Trávnik a záhrada

Dos a nerobiť zalievanie rastlín


Bez ohľadu na to, akú farbu máte, pravdepodobne už viete, že všetky rastliny potrebujú vodu, aby dosiahli svoj plný potenciál. Koniec koncov, tieto základné znalosti siahajú späť do základnej triedy stredných škôl. Čo však možno neviete, je to, že nesprávne zavlažovacie techniky môžu rastliny vystaviť riziku chorôb a dokonca ich zabiť. Či už chcete pestovať pekné vonkajšie trvalky, alebo ste si kúpili novú izbovú rastlinu, dávajte pozor na tieto najlepšie a najhoršie postupy pri zalievaní rastlín v interiéri a exteriéri a budete žať zdravé a šťastné exempláre.

VONKAJŠIE RASTLINY

DO hydratujte rastliny ráno.

Najefektívnejší čas na zalievanie kvetov a zeleniny v exteriéri je pred teplom v deň, keď je pôda chladná a voda má najlepšiu šancu presakovať ku koreňom rastlín pred odparením. Zavlažovanie rastlín čoskoro zabezpečí, že budú mať dostatok pôdy pod pôdou, aby odolali teplu horúceho letného dňa.

DO NOT voda príliš často alebo príliš málo.

Najmä za horúceho počasia môže byť lákavé zalievať vodu dosť často - a často dosť -, aby udržala pôdu vlhkú. Plytké povrchové zalievanie však odrádza od hlbokého vývoja koreňov. Namiesto toho sa rozhodnite pre menej časté zavlažovanie, ktoré dôkladne nasýti pôdu. Táto metóda povzbudzuje korene hlboko dosiahnuť zvyškovú vodu, aj keď sa povrch pôdy javí suchý. Štandardným pravidlom je dať vašim kvetinám a zelenine ekvivalent vody na 1 palec vody za týždeň (a to až dvojnásobok tohto množstva na vrchole leta).

DO vodné rastliny na úrovni pôdy.

Nasmerovanie vody na základňu rastlín dodáva hydratáciu presne tam, kde je to potrebné: korene. Zvážte navinutie namáčacej hadice medzi rastlinami v kvetinovom alebo zeleninovom lôžku, aby sa pôda pomaly a hlboko namočila do pôdy a zaistila sa zdravý rast.

DO NOT používať vysielacie postrekovače.

Okrem namáčania listov rastliny, ktoré môžu zvyšovať riziko plesňovej choroby, sú vysielacie postrekovače jednoducho neúčinné. Počas horúceho alebo veterného dňa sa môže väčšina vody distribuovanej týmto typom postrekovača odpariť skôr, ako sa dostane do závodu a menej vody sa dostane na spodok rastliny.

Do vody vonkajšie nádoby nádoby najmenej raz denne.

Pôda v kontajnerových záhradách a kvetináčoch vysychá rýchlejšie ako pôda na záhradnej záhrade alebo kvetinovej záhrade. Čím je nádoba menšia, tým častejšie je potrebné vodu. Ráno namočte pôdu do nádob a ak ortuť v teplomere stúpne na 90 alebo viac, popoludní im dajte ďalšie namáčanie.

DO NOT zabudnite, že stromy potrebujú vodu.

Novo vysadené stromy a kríky by sa mali prvý mesiac dôkladne namočiť vodou dvakrát alebo trikrát týždenne. Po tomto období voda každý týždeň počas prvej vegetačnej sezóny. Zavedené stromy a kríky (ktoré majú najmenej dva roky) je potrebné v vegetačnom období napájať iba raz za dva týždne, keď je málo zrážok.

Do nádob na rastliny používajte prútik.

Polievanie prútik rozširuje dosah vašej ruky, čo vám umožňuje nasmerovať vodu na úrovni pôdy v závesných rastlinách av krátkych prízemných kvetináčoch po zemi bez toho, aby ste sa museli natahovať alebo skĺznuť. Šetríte vodu nasmerovaním iba potrebného množstva na základňu rastliny a ušetríte tým chrbát.

DO NOT zariadenia na zásobovanie vodou s rozprašovacou dýzou.

Tlakové dýzy sú vynikajúce na umývanie príjazdových ciest a chodníkov, ale sprej, ktorý dodávajú, môže poškodiť jemné listy a kvety. Môže tiež narušiť pôdu okolo koreňov kontajnerovej rastliny. Ak nemáte zavlažovaciu prútik, jednoducho vyberte trysku zo záhradnej hadice, pripojte hadicu do závesného hrnca alebo nádoby a nechajte vodu pomaly vytiecť.

VODNÉ VNÚTORNÉ RASTLINY

Na izbové rastliny NEPOUŽÍVAJTE zavlažovaciu kanvicu.

Snažte sa zaliať listovú izbovú rastlinu z pohára alebo karafy len žiada, aby sa voda rozliala cez okraj a na váš stôl alebo okenný parapet. Nielen, že zavlažovacia kanvica dlhá hubica eliminuje škvrny, ale tiež vám umožňuje presne nasmerovať vodu priamo na spodok rastliny, aj keď zalievate rastliny, ktoré visia nad hlavou.

NEPOUŽÍVAJTE izbové rastliny s ošetrenou zmäkčenou vodou.

Zmäkčovače domácej vody dodávajú do vašej vodovodnej vody sodík, ktorý v priebehu času môže nepriaznivo ovplyvniť minerálne zloženie pôdy izbovej rastliny. V závislosti od vašej inštalácie môže byť váš zmäkčovač vody pripojený iba k vodovodným kohútikom alebo ku všetkým vodovodným kohútikom vo vašej domácnosti, teplým aj studeným. Ak je to posledný (alebo si nie ste istí), držte sa pri napĺňaní svojej kanvy pri vonkajšom hrdle, aby ste minimalizovali množstvo sodíka, ktoré sa dostanete do pôdy.

KONTROLUJTE vlhkomer pôdy.

Lacný merač pôdnej vlhkosti stojí menej ako 20 dolárov a môžete ho vložiť priamo do pôdy, aby ste zistili, či je suchý, vlhký alebo mokrý až niekoľko centimetrov hlboko pri koreňoch. Veľké izbové rastliny v malých kvetináčoch absorbujú vodu rýchlejšie ako malé rastliny vo veľkých kvetináčoch. Keď použijete meradlo vlhkosti, na rozdiel od dodržiavania plánu zavlažovania, vaše rastliny dostanú vodu, ktorú potrebujú, keď ju potrebujú.

NEVKLADAJTE izbové rastliny do kvetináčov bez drenážnych otvorov.

Väčšina izbových rastlín potrebuje dobre vypustenú pôdu, aby mohla rásť a prosperovať. Ak voda nemôže odtekať dnom nádoby, korene sú vystavené usadzovaniu vo vode a potenciálne hnilobe. Skontrolujte dno každej črepníkovej izbovej rastliny a nasaďte ju bez odtokových otvorov do vhodnejšej nádoby s ne.

V zime menej a na jar viac vody.

Počas zimy sú dni kratšie a izbové izbové rastliny dostávajú oknami menej okolitého svetla. Výsledkom je, že fotosyntéza (proces, pri ktorom rastlina mení svetlo na jedlo), sa spomalí a rastlina vstúpi do pokojovej fázy, počas ktorej potrebuje menej vody. S blížiacim sa jarom však dlhšie dni signalizujú, že rastlina začína rásť, a v tomto čase sa zvyšuje jej potreba vody. Upravte svoje návyky na zalievanie rastlín tak, aby nespôsobovali úzkosť alebo smäd.

Nezabudnite vyprázdniť zásobník na zber vody.

Pri zalievaní prebytočný H2O vytečie takmer okamžite do zbernej misky pod izbovou rastlinou, ale nelejte ju hneď - rastlina môže niektoré z nich v priebehu nasledujúcich 30 minút reabsorbovať. Po tom, choďte do toho a vyhodiť. Ak necháte rastlinu sedieť v stojatej vode, zvyšuje sa tým riziko hniloby koreňov, čo môže pre rastliny znamenať smrteľný vývoj.

DO NOT nad vodou.

Preplnenie je jednou z hlavných príčin zlyhania izbovej rastliny. Začiatočníci izbovej rastliny majú tendenciu k vode izbových rastlín príliš často, pretože si myslia, že presne to potrebujú. Preplnenie však zvyšuje riziko hniloby koreňov a húb. Ak vidíte zvlnené stonky, vädnúce listy, belavý povlak (huby) alebo plesňové komáre v domácich škodcoch, ktorí sa darí na trvalo mokrej pôde, je dobré sa presvedčiť, že príliš zalievate rastliny.

Na druhú stranu, keď spodné listy na izbovej rastline vyschnú a spadnú a okraje listov inde na rastline sa stanú krehkými a hnedými, pravdepodobne nebude mať dostatok vody. Opäť sa obráťte na ukazovateľ pôdnej vlhkosti pre toto šťastné médium.