Ako na to a rýchle tipy

Ako na to: Odstráňte nástrek


Do-it-yourselfers milujú sprejové farby ako rýchly a zábavný spôsob dokončenia projektov alebo vdýchnutia nového života do unaveného interiéru. Nehody sa však vyskytnú - zvyčajne, keď sa výbuch farieb zablúdi mimo oblasti, na ktorú je určený, takže na okolitých povrchoch, ako je vaša betónová príjazdová cesta, kovový hardvér alebo vaša vlastná pokožka, zostanú rozpačité pruhy.

V žiadnom z týchto prípadov nestačí voda na odstránenie erodovaného náteru stačiť, pokiaľ nie ste dostatočne rýchly na to, aby ste ho zotreli, kým je ešte vlhký. Je to preto, že spojivá vo vodnej farbe sa spoja a stvrdnú, keď farba zaschne, čím je odolnejšia voči vode. Sušená farba na sprej na báze oleja je rovnomerná viac ťažko sa odstraňuje, pretože prírodné spojivá, ktoré obsahujú prírodný olej alebo alkyd (živicu), sa nerozpúšťajú vo vode.

Či už pracujete s nadmerným striekaním, alebo ste zmenili názor na nedávnu prácu s lakovaním, prečítajte si ďalšie informácie o vhodných technikách a čistiacich prostriedkoch, ktoré sú potrebné na to, ako odstrániť striekaciu farbu - v krátkom čase poškodenie odstránia.

ODSTRÁNENIE SPREJOVEJ FARBY ZO KOŽE

Z vašich rúk a iných exponovaných miest odstráňte striekacou farbou na báze vody alebo oleja jemným tukom na lakte a niekoľkými prírodnými, netoxickými výrobkami pre domácnosť, ktoré už bezpochyby máte po ruke.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Tekuté mydlo na riad
- Čistý éterický olej
- Zubná kefka
- utierka alebo uterák

KROK 1
Ak si nie ste istí, či pracujete s farbami na báze vody alebo oleja, poraďte sa s nádobou.

Ak chcete z pokožky uvoľniť sprejovú farbu na báze vody, začnite vytlačením štvrtiny čajovej lyžičky tekutého mydla na umývané miesta a jemným vtieraním druhou rukou na dve minúty krúživými pohybmi.

KROK 2
Navlhčite štetiny čistej zubnej kefky pod horúcou (ale nie oparenou) vodou z vodovodu a potom jemne prepracujte kefu cez oblasti pokryté mydlom na dve minúty, aby ste odstránili zvyšky farby. Opláchnite teplou vodou z vodovodu.

KROK 3
Ak z pokožky odstraňujete sprejovú farbu na báze oleja, navlhčite zafarbené oblasti niekoľkými kvapkami čistého éterického oleja, ktorý môže rozpúšťať farbu na báze oleja (nezabudnite na princíp „ako sa rozpúšťa“ na vašej chemickej triede). Olej uvoľnite do škvŕn, aby ste uvoľnili farbu. Pri práci s éterickým olejom sa nedotýkajte očí, čo zabalí bodnutie.

KROK 4
Opláchnite teplou vodou z vodovodu, aby ste odstránili zvyšky farby. Ak je to potrebné, éterický olej znovu naneste na pokožku a opláchnite teplou vodou z vodovodu, kým všetka farba nezmizne. Pokožku osušte čistou handričkou a umyte si ruky, aby ste odstránili akýkoľvek pretrvávajúci olej.


ODSTRÁNENIE SPREJOVEJ FARBY Z BETÓNU

Betón je porézny a ľahko absorbuje sprejové farby, takže na jeho odstránenie budete potrebovať ťažké spotrebné materiály a materiály. Dve techniky - elektrické umývanie a čistenie pomocou fosforečnanu trisodného (TSP) - môžu vylúčiť striekance a pruhy z vonkajších alebo vnútorných betónových povrchov, ako sú terasy, príjazdové cesty a suterénne podlahy.

Elektrické umývanie, ktoré vyžaduje odstrelenie škvŕn silným prúdom vody z tlakovej umývačky, by malo byť vyhradené pre vonkajšie škvrny akejkoľvek veľkosti, pretože môže nasiaknuť a poškodiť vnútorné štruktúry, ako sú steny, izolácia a káble.

TSP je možné aplikovať na betón natretý farbou, v interiéri alebo vonku. Táto technika si však vyžaduje manuálne čistenie a je náročnejšia na prácu ako umývanie v práčke. Ak teda máte prístup k práčke, obmedzte techniku ​​TSP vonku na malé škvrny.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Vysokotlaková plynová alebo elektrická tlaková umývačka (kapacita 2 000 až 3 000 psi)
- Striekacia pištoľ s tlakovou umývačkou, striekacia palička a striekacia tryska s 15 stupňami (k dispozícii na zapožičanie v železiarňach za 30 až 50 dolárov za deň)
- Záhradná hadica
- Bezpečnostné okuliare
- Rukavice
- Dýchacia maska
- práškový fosforečnan trisodný (TSP)
- Voda
- Vedro s 5 galónmi
- Kefa s pevnými štetinami
- Mop

KROK 1
Najjednoduchšou metódou na odstránenie škvŕn striekajúcej farby akejkoľvek veľkosti z vonkajšieho betónu je prenajatie tlakovej umývačky. Pripojte vysokotlakovú hadicu k vysokotlakovému vstupu do práčky; pripojte záhradnú hadicu k prívodu vody do práčky. Nasaďte striekaciu tyč na striekaciu pištoľ pripojenú k hadici tlakovej umývačky s 15-stupňovou striekacou dýzou.

Poznámka: Čím menší je uhol rozprašovacej dýzy, tým užší a intenzívnejší je prúd dýzy. Striekacia dýza s uhlom väčším ako 15 stupňov vystrekuje širší, jemnejší prúd vody, ktorý nie je dosť silný na odstránenie farby, zatiaľ čo rozprašovacia dýza s uhlom menším ako 15 stupňov vystrekuje silnejší prúd vody, ktorý zvyšuje riziko poškodenia podkladového betónu. 15-stupňová dýza ponúka intenzitu potrebnú na odstránenie sprejovej farby bez poškodenia betónu.

KROK 2
Po nasadení bezpečnostných okuliarov zapnite prívod vody a postavte sa medzi tri až štyri stopy od zafarbenej oblasti a spustite tlakovú umývačku. Odstráňte vodu po zafarbenej oblasti zametajúcimi pohybmi tam a späť. Do 10 až 15 sekúnd by mal silný prúd vody tlačiť striekanú farbu z betónu. Ak to zlyhá, posuňte jednu nohu bližšie k zafarbenému betónu a striekajte ju znova, ale umiestnite sa bližšie ako jedna noha od povrchu, aby sa zabránilo odrazeniu vody z povrchu a na tvár.

KROK 3
Pokiaľ ide o škvrny akejkoľvek veľkosti v interiéri alebo o malé vonkajšie škvrny (s priemerom šesť palcov alebo menej), choďte na dobre vetrané miesto a nasaďte si rukavice, ochranné okuliare a respiračnú masku. Polievkovú lyžičku TSP rozrieďte v dvoch galónoch teplej vody v päťgalonovej vedre.

KROK 4
Do roztoku TSP namočte štetinu s pevnými štetinami a potom dôkladne vydrhnite zafarbený betón, aby ste uvoľnili farbu. Ak náter neodstráni okamžite, nechajte TSP prebývať na betóne po dobu 20 minút, potom ho znova vydrhnite.

KROK 5
V prípade vonkajšieho betónu hadicu prať po vyčistenej ploche; pre vnútorný betón opláchnite zvyšky farby mopom a čistou vodou. Vnútorný betón osušte handrou alebo suchým mopom.


ODSTRÁNENIE SPREJOVEJ FARBY Z KOVU

Pretože kov nie je pórovitý, je celkom ľahké odstrániť striekanú farbu z kovových dverí, náradia, pracovných dosiek alebo nábytku na terase pomocou niekoľkých lacných čistiacich rozpúšťadiel.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Starý hrniec na varenie so 4 kvartami (ktorý už nemusíte znova používať na varenie)
- Voda
- Prášok na pečenie
- Škrabka na farbu
- Tkanina
- Rukavice
- Bezpečnostné okuliare
- Dýchacia maska
- Odstraňovač farieb
- Štetcová štiepka (používa sa na lepidlá, lepidlá a odstraňovače farieb
- Minerálni liehoviny

KROK 1
V prípade malých kovových predmetov zakryte základňu starého hrnca, ktorý už nepoužívate, vrstvou sódy na pečenie inch palcov. Potom hrniec naplňte do polovice studenou vodou.

KROK 2
Zafarbený kovový predmet vložte do hrnca a nechajte ho na sporáku 30 minút variť na miernom ohni. Kombinácia pôsobenia tepla a brúsnej sódy na pečenie spôsobí, že sa farba uvoľní a na povrchu predmetu sa bubliní.

KROK 3
Vyberte predmet z vody pomocou kovových klieští a položte ho na čistý povrch. Aj keď je predmet stále teplý (ale dostatočne chladný na dotyk), pomocou uvoľňovanej farby jemne odlupujte škrabku na farbu a dávajte pozor, aby ste nepoškrabali predmet.

KROK 4
Na väčšie kovové predmety alebo povrchy nepoužívajte rukavice, ochranné okuliare a respiračnú masku. Tenkú vrstvu odstraňovača chemickej farby natrite štetcom na kovový predmet.

KROK 5
Nechajte odstraňovač náterov nastaviť podľa pokynov výrobcu a potom uvoľnenú farbu jemne oddeľte pomocou kefy s pevnými štetinami. Ak farba zostane, zopakujte krok 4.

KROK 6
Čistý kov utrite handrou navlhčenou v minerálnych destilátoch, aby ste odstránili zvyšky zafarbenia a odstraňovač farby. Osušte čistou handrou.