Steny a stropy

Všetko, čo potrebujete vedieť o stropoch podnosov


Možno ste zavesili steny galérie a nainštalovali ste lištu, ale dizajn interiéru sa nemusí zastaviť v hornej časti stien. Strop podnosu - tiež nazývaný obrátený alebo zapustený strop - sa podobá veľkej spodnej časti podstavca umiestnenej v strope. Stredová časť je umiestnená niekoľko centimetrov alebo stôp vyššie ako obvod, priťahuje oko nahor, dodáva vizuálny záujem a vytvára trojrozmerný efekt. Bratranec do kazetového stropu, ktorý obsahuje viacero zapustených oblastí v mriežkovom vzore, strop podnosu obsahuje iba jednu zapustenú oblasť, ale môže to byť rovnako pôsobivý ohnisko.

Jednoduché a univerzálne stropné podložky môžu dopĺňať prakticky všetky štýly architektúry a dizajnu. Dodávajú malým priestorom pocit priestrannosti a dodávajú detailom ostré stropy, ktoré sa často nachádzajú v rozsiahlych izbách. Pretože sú stropy podnosov často sprevádzané ozdobnými lištami, kontrastnými farbami a špeciálnymi svetelnými efektmi, fungujú dobre v otvorených obývacích priestoroch, skvelých izbách a formálnych jedálňach, kde ľudia odpočívajú a ležia a môžu skutočne oceniť ich príťažlivosť.

Pokračujte v čítaní a získajte viac informácií o výbere dizajnu, vhodnosti konštrukcie a metódach konštrukcie, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, či je strop podnosu pre váš domov vhodný.

Základy návrhu stropu zásobníka

Tvar stropu podnosu často sleduje obrys miestnosti pomocou rozbaľovacieho okraja po obvode stropu. Vnútorná recesia podnosu môže byť hlboká od jedného palca po viac ako jednu stopu, v závislosti od výšky stropu a požadovaného efektu, ktorý majiteľ domu požaduje. Pretože väčšina miestností je štvorcová alebo pravouhlá, väčšina stropov poschodí je tiež štvorcová alebo pravouhlá, ale neexistujú žiadne tvrdé a rýchle pravidlá. Podnosy môžu byť skonštruované v oválnom, kruhovom alebo inom tvare, ak je to potrebné.

Funkčnosť stropu zásobníka

Strop podnosu môže byť funkčný aj atraktívny. V starších domoch postavených pred príchodom ústredného tepla a vzduchu sa pri neskoršom nainštalovaní vetracieho systému potrubia často vedú na jednej strane stropu. Tým sa vytvorí hromadná hlavička iba na jednej strane miestnosti. Pokiaľ je strop dostatočne vysoký (pozri časť „Nadzemné kozmické potreby“ nižšie), strop stropu sa môže skonštruovať tak, aby zodpovedal rozmerom hlavnej hlavice a maskoval ju v celkovom dizajne stropu podnosu.

V strope podnosu môžu byť tiež umiestnené ďalšie mechanické prvky v jeho rozbaľovacej hranici, ako sú káble alebo inštalatérske práce. Toto je dobrá voľba v domácnostiach, kde nie je možné nasmerovať tieto prvky cez steny.


Starostlivosť o kozmický priestor so stropmi zásobníkov

Stropy podnosu inštalované počas výstavby nového domu sa pravdepodobne budú stavať v stropných trámoch. Okraj obklopujúci podnos by mal byť rovnako vysoký ako stropy v ostatných miestnostiach v dome, zatiaľ čo vnútorný podnos bude vyšší, takže nebude ovplyvnený priestor nad hlavou.

Výška stropu sa však stáva faktorom pri inštalácii stropu podnosu v existujúcej miestnosti, pretože rozbaľovacia hranica zníži svetlú výšku. Z tohto dôvodu je strop podnosu najvhodnejší pre existujúce stropy vysoké viac ako 8 stôp. Väčšina miestnych stavebných predpisov vyžaduje minimálnu výšku stropu 8 stôp, takže ak sú vaše súčasné stropy vysoké iba osem stôp, spodná hranica by sa rozšírila pod osem stôp, čím by sa miestnosť mohla cítiť stiesnená. Závisí to samozrejme od toho, ako hlboká je recesia zásobníka. Dolná hranica iba jedného alebo dvoch palcov môže byť v poriadku, zatiaľ čo dolná hranica šesť alebo viac palcov by pravdepodobne bránila vnímaniu priestrannosti. Pri rozhodovaní o inštalácii stropu podnosu do existujúcej miestnosti starostlivo zvážte výšku.

Štýl a účinok stropov podnosov

Štandardné stropy podnosov sú skonštruované z rozmerového reziva (na vytvorenie rozbaľovacej hranice) a potom sú zabalené sadrokartónom. Sadrokartónové dosky môžu byť nalepené a dokončené bez orezania, aby sa dosiahol čistý, minimalistický vzhľad, alebo sa môže pridať tvarovanie rohov na zakrytie švov, na ktorých sa sadrokartón stretáva.

Strop podnosu môže byť tak jednoduchý alebo ozdobený, ako chcete, aby vyhovoval štýlu miestnosti. Lisovanie koruny sa často pridáva do hraníc podnosov pre klasickú eleganciu a čím väčšie je lisovanie, tým dramatickejší je dopad.

Liatie môže byť navrhnuté tak, aby zakrývalo prízvukové svetlá, ktoré jemne osvetľujú časť stropu podnosu, a zapustené svetlá sa môžu namontovať na rozbaľovaciu hranicu. Pretože rozbaľovacie orámovanie účinne ohraničuje stropný podnos, vytvára tiež ideálny priestorový priestor na vystavenie lustra alebo stropného ventilátora.

Farba môže hrať dôležitú úlohu v štýle stropu podnosu jednoduchým vyfarbením zapusteného stropu jednou farbou a rozbaľovacieho okraja kontrastným alebo doplnkovým odtieňom. Tvarovanie, ak je nainštalované, môže byť natreté tak, aby sa zhodovalo s farbou podnosu alebo stropu, prípadne aj s treťou farbou. Štýlové možnosti sú neobmedzené. Ak chcete svojmu stropu dodať zvýšený efekt, skúste vyfarbiť okrajovú farbu na svetlý odtieň a zapustenú lištu na hlbší odtieň. Hlbšia farba dodáva hĺbku a vytvára ilúziu, že zapustený podnos je ďalej.

Fake vzhľad stropov podnosov

Majitelia domov prilepení s ôsmimi nohami stropy môžu dosiahnuť faux zásobník inštaláciou ploché lemovanie lišty na strop v tvare tradičného okraja. Po nastavení obloženia môže byť strop na vonkajšej strane obloženia natretý inou farbou ako strop vo vnútri okraja, čím sa vytvorí vizuálne oddelenie.


Inštalácia stropu zásobníka

Proces inštalácie stropu podnosu sa líši v závislosti od toho, či je strop postavený počas výstavby domu alebo prestavby.

Nová výstavba

  • Počas pôvodnej výstavby vášho domu váš staviteľ zariadi inštaláciu stropu podnosu, ktorý nevyžaduje zníženie výšky stropu, aby vyhovoval rozbaľovacej hranici. Ak staviteľ objednáva namiesto nosných rámov strešné nosníky, výrobca nosníkov ich skonštruuje tak, aby vyhovoval stropu podnosu. Rámovanie rámov a nastavenie priehradových nosičov sú práce, ktoré musia vykonať odborníci v oblasti stavebníctva.

Dovybavenie


Pozri si video: Техника работы с незнакомыми людьми Мастер-Класс. Ведущий: Кристиан Вандервир (Jún 2021).