Ako na to a rýchle tipy

Postup: Použitie krbu


V chladnejších mesiacoch neprichádza nič do otepľovania domu praskajúcim ohňom. Ale zatiaľ čo krby na spaľovanie dreva by vám mali dať dlhotrvajúce a rovnomerne horiace plamene, jedna jednoduchá chyba môže naplniť vašu obývaciu miestnosť dymom alebo dokonca vyvolať nebezpečný požiar v domácnosti. Toto je správna technika, ako používať krb, s bezpečnostnými opatreniami, ktoré by mal každý majiteľ domu vedieť.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Detektor dymu
- Detektor oxidu uhoľnatého
- Batérie
- Hasiaci prístroj
- Svietidlo (voliteľné)
- Tvrdé alebo mäkké drevo
- noviny (voliteľné)
- Zápasy
- Krbové rukavice
- Pokrový kovový krb
- Kovová krbová lopata
- Kovový box na krbový popol

KROK 1: Zostaňte v bezpečí
Pred uvedením zapaľovača do prevádzky je dôležité porozumieť bezpečnostným opatreniam pri používaní krbu. Najskôr vždy skontrolujte, či sú všetky hasiace prístroje, detektor dymu a detektor oxidu uhoľnatého v prevádzkyschopnom stave (skontrolujte tieto batérie!). Odstráňte všetko horľavé do troch stôp od krbu, ak by rozptýlené iskry unikli z krbu, a použite tiež krbovú clonu. Dbajte na to, aby komín nebol blokovaný prekážkami, ako je zvieracie hniezdo, najmä ak ide o prvé použitie krbu. Ak systém nebol nedávno skontrolovaný, na jeho vykonanie si prenajmite kominársku službu certifikovanú Americkým ústavom pre bezpečnosť komínov (CSIA).

KROK 2: Zhromaždite dieťa
Zhromaždite podpaľovanie v rôznych veľkostiach (malé, stredné a veľké) pre správnu techniku ​​hasenia požiaru, ktorá je uvedená nižšie. Ak chcete emitovať menej dymu a sadzí, uistite sa, že drevo je suché, dobre korenené a rozdelené najmenej pred šiestimi mesiacmi. Ako oheň si môžete zvoliť tvrdé alebo mäkké drevo; zatiaľ čo tvrdé dreviny ako dub alebo javor horia dlhšie a vytvárajú viac trvalého tepla, mäkké dreviny ako céder alebo borovica začínajú ľahšie strieľať, pretože sa rýchlo vznietia. Čokoľvek nepoužívate, môžete sa vrátiť do stojanu na palivové drevo, ktorý sa najlepšie uloží vonku na vyvýšenom a krytom mieste.

Poznámka: Nikdy nespaľujte odpad, plasty, maľované materiály alebo čokoľvek s chemickým ošetrením, ako sú kúsky dreva ošetreného tlakom, tieto materiály môžu uvoľňovať škodlivé chemikálie do vášho domu.

KROK 3: Otvorte tlmič
Klapka je pohyblivá doska vo vnútri komína. Keď je otvorený, umožňuje dymu a popolu bezpečne cestovať po komíne. Ak však začnete s ohňom so zatvorenou klapkou, dym nebude mať únikovú cestu a bude sa otáčať späť do domu.

Podľa potreby nastavte klapku pomocou rukoväte umiestnenej vo vnútri komína. Pohybuje sa buď spredu dozadu, zľava doprava, alebo v smere hodinových ručičiek alebo proti smeru hodinových ručičiek. Uistite sa, že ste ju správne otvorili, a prilepte hlavu do komína a pozerajte sa nahor, v prípade potreby pomocou baterky. Ak je klapka otvorená, mali by ste vidieť komín bez akýchkoľvek prekážok; zatvorený tlmič úplne zablokuje váš výhľad.

KROK 4: Naplňte komín
Teraz odmerajte teplotu. Ak cítite nával studeného vzduchu (ktorý sa zvyčajne vyskytuje, ak je komín postavený na vonkajšej strane domu), musíte napustiť komínové slová tak, aby ste ho predhriali. Inak môže studený prievan spôsobiť fúkanie dymu do miestnosti. Zapáľte rolku novín a držte ju proti otvorenej klapke, aby do komína vyslala teplý vzduch. Návrh by sa mal po niekoľkých minútach obrátiť, aby bol váš krb pripravený na činnosť.

KROK 5: Postavte oheň
Aj keď existuje viac spôsobov, ako vybudovať oheň, CSIA odporúča metódu zhora-nadol, ktorá produkuje menej dymu a vyžaduje menej starostlivosti. Začnite tým, že obliekate hrubé rukavice z krbu a popadnete kovový poker. Veľké kusy dreva umiestnite na spodok krbu v jednej rade, kolmo na otvorenie krbu. Potom zoberte kúsky dreva strednej veľkosti a štyri alebo päť radov stohujte na vrch základnej vrstvy v striedavých smeroch. Uistite sa, že stoh nezaberá viac ako polovicu výšky vášho krbu. Teraz pridajte najmenšie kúsky dreva a uistite sa, že sú veľmi suché. Najmenšie kúsky (ktoré môžu mať formu drevených hoblín alebo zväzkov novín) by mali byť na samom vrchole.

Osvetlite hornú časť stohu jednou zhodou. Oheň by sa mal pohybovať dolu a zapaľovať kúsky pod ním bez toho, aby o to požiadal. Nechajte oheň horieť tak dlho, ako chcete. Klapku nezatvárajte, kým oheň úplne nezhasne a všetky žeravé uhlíky neprestanú horieť.

KROK 6: Vyčistite popol
Podľa hodnotenia CSIA môžete v krbe nechať lôžko popola medzi izolačnými vrstvami ako izolačnou vrstvou, ktorá pomáha spáliť nasledujúci oheň. Ak však potrebujete zlikvidovať popol, postupujte opatrne. Úplne vychladnutie uhlia môže trvať niekoľko hodín alebo niekoľko dní a v tom čase by mohol popol stále horieť. Pomocou kovovej lopaty nasajte popol do kovovej nádoby s pevne priliehajúcim vekom. Uchovávajte nádobu vonku mimo domu a nie v garážach alebo na palubách.


Pozri si video: Jak správně topit v krbových kamnech (Jún 2021).