Trávnik a záhrada

Vyriešený! 8 kvetov určite kvitne v zime


Otázka: Obávam sa nasledujúcich zimných mesiacov, pretože môj dvor vyzerá vždy holý a hnedý, keď všetky letné kvitnúce rastliny odumierajú alebo spia. Existujú nejaké kvety, ktoré kvitnú v zime? Alebo som zaseknutý s fádnou krajinou, kým sa teploty na jar budúceho roka nezohrejú?

A: Skvelá správa! Chladné počasie v niektorých rastlinách prináša to najlepšie. Na prvý náznak mrazu, keď väčšina kvitnúcich rastlín uschne, sa práve začína týchto osem odrôd. Nemusíte sa zmierovať s ďalšou fádnou zimou. Pridajte do okien a kvetinových záhonov príjemnú farebnú dotáciu vysadením jednej alebo viacerých z týchto farebných zimných kvetov.

Len poznámka: Pri výbere rastlín pre váš dvor sa vždy obráťte na mapu tvrdosti rastlín Ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických, aby ste zistili, ktoré z nich budú rásť najlepšie v konkrétnom regióne.


Vyrovnajte svoje chodníky s jasnými zimnými maceškami. Rovnako ako ich letné kvitnúce bratrance (obyčajné macešky), zimné macešky (Viola x wittrockiana) - známe tiež ako „ľadové macešky“ - potešia majiteľov domov a dovolenkových hostí farebnými 1-palcovými kvetmi nesenými na nízko rastúcich rastlinách. Prosperujú v zónach 6 až 9 a môžu prežiť teploty, ktoré sa ponoria do dospievajúcich. Zimné macešky, ktoré sú trvalé (to znamená, že žijú viac ako dva roky), môžu začať kvitnúť už v decembri.

Tieto zimné kvety sú k dispozícii v rade žltých, červených, modrých a pomarančov a sú vhodné do okien alebo spárované s kvetmi skorého jarného kvitnutia. Rastú dobre na plnom slnku, v plnom tieni a na väčšine druhov pôd. Môžu padnúť za korisť do záhradných slimákov, takže ak si všimnete, že niečo jesť listy, použite komerčný slimák alebo posypte použitú kávovú usadeninu okolo základne rastliny. (Tu si môžete prečítať päť ďalších nápadov, ako sa zbaviť slimákov.)


Okrasné Kale je len kvôli svojmu vzhľadu - nejesť! Pre výraznú farbu na rozcuchaných ružicových hlavách (šírka väčšia ako 8 palcov!) Je ťažké poraziť Ornamental Kale (Brassica oleracea var. acephala). Tento hybrid v súvislosti s jedlou kapustou miluje chladné teploty a po príchode prvých mrazov rozvíja snehobielu, žiarivo ružovú, tmavú ružu a jasné fialové odtiene. Ornamental Kale, ktorý sa pestuje ako jednoročný, sa musí opätovne vysádzať každý rok, a hoci rastie v zónach 2 až 11, v najteplejších zónach nebude rozvíjať najbohatšie farby.

Ornamental Kale rastie najlepšie v dobre odvodnenej pôde obohatenej o organickú hmotu. Uprednostňuje plné slnko, ale bude tolerovať čiastočný tieň. Rastliny dosahujú výšku až 18 palcov a vyzerajú najlepšie zasadené v skupinách po troch alebo viacerých, kde ich pozoruhodné farby môžu vytvoriť ohnisko v krajine. Najlepšie výsledky dosiahnete, keď začnete s okrasným kvetom zo semienok v kvetinovom záhrade alebo v kvetináčoch v polovici leta. Prípadne si na jeseň kúpte rastliny od miestneho záhradného centra na presadenie.


Ak nemôžete čakať na výhonky jarných cibúľ, pestujte čínsky kvet zŕn. Táto zimná kvitnúca evergreenová kvetina sa začína kvitnúť už vo februári v zónach 7 až 10. Ak sa nelieči, kvet čínskeho strapca (Loropetalum chinense) dorastá do výšky 5 až 8 stôp a má šírku 3 stopy. Je vynikajúcou rastlinou na jeden exemplár, ale môže sa zdvojnásobiť aj ako hranica súkromia, keď sú kríky vysadené 2 až 3 stopy od seba. Jeho listy, ktoré zostávajú na kríkoch celú zimu, začínajú s nádychom vínovej, ale nakoniec sa zafarbia na tmavo zelenú. Jej kvety visia v jemných zvlneniach, ktoré poskytujú krému strašidelný vzhľad. Väčšina kultivarov čínskych strapcov má biele kvety, ale jeden kultivar Razzleberri vytvára husté ružovkastočervené zimné kvety.

Čínsky okrajový kvet rastie najlepšie na čiastočnom slnku a dobre odvodnenej pôde bohatej na organickú hmotu a poskytne roky pestrofarebných zimných kvetov bez vyžadovania veľkej starostlivosti. Chinese Fringe Flower toleruje suchú pôdu a ťaží z jarného kŕmenia univerzálnym hnojivom. Každoročné mulčovanie kompostom alebo iným organickým mulčom okolo jeho základne mu pomôže produkovať svieže lístie a bohaté kvety.


Zasadte niekoľko snežienok na konci jesene a dajte si pozor, aby vyskočili cez prikrývku snehu. Snežienky (Galanthus nivalus) môžu kvitnúť už v januári v zónach 3 až 8. Tieto skoré kvety s jemnými vyklenutými hlavami a oválnymi okvetnými lístkami perleťovej farby obklopujúcimi stred so zeleným hrotom sú dokonalým liekom na horúčku v kabíne. Snežienky sú málo pestovatelia, ktorí vyvíjajú 2- až 3-palcové kopce listov s kvetmi, ktoré stúpajú iba o pár centimetrov vyššie.

Rastliny snežienky na konci jesene v dobre odvodnenej pôde obohatenej o kompost alebo rašelinový mach. Tieto zimné kvety uprednostňujú plný odtieň pred čiastočným odtieňom. Každá žiarovka rastie na malú kopcu a rozširuje sa každý rok, keď sa nové žiarovky vyvíjajú pod zemou. Snežienky sú dobre vhodné pre lesné hranice, ale tiež dodávajú príjemný dotyk vonkajším kvetináčom a vyvýšeným kvetinovým záhonom. Nepotrebujú veľa hnojív, ale môžu profitovať z ľahkej aplikácie univerzálneho kvetinového hnojiva na jeseň.


Na základe svojho názvu môže Vianočná ruža kvitnúť vonku už koncom decembra. Vianočné ruže (Helleborus nigra) je mierne pomaly rastúci evergreen, ktorý dosahuje zrelú výšku asi 1,5 metra vysoký a vytvára zasnežené biele kvety v tvare pohára (až 3 palce naprieč), ktoré nakoniec premenia prašný odtieň ruže. Rastie dobre v zónach 3 až 8.

Vianočná ruža kvitne v zime po zime s veľmi malou starostlivosťou, ale nerád ju ruší - kvôli najlepším výsledkom ju zasadte a potom ju nehýbte. Vyberte miesto s dobre odvodnenou pôdou a čiastočne až plným odtieňom. Zasadte ho pod stromy a vyššie kríky a budete si užívať zimné kvety dlho predtým, ako z ich zimných postelí vyrastú krokusy. Vianočná ruža nemusí kvitnúť prvý alebo dokonca druhý rok, keď je vysadená, takže zasadte tieto krásy za chladného počasia s vedomím, že kvitnú za pár rokov. Ich očarujúce kvety určite stoja za to čakať.


Kamélia, ktorá kvitne v zime, je prehliadkou krajiny. Niekedy sa nazýva „kráľovná zimných kvetov“, zimné kvitnutie Kamélie (Camellia japonica) je obľúbená na juhu. V skutočnosti je to štátny kvet Alabamy, ale dobre sa darí aj v zónach 7 až 10. Tento vždyzelený ker vytvára veľké kvety (až 5 palcov) v červenej ružovej, vínovej a krvavo červenej farbe, čím poskytuje farebný kontrast proti prikrývka snehu. Vyberte si z rôznych odrôd Camellia, vrátane „Bob Hope“, „Australis“ a „Ružový cencúľ“, z ktorých všetky poskytujú žiarivo zafarbené kvety v zime.

Zimné kvitnúce kamélie sa darí najlepšie v plnom tieni až po čiastočný tieň a vyžadujú ochranu pred spálením slnka a silným vetrom. V závislosti od kultivaru dosiahne zimné kvitnutie kamélia výšku 4 až 10 stôp a šírku 4 až 8 stôp, čo ju robí dobre vhodnou pre tieňové hranice. Zasadte zimné kvitnúce kamélie na severnej strane domu alebo vysokého plotu alebo pod tieňom. Tento kvitnúci ker si po založení vyžaduje minimálnu údržbu.


Winter Sun Mahonia začína kvitnúť v decembri! Známy tiež ako „Oregon Grapeholly“, Winter Sun Mahonia, (Mahonia x media), je vždyzelený lesklý list s hustými kožovitými listami a žiarivo žltými kvetmi, ktoré sa objavujú vo zvislých sprejoch. Rastie dobre v zónach 7 až 9 a dosahuje zrelú výšku 6 až 8 stôp s rozšírením 4 až 5 stôp. Za výraznými zimnými kvetmi na jar nasledujú jasne modré plody, ktoré priťahujú rôzne druhy vtákov.

Rastlina Winter Sun Mahonia, kde nedostane viac ako 2 až 3 hodiny ranného slnečného žiarenia. Miluje tienisté miesto a preferuje bohatú, dobre odvodnenú pôdu. Jeho vždyzelené voľné klenuté vetvy mu dodávajú lesnú príťažlivosť, vďaka čomu sa dobre hodí na výsadbu pod vysokými stromami na príležitostnej zalesnenej hranici. Je samovysevným výsevom a môže sa šíriť do ďalších oblastí krajiny, takže mu poskytuje dostatok priestoru.


Pre postriekanie slnečnej farby, keď je všetko ostatné fádne a sivé, pridajte do krajiny krajinu Winter Aconite. Začiatkom februára do polovice marca sa objavia svetlozelené lístie a jasne žlté kvety.Eranthis hyemalis) jeden z prvých kvetov v zónach 3 až 8. Celá rastlina dosahuje výšku maximálne 6 palcov, čo z nej robí dobrý výber pre skalky, chodníky a okolo stromov a kríkov.

Zima Aconite rastie z malých cibúľ vysadených v strednom až neskorom jeseni po ochladení pôdy. Táto ľahko udržiavateľná rastlina sa darí vo väčšine typov pôdy a odoláva suchu. Netoleruje však presádzanie, preto si vyberte jeho umiestnenie opatrne a poskytne vám roky nádherných žltých zimných kvetov.