Ako na to a rýchle tipy

Ako: Rezané plasty


O správnych metódach rezania dreva sa len málo diskutuje. Rezanie plastov - najmä akrylových a polykarbonátov - je však úplne iný príbeh.

S plastom je zložitejšie manipulovať z viacerých dôvodov. Pre jeden, niektoré druhy taveniny plastov počas procesu rezania, pokiaľ nevykonáte správne opatrenia. Pre iné sú plastové povrchy náchylné k poškriabaniu a okraje niekedy potrebujú po dokončení projektu obrúsenie.

Tu sú tri rôzne techniky na rezanie plastov v závislosti od hrúbky materiálu a požadovaného štýlu rezu.

Rezané tenké plastové fólie

Ak chcete rovný rez v tenkej akrylovej alebo polykarbonátovej plastovej fólii (do hrúbky ⅛ palca), siahnite po jednoduchom nástroji, potom postupujte podľa týchto krokov.

  1. Upevnite list na veľkú pracovnú plochu pomocou svorky.
  2. Pomocou priamej hrany označte požadovanú líniu rezu, potom pomocou plastového noža dajte doska plastu a urobte niekoľko prechodov, až kým nedosiahnete hlbokú drážku. Budete chcieť, aby ryska prešla takmer do polovice plastu.
  3. Prevrátiť plachtu a zopakovať proces ryhovania na opačnej strane, pozdĺž tej istej línie rezu.
  4. Nasaďte plast na pracovnú plochu a zarovnajte ryhovanú drážku s okrajom vašej pracovnej plochy. Plast zaistite na mieste pomocou svorky.
  5. Nakoniec odlomte časť, ktorá visí z povrchu.

Rezné silné plastové fólie

Na priame rezy na hrubších listoch z akrylového a polykarbonátového plastu (s hrúbkou väčšou ako thick palca) musíte použiť stolovú alebo okružnú pílu. Používajte čepele určené špeciálne na rezanie plastov, ktoré sa často balia ako čepele „No Melt“. V ideálnom prípade by zuby čepele mali byť rovnomerne rozmiestnené, rovnakej výšky a tvaru a rozmiestnené blízko seba. Zuby vzdialené od seba môžu plasty trhať alebo praskať. Všimnite si, že ak sa rozhodnete použiť bežnú čepeľ namiesto čepele „No Melt“, „vytváranie príliš vysokého tepla môže plast roztaviť. Preventívne zastavte medzi rezmi, aby čepeľ mohla vychladnúť.

  1. Označte čiaru, ktorú ste rezajú, trvalým alebo tukovým značkovačom.
  2. Plast bezpečne pripevnite na pracovnú plochu pomocou svorky.
  3. Použitím okružnej pílky (alebo stolovej pílky) na rezanie plastov rovnakým spôsobom, ako by ste rezali drevo.

Rezné krivky

Ak chcete robiť zakrivené alebo zaoblené rezy z plastu, skladačka je najlepšou voľbou, či už pracujete s tenkými alebo hrubými listami. V ideálnom prípade budete používať ostrú čepeľ určenú na použitie s plastmi. Môžete tiež použiť čepeľ označenú pre drevo, je však možné, že trenie z čepele vytvorí príliš veľa tepla, čo spôsobí roztavenie rezaného plastu. Aby ste tomu zabránili, možno budete musieť experimentovať s rôznymi nastaveniami a rýchlosťami skladačky s kúskom plastu. Postupujte podľa pokynov výrobcu, ako používať skladačku, a skončí sa s dokonale rezaným kusom plastu pre váš ďalší domový opravu alebo pre kutilovský projekt.

Rady: Pri rezaní plastov vždy dodržiavajte príslušné bezpečnostné opatrenia. Zaistite plastovú dosku pracovnou stanicou zverákom, aby sa počas rezania neposunula, a noste ochranné okuliare na ochranu očí pred bludnými kúskami akrylu alebo polykarbonátu. Ak sa sami necítite pohodlne pri prijímaní projektu alebo ak nemáte vhodné nástroje pre túto prácu, zavolajte odborníka.