Trávnik a záhrada

4 stromy vysadené po celý rok pre krásnu krajinu


Stromy sa často vyberajú a pestujú pre svoje listy, ovocie alebo kvety - sezónne črty, ktoré kvitnú a miznú v priebehu niekoľkých mesiacov - ale nie je možné nájsť opadavé stromy (tie s listami, ktoré často padajú v zime) schopné prináša krásu po celý rok. Kľúčom je zúžiť vyhľadávanie na stromy s bielou kôrou. Dokonca aj v zimných mesiacoch, keď neúrodné, jedinečne alabastrové vetvy ponúkajú výrazný kontrast proti tmavej vlečke, pozadiu vždyzelených stromov alebo dokonca proti zimnej oblohe.

Kým biele kôry nie sú zriedkavé, nie sú také bežné ako iné stromy z dvoch dôvodov: Niektoré odrody vyžadujú veľmi špecifické podnebie, zatiaľ čo iné sú predmetom napadnutia chorobou a hmyzom. Pred výberom stromu sa ubezpečte, že je vhodný pre váš geografický región. Prezrite si mapu zóny tvrdosti rastlín USDA, ktorá zobrazuje najchladnejšie priemerné zimné teploty podľa regiónu. Majte na pamäti, že niektoré stromy s bielou kôrou majú na vrchole výsadbových zón ďalšie geografické požiadavky, ako sú napríklad výškové obmedzenia, takže svoju domácu úlohu môžete rozvíjať aj v prípade svojej nehnuteľnosti. Nasledujúce štyri druhy stromov patria medzi tie, ktoré sa najčastejšie vyberajú pre krásu svojej bielej kôry, a dúfajme, že jeden bude pre váš dvor vhodný.

Himalájsky brez

Možno poznáte niektoré druhy brezy, ktoré majú béžovú alebo hnedú kôru, ale niekoľko druhov himalájskej brezy (Betula utilis var. jacquemontii) majú krémové biele kmene a končatiny. Tieto brezy, ktoré pochádzajú z himalájskej oblasti, uprednostňujú chladnú, dobre odvodnenú pôdu a úplné slnečné žiarenie. Tieto odrody brezy rastú najlepšie v zónach 1 až 7, hoci oblasti, v ktorých letné tempo pravidelne prekračujú 80 stupňov Fahrenheita, môžu mať negatívny vplyv na ich rast. Ak žijete v severných oblastiach susediacich Spojených štátov, Kanady alebo Aljašky, pozrite sa na nasledujúce stromy s bielou kôrou - hoci veľmi podobné, každá z nich má niekoľko špeciálnych vlastností.

Doorenbos (Betula utilis var. jacquemontii, „Doorenbos“) dorastá do výšky 2 stôp ročne a dosahuje zrelú výšku 40 až 50 stôp s rozšírením koruny 30 stôp. Funkcie Doorenbos majú šupku bielej kôry, ktorá padá preč, aby odhalila svetlooranžovú pod kôru. Podkôra sa čoskoro po poklese povrchovej vrstvy zmení na bielo a jej odštepovanie je prebiehajúcim procesom. Na jar sa objavujú hnedé koncové kvety, známe ako „catkins“, po ktorých nasledujú tmavo zelené listy, ktoré na jeseň žltnú farbu a potom klesnú.

Jermyns (Betula utilis var. jacquemontii, „Jermyns“), ďalšia himalájska breza z peelingovej kôry, rastie asi dve stopy ročne, až kým nedosiahne zrelú výšku 30 až 35 stôp s korunou šírenou 20 až 25 stôp. Mierne menšie ako iné himalájske brezy, Jermyns sa dobre hodí do menších yardov. Na jar vytvára strom dlhé hnedé kvitnúce zajačie kvety, po ktorom nasledujú silne rebrované zelené listy, ktoré na jeseň zjemňujú žltú farbu.

Grayswood Ghost (Betula utilis var. jacquemontii, „Grayswood Ghost“) dosahuje 30 až 50 stôp pri splatnosti s rozlohou 30 stôp koruny. Grayswood Ghost je rýchlo sa rozvíjajúci pestovateľ, ktorý dosahuje až tri stopy ročne, a jeho kôra je hladká a nelúpa sa. Očakávajte hnedú kôru na mladom duchu Grayswood, kým nebude strom asi osem rokov starý; dovtedy jej kôra postupne zafarbila na bielo. Rovnako ako iné himalájske brezy, na jar sa vyvíja jahňatá, po ktorej nasledujú zelené listy, ktoré na jeseň menia žltý odtieň.

Silver Shadow (Betula utilis var. jacquemontii, „Silver Shadow“), o niečo pomalší pestovateľ, stúpa ročne na jednu až dve stopy, aby dosiahol zrelú výšku 35 až 45 stôp a šírku koruny 20 stôp. Rovnako ako Grayswood Ghost, aj jej kôra je nelúpaná a na jar má hnedé zajatce a na jeseň mäkké žlté lístie.

Kým stromy samy milujú plné slnko, zem okolo koreňov by mala byť zatienená. To sa dá dosiahnuť pridaním vrstvy mulča z kôry z tvrdého dreva okolo kmeňa. Okrem toho sú himalájske brezy náchylné na zamorenie pilami a voškami a môžu sa u nich objaviť choroby, ako je hrdza a škvrna listov. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak svoj strom každoročne skontrolujete odborníkom na strom (arborista) a podľa potreby ho ošetríte, aby bol v najlepšom zdravotnom stave.


American Aspen

Ak ste fanúšikmi farebných jesenných listov, nič neprekonáva skvelú zlatú a oranžovú show, ktorú kladie háj Aspen na strane zalesnenej hory. Americká osika (Populus tremuloides), známe tiež ako „triaška osika“ alebo „triaška osika“, vytvára na silnom zvislom kmeni hladkú bielu kôru, ktorá pri dosiahnutí zrelosti dosahuje 80 stôp s úzkou korunou šírenou iba 20 stôp. Pozoruhodná biela kôra American Aspen bude mať pri dozrievaní kontrastné čierne značky, ktoré zvyšujú jej vizuálny záujem. V optimálnych podmienkach je americký Aspen rýchlo rastúci a rastie až štyri stopy ročne.

Tento prudko rastúci strom rastie najlepšie v zónach 2 až 7 a hoci má rád plné slnko, nestará sa o letné teploty, ktoré pravidelne presahujú 85 stupňov Fahrenheita. Nebude tiež dodržiavať nízke nadmorské výšky: Americká osika zriedka rastie v nadmorských výškach menších ako 2 000 stôp a najlepšie rastie v nadmorských výškach od 5 000 do 12 000 stôp. Zadaním mesta a štátu na tejto interaktívnej výškovej mape môžete určiť, či je americký osik vhodný pre vašu oblasť. (Bonusové body, ak ste v správnom rozsahu nadmorskej výšky a Nachádza sa v blízkosti brehov a potokov, pretože tieto stromy s bielou kôrou prosperujú s veľkým množstvom vody a dobre odvodnenej pôdy.)

Vďaka svojej vysokej štíhlej postave je American Aspen vhodný na pestovanie v zhlukoch a keď sa vysadia od seba tri až päť centimetrov, vytvorí efekt viac kmeňa. Je to rovnako atraktívne, keď je vysadené jednotlivo pozdĺž plotov a majetkových línií alebo kdekoľvek inde je požadovaná sochárska hranica. Osiky šírené koreňovými výhonkami, takže ak máte optimálne umiestnenie, niekoľko zhlukov Aspenu by sa mohlo stať veľkolepým hájom za 15 až 20 rokov.


American Sycamore

Dosiahnutie priemernej výšky 100 stôp pri dospelosti s podobne širokou šírkou koruny, biela kôra americká Sycamore (Platanus occidentalis), je dramatickým doplnkom veľkej krajiny. Rastie dobre v zónach 4 až 9, v priemere za dva až dva a pol metra rastu ročne. Na jar vytvára bezvýznamné žlto-červené kvety, ktoré v lete prepúšťajú veľké zelené listy (až do šírky deväť palcov). Hnedasté nejedlé ovocné guľôčky sa vyvíjajú v lete a nakoniec vyschnú, roztrhnú sa a uvoľnia sa semená. Vďaka svojej škvrnitej bielej kôre, ktorá začína hnednúť a krémovo biela po 10 až 12 rokoch, ju robí obľúbenou v zimnej krajine.

Vďaka svojej veľkej veľkosti (priemerný zrelý kmeň meria priemer tri až osem stôp, ale je známe, že dosahuje až 16 stôp!), Americký Sycamore sa najlepšie hodí ako jediný exemplár na veľkej ploche, kde sa môže dostať na svoj plný potenciál rastu. Prekvitá v dobre odvodnenej a vlhkej pôde s vysokým obsahom organických látok. Najväčšie americké exempláre Sycamore sa nachádzajú pozdĺž vodných tokov, aby sa dosiahli najlepšie výsledky, keď zasadíte tento strom do blízkosti rybníka alebo potoka.


Gum Gum

Ak žijete v zónach 9 a 10 a hľadáte rýchlo rastúci strom bielej kôry, že nebude stratiť lístie počas zimných mesiacov, zvážte výsadbu duchovej ďasná (Eucalyptus pauciflora). Ghost Gum, pôvodom z Austrálie, tiež nazývaný „snehová guma“ a „biely sallee“, si vytvoril meno v teplejších oblastiach USA. Vďaka svojej schopnosti rásť až tri stopy za rok to netrvá dlho, než sa Gum Gum stane ukážkou v krajine. V dospelosti dosahuje výšku 45 až 50 stôp s korunou rozšírenou o 25 až 30 stôp. Ghost Gum má okrem krémovej farby hladkej kôry atraktívne zakrivené konáre a strom vyžaruje slabú, ale zreteľnú vôňu eukalyptu. Gum Gum kvitne od októbra do decembra, pokrývajúc strom pri výbuchu jemných bielych kvetov, ktoré ponúkajú výrazný kontrast proti jeho tmavozeleným voskovým listom.

Táto odroda rastie vo všetkých druhoch pôdy, nevadí suchu a prekvitá na plnom slnku (aj keď bude tolerovať čiastočný tieň). Možno nie je prekvapením, že sa darí v slaných pobrežných oblastiach. Vďaka jeho rýchlemu rastu a odolnosti voči smogu, hmyzu a chorobám je táto plodina dobrou voľbou pre výsadbu v mestských štvrtiach. Gum Gum je dobrý strom jedného exemplára, ale rovnako atraktívny je aj pri výsadbe v skupinách po troch alebo viacerých.