Kuchyňa

Vyriešený! Čo robiť, keď chladnička prestane chladiť


Otázka: Plechovka sódy, ktorú som práve vytiahol z chladničky, je sotva v pohode. Nedávno som si tiež všimol, že moje mlieko nie je také studené ako predtým. Prečo moja chladnička chladí tieto nápoje správne? Musím zavolať opravára, alebo môžem niečo urobiť?

A: Aj keď niektoré problémy s chladením v chladničke vyžadujú odbornú pomoc, ešte nevolajte opravára. Možno budete schopní situáciu vyriešiť sami. Určite to stojí za strelu, pretože priemerný hovor na profesionálne služby môže bežať 150 a viac dolárov. V závislosti od toho, čo spôsobuje, že vaša chladnička neuchováva dostatočne rýchlo potraviny podliehajúce skaze, vám môžu pomôcť nasledujúce postupy.

Uistite sa, že vaša chladnička dostáva energiu. Môže to znieť príliš jednoducho na to, aby to bola odpoveď, ale napájací kábel, ktorý je vo svojej zásuvke voľný alebo preklopený istič, celú chladničku vypne. Otvor dvere. Ak sa svetlo rozsvieti, chladnička má stále napájanie a môžete prejsť na ďalšiu možnú súpravu na riešenie problémov. Ak sa kontrolka nerozsvieti, skontrolujte, či je napájací kábel pevne zapojený a znova ho skontrolujte. Stále nemáte žiadne svetlo? Skontrolujte, či na vašom hlavnom elektrickom paneli nie je preklopený vypínač av prípade potreby ho znova zapnite.

Skontrolujte termostat chladničky. Nové chladničky sú zvyčajne prednastavené na strednú teplotu, medzi 35 a 37 stupňov Fahrenheita, pretože to je optimálny teplotný rozsah pre chladničku, aby sa potraviny rýchlo podliehajúce skaze udržali v bezpečí. Čísla termostatu vnútri chladničky môžu naraziť do kartónov s mliekom alebo inými predmetmi, ktoré však môžu zmeniť nastavenú teplotu. Dokonca aj vonkajšie digitálne termostaty môžu byť neúmyselne zmenené malými prstami alebo ak sa niekto oprie o ovládací panel, nevedomky zmení teplotu. Mnoho digitálnych panelov prichádza so schopnosťou uzamknúť nastavenia práve z tohto dôvodu. V prípade potreby vynulujte teplotu do bezpečnej zóny.

Otestujte tesnenia na dverách chladničky. Aj keď zvyšok vašej chladničky funguje dobre, ak sú magnetické tesnenia na dverách - nazývané tiež „tesnenie dverí“ - chybné, môže z chladničky unikať studený vzduch. Tesnenia dverí sa môžu časom krehnúť, čo znižuje ich schopnosť vytvárať tesné tesnenie. Otestujte tesnenie vložením dolárovej bankovky do polovice dverí a zatvorením dverí. Ak po vytiahnutí cítite odpor, tesnenie stále funguje, ale ak sa účet ľahko vysunie, musíte vymeniť tesnenie dverí. Výmena tesnení je dostatočne ľahkým projektom pre dychtivých domácich majstrov. Cena tesnenia dverí sa pohybuje od približne 45 dolárov do 75 dolárov alebo viac, v závislosti od značky a modelu chladničky. Skontrolujte správne pokyny pre majiteľa, aby ste zistili správne náhradné tesnenia. Podrobné pokyny na výmenu domácich majstrov nájdete v príručke používateľa alebo v náhradnom balení tesnenia.

Zistite, či je chladnička vodorovne. Relatívne nová chladnička, na ktorej sú tesnenia dverí stále pružné, môže stále unikať vzduch a môže zlyhať test dolárových bankoviek vyššie, keď je mimo úrovne. Ak je chladnička z jednej strany nižšia ako druhá, jej ťažké dvere nie sú vždy pevne utesnené. Položte tesára na hornú časť chladničky a ak bublina nie je v strede sklenenej trubice, upravte predné nohy chladničky, kým nie je. Väčšinu nôh chladničky je možné nastaviť pomocou šesťhranného kľúča alebo nastaviteľných klieští - podrobné pokyny na vyrovnanie nájdete v príručke používateľa.

Vyčistite cievky kondenzátora. Vaša chladnička je vybavená kondenzátorovými cievkami, ktoré sú naplnené chladivom. Cievky, ktoré nie sú v utesnenej jednotke, sa môžu časom upchať prachom, vlasmi alebo srsťou pre domáce zvieratá, čo znižuje ich schopnosť udržiavať vzduch v chladničke. Čistenie cievok chladničky je našťastie relatívne jednoduchý proces, ktorý vyžaduje len kefku na kondenzátor špirály (okolo 10 dolárov v železiarňach) a vákuum na vysávanie uvoľneného prachu. Ak zistíte, že na cievkach je veľa prachu, plánujte ich čistiť raz alebo dvakrát ročne, aby sa chladnička správne chladila.

Skontrolujte, či nič neblokuje vetracie otvory. Chladný vzduch cirkuluje tam a späť cez vetracie otvory vedúce medzi mraziacou priehradkou chladničky a priehradkou chladničky. Ak niečo blokuje prúdenie vzduchu, môže to mať za následok nekonzistentné teploty v chladiacom priestore. V závislosti od značky a modelu vašej chladničky môžu byť prieduchy umiestnené pozdĺž vnútornej zadnej steny alebo pozdĺž bočnej steny. Ak máte problémy s ich nájdením, prečítajte si príručku svojho vlastníka.

• Položky pritlačené tesne k vetru môžu blokovať prúdenie vzduchu. Dobrým pravidlom je uchovávať v chladničke veľké množstvo potravín, čo jej pomôže udržať chladnú teplotu, ale nebalte ju tak pevne, aby vzduch nemohol ľahko cirkulovať z police na policu.

• Nahromadenie námrazy v mrazničke môže tiež zablokovať vetranie, čím sa znižuje alebo zabraňuje, aby studený vzduch dosiahol chladiaci priestor. Ak je mraziaci oddiel silne zamrznutý, odpojte chladničku a otvorte dvierka mrazničky, aby sa námraza mohla roztopiť. Akonáhle sa topí, zapojte chladničku späť a mala by sa lepšie ochladiť. Rozmrazovanie silne zamrznutej mrazničky môže trvať celý deň, takže ak je to možné, naplánujte si uloženie vašich potravín podliehajúcich skaze do susednej chladničky.

Ak všetko ostatné zlyhá, zavolajte opravára. V tomto bode môže byť príčinou problému chybná mechanická súčasť. Zatiaľ čo výmena niektorých komponentov na chladničke nie je príliš náročná, určenie presnej príčiny problému môže byť zložité a vyžaduje použitie elektrického testovacieho zariadenia. Kompresor, ventilátor kompresora alebo termostat odmrazovania môže byť potrebné vymeniť, čo by mal vykonať odborník s licenciou. Ak je vaša chladnička stále v záruke, pri pokusoch o výmenu komponentov môže dôjsť k zrušeniu záruky.