Ako na to a rýchle tipy

Postup: Zlikvidujte olej na varenie


Milujete varenie tých hranoliek, šišiek a iných chutných pochúťok, ale robíte to, čo robiť s olejom, keď budete hotoví? Dúfajme, že ste zastavili krátko, aby ste ju uložili do drezu! Môže to spôsobiť upchatie v domových kanalizáciách a prispievať k väčším upchávkam v komunálnych linkách, preto väčšina komunít má proti tomu nariadenia. Vylievanie na zem je tiež nie: Nie. Agentúra pre ochranu životného prostredia stanovila, že kuchynský olej, či už je to rastlinný (napr. Repka) alebo živočíšny (ako napríklad masť), môže „zabiť alebo poškodiť voľne žijúce zvieratá“. a spôsobiť aj ďalšie environmentálne problémy.

Netreba sa však starať o svoje médium na vyprážanie, hoci ste na správnom mieste! Táto príručka vysvetľuje, ako zistiť, či je potrebné zlikvidovať, a poskytuje tie najlepšie možnosti, ako bezpečne a zodpovedne likvidovať kuchynský olej.

1. Zistite, či je čas vyhodiť testom čuchania.

Použitý kuchynský olej sa nemusí po jednom použití zlikvidovať. Ak ste smažili na panvici a nechceli by ste zbytočne zbytočne zbytočne unikať olej, jednoducho odstráňte zvyšné kúsky jedla jeho prepláchnutím cez veľký kávový filter a potom ich nalejte do utesniteľnej nádoby na uskladnenie na chladnej a tmavej polici. Väčšina hlbokých fritéz je navrhnutá tak, aby si udržali svoj olej pred použitím, a je to nepríjemné zaťaženie celej nádrže. Pokračujte v jeho používaní, pokiaľ prejde testom čuchania uvedeným nižšie.

Nakoniec sa všetok kuchynský olej zhlukne. Ak chcete zistiť, či sa váš prípad zhoršil, dajte mu čuchať. Dobrý olej má ľahkú, čistú vôňu, zatiaľ čo horká alebo kovová aróma - alebo niečo, čo pripomína pastelky - znamená, že je mimo svojho vrcholu. Ak si nie ste istí, votrite trochu oleja medzi ukazovák a palec: Čerstvý olej sa bude cítiť hladký a ľahký, ale lepkavá alebo lepkavá konzistencia naznačuje, že je čas vyhodiť.

2. O likvidácii buďte v bezpečí tým, že počkáte na vychladnutie a vyberiete správny kontajner.

Pred bezpečným zaobchádzaním s olejom na varenie sa musí jeho teplota ochladiť na izbovú teplotu. V izolovanej hlbokej fritéze si olej môže udržať dostatok tepla, aby po vypnutí mohol spôsobiť vážne popáleniny až hodinu alebo dlhšie. Buďte teda trpezliví a nechajte ho najprv úplne vychladnúť.

Ak pracujete so skrátením a sadla, nabráťte jeho stuhnutú formu do prázdnej plechovky na konzervy alebo do plechovky s kávou a poklopte na veko. Pokiaľ je to v uzavretej nádobe, môžete ju vložiť do koša a vyhodiť ju bežným kuchynským odpadom.

Ak ste však začali s tekutým jedlom, napríklad arašidovým olejom alebo slnečnicovým olejom, neočakávajte, že po ochladení príliš zhustne. Budete potrebovať bezpečnejší obal, napríklad prázdnu plastovú kanvicu na mlieko alebo fľašu sódou s pevným skrutkovacím vekom. Aby ste zabránili neporiadku, pri nalievaní oleja cez otvory s úzkymi otvormi použite lievik.

Ak pravidelne pripravujete vyprážané jedlá s malým množstvom oleja na varenie, ktoré nemáte v úmysle znova použiť, zvážte kúpu mastnoty. Tento praktický pomocník kuchára, zvyčajne vyrobený z kovu alebo kameniny, sa dodáva s jednorazovými fóliovými vložkami. Stačí naliať alebo zoškrabať použitý olej do fóliovej kanistra a nasaďte veko. Pokračujte v pridávaní použitého oleja, až kým nedosiahne plniacu líniu, a potom zložte hornú časť fóliovej vložky, vyberte ju z nádoby a vložte fóliové vrecko do nádoby na odpad.

3. Rozhodnite sa o odpade alebo recyklácii.

Aj keď by ste teoreticky mohli hodiť naplnenú (a zapečatenú) nádobu priamo do koša, aby ste ju vytiahli na obrubník, nie je to jediný prostriedok na likvidáciu oleja na varenie. V skutočnosti, ak ste ekologicky uvedomelí, možno budete schopní zlikvidovať starý kuchynský olej v recyklačnom stredisku, ktoré ho potom odošle na premenu na bionaftu. To nielenže pomáha znižovať potrebu výroby fosílnych palív, ale aj to je najzelenšia vec. Aplikácia Earth911.com udržuje interaktívne vyhľadávanie s cieľom určiť, ktoré typy recyklovateľných materiálov sa zhromažďujú vo vašej komunite. Stačí zadať PSČ a zistiť, či je vo vašom okolí stredisko na recykláciu oleja na varenie.


Pozri si video: POSTUP. Slavia je ve čtvrtfinále Evropské ligy! (Jún 2021).