Nástroje a dielňa

Výber správneho brúsneho papiera a typu pre vašu prácu pre domácich majstrov


Ak ste niekedy pracovali s drevom, pravdepodobne ste oboznámení s pokynmi na brúsenie všetkých hrán po orezaní: pred nanesením povrchovej úpravy, medzi nátermi farby atď. Zobrazenie brúsneho papiera v zozname nástrojov a materiálov sa môže zdať dosť ľahké na kontrolu, až kým nenarazíte do železiarstva a čelných stôp listov a brožúr, z ktorých každý je zreteľne označený odlišnou sadou čísel alebo brúsnym papierom. Na čo si tento projekt znovu vyžadoval?

Rôzne piesky z brúsneho papiera vykonávajú veľmi odlišné úlohy a výber správneho piesku môže byť pri začatí mätúci. Zahrejte si tieto základné odporúčania a pravidlá. Táto príručka vás prevedie:

 1. Výber správnej veľkosti brúsneho papiera,
 2. Výber vhodnej hrubosti pre projekt,
 3. Berúc do úvahy najlepší typ piesku, ktorý si treba vybrať a
 4. Nájdenie správneho nástroja pre najjednoduchšie úsilie.

Keď budete mať pod sebou niekoľko dokončených projektov, budete starým profesionálom pri výbere toho správneho brúsneho papiera.

Dimenzovanie brúsneho papiera

Brúsny papier samozrejme nie je vyrobený z piesku, ale skôr pozostáva z jemných častíc z prírodných alebo syntetických zdrojov. Častice (tiež známe ako zrná alebo drvina) sa preosejú cez sitá a triedia sa podľa veľkosti pred tým, ako sa spoja s lepidlom na papier, špongiu alebo podložku typu tkaniny, aby vytvorili brúsny materiál, ktorý sa hodí pri mnohých domácich prácach. situácií.

Rozlišovanie veľkostí brúsneho papiera je dôležité, pretože nie každý projekt to isté vyžaduje.

V Spojených štátoch sa drvina určuje na základe stupnice stanovenej Inštitútom potiahnutých brúsnych výrobcov (CAMI). Pri nákupe brúsneho papiera sa vám zobrazia čísla, ako sú 80 a 100 grit. Mysli na to:

 • Čím vyššie je číslo, tým menšie sú zrná a tým jemnejšia je piesková drť.
 • A naopak, nižšie počty znamenajú väčšie zrná a celkovo hrubší brúsny papier.

Na stupnici CAMI sa brúsny papier meria v mikrónoch a ak chcete získať predstavu o tom, aký malý je mikrón, pozrite sa na kúsok pieskového papiera so 100 štrbinami. Malé zrná na brúsnom papieri majú veľkosť približne 141 mikrónov, čo zodpovedá 0,00550 palca. Veľmi malé.

Väčšina brúsneho papiera, ktorý si kúpite v strediskách pre domácich majstrov a drevárskych výrobkoch, bude mať stupnicu CAMI, ale ak si objednáte brúsny papier online, môžete naraziť na brúsny papier s veľkosťou podľa Federácie európskych výrobcov brúsiv (FEPA). Zrnitosť podľa stupnice FEPA je označená písmenom „P“ pred číslom zrnitosti. Aj keď existuje príliš veľa stupňov zrnitosti, ak kupujete brúsny papier veľkosti FEPA, nasledujúce bežne používané veľkosti CAMI vám poskytnú predstavu o zodpovedajúcich veľkostiach FEPA. Veľkosti FEPA sa nezhodujú s veľkosťami CAMI, ale výberom jedného z dvoch najbližších čísel FEPA môžete dosiahnuť niečo veľmi podobné.

 • 40-drsný (CAMI) brúsny papier presne zodpovedá (FEPA) P-36 alebo P-40
 • Brúsny papier so zrnitosťou 80 (CAMI) úzko zodpovedá (FEPA) P-80 alebo F-100
 • Brúsny papier so zrnitosťou 100 (CAMI) presne zodpovedá (FEPA) P-100 alebo P-120
 • Brúsny papier s veľkosťou 120 zŕn (CAMI) presne zodpovedá (FEPA) P-120 alebo P-150
 • Brúsny papier so zrnitosťou 220 (CAMI) presne zodpovedá (FEPA) P-180 alebo P-220
 • Brúsny papier so zrnitosťou 400 (CAMI) úzko zodpovedá (FEPA) P-600 alebo P-800

Výber správneho hrubosti

Aby sa ľahší výber brúsneho papiera, výrobcovia okrem špecifického stupňa identifikovali slovami na obale aj hrubost. Toto je v podstate škála veľkosti zŕn, ktoré sú rovnako účinné pre rovnaké brúsne práce. V skutočnosti nie je neobvyklé, že projekty požadujú určitú úroveň hrubosti na rozdiel od špecifického množstva brúsneho papiera, takže je inteligentné vedieť, čo každá úroveň obsahuje.

 • Extra hrubý brúsny papier v rozsahu 24 až 36 štrkov sú ťažké veci. Používa sa na odstránenie farieb a lakov, o ktorých si myslíte, že by nikdy nemohli prísť. Brúsenie starých podláh môže vyžadovať aj drsnosť extra hrubého brúsneho papiera. Nemyslite ani na to, že budete tieto veci používať na najťažšie úlohy.
 • hrubý šmirgľový papierSilným oblekom je drsné tvarovanie dreva a odstraňovanie predchádzajúcich povrchových úprav, ako sú ľahké vrstvy polyuretánu. Hrubé zrná sú zvyčajne v rozmedzí od 40 do 50 zŕn.
 • stredná šmirgľový papier, v rozsahu od 60 do 100 grit, umožňuje určité konečné tvarovanie. Primárne brúsenie surového dreva a odstraňovanie plánovacích značiek na dreve sa často najlepšie vykonáva pomocou brúsneho papiera so stredne drsným povrchom.
 • Jemné tapety pohybujú sa v rozmedzí od 120 do 220 grit. Pre väčšinu domácich dielní bude tento brúsny papier postačovať na konečné brúsenie pred dokončením prác.
 • Extra v poriadku šmirgľový papier sa často používa medzi vrstvami farieb alebo lakov. Zrná 240, 320 a 400 sa označujú ako veľmi jemné, zatiaľ čo na leštenie sú najvhodnejšie extra alebo super jemné listy s veľkosťou zrna až 600.

Poznámka: Na mnohých projektoch začnete s hrubým brúsnym papierom a potom prejdete na jemnejšie piesky, aby ste dosiahli hladký povrch.

Výber posypového materiálu

Hustota brúsneho papiera nielenže ovplyvňuje úspech vášho projektu brúsenia, ale aj druh brúsneho materiálu. Niektoré druhy zŕn zrna sú vhodnejšie pre hladké a pieskové typy materiálov (napríklad drevo verzus kov). Väčšina výrobcov uvádza typ materiálu, ktorý je najvhodnejší na brúsenie na štítkoch svojich výrobkov, ale je inteligentné vedieť, aký druh drviny je potrebné hľadať pred nákupom.

 • Flint: Prírodné zrno, pazúrik je odolný a vhodný na brúsenie povrchových produktov, ako sú starý lak alebo farba.
 • Emery: Prírodný zrnitý brúsny papier sa najčastejšie používa na odstraňovanie korózie a / alebo leštenia ocele a iných kovov. Hrany jeho častíc môžu byť príliš ostré na brúsenie dreva.
 • Garnet: Ďalšie prírodné zrno, granát je o niečo mäkšie ako pazúrik alebo šmirgľ, takže pri brúsení kovu má tendenciu relatívne rýchlo otupiť. Je vhodný pre jemné brúsenie dreva.
 • Oxid zirkoničitý: Tento piesok je syntetický produkt, ktorý je dlhotrvajúci a dobre sa hodí na brúsenie otrepov na kovoch a na počiatočné brúsenie surového dreva. Pri brúsení kovu pomocou oxidu zirkoničitého sa môžu čiastočky piesku skutočne ostrejšie, takže nebudete musieť často vymieňať brúsny papier.
 • Oxid hlinitý: Ďalší veľmi odolný syntetický piesok, oxid hlinitý, je vhodný na brúsenie a leštenie rôznych druhov kovov, vrátane bronzu a legovanej ocele, okrem toho, že je dobrou voľbou pre brúsenie všetkých druhov tvrdého dreva.
 • Silikónový karbid: Najodolnejšie zo všetkých syntetických brusív. Karbid kremíka je vhodný na brúsenie širokej škály materiálov vrátane plastov, kovov, tvrdých a mäkkých drevín.

Práca so správnymi nástrojmi

Brúsny papier je sám osebe veľmi univerzálny: List môžete zložiť do štvorca s veľkosťou dlane, brúsiť, až kým sa zrno nezmení, a potom ho znova zložte, aby ste získali čerstvý brúsny povrch. Ak však musíte veľa brúsiť, je lepšie využiť jeden alebo viac populárnych brúsnych nástrojov. Aj pri týchto nástrojoch stále platí výber brúsneho papiera a druhu brúsneho papiera.

 • Ručná brúska: Tento lacný nástroj má podložku, často vyrobenú z gumy; bočné svorky na pripevnenie brúsneho papiera; a rukoväť, ktorá umožňuje užívateľovi pohybovať brúskou rýchlo a ľahko. Ručné brúsky na ručné brúsky sú skvelé, keď potrebujete brúsiť veľké plochy, ako napríklad stranu knižnice, ktorá by trvala oveľa dlhšie, ak by ste brúsili kus zloženého brúsneho papiera.
 • Brúsna špongia: Vyrobená z pružnej špongie, ktorá je pokrytá brúsnym pieskom, umožňuje pružnosť brúsnej špongie rovnomerné brúsenie zaoblených hrán iba stlačením špongie na okraji pri brúsení. Niektoré brúsne špongie prichádzajú so skosenou stranou, ktorá pomáha pri brúsení na úzkych miestach, napríklad okolo základne schodových stĺpikov.
 • Vibračná brúska na dlane: Táto brúska na brúsenie s elektrickým pohonom je dostatočne malá na to, aby držala v jednej ruke, a môžete si vybrať z množstva tvarov brúsnych dosiek, vrátane štvorcových a obdĺžnikových pre brúsenie otvorených plôch, alebo trojuholníkových pre brúsenie na ťažko dostupných miestach. Stačí pripevniť brúsny papier (niektoré druhy brúskok na dlane akceptujú iba vopred brúsené podložky na brúsenie) a prepnúť prepínač - výkonné vibrácie vykonajú všetky brúsne práce, stačí brúsiť.
 • Okružná brúska: Na základe svojho názvu sa táto strojová brúska pohybuje v kruhovom, okružnom vzore, čo by sa nemalo interpretovať ako pradenie. Predstavte si, že položíte dlaň na stôl a presuniete ju do série malých kruhov - to je rovnaký pohyb, aký robí orbitálna brúska. Orbitálne brúsky v závislosti od veľkosti a značky prijímajú buď rezané kúsky bežného brúsneho papiera alebo brúsené vankúšiky vopred a sú vhodné na brúsenie rovných plôch.
 • Náhodná orbitálna brúska: Rovnako ako bežná orbitálna brúska, aj náhodná orbitálna brúska sa pohybuje v kruhovom vzore, ale súčasne sa celá brúsna základňa pohybuje tiež v ľubovoľnom usporiadaní zo strany na stranu a dozadu a dopredu. Pomáha to predchádzať brúsnym znakom, ktoré sa môžu vyskytnúť, ak je brúska držaná na jednom mieste príliš dlho. Náhodné okružné brúsky majú kruhové brúsne dosky a zvyčajne akceptujú iba vopred brúsené brúsne kotúče.
 • Pásová brúska: Brúska s hnacím pásom balí veľa brúsnej sily do ručnej brúsky, ktorá na prevádzku zvyčajne vyžaduje použitie obidvoch rúk. Vopred balené brúsne pásy (slučky) sú namontované na dva valcové bubny na spodku brúsky. Pri zapnutí bubny rotujú a brúsny pás sa pohybuje v súvislom smere. Pásové brúsky sú vynikajúce na odstraňovanie starých lakov alebo brúsenie veľkých drsných povrchov, ale pretože pás sa pohybuje iba v jednom smere, musí používateľ neustále udržiavať brúsku v pohybe. Ak sa brúska na opasok drží na jednom mieste, môže rýchlo vytvoriť hlboké brúsne stopy v lese.
 • Brúska na bubny: Bubnová brúska je vybavená veľkým valcom, ktorý pojme široký brúsny pás alebo slučku. Keď je stroj zapnutý, bubon sa točí a brúsi rovnako ako brúska na opasok. Rovnako ako pásová brúska, aj brúska na bubny je dosť agresívna a je potrebné ju udržiavať v pohybe, aby sa zabránilo brúseniu.
 • Stolné brúsky: Brúsky, ktoré sa pevne pripájajú k vášmu pracovnému stolu, sa používajú hlavne pri malých drevárskych projektoch. Stolné brúsky zahŕňajú jednu z vyššie uvedených metód brúsenia; budú vibrovať, točiť alebo pieskovať pomocou pásu alebo bubna. Namiesto posúvania brúsky používateľ posúva drevo, ktoré je brúsené, keď pracuje s brúskou umiestnenou na lavičke.
 • Podlahové brúsky: Podlahové brúsky sú vybavené veľkými pásmi, bubnami alebo orbitálnymi brúsnymi doskami, ktoré môžu účinne odstrániť starý lak na podlahe z tvrdého dreva alebo obrúsiť pokrivené drevené podlahy. Tieto výkonné stroje vykonávajú brúsenie rýchlo, ale musia sa používať opatrne, aby nedošlo k poškodeniu drevenej podlahy.