Ako na to a rýchle tipy

Najlepšie odstraňovač hrdze pre použitie v domácnosti


Aj keď ste si čistili a drhli ste, aby ste odstránili škaredú oranžovú hrdzu zo záhradných nástrojov alebo z obľúbenej bielej košele, škvrna sa jednoducho nezmení. Ak mastnota lakťa zlyhá, je čas sa obrátiť na riešenie kúpené v obchode. Ale s mnohými odstraňovačmi hrdze na trhu rôznych silných a slabých stránok, ktoré riešenie je najlepšie?

Existujú produkty na báze kyselín, ktoré sa tradične používajú na odstraňovanie škvŕn od hrdze a novšie recepty, ktoré sa spoliehajú na pokrok v chémii na odstránenie hrdze alebo na jej konverziu na úplne novú látku. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli, ako fungujú rôzne typy odstraňovačov hrdze, a pozrite si naše najlepšie tipy na nájdenie najlepšieho produktu na odstraňovanie hrdze pre túto prácu:

 1. NAJLEPŠÍ CELKOVÝ: Odstraňovač a prevodník Rust Kutter
 2. NAJLEPŠIE PRE NÁRADIE: Evapo-Rust Original
 3. NAJLEPŠIE POTREBY DOMÁCNOSTÍ: Vyžehliť
 4. NAJLEPŠIE PRE ŤAŽKOU CLO: Corroseal
 5. NAJLEPŠÍ PRE AUTOMOBILY: Namočte odstraňovač hrdze WD-40
 6. NAJLEPŠÍ MULTIPURPOSE CLEANER: CLR PRO Odstraňovač vápnikového vápna

Pred pokusom o chemický proces odstránenia hrdze pomáha pochopiť, čo je vlastne hrdza. Železo v podstate koroduje, keď je vystavené kyslíku a vlhkosti (voda alebo vlhkosť), technickým termínom procesu je oxidácia. Keď sa molekuly železa oxidujú, tvoria na každom povrchu obsahujúcom alebo v kontakte so železom oranžovo-červený zvyšok (hrdza) vrátane oblečenia, náradia, domácich batérií, sprchových kabínok a chrómových prípravkov na automobiloch a bicykloch. Hrdzavé škvrny je ťažké odstrániť kvôli ich svetlej farbe a tvrdej odolnosti voči typickým čistiacim prostriedkom, ako sú bielidlá a mydlo.

Upozornenie: V prípade citlivých materiálov, ako je vlna, hodváb alebo koža, ktoré boli znečistené hrdzou, nájdite skôr profesionálny čistič ako pokus o domáce riešenie. Ale pre väčšinu ostatných položiek zvážte najlepšie výrobky na odstraňovanie hrdze.

1. Chemické odstraňovače

Najbežnejšou metódou odstraňovania hrdze sú chemikálie komerčnej kvality, ktoré pri hromadení hrdze a škvrny jedia. Tri hlavné typy odstraňovačov hrdze sú:

 • kyselinyvrátane kyseliny dusičnej, kyseliny octovej (biely ocot), kyseliny fosforečnej, kyseliny chlorovodíkovej, kyseliny sírovej, kyseliny muratovej, kyseliny šťaveľovej a kyseliny citrónovej. Typické percento kyseliny v odstraňovači hrdze je asi 30% - maximálne množstvo, ktoré sa môže rozpustiť vo vode a slúži ako čistiaci prostriedok. Napriek tomu, že kyseliny sú účinné a rýchle, zvyčajne pracujú v priebehu niekoľkých minút po aplikácii, emitujú tvrdé chemické výpary, preto ich musíte používať vo vonkajšom alebo dobre vetranom priestore a noste ochranné pomôcky (okuliare, masku na tvár alebo respirátor, gumené rukavice).

  Kyseliny tiež spôsobujú riziko povrchového poškodenia v dôsledku žieravosti. Naval Jelly, odstraňovač leptavej hrdze na báze kyseliny fosforečnej, je vhodný pre silne zhrdzavené železo alebo oceľ, ale nemal by sa používať na jemné materiály, ako sú tkaniny, ale aj na hliník, chróm, nehrdzavejúcu oceľ, cement, sklolaminát, mramor, plasty alebo natreté povrchy (odstráni sa farba). Na druhej strane sa námorná želé za päť až 10 minút zbavuje hrdze a všetok prebytočný produkt sa dá odstrániť a vyčistiť vodou.

 • Rozpúšťadlá na báze ropy, nájdené vo výrobkoch ako WD-40. Hoci tieto výrobky nie sú také korozívne alebo toxické ako kyseliny, často používajú na rozptyľovanie stlačené plyny, ktoré sú horľavé a môžu mať dýchacie riziká. Čakajte, až tieto produkty začnú plne fungovať, až do 24 hodín.
 • Hydrogensiričitan sodný, aktívna zložka, ktorá sa často nachádza v práškových odstraňovačoch hrdze. Táto soľ je účinná pri odstraňovaní hrdzavých škvŕn z tkaniny. Výskum americkej správy všeobecných služieb tiež ukazuje svoju schopnosť odstraňovať škvrny od hrdze z betónu, vápenca a mramoru. V prípravkoch na čistenie domácností hydrogensiričitan sodný eliminuje potrebu odstraňovania škvŕn a môže sa používať v kúpeľniach, toaletách, kuchyniach a práčkach. Očakávajte, že škvrny od hrdze zmiznú do piatich až 30 minút po aplikácii.

2. Chelatačné činidlá

Novšie odstraňovače hrdze sú netoxické, neobsahujú kyseliny a sú ekologické a spoliehajú sa na proces chemickej chelácie. Molekuly produktu sa viažu na častice hrdze, čím uľahčujú utieranie hrdze bez poškodenia okolitých materiálov. Tieto výrobky zvyčajne vyžadujú namočenie hrdzavých predmetov po dobu minimálne 30 minút až cez noc, čo je dobre strávený čas, ktorý vedie k nástrojom a povrchom bez hrdze, bez škvŕn.

3. Rust prevodníky

Ak existuje príliš veľa hrdze na to, aby chemická alebo chelátová látka úplne odstránila usadenie, použite výrobok, ktorý premieňa hrdzu na stabilný čierny povlak, ktorý slúži dvojakému účelu: Chráni pôvodný povrch a pôsobí ako základný náter pre farby na báze oleja a epoxidu.

Aj keď konvertory hrdze nepracujú na hliníku, meďi, nehrdzavejúcej oceli alebo galvanizovanom kove, sú vhodné pre akýkoľvek železný alebo oceľový predmet, ktorý je možné znova natrieť, ako sú záhradné náradie, náradie na trávnik, ploty a železné zábradlia. Po nanesení počkajte 24 hodín pred nanesením druhého náteru a celých 48 hodín pred natieraním cez zhrdzavenú oblasť.

Existujú štyri spôsoby aplikácie na odstraňovače hrdze a konvertory:

 • vsiakne sú najlepšie na odstránenie hrdze z náradia, automobilových súčastí a iných kovových povrchov, ktoré nechcete poškriabať drhnutím brúsnymi doštičkami alebo tvrdými kyselinami.
 • spreje sú užitočné pre čistenie domácnosti, ako aj pre škvrny od hrdze, ktoré nie sú príliš hlboké.
 • prášky sú najlepšie na prevenciu alebo ošetrenie škvŕn na odevoch, umývadlách, toaletách a vaniach. K práčke a toaletnej miske je možné pridať práškové odstraňovače hrdze, vďaka čomu sú ideálne pre domácnosti s vysokým obsahom železa v prívode vody.
 • Rust prevodníky, podobné vo vzorci ako farba alebo základný náter, sa nanášajú štetcom.

Ste pripravení na zhrdnutie hrdze? Šesť výrobkov tu hodnotí najvyššie s bežnými ľuďmi a odbornými recenzentmi pre všetky vaše domáce a vonkajšie potreby.


1. NAJLEPŠÍ VŠETKÝ SPREJ: Odstraňovač a prevádzač Rust Kutter

Ľahko použiteľný nástrek, dvojúčelový Rust Kutter odstraňuje hrdzu a premieňa ju na náter pripravený na základné nátery. Zaschne asi za 30 minút, po čom môže byť hrdza očistená. Je účinný na rôznych interiérových a exteriérových povrchoch vrátane náradia, obkladačiek, mramoru a muriva - je však najlepší pre predmety, ktoré chcete maľovať, pretože konvertovaná hrdza môže zafarbiť kovy belavým odtieňom. Poznámka: Nepoužívajte Rust Kutter na povrchy, ktoré už boli natreté; môže dôjsť k poškodeniu alebo odstráneniu povrchu. Tiež si všimnite, že s kyselinou fosforečnou a kyselinou citrónovou ako účinnými látkami je dôležité nosiť pri používaní produktu ochranné pomôcky a rovnako dôležité je to aj v dobre vetranom alebo vonkajšom priestore. Kúpte teraz.


2. NAJLEPŠÍ PRE NÁRADIE: Evapo-Rust Original

Jedným z prvých odstraňovačov hrdze na trhu je Evapo-Rust na báze vody, ekologicky nezávadný, netoxický a nekorozívny. Neobsahuje kyseliny, ktoré dráždia vaše oči, pokožku alebo nos. Je tiež bezpečné používať na nehrdzavejúcu oceľ, plasty, PVC, liatinové riady, hračky a väčšinu natretých povrchov, ktoré môžu byť v kontakte s hrdzavým kovovým hardvérom. Ak chcete úplne odstrániť hrdzu, namočte položky do Evapo-Rust cez noc. Ak nie je možné povrch úplne ponoriť, namočte handru do produktu a handru naneste na škvrnu od hrdze po dobu 24 hodín. Tip: Evapo-Rust je opakovane použiteľný, takže ho nemusíte po nasiaknutí náradím zlikvidovať. Kúpte teraz.


3. NAJLEPŠIE POTREBY DOMÁCNOSTI: Žehlite

Prípravok Iron OUT, ktorý je šetrnejší ako kyslá forma, obsahuje metabisulfit sodný a kryštály hydrogénsiričitanu sodného, ​​ktoré sú osvedčenými prostriedkami na odstraňovanie hrdze. Tento prášok bezpečný pre septiky pracuje pre množstvo potrieb v domácnosti, vrátane kúpeľne, kuchyne a práčovne. Napríklad Iron OUT odstraňuje nahromadenie hrdze v zmäkčovačoch vody, čo pomáha udržiavať ich výkon, a podobne môže produkt predĺžiť životnosť vašej práčky. Ak žijete v oblasti s tvrdou vodou a vysokým obsahom železa, určite budete chcieť, aby bol Iron OUT po ruke, aby ste vyhnali koróziu nielen na (a vo vnútri) inštalatérskych zariadeniach a zariadeniach, ale aj na odevoch a tkaninách. Kúpte teraz.


4. NAJLEPŠÍ RUST CONVERTER: Corroseal

Špeciálne navrhnutý pre námorný priemysel je Corroseal ideálny pre silne zhrdzavené vonkajšie vybavenie. Namiesto toho, aby jedol pri hrdze, ako to robia kyseliny, Corroseal sa spolieha na proces chemickej premeny, ktorý premení hrdzu na magnetit, stabilný čierny povlak. Stačí tento prípravok na vodnej báze natrieť na akýkoľvek hrdzavý povrch (okrem nehrdzavejúcej ocele a galvanizovaných kovov) a nechať ho pôsobiť 24 hodín, kým nie je úplne suchý a vytvrdený. Potom naneste na magnetitový náter farbu. Veľa domácich majstrov považuje Corroseal za najlepší produkt na trhu pre náročné opravy takých vecí, ako je záhradný nábytok a reštaurovanie prívesov. Kúpte teraz.


5. NAJLEPŠIE PRE AUTOMOBILY A VONKAJŠIE ZARIADENIA: Špecialista na odstraňovanie hrdze WD-40

Netoxický, priemyselne odolný WD-40 je ideálny pre automatické obnovenie a môže byť tiež použitý na veľkých kovových kovových konštrukciách, ako sú kovové hojdačky alebo prístrešky. WD-40 tvrdí, že jej vzorec robí starý kov „novým a novým spôsobom bez škrabania, štiepania alebo drhnutia“ do 24 hodín a ľudia, ktorí ho použili, oceňujú skutočnosť, že Rust Remover Soak nevydáva výpary. Kúpte teraz.


6. NAJLEPŠÍ MULTIPURPOSE CLEANER: CLR PRO Odstraňovač vápnikového vápna CLR PRO

Vďaka svojej silnej, ale netoxickej zmesi účinných látok, je CLR PRO rýchlo pôsobiaci priemyselný prípravok s certifikátom EPA a jeden z najuniverzálnejších čistiacich prostriedkov pre použitie v domácnosti a vonku. Vzorec používa ako kyselinu mliečnu, tak kyselinu glukonovú, ktoré sú menej žieravé, ale nie menej účinné ako odstraňovače na báze tvrdšej kyseliny. Funguje to zázraky na hrdzavé náradie, vonkajšie vybavenie, automobilové diely, nehrdzavejúcu oceľ, plasty, keramické dlaždice, sklo a sklolaminátové povrchy a je tiež skvelou alternatívou k výrobkom na báze amoniaku a bielidiel na usadeninách tvrdej vody, mydlovej peny a zhrdzavených toalety. Kúpte teraz.