Ako na to a rýchle tipy

6 spôsobov, ako zastaviť vypaľovanie komína skôr, ako začnú


V Spojených štátoch je každý rok viac ako 25 000 požiarov komínov, ktoré spôsobujú škody vo výške 125 miliónov dolárov a viac. Toto poškodenie je do značnej miery spôsobené plameňmi v dolnom komíne, ktoré sa pohybujú smerom hore k prasklinám, osnovám, taveniu alebo inak negatívne ovplyvňujú steny muriva alebo kovové komíny. V najťažších prípadoch môžu požiare komínov zničiť domy a ohroziť ich životy. Týmto tragédiám sa dá často predísť: Ak nebudete pravidelne kontrolovať, opravovať a čistiť komín, môže to spôsobiť jeho poruchu alebo zhromažďovať nebezpečné usadeniny, ktoré ohrozujú vašu rodinu.

Našťastie, ak tu precvičujete preventívne tipy, tento ťažko pracujúci stĺp nad krbom alebo kachľami na drevo by mal pokračovať vo svojej práci uvádzaním dymu a iných vedľajších produktov z domu, aby ste sa Vy a Vy mohli bezpečne tešiť z útulnosti pred plameňmi. Pokračujte v čítaní, aby ste pochopili, čo spôsobuje požiare komína a šesť najlepších krokov, ktoré môžete podniknúť na ich prevenciu.

Hlavným vinníkom komínových požiarov je kreozot. Táto vysoko horľavá, tmavo hnedá látka pokrýva steny komína, keď sa vedľajšie produkty požiaru (dym, pary a nespálené drevo) kondenzujú pri prechode z horúceho krbu alebo kachlí do chladiaceho komína. Ak je teplota v komínovom dyme (priestor vo vnútri komína) dostatočne vysoká a kreozotový nános dostatočne silný, kreozot sa môže vznietiť - a tento oheň sa môže šíriť a pohybovať sa po komíne.

Aby sa minimalizovalo vytváranie kreozotu, spaľujte iba tvrdé drevo, ktoré bolo vysušené najmenej šesť mesiacov a obsahuje obsah vlhkosti najviac 20 percent, ktorý môžete ľahko vyskúšať pomocou prístroja na meranie vlhkosti dreva (k dispozícii online a v železiarňach za 30 dolárov). a vyššie, ako je táto možnosť Všeobecné nástroje na Amazone). Nezabudnite, aby ste klapku (kovovú platňu v komíne, ktorá reguluje prievan) vždy udržiavali otvorené počas ohňa, aby sa udržal dostatočný prúd vzduchu.

A ak je komínová vložka (vrstva medzi komínovými a komínovými stenami) neizolovaná, odporúča sa ju izolovať buď obalením tepelne odolnej izolačnej prikrývky okolo vložky alebo naliatím izolačnej zmesi ako vermikulit (k dispozícii v železiarňach a na Amazon za 10 dolárov a viac) do priestoru medzi komínovou vložkou a komínom. Izolovaná komínová vložka zabráni prílišnému ochladzovaniu teplôt spalín - stav, ktorý by mohol podnietiť vedľajšie produkty požiaru, aby kondenzovali a tvorili kreozot.

Pretože veľa porúch, ktoré vedú k požiarom komína, ako napríklad prasknutá komínová vložka, nie je voľným okom viditeľné, je nevyhnutné, aby si komínový komiks s certifikáciou komína Ameriky overil váš krb alebo krb, komín a vetrací systém. raz ročne. Tento profesionál vás bude informovať o všetkých poškodeniach a podľa potreby ich opraví, ako aj odstráni sadze, kreozoty alebo prekážky, ako sú vtáčie hniezda.

Kontroly komínov existujú v troch úrovniach:

  • Úroveň 1 (75 až 250 dolárov) zahŕňa kontrolu ľahko prístupných častí krbu alebo krbových kachlí a komína.
  • Úroveň 2 (100 až 500 dolárov) zahŕňa skenovanie videa z vnútorných komínových povrchov.
  • Úroveň 3 (1 000 až 5 000 USD) zahŕňa kontrolu úrovne 1 a úrovne 2, plus čiastočné roztrhnutie komína na kontrolu závažnejších poškodení.

O tom, ktorá úroveň inšpekcie je odporúčaná pre váš komín a odvzdušňovací systém, sa obráťte na spoločnosť, ktorá vykonáva komínové práce.

Ak keď poškriabate prst na komínovej stene a odkryjete jednu osminu zvyšku, je čas na čistenie. Profesionálne čistenie komína stojí medzi 100 a 350 dolárov a zvyčajne zahŕňa zametanie vonkajšej časti komína spolu s krbom, dymovou poličkou, dymovou komorou nad krbom, komínom a komínovou vložkou. Avšak kutilovia s nízkym rozpočtom, ktorí sú ochotní vstať na rebríku, môžu tiež vyčistiť svoj komín bez odbornej pomoci pomocou širokej komínovej kefy.

Listy a hniezda zvierat vo vnútri komína môžu rýchlo podnietiť komínový oheň, keď sa ho dotknú voľné uhlíky z ohňa. Komínová čiapočka na korunke okolo vonkajšieho otvoru komína zabráni zvyškom a tvorom. Uzáver tiež zabráni „spätnému nafukovaniu“, kedy uniknutý dym z ohňa znovu vstúpi do komína a potom do domu. Uzávery tiež bránia vniknutiu kyslej dažďovej vody a jej korózii. Očakávajte, že budete investovať kdekoľvek od 50 dolárov za galvanizované kovové čiapky do 500 alebo viac dolárov za ozdobné modely. Zatiaľ čo niektorí majitelia domov sa rozhodnú vložiť komínovú čiapku sami, samoinštalovaním môže dôjsť k zrušeniu záruky - stojí za to zavolať profesionálovi.

Pri výbere paliva, škvŕn a škvŕn sa vždy držte najlepších požiarnych štartérov.

  • Dobre osolené guľatiny z tvrdého dreva alebo s certifikátom CSIA sú jediné palivá, ktoré by ste mali používať v krbe alebo kachle na drevo. Nikdy nepoužívajte benzín a petrolej na spustenie ohňa - tieto kvapaliny sú vysoko horľavé a horľavé a môžu rýchlo spôsobiť požiar. Podobne nespaľujte uhlie, pokiaľ nemáte kachle na drevo spaľujúce uhlie, pretože to môže výrazne zvýšiť teplotu spalín, čím sa zvyšuje riziko požiaru komína.
  • Na podpaľovanie sa prilepte na sušené vetvičky alebo konáre. Látka je zlá voľba - pri horení vydáva veľké množstvo dymu. Na rozťahovanie používajte roztrhané alebo pokrčené staré noviny alebo šišky. Nikdy nepoužívajte kartón alebo lesklý papier (napr. Stránky časopisov) ako uviazač, pretože obe obsahujú chemikálie, ktoré môžu pri horení emitovať toxíny do komína a do domu.

Požiare pri nízkych teplotách, pomaly horiace, najmä tie, ktoré sa nechajú doutnať cez noc, produkujú viac dymu a zanechávajú viac nespáleného horľavého materiálu. Keď stvrdne na stenách komína kreozot, existuje zvýšené riziko požiaru komína. Na druhej strane horúce, rýchlo horiace ohňa zanechávajú oveľa menej dymu, pary a nespáleného dreva, takže nie sú kreozotové formy malé alebo žiadne.

Najlepším spôsobom, ako spáliť čistý oheň, je použitie metódy zhora nadol: Veľké guľatiny umiestnite zvisle na spodnú časť krbu alebo kachle na drevo (spodná časť guľatiny smeruje k sebe), pridajte štyri až päť vodorovných vrstiev zapáliť, potom navrch so škrabkou a svetlom.

A predtým, ako odídete na noc, vždy uhaste oheň: Rozložte drevo a uhlíky rozložte pomocou krbového pokeru, potom ich zakryte popolom, ktorý leží na spodnej časti krbu pomocou lopaty na krb. Potom vyhoďte vychladené drevo a zapaľujte dostatočným množstvom jedlej sódy na úplné zakrytie - hydrogenuhličitan sodný uhasí všetky zvyšky. Po ochladení ohniska (najmenej tri hodiny, najlepšie však osem) popol vyhoďte do kovovej nádoby. Naplňte kovovú nádobu vodou a skladujte ju mimo domu mimo dosahu iných horľavých materiálov, až kým nebudete pripravení ju zlikvidovať.