Steny a stropy

Vyriešený! Čo robiť s vodnými škvrnami na strope


Otázka: Nedávno som si všimol nejaké škvrny od vody na strope mojej obývačky. Nie som si istý, odkiaľ prišli, ale strop je teraz na dotyk suchý. Aký je najlepší spôsob, ako ich zakryť? A keďže škvrny sú suché, môžem predpokladať, že to, čo ich spôsobilo, už nie je hrozbou pre môj domov?

A: Zafarbenie vody na strope je zvyčajne vedľajším produktom strechy, vykurovacieho zariadenia alebo vodovodného netesnosti, ktorý prenikol cez strop a odparil sa, čo vám zanecháva nevzhľadné škvrny vysušených, sfarbených minerálnych usadenín.

Varovanie: Ak zakryjete škvrny od vody bez toho, aby ste riešili netesnosti, ktoré ju spôsobili, vystavujete sa riziku dodatočného zafarbenia na strope, nehovoriac o vážnejšom štrukturálnom alebo elektrickom poškodení. Preto je dôležité čo najskôr vyhľadať a opraviť príčinu vodného škvaru, aj keď už nie je mokrý.

Postupujte podľa nižšie uvedených tipov, aby ste určili a opravili príčinu škvŕn, potom vyčistite, napenetrujte a natrite škvrny od vody, aby ste obnovili bezchybnú povrchovú úpravu stropu.

KROK 1: Identifikujte a opravte hlavnú príčinu.

Vašou prvou prioritou pri riešení problému s vodou by malo byť nájsť zdroj úniku (alebo v zriedkavejších prípadoch povodeň), ktorý ho spôsobil - strecha, radiátor na hornom poschodí a kúpeľňa na poschodí sú dobrými miestami na kontrolu.

  • ak na vine je strecha, nájdite a opravte rozpadajúce sa šindle, narušené lemovanie (materiál odolný proti poveternostným vplyvom inštalovaný na streche) alebo oslabené tesnenia okolo vetracích otvorov, ktoré môžu uvoľniť únik. Ak sa vám nedarí opraviť netesnosť na streche, možno bude potrebné ju vymeniť.
  • Ak to vyzerá ako netesný žiarič, vyhľadajte a opravte teleso chladiča, ventil, potrubie alebo odvzdušňovací bod (ak z chladiča uniká studený vzduch).
  • Ak pochádzajú z kúpeľne na poschodí, vymeňte staré tesnenie, ktoré môže prepúšťať vlhkosť a povzbudzovať úniky. Tiež opravte pretekajúce toalety a upchaté umývadlá alebo odtokové žľaby, ktoré by mohli zaplaviť podlahu kúpeľne vodou.

Vykonajte potrebné opravy alebo získajte pomoc profesionálneho pokrývača, odborníka na HVAC alebo inštalatéra podľa potreby a mali by ste byť schopní zabrániť budúcemu úniku vody a škvŕn na strope.

KROK 2: Vyčistite škvrnu odfarbením.

Teraz, keď ste sa zaoberali základným problémom, ste pripravení riešiť škvrnu samotnú, počnúc dôkladným vyčistením. Čistenie znečistenej plochy stropu pomocou jemného domáceho bieliaceho rozpúšťadla (jeden šálka bielidla a tri šálky horúcej vody) zosvetlí škvrnu a odstráni všetky pretrvávajúce plesne, mastnoty, nečistoty alebo prach, ktoré môžu zabrániť priľnutiu základného náteru a farby na strop.

Začnite položením kvapky látky na podlahu pod škvrnu stropu a podoprením rebríka, aby ste ju dosiahli. Oblečte si ochranné rukavice a okuliare, vyšplhajte sa po rebríku a utrite škvrnu čistou špongiou nasýtenou v bieliacom roztoku. Opláchnite bieliaci roztok zo stropu vodou z rozprašovacej fľaše a potom vlhkú časť utrite suchou handrou. Akonáhle je strop úplne suchý, zakryte stropné obloženie maliarskou páskou, aby ste ho ochránili pred základným náterom a farbou.

KROK 3: Naneste základný náter základného náteru blokujúceho škvrny.

V tejto fáze môže byť lákavé plácať náter priamo nad škvrnu od vody a nazývať to deň. Interiérové ​​latexové farby, ktoré sa bežne nanášajú na stropy, sú však zlou voľbou pre základný náter cez škvrny od vody, pretože sú vo vode rozpustné. Keď škvrna od vody príde do kontaktu s latexovou farbou, škvrna sa rozpustí po zaschnutí farby do mokrej vrstvy farby, čo vedie k tomu, že sa zafarbený minerálny obsah škvrny opäť prejaví farbou až po povrch stropu.

Vaša najlepšia voľba pre základný náter na pokrytie škvŕn na strope je základný náter na báze oleja, odolný voči plesniam, blokujúci škvrny v odtieni, ktorý sa presne zhoduje s existujúcim stropom. Základom blokujúcim škvrny na báze oleja sú voda -nerozpustnýpreto z neho nemôžu vytekať škvrny od vody. Na rozdiel od latexovej farby tieto primery blokujúce škvrny tiež obsahujú veľký objem spojív (polyméry, ktoré viažu farebné pigmenty), takže základný náter môže dlhodobo účinne priľnúť k povrchu.

Aplikácia základného náteru (a farby) závisí od vášho štýlu stropu. Ak máte hladký strop, natrite základný náter cez škvrny od vody pomocou maliarskeho valčeka s nástavec a nap-palcového krytu zdviháka, potom nechajte základný náter zaschnúť dve hodiny alebo podľa pokynov v balení základného náteru. Ak máte strop s textúrou, namiesto toho sa rozhodnite pre hrubší kryt napínacieho valca (¾-palec až 1---inch vlas) alebo nastriekajte základný náter pomocou plechovky so základným náterom blokujúcim škvrny.

KROK 4: Natrite základný náter stropnou farbou.

Základná plocha stropu bude obyčajne o niekoľko odtieňov svetlejšia alebo tmavšia ako zvyšok stropu, čo môže priťahovať oko do zafarbenej oblasti. Maľovanie na podkladovú plochu pomôže farebné zladenie so zvyškom stropu pre zakrytie v profesionálnej kvalite.

Či už máte hladký alebo štruktúrovaný strop, môžete použiť latexovú (na báze vody) alebo alkydovú (na olejovej) stropnej farbe na olejovom základnom nátere - aj keď latexové možnosti schnú rýchlejšie a produkujú menej výparov z prchavých organických zlúčenín. (VOC) ako náprotivky na báze oleja. Uistite sa, že si zakúpite stropnú farbu, ktorá je obyčajne hrubšia ako tradičná farba a dodáva sa v nereflexnej povrchovej úprave, ktorá pomáha skryť malé chyby.

Vyberte si farbu, ktorá sa zhoduje s farbou vášho stropu, aby ste dosiahli jednotný vzhľad, a potom ju naneste na natieranú plochu valčekom (pre hladký strop si vyberte kryt zdvihu nap palca alebo zdriemnutie ¾-palca až 1-¼ palca) pre štruktúrovaný strop). Nechajte prvú vrstvu farby zaschnúť až štyri hodiny alebo podľa pokynov na obale a potom naneste druhú vrstvu na rovnomernejšie pokrytie.

Po zaschnutí druhého náteru by mal strop vyzerať, akoby na ňom nikdy neboli žiadne škvrny od vody.