Kuchyňa

Všetko, čo potrebujete vedieť o vnútornom kompostovaní


Kompostovanie je cenovo dostupný spôsob, ako nabrať jedlo pre vaše rastliny a zároveň znížiť množstvo odpadu v domácnosti alebo byte a na miestnych skládkach. Vedeli ste však, že môžete získať rovnaké výhody hromady alebo koša s vonkajším kompostom bez toho, aby ste obetovali drahocenný trávnik alebo terasu prostredníctvom vnútorného kompostovania? Zistite, prečo je vnútorné kompostovanie takou vhodnou voľbou pre majiteľov domov a prenajímateľov, a potom pokračujte v čítaní, aby ste sa naučili, ako si môžete zostaviť a udržiavať svoj vlastný zdravý odpadkový kôš.

Výhody vnútorného kompostovania

Najväčšou výhodou vnútorného kompostového koša je to, že sa mu darí celoročne pri teplote medzi 40 až 80 stupňov, zatiaľ čo vonkajšie nádoby a hromady kompostu musia byť chránené pred priamym slnečným žiarením alebo silnými zrážkami a izolované, keď teplota klesne pod 40 stupňov Fahrenheita. , Aj v zime je váš vonkajší kompost obmedzený v zime, pretože v chladnom počasí odpad klesá pomalšie.

Interiérové ​​kompostovanie je výhodné aj pre malých obyvateľov, pretože v každom tmavom a suchom interiéri, napríklad v suteréne, skrini, kuchynskej skrinke pod umývadlom alebo dokonca na pulte, môžete ukladať kompostový kôš. Medzitým sa hromady kompostu vyžadujú tri až tri stopy tri stopy na minimálnej ploche trávnika, ktorú nájomca bytu nemusí mať.

Metódy vnútorného kompostovania

Dva hlavné spôsoby kompostovania v interiéri sú: aeróbne kompostovanie a vermikompostování, Aeróbne kompostovanie využíva mikróby zo záhradnej pôdy na premenu kuchynského odpadu a iného organického materiálu na kompost, rozpadnutú organickú hmotu, ktorá sa dá použiť ako domáce rastlinné hnojivo. Vermicomposting používa červy a pôdne mikróby na premenu organického odpadu na vermicompost pozostávajúci z odliatkov červu (hnoja) a rozpadnutej organickej hmoty. Kompost aj vermicompost sú bohaté na dusík, fosfor a draslík a môžu sa použiť na obohatenie záhradnej pôdy. Z týchto dvoch vermicompost má malú výhodu, pretože má tendenciu pomáhať pôdy zadržiavať vodu a chrániť pred pôdnymi patogénmi efektívnejšie ako bežný kompost.

Odporúčané koše na vnútorné kompostovanie

Vaše najlepšie stávky na nádoby s kompostom sú plastové skladovacie nádoby s viečkom, plechovky na odpadky (plast alebo kov) alebo drevené debny (prikryté drevenou doskou rezanou tak, aby zapadli do otvoru). Bez ohľadu na to, aký štýl si vyberiete, starostlivo zvážte veľkosť: Kôš by sa mal pohodlne zmestiť do priestoru, v ktorom ho chcete uložiť, a napriek tomu by mal byť dostatočne veľký na uloženie viac ako týždenného množstva kúskov potravín, ktoré plánujete kompostovať. Vo všeobecnosti sú 18-galónové nádoby vhodné pre domácnosti s dvoma až štyrmi členmi, zatiaľ čo menšie domácnosti s minimálnym plytvaním potravinami sa môžu dostať s 5- až 10-galónovými nádobami.

Majte na pamäti, že tak aeróbne kompostovanie, ako aj vermicomposting potrebujú kyslík, aby došlo k rozkladu a aby sa darilo pôdnym mikroorganizmom a červom. Na zaistenie adekvátneho prúdenia vzduchu v komposte vyvŕtajte do spodnej časti a veka kompostu mriežku 25 až 36 štvrtín palcových vzduchových otvorov (rovnomerne rozmiestnených) a potom vyvŕtajte dva vodorovné rady otvorov rozmiestnených po jednom a po jednom. pol palca od seba do každej strany koša. Kôš umiestnite kolmo na plastovú alebo gumenú vaničku, ktorá je širšia ako kôš a má najmenej dve palcové steny, takže všetka tekutina, ktorá sa hromadí v spodnej časti koša, bude odtiecť do zásobníka. Pravidelne sa kontrolujte, aby ste mohli vypustiť prebytočnú vodu, ktorá sa zhromažďuje počas celého týždňa.


Čo vložiť do kompostového koša a kedy

Celkovo bude váš kompostový kôš obsahovať kombináciu troch častí hnedej hmoty (materiály na báze uhlíka, ako sú drvené noviny, roztrhaná lepenka a odumreté listy) a jednej časti zelenej hmoty (materiály na báze dusíka, ktoré chcete vyhodiť, ako napríklad kuchynský odpad). a odrezky rastlín). Ak chcete začať pripravovať zbierku kompostu v interiéri, naplňte prázdny kôš podľa výberu takmer tri štvrtiny cesty navlhčenou hnedou hmotou. Opatrne ručne premiešajte vlhkú podstielku v koši a potom nad ňu rovnomerne posypte šálku záhradnej pôdy.

Ak ste aeróbne kompostovanie, použite stierku na zakopanie denných zvyškov bezpečného kompostu a iného organického odpadu do pôdnej vrstvy a potom vráťte veko zásobníka, aby sa začalo kompostovanie. Medzi materiály, ktoré sú bezpečné z hľadiska kompostu, patria zelená hmota, ako je surové ovocie a zelenina (mäso a šupy), izbové rastliny, odrezky tráv, kávové usadeniny a čajové lístky, ako aj hnedá hmota, ako sú škrupiny orechov, práškové vaječné škrupiny, kávové filtre, čajové vrecúška, mŕtve listy, malé vetvičky, seno, slama, štiepky, lepenka, noviny a bavlnené handry. Varené jedlo, mliečne výrobky, mäso, rybie kosti alebo tuk nikdy nedávajte do kompostového koša, pretože tieto látky produkujú pachy, ktoré môžu nalákať škodcov.

Ak ste vermicomposting, na vrchnú vrstvu pôdy použite jednu libru červených červov (Eisenia foetida alebo Lumbricus rubellus) za každých 3,5 libier organického odpadu, ktorý vaša domácnosť produkuje každý týždeň (červy môžu jesť polovicu svojej hmotnosti v odpade každý deň). V záhradných centrách si môžete kúpiť červy za 30 až 40 dolárov za libru. Vyhýbajte sa rosám (ktoré rýchlo odumierajú) a invazívnym druhom červov, ako je jumper Alabama. Nasaďte kryt kompostového koša, až kým nebudete pripravení na kompost, aby sa zabránilo úniku červov. V priebehu týždňa si zoškrabte zvyšky do samostatnej plastovej nádoby. Raz týždenne použite stierku na zakopanie útržkov v červovej vrstve, potom nasaďte veko zásobníka a nechajte kompostovanie. Zápisy, ktoré sú bezpečné pre aeróbne kompostovanie, sú tiež bezpečné pri rozdeľovaní.

Ako sa odpad premieňa na kompost

Počas tradičného aeróbneho kompostovania používajú mikroorganizmy v pôdnej vrstve dostupnú dodávku dusíka, uhlíka a vody v koši na kompost, aby rozložili kuchynský odpad a podstielku a uvoľnili dusík, fosfor a draslík, pričom zanechali kompost bohatý na živiny. Tento proces tiež vyžaduje stabilný prívod kyslíka, a preto budete musieť prevrátiť obsah koša kompostovou vidličkou raz týždenne, aby sa prevzdušnil. Môže trvať dva až štyri mesiace alebo dlhšie, kým sa celý obsah nádoby zmení na kompost podobný pôde. V tomto okamihu môžete odstrániť a použiť hotový kompost, potom do prázdneho koša na kompost pridať nové zvyšky podstielky, pôdy a potravín a pokračovať v kompostovaní.

Počas vermicompostingu červi prehltnú odpad a podstielku v komposte, absorbujú živiny, potom vylučujú červy a čiastočne rozložené materiály, ktoré tvoria vermicompost. Nikdy nemusíte kompost manuálne otáčať, pretože červi prirodzene prevzdušňujú kompost, keď ním prechádzajú. Približne o tri až štyri mesiace by mal vermicompost nahradiť všetku pôvodnú posteľnú bielizeň a odpad v kompostovacom koši. Tento kompost môžete pomocou lopaty posunúť na jednu stranu koša a potom na prázdnu stranu pridať novú posteľnú bielizeň a pôdu. Keď pochovávate čerstvý kuchynský odpad do novej pôdy, červy sa presunú na stranu koša, ktorý je potrebné kompostovať.

Premena odpadu na kompost prostredníctvom aeróbneho kompostovania alebo vermipostovania nevytvára iné pachy než miernu zemitú vôňu. Ak spozorujete nepríjemný zápach, skontrolujte a odstráňte niektorú z nasledujúcich podmienok:

Hladina vlhkosti v koši môže byť príliš vysoká. Rozpustite pridaním väčšieho množstva hnedej hmoty na zvýšenie sucha.

V koši by mohlo byť príliš veľa jedla. Nepridávajte viac odpadu, kým sa nerozloží prítomný obsah, a potom zásobník často podávajte),

Môže byť nedostatok kyslíka. Pridajte do zásobníka ďalšie diery, kompostujte častejšie kompostovanou vidličkou alebo medzi kompost a kompost vložte tehlu, aby ste zásobník zvýšili a zlepšili prúdenie vzduchu.


Tipy na úspešné vnútorné kompostovanie

Vykonajte tieto kroky na udržanie zdravého vnútorného kompostového koša.

• Nenechávajte odpady vystavené vzduchu v kompostovacom zásobníku - priláka to ovocné mušky. Ak nemôžete úplne odpad pochovať v pôde alebo vrstve červov, zakryte odkryté zvyšky ďalšou pôdou alebo hnedou hmotou.

• Pred kompostovaním nasekajte alebo roztrhnite všetky kuchynské kúsky. Pôdne mikróby a / alebo červy môžu rýchlejšie rozložiť menšie kúsky a urýchliť tak proces rozkladu.

• Vaša nádoba na kompost by mala byť vždy približne taká vlhká ako vymačkaná špongia, takže ak je kompost viditeľne vyschnutý alebo ak sa zdá, že proces rozkladu sa zastavil, zalejte kompostom podľa potreby.

• Udržiavajte kanvicu a vrece plné strúhaných novín alebo mŕtvych listov v tesnej blízkosti koša na kompost, aby ste mohli rýchlo doplňovať vodu alebo hnedú hmotu, keď je kompost príliš suchý alebo príliš vlhký.

• Ak vermicomposting, dávajte pozor na to, čo vaše červy nejedia - toto jedlo skôr hnije, než sa rozloží, takže sa budete chcieť v budúcnosti vyhnúť kompostovaniu.

• Ak udržiavate zdravý odpad s vermicompostom, môžete očakávať rozmnožovanie červov. Ak vám zostane viac červov, ako dokážete nakŕmiť, odstráňte ich a podeľte sa o ne so svojimi priateľmi a susedmi, aby ste ich mohli použiť v nádobách na kompost.

Ako používať vnútorné kompostovanie

Kompost alebo vermicompost odvodený z aeróbneho kompostovania alebo vermicompostingu sa môže použiť na rôzne vnútorné a vonkajšie aplikácie.

• Kompost posypte priamo na trávu ako kondicionér trávnika.

• Skombinujte jednu zalievaciu pôdu s dvoma časťami kompostu a vytvorte pôdu bohatú na živiny pre vyvýšené záhradné lôžko.

• Rozdeľte kompost cez zalievaciu zeminu ako mulč pre záhradné a exteriérové ​​kvetináče.

• Zozbierajte všetku tekutinu, ktorá sa vyprázdnila, do zásobníka pod nádobou na kompost a zrieďte ju (desať dielov vody na jednu časť kompozície na kompost), aby ste vytvorili výživný čaj z kompostu, ktorý môžete postrekovať cez listy rastlín.

• Keď začnete nový cyklus kompostovania, hádzajte hrsť hotového kompostu z predchádzajúcej šarže cez vrstvu pôdy v koši, aby ste zvýšili pôdny mikrobiálny účinok.