Trávnik a záhrada

Ako na to: Zabite Ivy


Vyznačuje sa okázalou listovitou hviezdou, anglickým brečtanom (Hedera helix) možno pripadať skvelá voľba pre krajinárstvo ako črepníková rastlina, prízemná pokrývka alebo upravený prízvuk exteriérovej steny, ale zatiaľ sa nezbavte svojej stráže. Nekontrolovaná trvalka sa môže stať inváznym nepriateľom na vašom dvore. Ivy nepozná hranice: Rastie rýchlo vo všetkých smeroch, horizontálne aj vertikálne, priľne k inej vegetácii a zbavuje ju slnečného žiarenia. Ak viničová rastlina nefajčí a nezabije stromy, kríky a trávu, nakazí ich hnilobou alebo chorobou. Ak ste už takéto zničenie videli, zachráňte svoj majetok pred agresívnou zeleňou. Postupujte podľa týchto krokov, ako zabiť brečtan a zabrániť jeho návratu.

  1. Nenechajte si vhodný ochranný výstroj pre projekt zvoliť deň s vhodným počasím.
  2. Odpojte brečtan od povrchu, na ktorom rastie.
  3. Zlikvidujte brečtan spolu s domovým odpadom (t. J. Nekompostujte brečtan).
  4. Aplikujte herbicíd na plochu, aby ste zabili zostávajúce korene.
  5. Monitorujte oblasť (av prípade potreby zopakujte kroky 2 a 3)

Prečítajte si podrobný návod, ako odstrániť brečtan z domu alebo na záhrade - a rovnako dôležité je zabrániť tomu, aby sa nevrátil.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Záhradnícke rukavice
- Krovinorez
- Záhradnícke nožnice
- Herbicíd (s glyfosátom, imazapyrom a / alebo triclopyrom)
- Biely ocot (voliteľné)
- Sprejová fľaša (voliteľné)

KROK 1: Chráňte seba a svoje rastliny

Prvé veci ako prvé: Chráňte seba a svoje rastliny. Ak to chcete urobiť, oblečte sa do záhradných rukavíc, košele s dlhým rukávom a pokožky vystavenej nohavičkám môže byť obťažovaný olejom, ktorý vylučuje brečtan. Potom vyberte deň so správnou predpoveďou, aby ste počas chemického ošetrenia nezistili žiadne nehody. Lokálne chemikálie používané na zabíjanie brečtanu sú účinné iba vtedy, keď je teplota niekde medzi 60 a 90 stupňov Fahrenheita. Budete tiež chcieť pracovať každý deň s minimálnym vetrom, aby ste predišli fúkaniu akýchkoľvek chemikálií do okolitých záhrad a úpravy terénu.

KROK 2: Odpojte brečtan

Odpojte brečtan od povrchu, ktorý pokrýva, či už cez trávnik, alebo do stromu.

  • Pre brečtan na zemi, kosačky môžu skartovať listy, ale vo všeobecnosti nie sú účinné na napadnutie viniča. Na oddelenie brečtanu od zeme budete musieť použiť tvrdú rezačku štetcov alebo dlhé ostré záhradnícke nožnice. Práca v malých častiach širokých niekoľko metrov, prerezaná priamo cez systém viniča brečtanu, kde sa stretáva so zemou. Potom zrolovať každú časť ako koberec, ťahať a orezávať nožnicami alebo krovinorezom pozdĺž cesty, aby sa úplne oddelili všetky kusy brečtanu. Opakujte podľa potreby, kým sa všetka brečtan nerozrezá a nezroloví. Upozornenie: Ivy potrebuje len jeden zostávajúce vínne révy zakoreniť znova, takže si urobte čas a nenechajte na trávniku žiadne kúsky.
  • Pre brečtan na stromoch Nie je potrebné oddeliť každý prameň na trupe. V skutočnosti, pretože brečtan sa silne drží na stromovej kôre, jeho odstránenie môže stromu poškodiť. Namiesto toho sa sústreďte iba na oddelenie troch až piatich stôp listov, ktoré sú najbližšie k spodnej časti stromu, kde sa vinič pripája ku svojim koreňom. Alebo, ak brečtan nedosiahne zem, sústreďte sa na spodné dve alebo tri stopy od popínavých vín. Oddeľte brečtan od stromu ostrými nožnicami a dávajte pozor, aby ste ho nerezali do kôry, čo strom len ďalej oslabí.

KROK 3: Zlikvidujte brečtan

Zabalte brečtan a vyhoďte ho. Ak necháte odlúčený brečtan vo zhlukoch na svojom pozemku, môže sa rýchlo vrhnúť naspäť do zeme alebo do kmeňa stromu, čím sa zruší tvrdá práca. (Môže to dokonca zakoreniť v hromade kompostu, takže sa nesnažte kompostovať brečtanu!)

KROK 4: Aplikujte herbicíd

Vyberte herbicíd vyrobený s glyfosátom, imazapyrom, triclopyrom alebo nejakou kombináciou týchto chemikálií, z ktorých všetky sa zameriavajú na korene brečtanu. Ortho GroundClear Vegetation Killer (pohľad na Amazonku) dobre funguje na tento účel.

Ak uprednostňujete prirodzenejší prístup, môžete namiesto toho nahradiť ocot vo veľkej fľaši s rozprašovačom. Žiadosť o jeden z nich je pomerne jednoduchá: Dôkladne pokryte celú oblasť, ktorú ste zbavili brečtanu, tekutinou. Ak pracujete na strome, zakryte aj spodnú nohu viniča zostávajúceho na strome.

Herbicíd sám o sebe nie je nevyhnutne najlepším spôsobom, ako zabiť brečtan, pretože voskový poťah na listoch brečtanu blokuje chemikáliám, aby správne útočili na koreňový systém. Ale aplikáciou odradzujúceho prostriedku skoro po odstránení brečtanu zo stromu alebo zeme (krok 2) môžete zvýšiť účinnosť komerčného alebo DIY herbicídu.

KROK 5: Monitorovanie oblasti (a ak je to potrebné, zopakujte kroky 2 a 3)

Každé dva alebo tri týždne si preverte svoj majetok a uistite sa, že sa mu opäť neobjavili brečtany. Ak spozorujete nejaké nové vinič, vytiahnite ho rukavicou a záhradnými nožnicami (krok 2), potom opakujte sprej s herbicídom alebo bielym octom na ošetrenie stoniek (krok 3).

Upozorňujeme, že ak zámerne pestujete anglický brečtan v rámci svojej terénnej úpravy, musíte postupovať podľa niektorých prísnych pokynov, aby ste zabránili jeho prekročeniu. Udržujte vinič obsiahnutý v jeho okolí mulčovaním a orezávanie okrajov vždy, keď sa začnú plaziť. brečtan môcť byť očarujúcim doplnkom akéhokoľvek dvora, ale ak chcete udržať svoju vegetáciu prospešnú popri nej, rozhodujúce je zadržiavanie a údržba.


Pozri si video: KUCHYŇA - Budúcemu svokrovi zlomil nos! Z tohto sa Janko asi živý nedostane (Jún 2021).