubia, môže to znamenať, že voda v nádrži je príliš horúca. Mnoho výrobcov predáva ohrievače vody prednastavené na 140 ° Fahrenheita, ale ministerstvo energetiky (DOE) naznačuje, že 120 ° Fahrenheita je dosť teplá pre väčšinu domov. Gombík na reguláciu teploty môže alebo nemusí uvádzať skutočné stupne, ale ak nie, otočte ho z „vysokej“ na „stredné“, aby ste znížili teplotu v nádrži a tiež znížili tlak, čím potenciálne zastavíte únik.

Skontrolujte tlak v prívode studenej vody.

Ak teplota vody nie je príliš horúca, tlak v prívodnom potrubí studenej vody môže byť príliš vysoký. Tlak vody, ktorá tečie do vášho domu, je regulovaná vonkajším vodomerom, a ak je 100 libier na štvorcový palec (psi) alebo vyšší, môže to vytvárať nadmerný tlak v ohrievači vody. Môže to tiež spôsobiť únik vody z ventilu TPR.

Na testovanie tlaku vody budete potrebovať tlakomer vody, ako je napríklad tlakomer na meranie tlaku Flow Doctor (k dispozícii na Amazone), ktorý je určený na pripojenie k vonkajšiemu hrdlu. Pripevnite meradlo rovnako ako záhradnú hadicu a uistite sa, že nie sú v prevádzke žiadne iné vodovodné kohútiky alebo zariadenia, ako napríklad umývačka riadu. Zapnite vonkajší kohútik a ukazovateľ zobrazí tlak vody. Pre väčšinu domov postačuje psi s hodnotou 80 psi, ale ak je váš nad 100, obráťte sa na obecný vodohospodársky úrad a požiadajte o zníženie tlaku.

Vymeňte netesný vypúšťací ventil.

Ak kvapky pochádzajú z okolia vypúšťacieho ventilu, mali by ste ho bezodkladne vymeniť. Zatiaľ čo niektorí sa rozhodnú zavolať inštalatérovi v tomto bode, špecializovaní kutilovia budú schopní zvládnuť úlohu. Najprv musíte vypustiť ohrievač vody tak, že k odtokovému ventilu pripojíte záhradnú hadicu a potom spustíte druhý koniec hadice k podlahovému alebo sprchovému odtoku. Na otvorenie ventilu použite plochý skrutkovač, aby voda vytiekla hadicou. Po vypustení vody pomocou nastaviteľného kľúča uchopte vypúšťací ventil a otočte ho proti smeru hodinových ručičiek. Keď si kúpite dokonalú zhodu, vezmite ju do železiarstva a potom nainštalujte nový ventil jeho otočením v smere hodinových ručičiek do otvoru vypúšťacieho ventilu, až kým nebude pohodlný.


Ak je netesnosť na dne nádrže, vymeňte ohrievač vody.

Ak ste počas svojho striekania zistili, že z ktoréhokoľvek z vyššie uvedených miest neprišiel únik, problém je v spodnej časti nádrže. V priebehu času sa môže sediment usadiť na dne ohrievača teplej vody, čo nakoniec vedie k hrdzaveniu, ktoré sa žerie cez spodok nádrže. Proces hrdzania sa môže spomaliť pravidelným vypustením a prepláchnutím ohrievača vody, ale ak dno už uniká, je čas na nový ohrievač vody. Miestne stavebné predpisy často neumožňujú majiteľom domov inštalovať nové ohrievače vody, pretože plynové ohrievače vody vyžadujú inštaláciu plynovodu, ktorý musí vykonať inštalatér. zatiaľ čo elektrické modely vyžadujú priame zapojenie ohrievača do domovského servisného panela - úloha pre elektrikára.

S detektorom netesností zabráňte škodám spôsobeným vodou v budúcnosti.

Väčšina ohrievačov vody je zastrčená v technických skriniach, pivniciach alebo garážach, kde môže úniku spôsobiť značné poškodenie vodou skôr, ako si to všimne. Ak sa chcete tomuto problému vyhnúť, zvážte umiestnenie detektora netesností, ako napríklad Zircon's Leak Alert (k dispozícii na Amazone), na podlahu v blízkosti ohrievača vody. Pri prvom náznaku úniku vyšle detektor hlasný signál, ktorý vás upozorní. Detektor Zircon sa dá synchronizovať aj s domácim Wi-Fi systémom a poslať upozornenie do smartfónu alebo tabletu v prípade úniku.