Steny a stropy

Všetko, čo potrebujete vedieť o klenutých stropoch


Klenuté stropy pritiahnu oko nahor a vytvoria pocit objemu a priestrannosti. Rovnako ako iné architektonické prvky, klenuté stropy idú dovnútra a von z módy. Ale keďže sa pôdorysy zmenšujú, stropy majú tendenciu stúpať, čo vytvára ilúziu väčšieho obytného priestoru.

Prakticky každý dom so sklonenou strechou bude podporovať klenutý strop, ak bude existovať podkrovný priestor na vybudovanie klenby. Pre vyššie klenby sú potrebné strmejšie sklony striech, zatiaľ čo strechy s nižším sklonom pojmú iba plytšie klenby. Zatiaľ čo v závislosti od vašej osobnej preferencie je možné zakrývať akúkoľvek izbu, väčšina majiteľov domov sa rozhodne klenúť strop v rodinnej izbe alebo veľkej miestnosti, kde je možné efekt plne oceniť.

Ak plánujete stavbu nového domu alebo doplnenie svojho súčasného domu a zaujíma vás, či je pre vás ten pravý klenbový strop, čítajte ďalej. Vysvetlíme vám, čo predstavuje klenutý strop v dnešnom domácom dizajne a poskytneme vám výhody a výhody tejto pozoruhodnej funkcie, aby ste sa mohli dobre informovať.

Klenba verzus katedrála

Pojmy „klenba“ a „katedrála“ sa niekedy používajú synonymá, ale historicky boli odlišné:

• Objavuje sa už v r. 217 nášho letopočtu pri stavbe rímskych verejných kúpeľov klenuté stropy boli klenuté alebo klenuté, spoliehajúc sa na architektonický princíp, že horný oblúk poskytuje neuveriteľne silnú nosnú štruktúru.

Stropy katedrályna druhej strane majú tradične priame strany, ktoré sa nakláňajú smerom nahor pod rovnakým uhlom ako vonkajšia línia strechy. Tento typ stavby je tiež štrukturálne dobrý a medzi významné príklady patrí kostol Panny Márie pred Týnom v Prahe v Českej republike, ktorý bol postavený v 13. a 14. storočí a môže sa pochváliť prudkými vzostupmi veží, ktoré sa týčia nad mestom.

• Gotické katedrály, ako napríklad Notre-Dame de Paris, ktoré boli postavené v 14. storočí, sú dôkazom trvalej štruktúry a môžu zahŕňať oblúkovú aj katedrálnu konštrukciu, pričom mnohé z nich obsahujú podrobne orezané detaily, ktoré vám môžu vziať dych.

V dnešnom rozšírenom stavebnom žargóne môžu mať klenuté stropy zakrivené alebo priame strany a symetrické alebo asymetrické línie. Pretože „klenba“ a „katedrála“ sa môžu teraz používať vzájomne zameniteľné, je dôležité starostlivo zvoliť tvar a veľkosť vyvýšenia - a potom to nazvať, ako sa vám páči!


Klenuté stropné údaje

Oblúkové klenby majú rôzne tvary, od základného polkruhového valca, ktorý vedie dĺžku stropu z jedného konca na druhý, do kolmých priesečníkov oblúkov, známych ako „slabinové klenby“. Obľúbené sú tiež oblúkové stropné roviny. ktoré sa zužujú, keď sa stýkajú v jednom stredovom bode a vytvárajú klenutý tvar nazývaný „domický trezor“. Na vytvorenie prispôsobených efektov je možné kombinovať rôzne úzke, široké, veľké alebo malé oblúky. V prípade katedrálneho trezoru, kde je vnútorný strop rovnobežný s vonkajšou líniou strechy, je inštalácia svetlíkov jednoduchý proces.

Váženie kladov a záporov

Čo sa na týchto dramaticky vysokých stropoch nemiluje? Zvýšená výška, ktorú poskytuje šikmý strop, je často o krok vyššie, dokonca aj z 11 stôp vysokých stien, takže aj priemerne veľká izba sa cíti úžasne a vzdušne. Vytvorený priestor navyše na stene navyše znamená viac priestoru pre rozšírené okná, priečne okná a dokonca aj svetlíky -Ahoj, prirodzené svetlo.

Aj keď tieto vlastnosti môžu napodobňovať majestátnosť architektúry z minulých storočí, klenuté stropy sa spájajú s takmer akýmkoľvek štýlom: exponované drevené trámy môžu vyzerať ako chaty alebo sa hodia do zrubovej sály v závislosti od výzdoby nižšie, zatiaľ čo oblúky a slabiny môžu byť skosené buď tradične, alebo jedinečne moderne.

Vďaka svojej kráse, priestrannosti a hodnote, ktorú klenuté stropy pridávajú do domu, prichádza s niektorými nevýhodami, ktoré by prinútili majiteľov domov, ktorí sa snažia zabudovať jeden dom do svojho domu, rozmýšľať dvakrát.

Pre začiatočníkov zvyšuje stavba klenbového stropu cenu výstavby domov z niekoľkých dôvodov. Kedykoľvek musí pracovník použiť rebrík alebo lešenie na stavbu, úpravu alebo maľovanie, práca sa spomaľuje, čo sa premieta do zvýšených nákladov na pracovnú silu. V prípade trezorov s klenutými a klenutými stranami, párne viac Je potrebná práca, pretože stavebné materiály, ktoré sú zvyčajne rovné a ploché, sa musia prispôsobiť tak, aby zodpovedali zakriveným povrchom. V závislosti od výšky, konštrukcie a výbavy by klenbový strop mohol zvýšiť celkové náklady o päť až 20 percent. V prípadoch, keď sa požaduje dôkladne navrhnutá kupola, by mohli byť zvýšené náklady ešte vyššie.

Napriek tomu boli klenuté stropy všetky zúrivosťou v domoch postavených na mieru a na traktoch postavených v 80. rokoch a začiatkom 90. rokov 20. storočia, nehovoriac o tom, že štýly ešte nie sú žiaduce. Keď však náklady na energie stúpali, majitelia domov začali uvažovať o výhodách a nevýhodách vysokých stropov. Náklady na vykurovanie a chladenie miestností s vysokými stropmi s použitím bežných systémov núteného vzduchu sú vyššie, pretože teplo z obytnej plochy a do nevyužitého vzdušného priestoru nad ním rýchlo stúpa. Aby sa tomu zabránilo, majitelia domov uvažovali o sálavom podlahovom vykurovaní, aby ohriali predmety v miestnosti a / alebo stropné ventilátory inštalované v hornej časti kupoly alebo trezoru, čo potom môže pomôcť cirkulovať horúci vzduch, ktorý stúpa späť do miestnosti, kde sa to veľmi oceňuje počas chladných zimných mesiacov. Inštalovaním ovládateľných svetlíkov s automatickými snímačmi teploty sa môže váš domov zbaviť horúceho vzduchu, ktorý sa počas letného horúčavy usadzuje v trezore.


Základné informácie o stavbe

Začlenenie klenutého stropu sa najlepšie dosiahne počas pôvodnej výstavby domu, alebo v prípade potreby ako súčasť nového prírastku do domu. Aj keď je možná dodatočná montáž klenbového stropu, pre väčšinu vlastníkov domu je to nákladovo náročné, pretože vyžaduje rozsiahlu konštrukčnú úpravu na úpravu existujúcich stropných trámov alebo krovov tak, aby vyhovovali novému trezoru.

Klenuté stropy môžu byť skonštruované buď rámovaním palíc, čo znamená pripevnenie každého trámu a krokví jednotlivo, alebo nastavením strešných nosníkov, ktoré pochádzajú od výrobcu krovu, pričom sa už počítalo s klenutým priestorom. Na vytvorenie klenutých stropov sa používajú buď nožnicové priehradové nosníky alebo klenuté rovnobežné nosníky, ktoré sú vyrobené z viacerých drevených prvkov, ktoré slúžia ako strešná konštrukcia. Zástupca výrobcu krovu bude konzultovať s dodávateľom a nechať krovy skonštruovať tak, aby vyhovovali. Priehradové nosníky sa dodávajú na stavenisko prostredníctvom nákladných automobilov a stavitelia ich umiestnili na svoje miesto, pričom ich spodná strana vytvára požadovaný tvar trezora.

Inštalácia klenutého stropu je však úlohou profesionálov -nie projekt pre domácich majstrov, ktorý si vyžaduje dodržiavanie miestnych stavebných predpisov a technických špecifikácií. Každý skúsený dodávateľ alebo staviteľ by mal byť schopný postaviť klenutý strop, ale ako robíte svoj výskum, požiadajte o príklady svojej práce v tomto ohľade.


Čistenie a údržba

V závislosti od výšky trezoru sa čistenie stropu môže ukázať ako zložitejšie ako pri štandardnom plochom strope. Dosiahnutie horných oblastí trezoru na popraskanie si môže vyžadovať rebrík a nástavec, a ak by ste chceli prekrytie stropu, pravdepodobne budete musieť stáť na lešení. Opýtajte sa sami seba, či vám toto mimoriadne úsilie bude stáť za vizuálny dopad, ktorý klenbový strop dodá vášmu domovu.