Trávnik a záhrada

Vyriešený! Ktoré Evergreeny rastú najrýchlejšie


Otázka: Práve sme kúpili dom v úplne novom vývoji, takže náš dvor je celkom holý. Chceli by sme vysadiť niekoľko rýchlo rastúcich vždyzelených stromov pre celoročnú farbu i súkromie. Ktoré evergreeny nám poskytnú rýchle krytie a tiež zvýšia našu pohotovostnú príťažlivosť?

A: Stromy a kríky, ktoré si zachovávajú svoje lístie po celý rok, sú vynikajúce na pridanie prírodného dizajnérskeho prvku do vášho dvora a slúžia ako ohnisko vašej krajiny. A ako dobre viete, zostávajúca sila ich listov alebo ihličiek tiež pomáha vytvárať hustú, krásnu bariéru medzi domami a chrániť váš domov pred ulicami. Nasledujúce rýchlo rastúce stále zelené stromy by mohli zmeniť váš dvor z riedkeho na veľkolepý v rekordnom čase! Ale pretože nie všetky druhy sa darí vo všetkých regiónoch krajiny, nezabudnite sa pozrieť na mapu Ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických s odolnosťou rastlín, aby ste zistili, ktorý zo siedmich tipov by sa najlepšie hodil do vášho lesa.


Získajte optimálne súkromie s Thuja Green Giant. Táto vždyzelená (T. plicata x T. standishii) dorastá do výšky 3 stopy ročne, pričom vrcholy dosahujú výšku 35 až 40 stôp so základnou šírkou 12 až 15 stôp. Jeho ťažké vetvy a textúrované, pružné zelené listy prepožičiavajú krajine jemný prírodný vzhľad a po vytvorení je Thuja Green Giant tolerantný voči suchu a odoláva zamoreniu hmyzom. Rozvíja sa prakticky vo všetkých druhoch pôdy, dokonca aj v ťažkej hline, a rastie najlepšie na plnom slnku až po čiastočný tieň v zónach 5 až 9.

V prípade plotu na ochranu súkromia zasadte malé stromy vzdialené od seba 6 stôp, ktoré rýchlo porastú a vytvoria kompaktný živý plot. Thuja Green Giant je dostatočne silný na použitie ako čelné sklo vo vidieckych oblastiach a vydrží aj silný ľad bez rozbitia vetvy.


Dajte veľa slnka populárnemu Leyland Cypress. Vďaka svojej jemnej chmeľovej textúre, bohatej modrasto-zelenej farbe a rýchlosti rastu 3 až 4 stopy ročne, nie je divu, že Leyland Cypress (x Cupressocyparis leylandii) je bestsellerom záhradného centra. Tento hybridný cyprus môže dosiahnuť zrelú výšku 70 stôp, a ak je vysadený ako jediný exemplár, v dobe zrelosti sa vyvinie základná šírka 20 stôp. Pre hustú obrazovku ochrany súkromia zasadte malé škôlky vo vzdialenosti 8 stôp od seba.

Leyland Cypress preferuje miesto, kde získa 6 alebo viac hodín priameho slnečného svetla za deň. Nie je to nič iné, toleruje väčšinu druhov pôdy, vrátane piesočnatej a ťažkej hliny, a akonáhle je usadená, je tolerantná voči suchu, v skutočnosti uprednostňuje mierne suchú pôdu (dobre sa darí v zónach 6 až 10). Ak sa požaduje formálne zabezpečenie, môže sa Leyland Cypress každoročne orezávať bez poškodenia stromu.


Urobte ohromujúci kontrast s Nellie Stevens Holly. Pyramídový ker, ktorý dosahuje zrelú výšku 25 stôp, Nellie Stevens Holly (Ilex x „Nellie R. Stevens“) je širokolistý vždyzelený list, ktorý rastie 2 až 3 stopy za rok a dá sa ľahko orezať, aby sa udržal formálny živý plot. Jeho tmavozelené, lesklé celoročné lístie na konci jesene vytvára živé červené bobule, ktoré poskytujú výrazný kontrast a priťahujú prezimujúce vtáky a voľne žijúce zvieratá.

Pre obrazovku ochrany súkromia umiestnite Nellie Stevens Holly 5 až 6 stôp od seba; rýchlo sa vyplní a vytvorí prirodzený plot, ktorý je dostatočne pichľavý, aby odradil nežiaducich návštevníkov. Táto cesmína rastie najrýchlejšie v mierne kyslej, dobre odvodnenej pôde na mieste, kde je denne najmenej 6 hodín priameho slnečného žiarenia. Nellie Stevens je intenzívny pestovateľ v zónach 7 až 9, ale bude rásť aj v zóne 6, o niečo pomalšie 1 až 2 stopy ročne.


Zasaďte taliansky Cypress na malom dvore. Ak chcete štíhly a elegantný doplnok k vašej krajine, ktorý môže rásť až 3 stopy za rok, zvážte aplikáciu Italian Cypress (Cupressus sempervirens). Tento vysoký stĺpcový strom môže dosiahnuť zrelú výšku 40 až 60 stôp, ale na rozdiel od niektorých vždyzelených stromov sa na základni nerozšíri. V dospelosti dosahuje šírku iba 4 až 5 stôp, čo z nej robí dobrú voľbu pre malé záhrady.

Taliansky cypřiš sa často vyberá ako samostatný strom stromov alebo sa používa ako prízvuk k bočným vchodom; vytvára tiež ohromujúcu úzku hranicu medzi domami. Taliansky Cypress si zachováva modro-zelený odtieň po celý rok a nikdy si nevyžaduje orezávanie, aby si udržal svoj stĺpcový tvar. Aj keď rastie dobre na väčšine pôd a je odolný voči suchu, na rozdiel od vždyzelených rastlín, ktoré sa darí v severných podnebiach, najlepšie sa darí v teplejších zónach 7B až 11.


Pridajte Taylor Juniper v chladnejších podnebiach. Ak máte radi vysoký stĺpcový strom, ale žijete príliš ďaleko na severe, aby ste pestovali talianskeho Cypress, Taylor Juniper (Juniperus virginiana) je šikovná voľba. Tento hybridný borievka, objavený v Taylori, Nebraska, je rovnako mrazuvzdorný ako iné borievky, prosperuje v zónach 3 až 9 a dosahuje statickú vertikálnu výšku až 30 stôp. So základnou šírkou iba 3 až 5 stôp dokonale vyhovuje malým oblastiam, kde sa požaduje rýchly rast (až 3 stopy za rok). Pretože rastie smerom nahor bez toho, aby sa naklonil smerom von, je ideálny na zakladanie základov. Alebo vysadené 3 stopy od seba, vytvorí vysokú úzku obrazovku ochrany osobných údajov. Taylor Juniper so svojimi polomäkkými, modrastozelenými listami má rád plné slnko, toleruje sucho a darí sa mu vo väčšine typov pôdy.


Urobte to rýchle s Murray Cypress. Jeden z najrýchlejšie rastúcich vždyzelených stromov, Murray Cypress (Cupressocyparis x leylandi 'Murray') môžu rásť až 4 stopy v jednom roku, až kým nedosiahnu zrelú výšku 30 až 40 stôp a šírku základne 10 stôp. Tieto rýchlo rastúce vždyzelené stromy, ktoré sú zasadené 5 stôp od seba, rýchlo vytvoria plot na ochranu súkromia ešte rýchlejšie ako jeho príbuzný Leyland Cypress.

Je to veľmi vytrvalý strom, ktorý dobre rastie v zónach 6 až 10, a tento cypřiš trvá v prudkých zimných vetroch a horí letné teplo, ktoré ponúka po celý rok odtieň a stredne zelenú farbu. Navyše, Murray Cypress s nízkou údržbou prosperuje v chudobných pôdach. Môže sa nechať prirodzene rásť, čo má za následok mierne chlpatý vzhľad, alebo jeho listy možno orezať pre formálnejšiu príťažlivosť.


Získajte iný vzhľad so zlatým bambusom. Ak máte na mysli viac exotických evergreenov, Golden Bamboo (Phyllostachys aurea) sa môžu zmestiť. Technicky ani strom, ani ker, je to člen rodiny tráv, ktorá pochádza z Číny, hoci v súčasnosti sa v Spojených štátoch hojne pestuje. Ideálny pre ázijské krajiny. Má tuhé zvislé stonky zlatej farby a tmavo zelené listy, ktoré za dva roky vytvoria sviežu obývaciu stenu 10 až 12 stôp.

Zlatý bambus uprednostňuje dobre odvodnenú vlhkú pôdu a plné až čiastočné slnečné žiarenie v zónach 7 až 11. Odolá extrémnemu teplu, ale počas horúcich letov vyžaduje týždenné zalievanie. Pre rýchly plot na ochranu súkromia umiestnite Golden Bambus 2 metre od seba, ale nezabudnite, že jeho korene sa rýchlo šíria: Aby ste ho mohli znovu upevniť, zasadte do postele s podzemnou hranicou, ktorá siaha 8 centimetrov pod zemský povrch.