Trávnik a záhrada

Chyba: Sprievodca riešením problémov so škodcami izbovej rastliny


Máte zelený palec, hm? No, to je začiatok. Zabrániť zvieratkom v napadnutí vašich izbových rastlín je však viac ako len skúsenosť. Najprv potrebujete trochu šťastia. Potrebujete však aj plán na boj proti späť, keď a kedy napadnú chyby. Pamätajte si: Škodcovia izbovej rastliny nie sú len odradení; skôr okrádajú rastliny o svoju krásu a ohrozujú ich dlhodobé zdravie. Neinfestácie nie sú rozsudkom smrti (aspoň nie väčšinu času). Ale oni sami nezmiznú. Ak chcete zachrániť svoje rastliny, musíte konať a musíte tak urobiť skôr ako neskôr. Pripravený? Pokračujte v čítaní teraz a získajte kľúčové informácie o identifikácii a odstránení všetkých najčastejších vinníkov.

vošky

Čo uvidíte: Rastliny oslabené napadnutím voškami typicky vykazujú zakrpatený rast spolu so skrúteným alebo inak zdeformovaným listom. Hmyz je malinký, drobného tvaru a má zelenú, hnedú alebo čiernu farbu na spodnej strane listov.

Čo robiť: Vezmite izbovú rastlinu do kuchyne a vošky umyte pod prúdom vody. Alebo choďte vonku a vošky jednoducho otierajte prstami (alebo vatovým tampónom). Nakoniec naneste neemový olej alebo insekticídne mydlo, aby ste zabránili návratu vošiek.

Červcovité

Čo uvidíte: Biely a vatový vzhľad, mealybugs nielen rast rastlín, ale mar vzhľad stoniek, uzlov a listov so zvyškom, ktorý, rovnako ako hmyz sám, vyzerá biela a bavlnená. Všimnite si, že rastliny napadnuté múčnatkami sa na dotyk často cítia lepkavé.

Čo robiť: Najskôr zasuňte karanténu postihnutú izbovú rastlinu od ostatných. Potom odstráňte múčniky a ich zvyšky zvyškom trením namočeným vatovým tampónom namočeným v alkohole (alebo sa ozbrojte mäkkou kefou alebo handrou a umyte rastlinu jemne mydlovou vodou).

SPIDER MITES

Čo uvidíte: Roztoče pavúkov zvestujú svoju prítomnosť tkaním pásov okolo listov a stoniek a tiež žltnutím a scvrkávaním listov. Ale zatiaľ čo ich práca môže byť ťažko prehliadateľná, chytanie malých, svetlých arašíkov v konaní nie je ľahké.

Čo robiť: Záchrana rastliny pred silným napadnutím roztočmi nemusí byť možná, ale ak problém zachytíte skoro, opláchnite ho niekoľkokrát pod vodou. Potom na prevenciu aplikujte ideálne insekticíd, ktorý obsahuje chemický bifentrín odpudzujúci roztoče.

SCALE INSECTS

Čo uvidíte: Rovnako ako múčniky, hmyz z mierky ukladá lepkavú hubu, ktorá blokuje fotosyntézu, zastavuje rast a postupne ničí svoju hostiteľskú rastlinu. Po zapustení na spodnú stranu listov sa stupnica často javí skôr ako organické výčnelky ako invazívna hrozba.

Čo robiť: Izolujte rastlinu od ostatných. Následne orežte zasiahnuté listy a zvyšky pretrvávajúcich zvyškov odstráňte pomocou vatových tampónov a alkoholu. Liečbu opakujte každých pár dní, až kým rastlina nezastaví roh (alebo kým nestratíte vieru, že sa niekedy zotaví).

Thrips

Čo uvidíte: Mikroskopy sa vyhýbajú ľahkým upozorneniam, ich škodlivé a odfarbujúce účinky sú však zrejmé. Majte na pamäti, že viac ako iné škodcovia majú strapce tendenciu napadnúť rastliny, ktoré kvitnú. Lupa vám môže pomôcť potvrdiť ich prítomnosť.

Čo robiť: Každých pár dní zamorte napadnutú rastlinu jemným postrekom vody. Potom po každom zákalu ošetrite rastlinu neemovým olejom alebo insekticídnym mydlom. To spôsobuje, že sa strapce nemôžu kŕmiť rastlinou, čo čoskoro vedie k smrti všetkých zvyškov.

molica

Čo uvidíte: Rozoznateľné pre svoje žltobiele telá a krídla v tvare srdca sa molice zhromažďujú v skupinách, obvykle na spodnej strane listov. V čase začne hostiteľská rastlina vyzerať vyschnutá a chorá a jej lístie môže klesnúť, pričom stonky zostávajú takmer holé.

Čo robiť: Akonáhle nastavíte postihnutú rastlinu na vlastnú päsť, odstráňte molice pomocou vysávača (upevnenie čalúnenia funguje dobre). Ďalej umiestnite lepivé muškárske pasce do blízkosti karantény. Ak tieto pasce nedokážu zachytiť žiadne molice, môžete umiestniť svoju rastlinu späť na pôvodné miesto bez strachu, že sa molice vracajú alebo rozširujú do iných vzoriek.