Steny a stropy

Všetko, čo potrebujete vedieť o benátskej omietke


Veková povrchová úprava benátskej omietky robí návrat v moderných domoch. Najčastejšie sa používa na vnútorné steny alebo stropy, napodobňuje viacfarebný trojrozmerný účinok prírodného kameňa - bez potreby zavádzania a inštalácie ťažkých dosiek zo skutočného mramoru alebo vápenca. Majitelia domov môžu obnoviť vzhľad starého sveta tromi spôsobmi: s pekným domácim povrchom, syntetickou benátskou omietkovou farbou alebo autentickou vápennou benátskou omietkou. Čítajte ďalej, aby ste zistili, ktorá z týchto aplikácií je pre vás najvhodnejšia, a potom sa naučte, ako aplikovať benátsku omietku vo vašej domácnosti.

Benátsky omietkový vzhľad

Benátska omietka pochádzajúca z Benátok v Taliansku získala v Rímskej ríši širokú popularitu ako prostriedok na napodobňovanie povrchov prírodného kameňa vo vnútri palácov, víl a katedrál. Remeselníci by miešali vápennú omietku s mramorovým prachom a pigmentami, aby vytvorili zloženú benátsku omietku, potom ju stierajú na steny alebo stropy vo viacerých tenkých vrstvách s krátkymi prekrývajúcimi sa ťahmi. Profesionálni maliari stále používajú túto autentickú metódu dnes, ale väčšina domácich majstrov si napodobní vzhľad buď domácou sadrovou úpravou tónovanej spojovacej zmesi a tónovanou glazúrou alebo plechovkami zo syntetickej farby pripravenými na aplikáciu tak, aby vyzerali ako benátska omietka. , Nech už si vyberiete akýkoľvek spôsob pre vnútorné steny a stropy v obývacích izbách, spálňach a kúpeľniach, určite skončíte s luxusným vzhľadom prírodného kameňa bez drahej a ťažkopádnej inštalácie.


Tri spôsoby aplikácie benátskej omietky

Tu sme rozobrali výhody a nevýhody troch možností ošetrenia: domáci povrch, syntetická benátska omietka a autentická benátska omietka.

ROZPOČET: Môžete dosiahnuť domácu benátsku omietku za zhruba 6 až 11 dolárov na 100 štvorcových stôp, pričom uvážite, že budete potrebovať 2 až 3 doláre na vopred zmiešanú spojovaciu zmes, 0,10 až 0,50 dolárov na latexové farbivo a 4 až 7 dolárov na tónovanú glazúru. To je zjednávať v porovnaní s materiálnymi nákladmi na hotové plechovky zo syntetickej benátskej omietky (ktorá stojí 18 až 33 dolárov na 100 štvorcových stôp) a autentickej vápennej benátskej omietky (ktorá stojí iba 32 až 84 dolárov alebo viac na 100 štvorcových stôp len pre materiály).

TECHNIKA: Pútavé kutilstvá môžu aplikovať domáce a syntetické omietky benátskej omietky samy - dávajte však pozor, aby aplikácia vyžadovala vynikajúce maľovacie schopnosti. Majitelia domov by tiež mali mať skúsenosti s použitím stierky a jastrabu pred začatím montáže domácich majstrov. Na druhej strane by sa malo vždy profesionálne inštalovať autentické ošetrenie omietky vápenatými omietkami. Je to kvôli oteklej konzistencii omietky, rýchlemu schnutiu, ktoré sťažuje nápravu nedostatkov po ich aplikácii a vysokým nákladom na materiál na opakované použitie chybnej aplikácie. Profesionálne nainštalovaná autentická vápenatá omietka by vás mohla spustiť kdekoľvek od 800 dolárov do 1 200 dolárov na 100 štvorcových stôp, keď zahŕňajú prácu a materiál.

JEDNODUCHÁ INŠTALÁCIA: Z dvoch metód vhodných pre domácich majstrov je domáca úprava omnoho odpúšťateľnejšia ako syntetická farba. Jeho spojovacia hmota je poddajná, pomaly schne a ak sa pomýlite, môže sa ľahko utrieť a znova použiť. Majte však na pamäti, že domáce ošetrenie si vyžaduje viac počiatočnej práce, pretože musíte zafarbiť zmes.

Časová os: Pri výbere domácej benátskej omietky alebo syntetickej benátskej omietkovej farby môžu majitelia domov očakávať, že na tento proces strávia niekoľko dní. Medzitým bude profesionálnemu použitiu autentickej vápenatej omietky, ktorá si môže vyžadovať až desať dní schnutia medzi nátermi, omnoho dlhšie.

POUŽITIE: Na neupravené a lakované steny alebo stropy môžete použiť syntetickú benátsku omietku aj domácu omietku. Kľúč začína plochým, čistým a hladkým podkladom, čo znamená, že ak budete mať stenu zvýšenú textúru, budete ju chcieť brúsiť.

odstránenie: Odstránenie benátskej omietky môže byť komplikovaný a časovo náročný proces, bez ohľadu na to, ktorú techniku ​​ste použili. Všetky tri povrchové úpravy - spoločná zmes, syntetická benátska omietková farba a autentická vápenatá benátska omietka - sú navrhnuté tak, aby boli trvalé. Ak zmeníte názor na ošetrenie, budete musieť bežať na hotovom povrchu elektrickú brúsku, až kým nebude hladká. Tento proces môže viesť k veľkému množstvu odpadu a čistiacim prácam.


Ako aplikovať benátsku omietku

Chcete dosiahnuť štruktúru prírodného kameňa za najnižšiu cenu? V tomto návode sa dozviete, ako zmiešať a aplikovať domácu liečbu benátskej omietky, aby sa dosiahol efekt starnutia.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Vypúšťajte handričku
- Spackling pasta
- 100gritový brúsny papier
- Tekuté mydlo na riad
- Vedro
- handry
- Painterova páska
- Latexové farbivo (alebo sfarbenie sádrokartónu)
- Zmiešaná spojovacia zmes
- Elektrická vŕtačka
- Vŕtacie miešadlo
- Maska proti prachu
- Gumové rukavice
- Bezpečnostné okuliare
- Osemstenná stena so sadrokartónom
- Hawk
- brúsny papier so 60 až 80 stupňami štrku
- Predfarbená priesvitná glazúra na vodnej báze
- 4-palcová syntetická štetina
- Tmel na báze vody
- Valček
- ¾ ”kryty napínacích kladiek navrhnuté pre drsné povrchy

Najskôr si pripravte miesto na ošetrenie. Či už máte v úmysle naniesť domácu benátsku omietku na steny alebo strop (alebo oboje), položte pod povrch, ktorý chcete dokončiť, handričky, aby ste ju ochránili pred postriekaním farbou. Z povrchu odstráňte všetky závesy a upínacie prvky a vyplňte všetky otvory rozpernou pastou. Nechajte pastu vytvrdnúť podľa pokynov výrobcu a potom zľahka obrúste spacklované miesta 100 brúsnym papierom.

Na odstránenie brúsneho prachu spolu s nečistotami a zvyškom mastnoty vyšľahajte jednoduchý čistič zmiešaním jednej čajovej lyžičky tekutého mydla a štyroch šálok teplej vody vo veľkom vedre. Celý povrch utrite čistou handrou nasýtenou v mydlovom roztoku a potom urobte druhý prechod handrou navlhčenou vo vode, aby ste odstránili penu. Akonáhle úplne zaschne, zakryte základné dosky a okraje povrchu a stropu maliarskou páskou.

Ďalej zafarbite spojovaciu hmotu, ktorá bude pôsobiť ako „omietka“ pri tejto liečbe benátskou omietkou. Kombinujte jednu čajovú lyžičku latexového farbiva na jeden galón vopred zmiešanej spojovacej zmesi vo veľkej vedre. Miešajte pomocou miešacej nástavce motorovej vŕtačky, až kým farba nie je úplne zapracovaná a zlúčenina nie je konzistencia páleného cesta. Ak hľadáte kráľovský vzhľad inšpirovaný Talianmi, zvážte latexové farbivo v stredomorskom odtieni ako terra cotta, levanduľa alebo zlato.

Noste svoju ochrannú masku proti prachu, gumené rukavice a ochranné okuliare. Potom naložte veľkorysú hromadu tónovaných spojov na jastrab s hladkou stenou s hrúbkou 8 palcov. Naložte stierku korálikom so šírkou hot-dog z jastraba a naneste na povrch hrubú vrstvu spojovacej hmoty s hrúbkou ôsmich palcov pomocou krátkeho, jemne zakriveného, ​​v tvare písmena x v rôznych uhloch. , Budete chcieť začať v ľavom hornom rohu a pracovať smerom dole po povrchu, až kým nebude úplne zakrytá. Pravidelne čistite okraj stierky hladkou vodou navlhčenou handrou, aby ste odstránili vysušenú spojovaciu zmes. Nechajte škárovaciu hmotu zaschnúť podľa pokynov výrobcu (zvyčajne 24 hodín), potom povrch jemne obrúste brúsnym papierom so 60 až 80 zrnami. Použite kruhové pohyby na zmiernenie vzhľadu hrebeňov v textúre. Po brúsení utrite stenu vodou navlhčenou handrou, aby ste odstránili brúsny prach, a potom ju nechajte úplne vyschnúť.

Ak chcete prehĺbiť farebné rozdiely v spojovacej zmesi, natrite štetcom predfarbenú glazúru cez svetlá (svetlejšie oblasti) povrchu štetcom. Použite vzor ťahov v tvare x ako v spoločnom zloženom kabáte. Skutočný mramor má vysoký kontrast medzi svetlými a tmavými odtieňmi, takže ak sa snažíte obnoviť vzhľad mramoru, vyberte si glazúrovú farbu výrazne tmavšiu ako spoločná zmes. Prípadne, ak ste po vzhľade vápenca s nízkym kontrastom, vyberte glazúru, ktorá je bližšie k odtieňu (ale stále o niečo tmavšiu ako) kombinovanej srsti. Keď glazúra úplne vyschne, mali by ste vidieť oslnivý efekt svetlých a slabých farieb.

Zachovajte textúru svojej benátskej omietky potiahnutím jednou vrstvou čistiaceho tmelu na vodnej báze pomocou valčeka. Ak ste po vzhľadu lešteného mramoru, zvoľte tmel s pololesklým alebo saténovým povrchom. Ak chcete získať vzhľad vápenca, vyberte matný tmel. Keď je tmel suchý, odstráňte maliarsku pásku, aby ste odkryli vylepšenú stenu alebo strop.

Udržiavanie vzhľadu

Aby ste udržali svoju uzavretú omietku v čistote, každý týždeň povrch oprášte elektrostatickou prachovkou. Ak chcete povrch vysávať, uistite sa, že používate mäkký nástavec. Podobne, ak sa rozhodnete zamiesť, zakryte hlavu kefy handrou, aby ste predišli poškriabaniu. Keď je povrch znečistený alebo špinavý, očistite ho mäkkou handričkou alebo čistú ponožku navlhčenú zmesou jedného mydla tekutej misky na čajovú lyžičku a štyroch šálok teplej vody. Urobte druhý prechod vodou navlhčenou handričkou, aby ste odstránili mydlový roztok. Postupujte podľa týchto techník a úprava benátskej omietky by mala trvať roky alebo dokonca desaťročia.