Ako na to a rýchle tipy

10 inteligentných spôsobov použitia amoniaku


Amoniak je celkom úžasný! Ako plyn je táto vodíková a dusíková chemická zlúčenina štipľavá a nebezpečná. Ale zriedená forma domácnosti, super čistič na báze dusíka, je nevyhnutnosťou vo vojne proti bežným domácim nečistotám a špine. Je to tak univerzálne, že dokáže zvládnuť veľa práce - od dosiahnutia lesku bez škvŕn na skle až po zmiznutie aj tých najväčších škvŕn. Je ľahko dostupná kdekoľvek, od miestneho obchodu s potravinami až po trhy s elektronickým obchodom, ako je Amazon. Fľaša s objemom 64 uncí je obyčajne menšia ako 5 USD a je to tiež silná látka, takže trochu prechádza dlhú cestu. Tento lacný džbán, ktorý si dnes kúpite, by mal ďaleko prežiť modernejšie komerčné čistiace prostriedky.

Pred nákupom si uvedomte, že existuje niekoľko druhov domáceho amoniaku, z ktorých si môžete vybrať. Môžete vidieť verzie „zakalené“ alebo „zamotané“ - to je amoniak s pridaným mydlom, ktoré sa zvyčajne používa pri domácich čistiacich prácach, ako je ošetrenie špinavého oblečenia alebo pranie stovetops. Ale „číry“ amoniak je vhodný pre širšiu škálu úloh (a vždy môžete pridať polievkovú lyžicu alebo dve misky mydla, aby sa číry amoniak stal číra). Nájdete tu tiež čpavok, ktorý je voňaný citrónom alebo borovicou, aby zmiernil zápach pichania.

Tvrdá vôňa však slúži ako varovanie: Práca s amoniakom si vyžaduje zvýšenú opatrnosť. Čistý chemický amoniak môže spôsobiť vážne popáleniny a dýchacie ťažkosti, ak dôjde ku kontaktu s pokožkou alebo po požití. Aj keď je amoniak zriedený vo vode, ako sa odporúča pre väčšinu čistiacich účely, môže byť stále škodlivý.

Najdôležitejšie bezpečnostné pravidlo, ktoré treba mať na pamäti, je: Nikdy nemiešať amoniak s chlórovým bielidlom. Výsledkom je vysoko toxický plynný chlór, ktorý môže spôsobovať bolesti hlavy, záchvaty a iné príznaky. Pri použití amoniaku s bielizňou alebo pri čistení povrchov je dôležité mať na pamäti toto, nezmiešajte ho s čistiacim prostriedkom alebo čistiacim prostriedkom pre domácnosť, ktorý obsahuje bielidlo.

Pri používaní amoniaku vždy noste rukavice odolné voči chemikáliám a dobre vetrajte oblasť. A nezabudnite si ho uložiť tam, kde domáce zvieratá a deti nemôžu získať prístup. Postupujte podľa týchto pokynov, keď dáte amoniak na prácu na 10 úlohách tu - a užite si bezchybný domov pre haliere!

1. Dobite betónové škvrny
Sfarbenie na vašej betónovej príjazdovej ceste, v garáži alebo na terase môže byť nepríjemným problémom. Zmiešajte 1 šálku amoniaku s 1 galónom vody v vedre a naneste ho na škvrny pomocou veľkej špongie alebo mopu. Nechajte pôsobiť asi 20 minút a potom škvrnu vydrhnite štetcom. Opláchnite alebo navlhčite miesto čistou vodou. Ak škvrna po vyschnutí oblasti úplne nezmizne, opakujte postup, kým nebudete spokojní s výsledkami.

2. Zasklievacie sklo
Aby ste dosiahli zrkadlá, okná a kryštály bez šmúh, zmiešajte 1 lyžicu číreho amoniaku s 2 šálkami vody v rozprašovacej fľaši. Roztok nastriekajte na sklenené predmety a okamžite ich osušte mäkkou handričkou, ktorá po sebe nezanecháva vlákna na okná a krištáľ; papierové utierky fungujú dobre pre zrkadlá.

3. Predošetrenie škvŕn bielizne
Tvrdohlavé škvrny na bavlne, polyestere alebo nylonovej tkanine sa nezhodujú s roztokom clear šálky číreho amoniaku, so šálky mydla misky, 6 polievkových lyží jedlej sódy a 2 šálkami teplej vody. Zmiešajte v miske alebo vedre a naneste naň špongiu alebo sprejovú fľašu. Počkajte asi 30 minút a prajte ako obvykle. Ak sa ukáže, že je príliš riedený na tvrdšie škvrny, ako je krv alebo tráva, znovu ho ošetrite roztokom jednej časti amoniaku a jednej časti teplej vody.

Poznámka: Túto metódu nepoužívajte na vlnu alebo hodváb; amoniak mohol jesť cez tieto jemné látky. Nezabudnite nikdy nemiešať amoniak so žiadnymi bielizňami, ktoré obsahujú bielidlo.

4. Vyhoďte mazivo na horáky
Pomocou tohto triku zvládnite notoricky tvrdé mazivo na sporákoch. Vložte každý horák do samostatného utesniteľného plastového vrecka naplneného ¼ šálky amoniaku. Každé vrecko utesnite, aby ste zadržiavali výpary, a vložte ho do umývadla alebo vane na osem až 12 hodín. Vrecká otvorte na vetranom mieste a rýchlo odstráňte všetky mastnoty a nečistoty rýchlym čistením mydlom a vodou. Akonáhle je gunk preč, horáky dôkladne opláchnite vodou, aby ste sa zbavili zvyškov amoniaku. Pred použitím nechajte úplne uschnúť.

5. Vyčistite škvrny od kobercov a čalúnenia
Jeden diel číreho amoniaku a jednu horúcu vodu zmiešajte v postrekovači alebo inej fľaši. Naneste na škvrnu štetcom alebo špongiou. Po asi 10 minútach zotrvania položte na škvrnu čistý starý uterák a stlačte asi 20 sekúnd železo, otryskané parou. Skontrolujte svoj postup: Škvrny by sa mali začať prenášať na uterák. Opakujte s žehlením parou a podľa potreby s väčším množstvom roztoku amoniaku, kým škvrna nezmizne.

6. Zapaľujte elektrickú rúru
Zahrejte rúru na 150 stupňov, zatiaľ čo na sporáku vrete veľkú nádobu s vodou. Vypnite rúru a otvorte okná na vetranie vašej kuchyne. Na hornú policu rúry a hrniec s prevarenou vodou na spodnú policu položte robustnú nádobu, ako je odmerka alebo kovová misa naplnená ½ šálky amoniaku. Zatvorte rúru a nechajte ju stáť 8 až 12 hodín, potom odstráňte amoniak a vodu. Pred začatím čistenia nechajte dvierka rúry otvorené, nechajte ich vytekať najmenej hodinu. Pretože špina vyhrievala v amoniakových výparoch, mala by sa uvoľniť a ľahko odstrániť špongiou, teplou vodou a mydlom.

Táto metóda sa odporúča iba pre elektrické rúry, pretože zmiešanie amoniaku s plynom môže byť nebezpečné. Ak chcete túto metódu použiť vo vašej plynovej rúre, skontrolujte, či sú zhasnuté kontrolky a plynové vedenia.

7. Obnovte dlaždice
Kuchynské alebo kúpeľňové dlaždice vyzerajú unavene? Na ich vyčistenie a dezinfekciu zmiešajte ¼ šálku amoniaku s 1 galónom vody v vedre a roztok voľne aplikujte špongiou alebo mopom. Ak je oblasť obzvlášť znečistená, použite mäkkú kefku na ďalšie zoškrabanie špiny. Dokončite to tak, že prejdete po celom povrchu čistou vodou a špongiou alebo mopom.

8. Rozjasnite svoj Bling!
Ak zlaté, strieborné, diamantové alebo platinové šperky stratili svoj lesk, zmiešajte šesť dielov teplej vody s jedným dielom amoniaku v miske alebo malej vedre, s ktorou nebudete jesť alebo variť, a pridajte svoje drahé kúsky. Po 15 minútach odstráňte šperky rukou v rukaviciach a potom jemne zoškrabte špinu pomocou mäkkej kefky na zubné kefky (ktorá sa už nepoužíva alebo nie je určená na čistenie). Nechajte pôsobiť ďalších 15 minút, vyberte z roztoku a okamžite opláchnite teplou vodou. (Použitý roztok amoniaku zlikvidujte pri vypustení horúcej vody.) Potom šperky vyleštite mäkkou handričkou, ktorá po sebe nezanecháva vlákna a nechajte uschnúť.

Nepoužívajte túto metódu na perly, pretože amoniak by mohol narušiť jemnú povrchovú úpravu alebo iné drahokamy, pretože mnoho kameňov teraz dostáva ošetrenie olejom, ktoré by mohol amoniak odstrániť.

9. Poslať vôňu
Čpavok je tvrdý na každý zápach od čerstvej farby po spálenú lasagne. Umiestnite malú nádobu naplnenú asi pol šálky číreho amoniaku do blízkosti nepríjemného zápachu, uistite sa, že oblasť zostane vetraná a absorbuje nepríjemnosť do niekoľkých hodín.

10. Chraňte škodcov v zálive
Silná vôňa amoniaku môže odradiť nežiaduce zvieratá. Naplňte tanier čírym, necentrovaným amoniakom alebo nasýtte handrou alebo bavlnenou guľkou. Potom umiestnite do oblastí, ktoré priťahujú škodcov, napríklad do blízkosti nádob na odpadky, v ktorých sa mýval mýval alebo vedľa prasklín v suteréne, kam myši vstupujú. Vôňa bude pripomínať varmákom predátorov, takže pravdepodobne zachytia závan a odvrátia sa bez zranení. Dbajte na to, aby bol amoniak odstraňujúci mimo dosahu detí a domácich miláčikov.