Ako na to a rýchle tipy

Ako: Vŕtať do tehly


Dekoratívna tehla dodáva vášmu domovu teplo a krásu, ale jeho tvrdý povrch by vás nemal odradiť od toho, aby ste zavesili svoje umelecké diela, skrinku na kuriozity, police alebo ťažké TV s plochou obrazovkou. Na ich pripojenie nemusíte ani zavolať odborníka! Potrebujete iba nástroje a správnu techniku ​​na vŕtanie do tehly.

Spravidla stačí obyčajná vŕtačka na vyvŕtanie niekoľkých malých 1'-hlbokých otvorov (každý s priemerom ¼ palca alebo menej). Stačí si kúpiť kúsok zo spekaného karbidu z miestneho hardvéru alebo domáceho centra a postupujte podľa krokov nižšie. Ak však montujete ťažšie predmety, ktoré vyžadujú viac väčších a hlbších dier, nemyslite ani na používanie vlastného vrtáka - bude to trvať príliš dlho a vyhoríte motor. Namiesto toho choďte do domu na prenájom náradia na prenájom náradia pre niečo náročné.

Väčšie otvory sa dajú oveľa ľahšie vyrobiť pomocou vŕtačky s príklepom, čo je elektrická vŕtačka, ktorá vŕta otvory do tehál a betónu pomocou rýchlych úderov podobných kladivom. Tieto vŕtačky stoja asi 25 dolárov za štyri hodiny, ale prácu vykonajú za zlomok času as oveľa menšou fyzickou námahou. Vyhľadajte alternatívu, ktorá má upevnenie vodiaceho dorazu, viac rýchlostí a pomocnú bočnú rukoväť. Ak je to možnosť, zvážte zapožičanie bitov z tvrdého kovu namiesto nákupu, keď ste pri tom. Výpožičné bity sa pohybujú okolo 4 dolárov (na rozdiel od stúpajúcich 25 dolárov na zakúpenie) a na väčšie diery budete potrebovať dva: menší vrt pre vŕtanie pilotného otvoru a jeden, ktorý je odporúčanou veľkosťou na dokončenie úlohy.

Kam vŕtať: Brick vs. Mortar

Pri umiestňovaní objektu na stenu a rozmiestnení požadovaných otvorov bude nasledujúcim rozhodnutím rozhodnutie, či vŕtať do tehly alebo do malty. Nájdete veľa protichodných názorov na to, ktorá metóda je lepšia, ale správna odpoveď skutočne závisí od mnohých faktorov: typ a vek tehly, hĺbka a priemer dier, typ kotvy, ktorú použijete, a hmotnosť, ktorú pripisujete spojovacím prvkom.

Tehla zvyčajne drží lepšie a podporuje väčšiu váhu ako malta. Ak však máte starú krehkú tehlu a namontujete ťažký predmet, ktorý vyžaduje hlboké diery a kotvy rozšíreného typu, vŕtanie do tehly nemusí byť najlepšou voľbou. Hlboké diery oslabujú tehlu a expanzné kotvy môžu vytvárať dostatočné kruhové namáhanie na popraskanie tehly. Ak vaše tehly vykazujú známky prasklín alebo vyliatia, vyvŕtajte miesto toho do malty. Týmto spôsobom tlačia kotevné krúžkové sily proti úplne neporušeným tehlám.

Okrem váženia toho, ktorý materiál vytvára silnejšiu väzbu, venujte chvíľu zváženiu, ako zvládnete záplatovanie a zakrytie dier, ak vŕtate na nesprávnom mieste alebo odstránite predmet neskôr. Otvory pre maltu môžete opraviť hadičkou na opravu malty, ale keď príde čas ich vyplniť, je oveľa ťažšie prispôsobiť farbu a textúru tehly.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Pravítko alebo zvinovací meter
- Tužka
- Okuliare
- Ochrana sluchu
- respirátor N95
- Kožené rukavice
- Príklepová vŕtačka
- Maskovacia páska (voliteľné)
- vrtáky do muriva
- Konzervovaný stlačený vzduch
- Kotva na stenu
- Košt
- Dustpan
- Nakupujte vákuum pomocou predradeného filtra
- Mop (voliteľné)


KROK 1
Pomocou ceruzky zmerajte a označte umiestnenie dier, ktoré vŕtate, do tehly alebo malty. Potom držte montážne konzoly, umelecké diela, policové jednotky alebo šablóny pre čokoľvek, čo máte v úmysle zavesiť priamo nad značky, aby ste dvakrát skontrolovali umiestnenie dier.

Odporúčanú hĺbku otvorov nájdete v návode na použitie výrobku a na vŕtačku s kladivom nastavte zarážku. Ak namiesto vŕtačky s príklepom používate pravidelný vrták, naviňte na murovací vrták niekoľko kôl maskovacej pásky, aby ste namiesto upevňovacieho prvku zarážky označili odporúčaný bod zastavenia.

KROK 2
Bezpečnosť predovšetkým! Vybavte sa okuliarmi, ochranou sluchu, koženými rukavicami a respirátorom N95. Cihlový a maltový prach obsahuje kryštalický oxid kremičitý, ktorý bude vo vzduchu, keď začnete vŕtať do tehly. Vdýchnutie len malého množstva stačí na vytvorenie zdravotného rizika. Nosenie respirátora N95 počas celého procesu vŕtania a čistenia je rozhodujúce pre zabránenie vážnemu zjazveniu pľúc a inému poškodeniu, pretože tento typ produktu bude filtrovať najmenej 95 percent vzdušných častíc.

Ak používate rebrík, uistite sa, že je rovný a nohy sú na pevnom povrchu. Potom sa dostaňte do polohy, ktorá vám umožní vyvinúť značnú prítlačnú silu na koniec vŕtačky s príklepom pri zachovaní stability.

Vložte vrták do kladiva. Nastavte vŕtačku na nízku rýchlosť a držte ju oboma rukami, jednu za rukoväť pištole a druhú za pomocnú rukoväť.

KROK 3
Uistite sa, že vrták je vo vodorovnej polohe a je dokonale kolmý na stenu. Vŕtanie pod uhlom spôsobí problémy s vyrovnaním montáže a môže výrazne znížiť prídržnú silu. Začnite vŕtanie pilotného otvoru iba takou silou, aby ste spustili vrták. Ak pilotný bit začne „chodiť“ preč od označeného miesta, znovu začnite na správnom mieste. Meňte tlačnú silu, až kým nenájdete bod, kde sa vrták zahryzne do tehly. Potom vyvŕtajte riadiaci otvor do odporúčanej hĺbky pomocou stálej tlačnej sily.

Tip: Ak má vrták iba jednu rýchlosť, vŕtajte krátkym nárazom, aby ste zabránili prehriatiu vrtáka.

KROK 4
Zameniť väčší kúsok. Opäť skontrolujte svoju vŕtačku, aby ste sa uistili, že je vodorovná a kolmá, potom vložte vrták do otvoru pre pilota a pokračujte vo vŕtaní do správnej hĺbky.

KROK 5
Stlačený vzduch odstráňte z otvoru všetky stopy tehlového alebo malty. Ponechanie prachu v diere zníži prídržnú silu nástenných kotiev a skrutiek, ktoré vložíte.

KROK 6
Vložte nástenné kotvy navrhnuté tak, aby uniesli celú hmotnosť predmetu, a pripevnite nástenný alebo vonkajší držiak pomocou skrutiek.

KROK 7
Ak je ochrana očí a respirátor stále na svojom mieste, očistite všetky veľké malty alebo tehlové štetiny metlou a lopatkou. Vysajte zvyšný prach pomocou vákua vášho obchodu vybaveného predfiltrom. Alebo utrite podlahu a opláchnite mop.

KROK 8
Po vyčistení pracoviska vyberte topánky vonku a pomocou stlačeného vzduchu vyfúknite prach. Potom si umyte oblečenie a sprchu, aby ste zabránili šíreniu prachu z oxidu kremičitého domom.


Pozri si video: Ako na Jadrové vŕtanie do tehly Porotherm (Jún 2021).