Trávnik a záhrada

Všetko, čo potrebujete vedieť o oporných múroch


Obsahuje váš dvor svahy, poklesy a svahy? Potom budete pravdepodobne niekde na vašom pozemku mať opornú stenu. Používajú sa všade od výstavby diaľnic po terénne úpravy, oporné múry zadržiavajú zem, ktorá by inak erodovala alebo sa zrútila. Majitelia domov sa často spoliehajú na oporné múry, aby udržali pôdu stabilnú vo vyvýšených dvorných plochách, ale môžu použiť aj človekom vytvorené štruktúry, keď vysádzajú stupňovité záhrady na svahu záhrady, regulujú eróziu na svahu alebo vytvárajú vyvýšené miesto na sedenie. Ak uvažujete o vybudovaní opornej steny, tu je všetko, čo potrebujete vedieť o podporných štruktúrach.

ZÁKLADY PREDKLADANIA STENOV

Oporné múry majú okolo dvora širokú škálu použití, z ktorých všetky zahŕňajú zabránenie rozliatiu Zeme zo strmého svahu. Sú nevyhnutné pri vytváraní potopených terás, suterénnych staníc a iných tvrdých scenérií s náhlym oddelením nadmorskej výšky. Oporné múry nájdete aj v parkoch a verejných záhradách, kde pôsobia ako ohrady pre rastliny, sochy a ozdobné krajinárske prvky.

Oporné múry sú často konštruované z betónu, kameňa alebo tehál. Ak však hľadáte prácu pre domácich majstrov, najlepšou stávkou je zachovanie stenových blokov (k dispozícii vo väčšine obchodov na vylepšenie domácnosti). Tieto bloky stoja od 1,25 do 4 dolárov za blok v závislosti od ich veľkosti a štruktúry a sú vybavené uzamykacími prírubami, ktoré spájajú každú radu blokov dokopy. Malá oporná stena s výškou menšou ako tri stopy bude stáť v priemere 5 až 8 dolárov na štvorcový stopa, ak si ju postavíte sami. Väčšie oporné múry, ktoré nie sú vhodné pre domácich majstrov, sú drahšie z dôvodu nákladov na pracovnú silu. Prídržná stena z prírodného kameňa alebo tehly položená murárom môže stáť viac ako 20 dolárov za štvorcový stopu a naliata betónová oporná stena vás vráti medzi 13 až 18 dolárov za štvorcový stopa. Dodávateľ môže tiež účtovať viac za prácu a materiál, ak musí naliať hlbokú mrázovú základňu (vysvetlené nižšie) alebo odstrániť korene stromov, ktoré sú v ceste k základovej doske.

Ak plánujete postaviť opornú stenu, vopred sa informujte u miestneho stavebného úradu. Oporné múry môžu zmeniť tok vody a ovplyvniť vašich susedov, takže možno budete musieť získať územné rozhodnutie alebo stavebné povolenie. Miestne stavebné predpisy a nariadenia sa medzi komunitami líšia, preto tento krok nevynechajte. Budete tiež chcieť zavolať spoločnosti DigSafe (811), aby vyšli zástupcovia miestnych energetických spoločností a skontrolovali, či budú v ceste nejaké zakopané elektrické vedenia.


KONŠTRUKCIA PREDAJNEJ STENY

Ak plánujete postaviť opornú stenu, zvážte nasledujúce faktory týkajúce sa podpory, zakladania, zásypu a odtoku.

podpora
Pri stavbe opornej steny ich krajináři často mierne svahovia k zemi, ktorú obsahujú. Táto konštrukcia, známa ako „kroková konštrukcia“, vytvára robustnú stenovú štruktúru, ktorá tlačí dozadu proti laterálnemu tlaku pôdy za ňou. Krokové steny môžu byť vyrobené kýmkoľvek so silnými zadnými a základnými stavebnými znalosťami, pokiaľ majú bloky určené na upevnenie steny.

Niektoré typy oporných múrov vyžadujú dodatočnú konštrukčnú podporu, aby sa zabránilo prevráteniu. Patria sem vertikálne steny, ktoré sa neskláňajú smerom k uzavretej zemi, ako aj steny vyššie ako tri stopy. V závislosti od výšky steny a tlaku zeme za ňou môžu byť ďalšie podpery vo forme zakopaných pätiek, oceľovej výstuže, konzolového dizajnu alebo kravatových chrbtov, ktoré siahajú hlboko do zeme za stenu a pripájajú sa k zakopané kotvy nazývané „mŕtvi muži“. Dodatočnú silu môžete pridať aj pomocou „gravitačnej steny“, ktorá je taká široká, že jej hmotnosť slúži ako opora proti tlaku pôdy za ňou. Tento typ steny však nie je bežný, pretože na výstavbu je potrebné veľké množstvo kameňa alebo betónu.

nadácie
Príkop vyplnený štrkom poskytuje vhodnú základňu pre krátku, spätnú opornú stenu s tromi piatimi chodbami (každá vrstva blokov sa nazýva „chodník“). Pre väčšie oporné steny sa obvykle vyžaduje zakopaná konštrukčná základňa. Ak chcete vytvoriť, krajinář nalieva betón pod úrovňou mrazu (hĺbka, do ktorej bude zima zamrznúť v zime). Podlahy naliate príliš plytké sú náchylné k posunu a pohybu, ak vlhkosť v pôde zamrzne a zakalí sa. Pretože úrovne mrazu sa v jednotlivých regiónoch líšia, pred vytvorením veľkej opornej steny kontaktujte miestny stavebný úrad a zistite podrobnosti.

zásyp
Priestor priamo za novo vybudovanou opornou stenou by mal byť vyplnený štrkom alebo pieskom, ktoré nie je znečistené. Nečistoty absorbujú vodu a napučiavajú, keď sú nasýtené, čo spôsobí nežiadúci tlak na zadnú časť steny. Medzitým štrk a piesok napučiavajú alebo neudržiavajú vodu, takže múr bude vystavený menšiemu tlaku. Znižuje sa tým riziko prasklín a poškodenia.

Detaily odtoku
Stenové oporné steny stohov so zásypmi štrku alebo piesku zvyčajne nemajú problémy s odtokom, pretože voda zasypáva zásypom a odteká medzi jednotlivými blokmi. Ak však máte pevnú opornú stenu, napríklad betónovú suterénovú stenu, je potrebné zabezpečiť odtok vody (inak by sa mohla zhromaždiť za stenou a spôsobiť popraskanie). Mnoho krajinárov sa rozhodlo nainštalovať odtokovú dlaždicu, ktorá odvádza podzemnú vodu do odtokov, kde môže neškodne odtekať.


TIPY NA DIY PREVÁDZKOVÉ BLOKY

Pri stavbe opornej steny postupujte podľa týchto pokynov pre lepšiu konštrukciu a pevnú podporu.

• Vyberte materiál, s ktorým môžete ľahko pracovať. Ak nemáte skúsenosti so štrukturálnou podporou, najlepšie sú stenové bloky. Sú tiež bežne dostupné vo väčšine domácich centier.
• Aby ste zabránili tlačeniu spodného radu blokov smerom von, zahrabajte najnižšiu časť opornej steny. Všeobecným pravidlom je pochovať asi jednu osminu výšky steny. Napríklad, ak bude vaša stena vysoká tri stopy (36 palcov), prvý cyklus by mal začať päť centimetrov pod úrovňou pôdy. Štrková základňa by mala začať tri palce pod týmto.
• Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, uistite sa, že prvý cyklus blokov je dokonale vyrovnaný. Ak je nevyvážený, celá dokončená stena bude tiež mimo dosahu.