Zastrešenie a vlečka

5 typov dažďových žľabov, ktoré je potrebné zvážiť pre váš domov


Dažďové žľaby, ktoré prebiehajú pozdĺž základne strechy, dokážu viac ako zabrániť lejakom, ktoré prichádzajú a odchádzajú. Odvodňovacími kanálikmi odvádzajú vodu von z domu a znižujú tak riziko zaplaveného suterénu alebo poškodenia vedľajšej koľaje a minimalizujú eróziu a poškodzujú vašu krajinu. A čo viac, ľudia dúfajúci, že budú šetriť vodu, môžu nasmerovať odtok zo žľabov do dažďového sudu, ktorý slúži ako rezervoár záhrady. Aj keď sú odkvapové žľaby jednoduchými štruktúrami, dodávajú sa v rôznych konfiguráciách a zvyčajne sa vyrábajú z piatich rôznych materiálov. Či už je teda čas na výmenu starých a zhrdzavených odkvapov, alebo ich inštalujete prvýkrát, tu je to, čo potrebujete vedieť urobiť najlepšiu voľbu.

Najprv zistite, či váš dom skutočne potrebuje dažďové žľaby. Väčšina to robí, ale existujú výnimky, preto zvážte nasledujúce skutočnosti:

  • Ak vaša strecha nemá previs alebo má len niekoľko centimetrov previsu, je pravdepodobné, že sa voda pri nadácii hromadí, poškodí kvetinové záhony v blízkosti nadácie a / alebo vyleje ľudí na ľudí pri vstupe alebo výstupe z vášho domu. V tomto scenári sú žľaby nevyhnutnosťou.
  • Ak má váš domov ostro zakončenú strechu s previsom 12 alebo viac palcov, dažďová voda bude mať prirodzene tendenciu kaskádovať sa von a preč od domu, skôr než kvapká priamo nadol na zem, aby sa loužila proti nadácii. V tomto prípade nemusia byť žlaby potrebné.
  • Ak je váš dom vyšší ako okolité terénne úpravy, je nepravdepodobné, že by sa okolo nadácie zhromažďovala voda, takže žľaby sú voliteľné. Ak je však dom o niečo nižší ako okolitá zem, odtokové žľaby sú povinné na odvádzanie odtoku v dostatočnej vzdialenosti od základu.
  • Ak je váš dom úplne obklopený betónom vo forme terás, chodníkov alebo príjazdových ciest, dažďové žľaby môžu byť voliteľné, pretože betón slúži ako ochranná vrstva medzi odtokom a základom.
  • Ak žijete vo veľmi suchom podnebí, môžete sa rozhodnúť pre inštaláciu odkvapových žľabov.

Dažďové žľaby prichádzajú v týchto troch štýloch.

1. Polkruhové žľaby v tvare rúrky rozrezanej na polovicu prenášajú vodu veľmi efektívne.

Ich otvorený, koryto podobný tvar ich robí náchylnými na upchávanie listov a zvyškov - dôvod, prečo sa mnohí majitelia domov rozhodnú nainštalovať ochranu listov. Navyše, ich zakrivené strany znamenajú, že nesedia v jednej rovine s fasádnymi doskami, takže je spravidla potrebné, aby ich držali na svojom mieste. Zatiaľ čo polkruhové žľaby nie sú nijako zvlášť dekoratívne, jedná sa o tradičný štýl, ktorý sa používa v domoch postavených pred rokom 1960; Ak žijete v staršom susedstve alebo v historickom dome, miestne nariadenia môžu vyžadovať tento druh zrážok.

2. Dážďové žľaby v tvare písmena K sa pri pohľade zboku trochu podobajú písmenu K.

Toto je najbežnejší typ pre domy postavené v posledných 50 rokoch, aj keď ich mnohí majitelia stále inštalujú. Vďaka plochému zadnému žľabu v tvare písmena K ho môžete pribiť priamo na fasádnu dosku, nie sú potrebné žiadne konzoly. Čo však robí žľaby v štýle K tak populárnymi, je typicky dekoratívna predná strana, ktorá sa všeobecne podobá formovaniu koruniek. Vďaka svojim plochým dnom a priamym, von zahnutým bokom môžu žlaby v štýle K zvyčajne niesť viac vody ako žľaby s okrúhlym oknom, takže sú zvlášť vhodné pre daždivé podnebie. Nevýhodou je, že odkvapové žľaby v tvare písmena K sa čistia trochu ťažšie ako polkruhové žľaby, pretože vnútorné uhly zhromažďujú hnijúce zvyšky.

3. Odkvapové žľaby vyrobené na mieru majú elegantný a moderný vzhľad.

Na rozdiel od odkvapov v tvare K alebo polkruhových odkvapov sa odkvapové žľaby nepredávajú v častiach, ktoré spolu pasujú, a zostávajú švy, ktoré sú náchylné na hrdzu a úniky. Namiesto toho sú žľaby fascie vyrobené pre tento dom z jedného dlhého úseku hliníka. Žľaby fasád sú drahé a musia byť odborne nainštalované; môžete za ne zaplatiť až dvakrát viac ako okrúhle žľaby alebo žľaby v štýle K, ktoré si môžete nainštalovať sami. To môže v závislosti od veľkosti vášho domu dosiahnuť až stovky dolárov.

Drevo, ktoré bolo kedysi bežným materiálom na stavbu dažďových žľabov, je náchylné na hnilobu a zvetrávanie. Takže aj keď by ste ešte mohli vidieť drevené žľaby vo veľmi starých, historicky významných štvrtiach, dnešné dažďové žľaby sa zvyčajne vyrábajú z hliníka, vinylu, zinku, ocele alebo medi. Žľaby s polovičným zaoblením a žľabom vyrobené zo všetkých týchto materiálov; odkvapové žľaby sú vyrobené iba z hliníka. Tu je porovnanie týchto piatich materiálov.


1. Hliník je najpopulárnejším materiálom pre odkvapové žľaby, či už švové alebo bezšvíkové.

Hliníkové žľaby sa dodávajú v troch štandardných hrúbkach: 0,25 palca, 0,027 palca a 0,32 palca. Kým najtenší hliník je najmenej nákladný, je pravdepodobné, že dôjde k jeho prelomeniu alebo ohnutiu; hrubší kov je o niečo drahší, ale zvyčajne stojí za to, najmä ak žijete v oblasti so silným snežením v zime. Vo väčšine stredísk na zlepšenie domácich prác pre inštaláciu domácich majstrov nájdete hliníkové žľaby s dĺžkou 10 stôp. Očakávajte, že za hliníkové dažďové žľaby v štýle DIY K zaplatíte približne 2 až 3 doláre za lineárnu stopu a dvojnásobok, ak ich máte profesionálne nainštalované.

Pros:

+ Nebude hrdzaviť

+ Ľahký a ľahko sa inštaluje

+ K dispozícii v mnohých farbách a tiež možné maľovať

+ odolný proti poveternostným vplyvom

+ Môže trvať až 25 rokov

Zápory:

- Môže sa prelomiť alebo ohnúť

2. Vinyl je najlacnejšia voľba a najjednoduchšia pre inštaláciu domácich majstrov, pretože je ľahká, pomerne ľahko rezateľná a prichytáva sa spolu.

Vinylové žľaby nájdete v niekoľkých rôznych farbách a môžu byť natreté tak, aby vyhovovali. Vinyl je najmenej odolný odkvapový materiál; Z vinylových žľabov budete zvyčajne využívať približne 20 rokov v klimatických podmienkach, ktoré nie sú príliš závažné. Je tiež náchylný k vyblednutiu na jasnom slnečnom svetle. Očakávajte, že zaplatíte približne 1 až 2 doláre za lineárnu stopu za dažďové odkvapové žľaby v štýle DIY a až 5 dolárov za lineárnu stopu za profesionálne nainštalované.
odkvapy.

Pros:

+ Ľahký a lacný

+ Môže byť maľovaný

+ Jednoduchá inštalácia pre domácich majstrov

+ Nie je poškodený slaným vzduchom

+ Nebude korodovať alebo hrdzavieť

Zápory:

- Pri vysokých teplotách sa stáva krehkým a pri vystavení silným mrazom môže prasknúť

- Farby s intenzívnym slnečným žiarením miznú

- Ak je k nim oprený rebrík, môže dôjsť k jeho prasknutiu


3. Zinkové odkvapové žľaby sú drahé, ale vysoko odolné, odolávajú korózii, poveternostným vplyvom a deformáciám.

Od žliabkov na zinok môžete čakať až 50 rokov používania (o niečo menej, ak bývate v blízkosti oceánu alebo kdekoľvek inde so slaným vzduchom). Aj keď začínajú matne šedou farbou, zinkové žľaby si časom vyvinú atraktívnu patínu. Zinkové žľaby si vyžadujú profesionálnu inštaláciu, pretože spoje a konce sa musia zvárať a obvykle sa používajú iba v historických alebo špičkových domoch. Očakávajte, že za profesionálne inštalované odkvapové žľaby zaplatíte okolo 10 až 22 dolárov za lineárnu stopu.

Pros:

+ Veľmi dlhotrvajúce

+ Nebude hrdza, deformácia alebo slabnutie

+ Časom sa rozvíja atraktívna patina

Zápory:

- drahý

- Nie je vhodný pre montáž domácich majstrov

- Trochu netolerantné pre slaný vzduch alebo kyslé odtoky z cedrových šindľov


4. Oceľové dažďové žľaby sú odolnejšie ako hliníkové žlaby, najmä v klimatických podmienkach s nepriaznivým počasím.

Väčšina oceľových odkvapových žľabov je galvanizovaná, aby sa zvýšila odolnosť proti hrdzi, ale oxidácia sa zvyčajne udrží v priebehu 10 až 15 rokov. Aj keď ochranné kryty listov pomáhajú predlžovať životnosť akýchkoľvek odkvapových žľabov, sú obzvlášť dôležité pri žľaboch z galvanizovanej ocele, pretože opadané masy listov urýchľujú vznik hrdze. Žľaby z nehrdzavejúcej ocele nehrdzavejú, sú však podstatne nákladnejšie ako pozinkovaná oceľ. Pretože oceľové žľaby sú dosť ťažké, inštalácia pre domácich majstrov sa neodporúča. Očakávajte, že zaplatíte približne 8 až 10 dolárov za lineárnu stopu za profesionálne inštalované žľaby z pozinkovanej ocele a takmer dvojnásobok ceny za nehrdzavejúcu oceľ.

Pros:

+ Veľmi silný

+ Odoláva všetkým typom počasia

+ Môže byť maľovaný

Zápory:

- Je náchylný na hrdzu

- Nie je pre domácich majstrov

- ťažký

5. Meď má jedinečnú krásu, ale lesk nakoniec nahradí zelenkavú patinu.

Mnoho majiteľov domov cíti, že meď odolná voči počasiu prispieva k jej starému svetu. Napriek tomu, že meď je extrémne odolná - nie je nijako vystavená poveternostným podmienkam, od najvyššej teploty po najchladnejšiu teplotu mrazu - je to tiež najlepší druh dažďového žľabu a nie je vhodná na inštaláciu domácich majstrov. Spravidla sa používajú iba v domoch vyššej kategórie, môžu medené dažďové žľaby vydržať až 100 rokov, ak sú správne nainštalované a zvárané. Očakávajte, že za profesionálne inštalované medené žľaby zaplatíte až 15 až 25 dolárov za lineárnu stopu.

Pros:

+ Krásna žiara, ktorá nakoniec vytvorí zelenkavú patinu

+ Nie je potrebné maľovanie

+ Mimoriadne odolný za každého počasia

+ Nebude hrdzať alebo sa zdeformovať

Zápory:

- Veľmi drahý

- Nie je pre domácich majstrov