Podlahy a schody

Ako: Čistiť mramorové podlahy


Nie je nič elegantnejšie ako mramor, nadčasový materiál, ktorý je k dispozícii v rôznych farbách a žilkujúcich štýloch, vďaka ktorým je vynikajúca podlaha. Tento jemný porézny kameň je však známy svojou citlivosťou na škvrny - na ňom sa môžu použiť iba určité čistiace prostriedky bez toho, aby došlo k poškodeniu. Ako vlastník domu udržiava ich vzhľad úplne nový? Ak ste zvedaví, ako čistiť mramorové podlahy vo vašej domácnosti, prečítajte si všetky tipy, ktoré potrebujete, od bežnej starostlivosti až po odstraňovanie škvŕn.

Vyhýbajte sa tvrdým látkam

• Držte sa ďalej od drsných čistiacich prostriedkov. Mramor ako vápenatý kameň je vysoko citlivý na všetko kyslé. Rovnako ako rezanie citrónov priamo na mramorovom pulte je recept na katastrofu, použitie kyslých čistiacich prostriedkov, ako sú tie, ktoré obsahujú ocot na mramorových podlahách, vytvorí matné škvrny nazývané leptanie. Vyhnite sa aj abrazívnym čistiacim prostriedkom, ako sú čistiace prášky alebo krémy, suché alebo mäkké čistiace prostriedky a čistiace prostriedky do kúpeľní, škár a vane a doštičiek. Dokonca aj čistič formulovaný pre žulu bude príliš tvrdý; žula je kremičitý kameň, ktorý dokáže spracovať kyslé látky.

• Dajte si pozor na vákuum, ktoré môže poškriabať povrch kameňa.

• Podobne aj kefy na umývanie ušľachtilých textílií v prospech mäkkých tkanín, ktoré zabránia poškrabaniu.

• Pred použitím ktorejkoľvek z metód na čistenie mramorových podláh, ktoré sú uvedené nižšie, vždy vyskúšajte na malej, nenápadnej ploche.

Majte prehľad o prachu a nečistotách

• Mramorové podlahy často čistite, najmä ak je prítomnosť nečistôt a piesku zjavná - pomocou čistého, nespracovaného prachu. Dobrým pravidlom na určenie frekvencie je mop prachu raz za týždeň na osobu alebo domáce zviera žijúce v domácnosti. Takže v domácnosti dvoch ľudí mop prachu dvakrát týždenne.

• Okolo vchodov umiestnite protišmykové rohože a koberčeky, aby ste uľahčili prácu. Tieto podlahové krytiny pomôžu obmedziť množstvo abrazívnych nečistôt, ktoré sa sledujú do vášho domu zvonku a poškodzujú mramorové podlahy.

Naplánujte hĺbkové čistenie raz mesačne

Pre mramorové podlahy je nevyhnutné pravidelné čistenie, najmenej mesačne, ale viac v závislosti od premávky alebo prítomnosti nečistôt. Pokiaľ je to možné, používajte čistiaci prostriedok bez mydla s neutrálnym pH (pH 7), ktorý minimalizuje pruhy alebo zvyšky filmu. Môžete tiež použiť jemný bezfosfátový čistiaci prostriedok na umývanie riadu alebo kamenné mydlo špeciálne pripravené pre mramor.

Na čistenie najskôr navlhčite povrch kameňa čistou vodou - môžete použiť rozprašovaciu fľašu alebo vyhladený mop, aby ste zabránili namočeniu podlahy. Potom aplikujte čistiaci roztok podľa pokynov výrobcu jemným mopom. Potom povrch dôkladne opláchnite čistou vodou, aby ste vodu podľa potreby vymenili čerstvú, a povrch vysušte mäkkou handričkou. Podľa Marble Institute of America je sušenie mramorových podláh dôležitým krokom po každom vyčistení alebo ošetrení škvŕn. Niektorý mramor obsahuje oxid železa a voda ho môže priviesť na povrch a zanechať škvrny od hrdze.

Pozrite sa na Únik, škvrny a oderu ASAP

Škvrny ošetrite hneď, ako si ich všimnete - čím dlhšie budete čakať, tým ťažšie bude ich odstránenie. Ak sa na podlahu vylialo niečo, okamžite ho osušte mäkkou handričkou, pričom škvrnu neotierajte utieraním alebo rozmazaním. Opláchnite miesto vodou a jemným mydlom, potom opláchnite väčším množstvom vody. Opakujte podľa potreby a usušte.

Ak škvrna najskôr unikne z vášho oznámenia, môže byť potrebný cielenejší liečebný prístup, pretože rôzne škvrny vyžadujú rôzne ošetrenia. Organický materiál (ako je väčšina potravín, káva, čaj a ovocie) - možno najbežnejší vinník svetlého mramoru - môže byť vyhodený 12% peroxidom vodíka a niekoľkými kvapkami amoniaku. (Poznámka: Aj keď je bezpečné miešať peroxid vodíka s amoniakom, nemiešajte ho v žiadnych iných čistiacich prostriedkoch, pretože môžu spôsobiť toxickú chemickú reakciu.) Nalejte dostatočné množstvo roztoku na zakrytie škvrny a roztok dajte medzi 10 a 30 minútami zotrvania. čas, potom prepláchnite vodou. Ak vám zostanú stopy po leptaní, navlhčite povrch a naneste mramorový leštiaci prášok. Naneste na kameň vlhkou handrou a osušte.

Pokiaľ ide o oder, Marble Institute of America odporúča vekový trik: Natrite tenisový loptičku okolo značky. Mäkký materiál bezpečne zdvihne odretie.