Ako na to a rýchle tipy

Betón Dos a Don'ts of Curing


Možno ste oprávnene považovali betón za jeden z najodolnejších a najatraktívnejších stavebných materiálov v okolí, ale vedeli ste, že všetko, čo robíte po liatie má rovnako veľký vplyv na jeho silu ako proces miešania? V skutočnosti chemická reakcia medzi cementom a vodou, ktorá spája piesok a štrk dohromady, aby vytvorila betón, trvá takmer 28 dní, kým sa úplne dokončí. Počas tohto procesu, ktorý sa nazýva hydratácia, si chcete v betóne udržať vlhkosť. Inak príliš rýchlo vyparujúca sa voda z povrchu, ku ktorej môže dôjsť ľahko vonku a na priamom slnku, oslabí hotový výrobok stresom a praskaním.

Regulácia obsahu vlhkosti a teploty nového betónu počas prvých niekoľkých dní vytvrdzovaním má najvyššiu prioritu. Ak počas tohto obdobia venujete osobitnú pozornosť betónovej zmesi, a nie odchádzaniu ihneď po jej naliatí, môžete zvýšiť štrukturálnu integritu betónu a urobiť ho odolnejším voči budúcemu praskaniu. Najlepšie výsledky nájdete v našom zozname najlepších (a najhorších) praktík ošetrovania betónu skôr, ako začnete riešiť ďalší projekt.

Nový betón striekajte vodou.

Jednou z najbežnejších metód vytvrdzovania betónu je jeho časté navlhčenie vodou päťkrát až desaťkrát za deň alebo tak často, ako je to možné počas prvých siedmich dní. Známy ako „vlhké vytvrdzovanie“ umožňuje vlhkosť v betóne pomaly sa odparovať. Vlhkosť betónu môže byť až o 50 percent silnejšia ako betón vytvrdený bez toho, aby bol zvlhčený! Postrekovanie je nie odporúčané pre betón naliaty počas chladného počasia; pre nalievanie v chladnom počasí pozri nižšie „Nenechajte betón príliš chladiť“.

NIKDY pokrývajú nový betón.

Ak nemáte čas na to, aby ste opravili svoj betón hadicou toľkokrát, koľko je potrebné na skutočné vlhké vytvrdenie, ďalšou možnosťou je použitie krytu, ktorý môže zachytávať a spomaľovať odparovanie vlhkosti v zmesi. Na túto úlohu sú vhodné buď polyetylénové fólie s hrúbkou najmenej 4 mm alebo betónová izolačná prikrývka, ktoré sú k dispozícii v obchodoch pre domácich majstrov. Betón dôkladne navlhčite a potom ho prikryte plachtou podľa vášho výberu, pomocou tehál, kameňov alebo iných ťažkých predmetov, aby ste ju držali na mieste. Každý deň odstráňte fóliu alebo prikrývku, betón navlhčite, znova zakryte a opakujte sedem dní. Táto technika sa môže tiež použiť na zvislé betónové stĺpy a steny ich navlhčením a obalením vytvrdzovacou vrstvou alebo plastovou fóliou.

Do rybníka liečiť betónové dosky.

Liečba rybníka je ďalším skvelým spôsobom, ako liečiť betón, a tento proces je taký, ako to znie: Vytvárate dočasné bermby okolo novej betónovej dosky a potom zaplavte oblasť vnútri nimi jednou nohou vody. Práca rybníka trvá tri dni sedem dní vlhkého vytvrdzovania a bez dennej pozornosti - uistite sa, že hladina vody zostáva nad betónovou doskou. Ak klesne, budete musieť trochu doplniť. Táto technika však nie je určená pre každého, pretože formovanie zárodkov okolo veľkej betónovej dosky vyžaduje trochu pôdy. Stavitelia vo veľkom meradle môžu túto metódu použiť na urýchlenie stavebného procesu napríklad pri nalievaní základových dosiek, aby sa dostali ďalej do rámca konštrukcie.

Uľahčujú proces použitím vytvrdzovacej zmesi.

Ak nie sú možné iné metódy, existuje ešte jednoduchšie riešenie: vytvrdzovacie zlúčeniny. K dispozícii v obchodoch pre domácich majstrov a betónové spoločnosti, ktoré obsahujú hotové zmesi, obsahujú rozpustné emulzie, ktoré vytvárajú ochranný film, keď sa rozprašujú priamo na povrch novo naliatych betónových dosiek alebo stien. Nakoniec film poskytuje bariéru alebo film, ktorý zabraňuje odparovaniu vody, čo umožňuje vytvrdzovanie rovnakou rýchlosťou. Niektoré vytvrdzovacie zlúčeniny sú navrhnuté tak, aby sa po niekoľkých týždňoch úplne rozpadli, zatiaľ čo iné by sa mali po ukončení procesu vytvrdenia odstrániť praním. Ešte ďalšie, ako napríklad Quikrete Acrylic Concrete Cure & Seal, prenikajú povrchom betónu a stávajú sa trvalým tesniacim prostriedkom, ktorý vodotesne betón udržuje, aby vyzeral čerstvo naliaty. Pred výberom vytvrdzovacej zmesi si pozorne prečítajte štítky výrobcu, aby ste sa uistili, že vyhovuje vašim špecifickým potrebám.

NEPOUŽÍVAJTE kontrolné škáry v betónových doskách.

Cieľom každej inštalácie betónu je vyrobiť vysoko kvalitný produkt, ktorý odoláva praskaniu. Kým vytvrdzovanie betónu pôjde dlhú cestu k posilneniu dokončeného projektu, veľa betónových dosiek napriek tomu bude napriek všetkým preventívnym opatreniam praskať napriek tomu, že sa zmrašťuje betón, pretože voda sa využíva v hydratačnom procese, ako aj kolísanie teploty. Aby sa zachovala krása dosky pred týmito výzvami, môžu si sami urobte kontrolné kĺby na vopred určených miestach, aby viedli nevyhnutné praskliny. Tieto škáry by mali byť vyrezané vo štvrtine hĺbky betónovej dosky počas samého začiatku procesu vytvrdzovania, do 24 hodín od počiatočného naliatia. Pomocou kovového spojovacieho nástroja môžu byť riadiace spoje ľahko a hladko rezané do betónového povrchu ako príslušné vzdialenosti v doske.

Stanovte maximálnu vzdialenosť medzi spojmi (v stopách) vynásobením plánovanej hrúbky betónu (v palcoch) koeficientom 2,5. Napríklad, ak vytvárate chodník, ktorý je hlboký 4 palce, vynásobte 4 x 2,5, aby ste medzi kĺbmi dosiahli vzdialenosť 10 stôp. Neváhajte ich umiestniť bližšie k sebe, čím získate lepšiu ochranu proti vzniku trhlín. Na väčšej štvorcovej doske, ako napríklad na terase, by ste mali zvážiť rozbitie betónu spojmi, ktoré sú kolmé, príliš dole alebo priečne. Potom, ak vaša doska na terase, príjazdovej ceste alebo chodníku praskne, pravdepodobne to urobí pozdĺž predrezaného spoja, a preto môže zostať prakticky bez povšimnutia.

Nedovoľte, aby nový betón príliš vychladol.

Najlepší čas na nalievanie betónu je, keď sa očakáva, že teploty zostanú nad 50 stupňov päť až sedem dní, ale plány sa môžu zhoršiť s príchodom neočakávanej studenej fronty. Keď sa to stane, dôležitosť sa posunie z udržiavania vlhkosti betónu na dostatočnú teplotu, aby sa proces chemického kalenia neprerušil. Betónova chemická reakcia spomaľuje pri 50 ° Fahrenheita a úplne sa zastaví pri 45 ° Fahrenheita, čo znamená, že to bude spať a nezíska silu. Ak očakávate, že zalejete betón a použijete ho o pár dní, nemôžete. Keď teplota klesne, nový betón by mal byť pokrytý betónovými izolačnými prikrývkami (alebo, v štipke, starými prikrývkami pre domácnosť!). Chráňte nový betón pred chladom počas prvých dvoch až troch dní až jedného týždňa, ak je veľmi chladný, potom by mal byť dostatočne silný, aby sa s ním mohlo zaobchádzať bez rizika poškodenia.

V prvom mesiaci NEDARÁŽAJTE ani nelakujte betón.

Akákoľvek farba alebo škvrna aplikovaná na mladý betón počas jeho tvrdnutia môže byť negatívne ovplyvnená zvyškovou vlhkosťou alebo meniacim sa chemickým obsahom v betóne. Trvá asi mesiac, kým sa všetka voda v hydratačnom procese spotrebuje. Kartáčujte na farbu príliš skoro, zatiaľ čo vlhkosť stále stúpa na povrch, a môže vytvoriť tlak pod tvrdou bariérou farby, čo spôsobí jej odlúpenie alebo prerušenie spojenia. Z tohto dôvodu nemusí farba dobre priľnúť a tiež môže byť ovplyvnená konečná farba a vzhľad zafarbeného betónu. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, počkajte, kým neuplynie 28-dňová doba na nanášanie farieb alebo škvŕn, a potom postupujte podľa najlepších tipov načrtnutých v tomto videu od konkrétnych profesionálov na Quikrete.

NEVYSTAVUJTE nový betón nadmernej hmotnosti.

Aj keď betón zatvrdne skoro po naliatí, v prvých štyroch týždňoch je stále náchylný na poškodenie v dôsledku hmotnosti. Predtým, ako povolíte pešiu premávku, vrátane domácich miláčikov, počkajte najmenej 24 hodín na novo naliatom chodníku alebo doske a neveďte vozidlo po novej príjazdovej ceste najmenej 10 dní. Potom môžete jazdiť na pravidelných osobných automobiloch; ťažké betóny alebo RV sa môžu valiť po príjazdovej ceste, keď betón dosiahne svoju plnú pevnosť, približne 28 dní.

Tento obsah vám priniesol Quikrete. Jeho fakty a názory sú názory a názory spoločnosti BobVila.com.