Ako na to a rýchle tipy

Postup: Odstráňte olovenú farbu


Pridávanie olovnatého farbiva do farby začalo už v koloniálnej ére, pretože farba bola mimoriadne trvanlivá. Do polovice 20. storočia sa však zdravotnícki úradníci dozvedeli o nebezpečenstvách vystavenia olovu vrátane poškodenia mozgu a orgánov. Olovené farby sa začali odstraňovať z trhu a v roku 1978 boli úplne zakázané - olovené farby sa však stále dajú nájsť na obložení dverí a okien a na maľovaných schodiskách v mnohých domoch postavených pred týmto časom. Ak vlastníte starý dom a myslíte si, že môže byť prítomný v starých nedotknutých prácach s lakovaním, môžete skutočne otestovať prítomnosť olova na potvrdenie vašich podozrení.

Samotná prítomnosť olova vo vašej domácnosti však nemusí nutne znamenať zdravotné riziko. Ak je farba stále v dobrom stave, môže sa jednoducho natierať, aby sa chránili obyvatelia pred vystavením. Nebezpečenstvo spôsobené oloveným náterom sa zvyšuje, keď sa odlupuje alebo inak zhoršuje, čo môže viesť k vdýchnutiu oloveného prachu alebo prehltnutiu trieskových náterov na báze olova.

Dobrou správou je, že nemusíte platiť dodávateľovi znižovania olova veľké peniaze, aby ste vyhnali zhoršujúcu sa farbu olova vo vašej domácnosti. Ak ste šikovný typ, môžete postupovať podľa tohto sprievodcu o tom, ako odstrániť olovenú farbu sami, použitím bezpečných a schválených metód. Aj keď to nie je náročný proces, vyžaduje si dôkladnú prípravu, aby ste zabránili vystaveniu iných častí vášho domova olovu prachu a úlomkov. Po práci budete musieť vyčistiť aj vákuum HEPA určené na odstraňovanie oloveného prachu - nie domáce vákuum s filtrom HEPA. HEPA vysávače určené na odstraňovanie oloveného prachu sa podobajú vysávačom v obchodoch. môžete si jednu kúpiť (od približne 300 dolárov) alebo si ju prenajať v stavebnom požičovni za 35 až 45 dolárov za deň. (Poznámka: Niektoré miestne zdravotnícke strediská požičiavajú vákuum HEPA bezplatne alebo za malý poplatok ako súčasť programu nápravy olovom.)

Pred vybratím špeciálnych nástrojov a potápaním si pozorne prečítajte nasledujúce kroky, ako odstrániť olovenú farbu. Ľahšie dýchate, keď ste vedeli, že ste svoju rodinu chránili pred nebezpečenstvom zhoršujúcej sa olovnatej farby.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- 6 mm plastová fólia
- Priehľadná plastová páska alebo lepiaca páska
- Veľká plastová vedro
- Voda
- Sprejová Flaška
- Škrabka na ruky
- Brúsna špongia
- Špongia
- HEPA vákuum
- Dýchaná maska ​​s respirátorom
- Jednorazové gumené rukavice
- Staré oblečenie, ktoré sa dá vyhodiť
- Ochranné okuliare
- Veľké vrecia na odpadky

KROK 1
Z miestnosti, na ktorej pracujete, odstráňte nábytok, koberce z oblasti a všetky ostatné predmety. Pokiaľ nie je dom neobsadený, je dobré obmedziť odstraňovanie oloveného náteru naraz na jednu miestnosť, aby sa znížilo riziko šírenia nebezpečného prachu do iných miestností.

KROK 2
Na celú podlahu roztiahnite plastovú fóliu s hrúbkou 6 mm pomocou lepiacej pásky, ktorá ju pripevní k okrajom k spodnej časti stien alebo k základovým doskám. Tým sa zabráni, aby štiepky a prach z olovených náterov kontaminovali koberce alebo preosievali medzery v podlahe z tvrdého dreva a laminátu.

KROK 3
Vypnite systém HVAC a na zakrytie vyhrievacích prieduchov a registrov použite priehľadnú plastovú alebo lepiacu pásku. Tým sa zabráni vniknutiu oloveného prachu do vetracieho systému vášho domu. Zatvorte všetky okná v miestnosti, aby ste zabránili prievanu, ktorý môže šíriť olovený prach.

KROK 4
Naplňte veľký plastový vedro do polovice teplou vodou a vložte ho do miestnosti spolu so špongiou alebo handrami, kde budete odstraňovať olovenú farbu. Potom susedné miestnosti utesnite prikrytím dverí plastovou fóliou o šírke 6 mil. A priehľadnou plastovou páskou.

KROK 5
Chráňte sa skôr, ako sa pokúsite odstrániť olovenú farbu nosením respirátorovej masky určenej olovom (nie prachovej masky), ktorá je vybavená schváleným filtrom HEPA (vysokoúčinný časticový vzduch). Budete tiež musieť nosiť okuliare a gumené rukavice a nezabudnite nosiť staré oblečenie, ktoré môžete zlikvidovať, keď budete hotoví.

KROK 6
Nastriekajte štiepané alebo odlupované farby dôkladne striekacou fľašou naplnenou vodou. Kľúčom k odstráneniu farby olova je „mokrá práca“, ktorá znižuje riziko vdýchnutia oloveného prachu. Udržujte svoju pracovnú plochu pomerne malú, približne dve až tri stopy, aby ste zaistili, že oblasť, na ktorej pracujete, zostáva stále mokrá.

KROK 7
Utrite kúsky farby ručnou škrabkou. Nie je potrebné odstraňovať všetku olovenú farbu, iba farbu, ktorá sa odlupuje alebo zhoršuje. Farbu, ktorá je stále pevne pripevnená, môžete natrieť bez zoškrabania.

KROK 8
Znovu nastriekajte plochu, na ktorej pracujete, a potom ju podľa potreby obrúste brúsnymi špongiami, aby ste vyhladili drsné miesta spôsobené škrabaním. Rovnaké pravidlo platí tu: Počas práce udržiavajte oblasť mokrú. Mokré brúsenie trvá trochu dlhšie ako brúsenie za sucha, ale nevytvára toxický olovený prach.

KROK 9
Počas cesty utrite a vyčistite oblasť navlhčenou špongiou. Pomôže to bezpečne odstrániť zvyškový prach z olova a zvyšky. Voda v vedre často vymieňajte, aby bola čistá.

KROK 10
Po dokončení zoškrabania a brúsenia očistite svoje pracovné miesto dôkladným vysávaním certifikovaným vákuom HEPA - a my opakujeme, nie vákuum pre domácnosť s HEPA filtrom. Pomocou prútika a nástavec na hubicu vysajte plastovú fóliu, aby ste odstránili čo najviac uvoľneného prachu.

KROK 11
Opatrne odstráňte plastovú fóliu zakrývajúcu podlahu a dvere. Pred zvinutím fólie a jej uložením do vreca na odpadky zložte jej okraje do stredu tak, aby zachytili všetky zvyšky farby alebo častice farby. Môže byť prípustné, aby ste vrecko vložili do vonkajšej nádoby na odpad, aby ste ho mohli vyzdvihnúť, ale je dobré si najskôr overiť svoju miestnu likvidáciu odpadu - môže sa odporučiť alebo vyžadovať iný spôsob zneškodnenia.