Trávnik a záhrada

Vyriešený! Čo robiť s hnedou trávou


Otázka: Koncom jari som na trávniku videl hnedé škvrny. Zdá sa, že odvtedy narástli čo do veľkosti a počtu. Čo to spôsobuje a ako ho môžem opraviť skôr, ako prevezme môj trávnik?

A: Hnedé škvrny spiaceho, mŕtvych alebo umierajúcich trávnikov sú takmer nezvyčajné, pretože trápia trávu všetkých odrôd a môžu byť spôsobené mnohými faktormi, od extrémneho počasia a zlých pôdnych podmienok až po škodcov a huby. Bez ohľadu na vinníka by sa hnedá tráva mala posúdiť a riešiť ASAP: Ak je základný problém dosť závažný, trápne miesta môžu nakoniec zničiť váš trávnik. Takže zistite príčinu čoskoro a podľa toho ošetrujte svoj trávnik, aby ste ho obnovili do svojej bývalej zelenej slávy.

Počkajte riadne sucho alebo vodu. Ak sa hnedá tráva objaví alebo sa zhorší so spálenými teplotami a poklesnuté listy stromov na okolitom trávniku sa scvrkli, môže to znamenať, že tento problém je sucho. Je prirodzené, že tráva spí, aby šetrila vodu v období obmedzených zrážok, a hnedá tráva vyvolaná suchom by sa mala sama osebe zeliť, keď sa počasie ochladzuje a zrážky stúpajú. Môžete tiež obnoviť svoj trávnik tým, že mu dáte každý týždeň palec vody so svojím postrekovačom. Možno budete musieť upraviť hlavu postrekovača, aby ste sa uistili, že na trávniku nie sú žiadne miesta, na ktoré postrekovač nedosahuje. Nezabudnite na vodu skoro ráno, skôr ako z nej slnko horí.

Obnovte rovnováhu pH pôdy. Ak je pH pôdy príliš „zásadité“ alebo kyslé, môže chlorosa železa, druh nedostatku železa ovplyvňujúcich rastliny, zakoreniť vo vašom trávniku a viesť k žltej alebo v závažných prípadoch hnedým škvrnám. Skontrolujte, či je vaše pH v pôde pomocou súpravy na testovanie domácej pôdy, ktorá je k dispozícii v miestnom domácom centre alebo v detskej izbe, za približne 10 dolárov. Ak je pH vyššie ako 7,2, aplikujte síru na trávnik ako krátkodobé riešenie na zníženie pH pôdy a zlepšenie farby trávy. Všeobecne platí, že čím vyššie je počiatočné pH pôdy a pôda je „silnejšia“ alebo hlinitá, tým viac síry potrebuje. Napríklad piesočnatá pôda s počiatočným pH 7,5 potrebuje iba 10 až 15 libier síry na 1 000 štvorcových stôp, aby sa dosiahlo optimálne pH pôdy 6,5, zatiaľ čo hlinitá pôda s rovnakým pH potrebuje 20 až 25 libier síry na 1 000 štvorcových stôp. Ako dlhodobé riešenie znížte frekvenciu zalievania trávnika, pretože nadmerné zalievanie znižuje príjem železa v tráve a môže viesť k opakovaným prípadom žltnutia alebo zhnednutia.

Odložte hnojivo. Prebytočná soľ z hnojiva sa môže nahromadiť v tráve, spáliť ju a zhnednúť. Váš trávnik by mohol mať „horenie hnojiva“, ak sa hnedé škvrny objavia jeden až dva dni po oplodnení trávnika a škvrny zodpovedajú vzoru, kde ste hnojivo aplikovali. Konajte rýchlo, aby ste porazili popáleniny, a zalievajte sa, až kým nie je pôda dôkladne nasýtená, aby pomohla vylúhovať nadbytočné hnojivo z koreňovej zóny trávy. Potom na trávnik každý deň počas nasledujúcich siedmich dní naneste palec vody, aby ste vypláchli soli hnojiva z koreňov trávy. Ak tráva nedokáže úplne znovu dorásť, môžete zasiať nové semená trávy alebo položiť odpad na mŕtve trávniky. V budúcnosti sa vyhnite nadmernému napájaniu trávnika aplikáciou hnojiva iba v množstve a frekvencii odporúčanej výrobcom. Vyberte hnojivá s pomalým uvoľňovaním, aby ste zlepšili vstrebávanie a znížili riziko popálenia hnojiva.

Weed burina. Buriny a korene stromov sifón životne dôležitých živín z hnojív a vody, ktoré by inak ísť do trávy, takže vám suchý hnedý trávnik. Na ošetrenie vykopajte burinu alebo nastriekajte trávnik selektívnym herbicídom, ktorý sa zameriava na burinu, ale ponecháva trávu nepoškodenú. Následne odstráňte burinu postrekovaním preemergentného herbicídu na trávnik, aby sa zabránilo klíčeniu nových semien burín.

Bojujte proti hrozbe plesní. Huba sa darí v horúcom, vlhkom prostredí bohatom na vlhkosť a stojatá voda na vašom trávniku jej pomáha zvädnúť. Akonáhle sa podmienky ako Brown Patch Disease zakorenia, môžete si všimnúť rozriedenú hnedú trávu v tvare prstenca, ktorá pravdepodobne ovplyvní veľkú plochu trávnika. Ak si všimnete tieto príznaky, aplikujte fungicíd na menšie postihnuté oblasti alebo ak je problém rozšírený, zavolajte špecialistu na starostlivosť o trávnik. Vyhnite sa nadmernému dávkovaniu trávnika a držte sa ranného zavlažovacieho programu, aby huba zostala na uzde. Aby ste znížili riziko plesňových chorôb, koste trávnik týždenne, prevzdušňujte ho dvakrát ročne a keď stúpa na výšku asi centimeter, vyčistite trávnik (výhonky, stonky a korene, ktoré sa hromadia na povrchu pôdy).

Nedovoľte, aby váš trávnik bol grub pre grub. Grúby, larvy chrobákov, trávia svoje letá kŕmenie na koreňoch trávnatej trávy - a keď sa tráva rozpadá, objavujú sa hnedé oblasti. Ak chcete zistiť, či sa jedná o problém, jednoducho sa vyhrabajte do jednej z hnedých škvŕn a vyhľadajte mliečne biele bytosti stočené do tvaru C. Ak si všimnete 10 alebo viac z týchto grubov na štvorcový stopu sódy, je pravdepodobné, že vinník hnedých škvŕn vášho trávnika je zamorený. Aby ste sa zbavili škodcov, aplikujte na trávnik buď chemikáliu, ako je karbaryl, alebo kontrolu prírodného grubu ako nematódy (škrkavky). O dva až tri týždne by sa mali začať objavovať nové zelené výhonky.

Nechajte domáce zvieratá podnikať inde. Máte radi svojich chlpatých priateľov, ale psí a mačací moč obsahuje soli, ktoré môžu zabíjať trávu a zanechávať za sebou hnedé mŕtve škvrny, ktoré samy osebe nezískajú zelenú. Oživte mŕtvy trávnik tak, že ho zakryjete vrstvou mletého vápenca (2 až 5 libier na 100 štvorcových stôp), aby sa obnovila rovnováha pH pôdy. Potom nechajte vápenec sedieť týždeň, kým ho nezakryjete ornicou a vysadíte nové semená tráv. V budúcnosti môžete miesto trávnika nahradiť mulčovaním a nechať svojich domácich miláčikov „ísť“ tam, alebo ich lepšie vyraziť na prechádzky!