Kuchyňa

15 tipov pre pestovanie záhradných bylinkových záhrad


Používanie čerstvých bylín môže znamenať rozdiel medzi dôstojným jedlom a skutočne pulzujúcou chutnou kuchyňou. Nákup takejto zelene na trhu však môže byť drahý, najmä ak potrebujete iba vetvičku alebo dva. Navyše je omnoho pohodlnejšie mať čerstvú bazalku, petržlen, šalvia a ešte oveľa viac bezodkladne kedykoľvek budete mať nutkanie niečo vyšľahať.

Ak oceníte, že máte po celý čas dostatok príchute - a pri dlhodobom čítaní ušetríte peniaze. Táto príručka vám pomôže pestovať úspešné záhradné bylinkové záhrady, ktoré lemujú silné a zdravé rastliny. Vezmite svoje kulinárske úspechy na ďalšiu úroveň a vaša rodina a priatelia vám poďakujú!

1. Vyberte slnečné miesto.

Bylinky milujú slnko; majú tendenciu rásť vysoko a bez neho bez neho, namiesto zdravých kompaktných púčikov, vytvárajú krivé stonky. Ak chcete bylinky úspešne pestovať v interiéri, vyberte si parapet, ktorý dostane najmenej štyri hodiny priameho slnečného žiarenia denne. Ak chcete dosiahnuť rovnomerný rast, každý deň alebo dva otáčajte bylinkové kvetináče, aby ste zaistili, že všetky strany dostanú rovnaké množstvo priameho slnečného svetla.

2. Doplňte svetlo, ak nie je k dispozícii prirodzené svetlo.

Dodatočné osvetlenie vám umožní pestovať kuchynskú bylinkovú záhradu, aj keď nemáte dostatočne slnečné miesto. Súpravy na pestovanie svetla sú k dispozícii od záhradných centier alebo online predajcov za 100 až 200 dolárov v závislosti od veľkosti. A ak ste šikovný pre domácich majstrov, môžete doplnkové osvetlenie navrhnúť pomocou rozmerového reziva na zostavenie rámu a štandardných žiariviek a žiaroviek. Čokoľvek sa vybavíte, nezabudnite: Aby ste dosiahli najlepšie výsledky, musíte umiestniť svoje rastliny do pár centimetrov od žiariviek.


Príspevok zdieľaný Sara Nichols (@luminousgrrl) 4. decembra 2017 o 10:23 PST

3. Zabezpečte dobré odvodnenie.

Kým roztomilé kontajnery dodávajú výzdobe kuchyne štýl, bylinky, rovnako ako všetky črepníkové rastliny, potrebujú dobrú drenáž. Hrnce, ktoré si vyberiete, by mali mať na dne dno. Môžete vidieť fotografie bylín zasunutých do celkom malých pohárov a pohárov, ale bez odtokových otvorov hrozí, že rastlinám hrozí vývoj plesňových chorôb, ktoré by ich mohli zabiť.

4. Pestujte bylinky, ktoré máte radi!

Najlepšie bylinky pre vás sú tie, ktoré v skutočnosti použijete - najmä vzhľadom na to, ako často budete bylinky potrebné zbierať pre zdravie rastlín (pozri tip č. 10). Ak máte radi talianske alebo stredomorské cestovné, začnite bazalkou, oreganom, petržlenovou vňaťou a mätou vo vašej bylinkovej záhrade. Medzi ďalšie ľahko rastúce byliny, ktoré domáci kuchári často siahajú, patrí pažítka, tymián, koriander a rozmarín.


Príspevok zdieľaný AmaRyllis (@ohohblog) 24. apríla 2015 o 15:16 hod. PDT

5. Zmenšovanie v prípade trpasličích odrôd.

Pri výbere bylín do kuchynských záhrad, kde je často obmedzený priestor, myslite na malé. Trpaslicové odrody vám umožňujú mať všetky bylinky, ktoré chcete, bez toho, aby ste zaberali veľa miesta. Napríklad pikantná bazalka trpaslíka Globe dosahuje zrelú výšku asi 8 palcov, čo z nej robí lepšiu voľbu pre malú kuchyňu ako bazalka Purple Ruffles Basil, ktorá môže dorásť až trikrát do tej miery a môže byť na dvoch stopách vysoká.

Tieto drobné rastliny tiež uľahčujú uplatnenie iného princípu šetrenia priestoru: využitie vertikálneho priestoru. Zvážte, či naložíte svoje malé kvetináče vertikálne na police, poschodia alebo nástenné háčiky pozdĺž dobre osvetlenej backsplash alebo steny v kuchyni.

6. Použite správne rastové médium.

Interiérové ​​bylinky majú lepší záber na zdravý rast, ak ich zasadíte do sterilného rastového média. Vyberte „zalievaciu zmes“ alebo „pestovateľskú zmes“, ktorá má na označení slovo „sterilný“. Namiesto pôdy obsahuje tento typ rastového média zmes ľahkých prísad, ako sú rašelina, vermikulit a kôra z borovíc, zbavená klíčkov, ktoré odolávajú zhutneniu, takže korene sa môžu ľahko vyvíjať. Vyhnite sa používaniu pôdy z vašej záhrady, ktorá môže byť hustá a kompaktná a obsahuje tiež baktérie a / alebo drobný hmyz, ktorý by mohol zabiť vaše kuchynské bylinky.


Príspevok zdieľaný používateľom katie touhill (@slowlybutunsurely) 23. novembra 2017 o 11:52 PST

7. Začnite pridávať semená pre pridanú hodnotu.

Ak si kúpite mladé rastliny zo záhradného centra, nebudete žatvu v žiadnom momente - ale akonáhle tieto rastliny „pôjdu na semeno“, prestanú vyrábať bylinky. Takže pre kuchynské bylinkové záhrady, ktoré vydržia, si kúpte balíčky semien, z ktorých môžete pestovať viac rastlín - a pritom ušetriť peniaze. Jedna mladá rastlina prevádzkuje 3 až 6 dolárov, zatiaľ čo balík semien vám môže poskytnúť 20 rastlín alebo viac v priebehu času za menej ako 5 dolárov na jeden paket. Väčšina bylín bude pripravená na zber o dva až tri mesiace od klíčenia semien.

8. Udržujte médium vlhké, kým sa neobjavia klíčky.

Väčšina bylinných semien sa rýchlo klíčí, ale vyžaduje si konštantnú úroveň vlhkosti, kým nevyklíčia. Naplňte kvetináč vlhkou, nezasekávajúcou, rastúcou strednou vrstvou a vyrovnajte vrchnú časť. Položte dve až päť semien na vrch média a potom jemne posypte suchým médiom na vrch - stačí urobiť prach. Celý hrniec prikryte plastovým obalom a uložte na tmavom mieste, kým klíčky nevyklíčia. Potom vyberte plast a položte hrniec na parapet.

Výnimkou z tohto pravidla sú semená, ktoré vyžadujú klíčenie svetla, ako je napríklad oregano. Ak zasejete také semená (prečítajte si balíček s informáciami o klíčivosti), zrieknite sa zaprášenia rastového média na vrchnej časti - potiahnite hrniec plastom a miesto, na ktoré semená dostanú svetlo, ale nie priame slnko.

9. Štartujte nové semená každých pár mesiacov.

Priemerná bylinková rastlina dosiahne zrelosť a pôjde do semien asi za štyri mesiace, po ktorých už nebude vyrábať čerstvé bylinky. Začatím nových semien každé dva mesiace budú nové rastliny produkovať intenzívny rast v čase, keď existujúce rastliny klesajú, a budete mať vždy po ruke čerstvé bylinky.


Príspevok zdieľaný šéfkuchárom Sav (@ lemu.eats) 1. decembra 2017 o 18:59 PST

10. Zber často, ale uvážlivo.

Zber listov z vrcholkov bylinkových stoniek podporí rast rastlín rýchlejšie. Len nezabudnite ostreľovať. Keď ste pripravení pridať bylinu do jedla, odstráňte nie viac ako 1/3 stonky. Odtrhnutie väčšieho množstva rastlín môže šokovať a spôsobiť, že prestane rásť.

11. Choďte ľahko na hnojivo.

Kuchynské bylinky môžete kŕmiť univerzálnym rastlinným hnojivom každé dva alebo tri mesiace, ale roztok rozriedite na jednu tretinu odporúčanej sily. Vnútorné byliny dobre fungujú s malým množstvom hnojiva, zatiaľ čo príliš veľa môže spôsobiť rýchly rast, ktorý znižuje chuť bylín.

12. Voda týždenne.

Zvyčajne stačí polievanie kuchynských bylín. Väčšina bylín preferuje mierne vlhké, ale nie vlhké podmienky. Dajte rastlinám dostatok vody, aby trochu prebytočného množstva preniklo do odvodňovacieho taniera dole. Hodinu po zalievaní vysypte tanierik, aby ste sa uistili, že korene nesedú vo vode. Ak rastové médium vyschne veľmi rýchlo, čo sa môže stať, ak bylina rýchlo rastie a jej korene absorbujú viac vlhkosti ako normálne, voda každé tri až päť dní. Dobrým spôsobom, ako skontrolovať, či bylinky potrebujú vodu, je strčiť špičku prstu asi 0,5 palca pod povrch rastového média. Ak váš prst vytiahne kosť, voda je preč!


Príspevok zdieľaný používateľom ratna_naa (@ ratnaning_21) 23. novembra 2017 o 13:39 PST

13. Uložte si obľúbenú bylinu.

Ak ste vonku pestovali bylinu vonku v lete, rozmnožte novú záhradu do svojej záhradnej záhrady. Odstráňte stonku zo zdravej rastliny vo vzdialenosti štyroch až piatich centimetrov. Odstráňte všetky listy okrem horných dvoch alebo troch a potom ponorte strihaný koniec stonky do koreňového stimulátora (k dispozícii v záhradných centrách). Zatlačte dve tretiny stonky do vlhkého rastového média a celý hrniec vložte do priehľadného plastového vrecka, aby sa udržala vlhkosť. Keď vidíte nový rast (asi za šesť týždňov), vyberte nádobu z vrecka a položte novú bylinkovú rastlinu na parapet.

14. Vyvarujte sa mrazu listov.

Pretože väčšina kuchynských bylinkových záhrad sa nachádza na parapetoch, aby sa dosiahlo najlepšie svetlo, existuje veľká šanca, že listy pritlačia na okenné sklo. Za dobrého počasia alebo ak je v skle izolované sklo, to nie je problém. Ak však zimné tempy klesnú pod bod mrazu, sklo jedného okna môže byť mrazivé a poškodiť listy, ktoré sa ho dotýkajú. V extrémnych prípadoch môžu listy mrazu spôsobiť odumretie celej rastliny. Ak je okenný parapet príliš úzky na to, aby sa listy nedotýkali skla, umiestnite pred okno malý stolík do záhradnej bylinkovej záhrady.

15. Hmyzy bylín, keď je suchý vzduch v miestnosti.

Vonku bylinky prijímajú dážď a prirodzenú vlhkosť, ktorú nemôžu dostať do suchého domu s regulovanou teplotou. Vyhrievaný zimný vzduch je často obzvlášť suchý, takže hmla alebo striekanie lístia zľahka vodou raz za dva alebo tri dni a oni vás odmenia zdravým rastom.