Podlahy a schody

Podlaha jazyka a drážky 101


Dosková podlaha prešla dlhú cestu od hraničných dní, keď sa dosky s drsným vyrezávaním pribíjali k podlahovým nosníkom, čo viedlo k drsným a trochu nerovným chodiacim povrchom. Dnešné podlahy s tvrdým povrchom sú hladké a rovné, z veľkej časti kvôli spôsobu ich inštalácie. Jazyk a drážka, spôsob spájania dosiek dosiek, vytvára jednotný povrch podlahy, ktorý je odolný
a atraktívne. Či už uvažujete o novej podlahe, alebo ste zvedaví na stavbu jazyka a drážky, prečítajte si 411 vrátane osvedčených tipov na inštaláciu, ak plánujete položiť svoju novú podlahu sami.

Základy jazyka a drážky

Podlaha z jazyka a drážky, ktorá sa vyvinula na konci 18. storočia, sa začala, keď výrobcovia začali masovo vyrábať doskové dosky z tvrdého dreva, ktoré eliminovali potrebu odkrytých nechtových hláv, boli základom drevených podláh. Technológia jazyka a drážky sa rozšírila o rôzne typy podláh, napriek tomu zostáva najlepším spôsobom, ako získať veľkú podlahu z tvrdého dreva.

Takto to funguje: Jedna strana dosky s perom a drážkou má vyčnievajúci hrebeň (pero), ktorý vedie po celej dĺžke dosky, zatiaľ čo druhá strana dosky má drážku od jedného konca k druhému. Počas inštalácie je strana hrebeňa jednej dosky namontovaná na stranu drážky susednej dosky, čím sa vytvára tesný šev. Krátke šírky strán podlahových dosiek pre pero a drážku majú tiež hrebeň alebo drážku, ktorá pri inštalácii vytvára úplne prepojenú podlahu.

Tongue and Groove vs. Non-Groove Planks

Takmer všetky podlahy z tvrdého dreva sú dnes jazykom a drážkou, pretože riešia nepríjemné problémy - ako je zmenšovanie, deformovanie a voľná práca - bežne sa vyskytujú pri pribíjaní dosiek na podlahové nosníky. Pretože dosky sa vzájomne blokujú, je menej pravdepodobné, že sa budú zvlňovať alebo vykazovať medzery medzi doskami, ak sa podlaha zväčší alebo zmrští, čo má drevo tendenciu robiť v priebehu času a pri zmene úrovne vlhkosti.

Aj keď sú hladké a rovné podlahy na jazyk a drážky rozšírené, stále nájdete dosky z hladkých dosiek, ktoré znovu vytvárajú vzhľad a dojem starodávnej rustikálnej podlahy. Dosky v interiérových obytných podlahách sa dnes v interiérových obytných podlahách len zriedka vyskytujú (pokiaľ to nie je súčasťou projektu historickej obnovy). Lepšie sa hodia na vonkajšie palubovky, kde je potrebný priestor medzi doskami na odvodnenie.

Materiálové záležitosti

V posledných niekoľkých desaťročiach sa zostava podlahových krytín na jazyk a drážku rozšírila z tvrdého dreva na inžinierske podlahy, čo spotrebiteľom otvorilo svet nových možností. Inžinierske podlahové krytiny sú vybavené doskami vyrobenými z vrstiev stlačených drevných vlákien, živíc a polymérov, ktoré sú potom pokryté tenkou vrstvou povrchovej dýhy. Spotrebitelia si môžu vybrať z desiatok textúr, vzorov a farieb, vrátane dyhy vyrobenej zo skutočného tvrdého dreva a bambusu, okrem štýlov vyrobených z iných laminátových výrobkov určených na napodobnenie vzhľadu dreva, dláždeného kameňa alebo dlaždíc. Na rozdiel od drevených podláh môžu byť inžinierske podlahy inštalované na betón alebo existujúce podlahy, ako sú dlaždice alebo linoleum.


Tipy pre inštaláciu podložky jazyka a drážky

Aj keď podlahy z tvrdého dreva z jazyka a drážky do seba zapadajú, musia sa pritĺcť k podkladu. Dosky s upravenými perami pre pero a drážku sa však zachytia dokopy a vytvoria „plávajúcu“ podlahu, ktorá nie je fyzicky pripevnená k spodnej podlahe. Výsledkom je, že podlahové krytiny vyrobené z inžinierskeho materiálu sú ohľaduplnejšie k domácich majstrov ako podlahy z tvrdého dreva.

Inžinierske podlahy sú dodávané s inštalačnými pokynmi vo všetkých škatuliach dosiek, ale masívne drevené podlahy, často inštalované odborníkmi na podlahy, nie. Ak máte v úmysle nainštalovať svoje vlastné tvrdé drevo, je dobré sledovať proces inštalácie „osobne“ skôr, ako sa pokúsite položiť svoju vlastnú podlahu.

Tipy pre podlahy z tvrdého dreva

• Zabráňte vŕzganiu dreva pomocou zvukovo izolačnej podložky medzi podlahou a podlahou z tvrdého dreva. Najbežnejšia spodná vrstva je 15 lb. plsťový papier, ktorý efektívne tlmí zvuky, ktoré sa vyskytujú, keď sa drevo trie o drevo. Vynechajte spodnú vrstvu a budete musieť počuť hlasné vŕzganie a hlasné vrzanie, keď niekto prekročí miestnosť!

• Prenajímač tvrdých podláh si prenajímajte v stavebnom obchode, aby ste uľahčili jeho inštaláciu. Tradičná metóda pribíjania jazyka a drážky do tvrdého dreva spočíva v tom, že nechty sa posúvajú v určitom uhle cez jazyk dosky a do spodnej podlahy, je to však časovo náročné a môže to viesť k zle vloženým klincom. Pribíjací klinec z tvrdého dreva je elektrické náradie, ktoré vystrelí nechty cez jazyk v správnom uhle, zatiaľ čo doska z tvrdého dreva prilieha tesne k predchádzajúcej doske. Pribíjačky klincov z tvrdého dreva sa prenajímajú za približne 40 až 60 dolárov za deň a oplatí sa ich zaplatiť.

Navrhnuté podlahové tipy

• Používajte podkladovú vrstvu špecifikovanú výrobcom podlahy. Podobne ako masívne tvrdé drevo, aj inžinierske podlahy vyžadujú podložie tlmiace hluk, ale pretože inžinierske podlahy sa môžu inštalovať na betón alebo existujúce podlahy, výrobca môže odporučiť tlmenú polyetylénovú bariéru, ktorá tiež odoláva vlhkosti.

• Snap, netlačte dosky doska spolu. Hrebene na pero a drážka pre pero sú v inžinierskych podlahách užšie a hlbšie ako v masívnych podlahách z tvrdého dreva. Strany dosiek dosadajú na seba tak, že pero jednej dosky dosadajú na drážku predtým nainštalovanej dosky v uhle a potom tlačia smerom dole a dovnútra, čo spôsobuje, že sa dosky spoja.

• Konce dosiek poklepte iba pomocou montážneho bloku schváleného výrobcom. Inštalačné bloky sa predávajú samostatne a sú navrhnuté tak, aby chránili konce umelých dosiek. Pokus poklepať na dosky paličkou (čo sa robí pri inštalácii tvrdého dreva), pravdepodobne povedie k poškodeniu konca umelej dosky.

• Majte na pamäti, že inštalácia podlahového inžinierstva na existujúcu podlahu zvýši úroveň podlahy medzi 3/8 “a 5/8”. To môže mať za následok potrebu orezania spodnej časti dverí, ak je podlaha príliš vysoká na to, aby sa dvere dali ľahko otvoriť a zatvoriť. Ak je podlaha v priľahlej miestnosti nižšia, nainštalujte medzi miestnosti prah prahu prechodu. Hranica prechodu slúži ako jemná rampa dole na spodné podlažie, aby sa eliminovala „pera“, ktorá môže spôsobiť zakopnutie.