Kuchyňa

Vyriešený! Kedy mätúca funkcia „samočistenia“ rúry na pečenie použila


Otázka: Rúra v mojom novom dome má samočistiacu funkciu, ale počula som, že existujú jej výhody a nevýhody. Mám to skúsiť a je to životaschopná náhrada za ručné čistenie rúry?

A: Na papieri sa splní sen majiteľa domu: rúra, ktorá sa sama čistí! V praxi môže byť táto funkcia vyvinutá na začiatku šesťdesiatych rokov pre plynové aj elektrické rúry mätúca, dokonca kontroverzná. Podľa údajov z amerického sčítania ľudu z roku 2001 je v skutočnosti samočistiace rúry používané iba mierne pod polovicou všetkých domácností v Amerike. Tento termín je vlastne tiež niečo nesprávne, pretože vždy bude potrebné manuálne čistenie. Táto funkcia navyše nemá za cieľ nahradiť praktickú čistiacu techniku.

Niektorí ľudia prisahajú na úsporu času, zatiaľ čo iní to prisahali kvôli niekoľkým nešťastným nedostatkom - a my sme to všetko položili tu, aby sme vám pomohli rozhodnúť sa, či táto funkcia bude pre vás fungovať.

Robí ťažké zdvíhanie. Funkcia samočistenia funguje tak, že do vnútra rúry vyfúkne buď vysoké teplo alebo para, aby sa uvoľnili zvyšky tvrdeného jedla. To šetrí čas a námahu na kolenách a pranie tvrdohlavého unaveného s práčkou a tiež to odstraňuje potrebu drahých, chemicky naložených komerčných čistiacich prostriedkov. Jednoducho spustite samočistiaci cyklus a nechajte ho fungovať; potom, keď je cyklus ukončený, použite handru navlhčenú vodou na manuálne odstránenie uvoľnených zvyškov z hladkého, tepelne odolného smaltovaného povlaku rúry.

• U vysokoteplotných modelov sa samočistiaci cyklus obvykle začína zatvorením dvierok rúry a nastavením rúry do režimu „samočistenia“. Dvere rúry sa automaticky zamknú a teplota stúpne na 900 až 1 000 stupňov Fahrenheita, aby sa spálili zvyšky jedla v cykle trvajúcom dve až šesť hodín. Po dokončení cyklu a úplnom ochladení rúry sa dvere automaticky odomknú.

• Cyklus samočistenia modelu založeného na pare sa zvyčajne iniciuje naliatím približne jednej šálky destilovanej vody do podlahovej dutiny, zatvorením dvierok a prepnutím spotrebiča do režimu „čistenia parou“. Počas cyklu, ktorý trvá iba pol hodiny až hodinu, zostanú dvere rúry odomknuté a vnútorná teplota stúpne iba okolo 250 stupňov Fahrenheita, dostatočne horúca na vytvorenie pary, ktorá zjemňuje a uvoľňuje zvyšky jedla.

Vysoko teplo bije pary v ťažkých špine. Vysokoteplotné samočistiace rúry rovnomerne distribuujú teplo v komore, takže na bočných stenách alebo strope zriedka nájdete zvyšky jedla. Cykly samočistenia založené na pare však majú tendenciu vytvárať najviac pary blízko dna rúry (kde sa nalieva voda) - aj keď to efektívne odstraňuje zvyšky jedla na dne rúry a spodných bočných stenách, možno budete musieť manuálne čistiť strop a horné bočné steny.

Dajte si pozor na poruchy dymu a rúry. Obidve pece na samočistenie s vysokou teplotou a parou môžu emitovať nepríjemné páliace pachy a výpary a dokonca škodlivé vedľajšie produkty, ako je oxid uhoľnatý, z ventilačnej pece počas čistiaceho cyklu. Vysokoteplotné modely majú tendenciu emitovať väčší objem škodlivejších výparov v dôsledku extrémnej teploty. Tieto výpary pochádzajú z častíc potravín a zo smaltovanej podšívky, ktorá poťahuje vnútro rúry. Výpary, ktoré cirkulujú v kuchyni, môžu dráždiť domácich miláčikov, deti a dospelých, najmä tých, ktorí trpia dýchacími problémami.

Nadmerné hromadenie tepla v peci môže tiež skrátiť tepelnú poistku alebo spáliť vyhrievací prvok. Aj keď jednorazová výmena spálenej poistky alebo vyhrievacieho telesa by vám mala dať späť o niečo viac ako 30 dolárov, opakované výskyty sa môžu stať nákladné a časovo náročné.

S funkciou samočistenia nebudú náhradné diely jediné výdavky. Zoberme si množstvo energie (a peniaze), ktoré je potrebné na to, aby sa rúra spustila na tak vysokej úrovni po dlhšiu dobu. Jeden vysokoteplotný samočistiaci cyklus dokáže v priemere zachytiť 8 Kilowattov (kWh) hodín energie (približne ekvivalent mesačného používania tradičnej rúry), zatiaľ čo priemerný samočistiaci cyklus pary spotrebuje menej ako 3 kWh energie.

Kľúčom je správna príprava. Ak sa rozhodnete túto funkciu vyskúšať, môžete podniknúť kroky na zmiernenie rizík vyplývajúcich z používania nastavenia samočistenia a zaistiť, aby cyklus čistenia prebiehal bez škytania. Postupujte podľa týchto bezpečnostných pravidiel:

• Nainštalujte detektor oxidu uhoľnatého do svojej kuchyne na sledovanie škodlivých výparov.

• Pred spustením samočistiaceho cyklu odstráňte všetky hrnce a panvice a všetky kovové rošty rúry alebo črepy z cínovej fólie. Pri vysokej horúčave samočistiaceho cyklu môžu úlomky na spálených kovových roštoch vzplanúť, zatiaľ čo cínová fólia sa môže topiť na vnútornom obložení rúry a deformovať ju.

• Pred použitím tejto funkcie odstráňte z podlahy rúry všetky veľké spadnuté kúsky jedla pomocou klieští, aby ste zabránili fajčeniu a vypúšťaniu dymu. Podobne utrite všetky viditeľné škvrny handrou navlhčenou vo vode.

• Ak vám vaša rúra umožňuje nastaviť čas samočistiaceho cyklu, nastavte ju na najkratšiu možnú dobu, aby ste znížili riziko prehriatia (čo môže viesť k spáleniu poistkami) a tiež znížili spotrebu energie.

• Pred začatím cyklu samočistenia sa uistite, že nie je odkrytý otvor na rúre umiestnený nad alebo pod dvierkami rúry alebo za kľučkou dvierok rúry. Ak máte sporák (rúra pripojená k sporáku), zapnite odsávací ventilátor na odsávači pár, aby ste sa uistili, že výpary unikajú von. Ak nemáte odsávač pár, vetrajte miestnosť otvorením okien.

• Používajte funkciu samočistenia nie viac ako päťkrát ročne alebo iba v prípade, že je rúra silne znečistená. Plánujte tieto dni s dostatočným časom pred alebo po sviatkoch alebo pri iných príležitostiach, keď viete, že budete potrebovať rúru, aby žiadna porucha nezasahovala do vašich hostiteľských povinností.

Udržujte rutinu ručného čistenia. Funkcia samočistenia nebola navrhnutá ako náhrada metódy ručného čistenia. Po použití rúry utrite vlhké jedlo alebo tekutiny z vnútorného skla dverí, bočných stien, podlahy a stropu handrou navlhčenou vodou. Mesačne čistite interiér a mriežky svojej samočistiacej rúry, ako by ste čistili tradičnú rúru, najlepšie pomocou bezpečných prírodných látok z bieleho octu, jedlej sódy a vody. Nikdy nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky (napr. Oceľovú vlnu) alebo chemické čistiace prostriedky v samočistiacich peciach, ktoré by mohli ľahko poškodiť povrchovú úpravu skloviny.